Skocz do zawartości
Markus_Krak

RTX 4080 i procek i9 9900k, praca w 4k, bottleneck?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przesadziłem z kartą. Kupiłem RTX 4080 i chyba mam bottlenecka przy 4k. Najdziwniejsze jest to, że te kalkulatory pokazują wyniki w 3 d..y. Raz 35% raz 10%

W sumie nie wiem czy dalej inwestować w płytę, proca i pamięci ddr5, niezły walec po kieszeni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... za 3500zeta odkupię  kartę i sprzedam Tobie 3060ti :)

Jestem za a nawet przeciw :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz ceny 9 gen lepiej

w cenie sprzedazy procka i mobo kupisz 13600kf + z690
a z minimalną dopłatą to nawet 13700kf

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Markus_Krak napisał:

Witajcie

Przesadziłem z kartą. Kupiłem RTX 4080 i chyba mam bottlenecka przy 4k. Najdziwniejsze jest to, że te kalkulatory pokazują wyniki w 3 d..y. Raz 35% raz 10%

W sumie nie wiem czy dalej inwestować w płytę, proca i pamięci ddr5, niezły walec po kieszeni...

Kalkulator bottlenecku :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SirHawk napisał:

Kalkulator bottlenecku :E 

Liczy w 3 d..y. Podaje różne gry i różne wyniki...

Edytowane przez Markus_Krak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty nie patrz na kalkulator bottlenecku tylko odpal jakies wymagajace dla sprzetu gry razem z np msi afterburner i zobacz na ile % pracuje proc i karta w czasie gry. Wtedy bedziesz wiedzial dokladnie 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, duniek napisał:

zobacz ceny 9 gen lepiej

w cenie sprzedazy procka i mobo kupisz 13600kf + z690
a z minimalną dopłatą to nawet 13700kf

Popieram. Albo zmieniasz i płytę i proca, albo siedzisz na tym co masz, bo zły ten procek nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 4k nie powinno być wąskiego gardła. Sprawdź jakie zużycie karty jest. Jeżeli będzie 90-100 % to wszystko git. Mimo wszystko powoli myśl nad zmianą procka tym bardziej że cenowo dobrze stoi - sam go mam i leci na sprzedaż za nie długo ? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, duniek napisał:

zobacz ceny 9 gen lepiej

w cenie sprzedazy procka i mobo kupisz 13600kf + z690
a z minimalną dopłatą to nawet 13700kf

Dokładnie, ceny 9900K to jakiś żart (w pozytywnym sensie dla sprzedającego oczywiście :)).

@Markus_Krak Sprzedawaj ten staroć póki tak to cenią. Różnicę poczujesz w każdej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, krukkpl napisał:

Różnicę poczujesz w każdej rozdzielczości.

Bierzesz odpowiedzialność za takie zapewnienia? Jeszcze biorąc pod uwagę, że autor tematu zapytał o 4K natomiast nie podał o jakie konkretnie gry chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, SebastianFM napisał:

Bierzesz odpowiedzialność za takie zapewnienia? Jeszcze biorąc pod uwagę, że autor tematu zapytał o 4K natomiast nie podał o jakie konkretnie gry chodzi.

 Biorę. Są gry, gdzie nawet w 4k poczuje różnicę.
W 3440x1440 czuję różnicę w większości gier. Szczególnie w min-fps i stutteringu, który na 9900K był, a na 13700K go nie ma.
Ja wiem, że posiadacze 9900K będą go bronić. Sam tak robiłem dopóki go miałem ;)
To prawda, to wciąż niezłe CPU, ale już nieco trąci myszką i do współczesnych konstrukcji się nie umywa.
Zdecydowanie nie pakowałbym do niego GPU lepszego niż 3080.
Niezależnie od typu gier i rozdzielczości.

  • Thanks 1
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upieraj się dalej, że niezależnie od gier i rozdzielczości.

Bez sensu jest dobieranie procesora do karty graficznej bez brania pod uwagę innych czynników a tylko wydajności GPU. Między 1080p a 4K może być nawet 3 krotna różnica w ilości FPS.

Moze okaże się, że autor tematu np. gra głównie w Cyberpunk 2077 z włączonym RT albo inne gry z wysokimi wymaganiami wobec karty graficznej, z włączonym RT, ma monitor 4K 60 Hz. Znasz inną grę, oprócz skopanego Wiedźmina 3 DX12 z RT, w której i9-9900K nie będzie w stanie wygenerować 60 FPS?

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SebastianFM napisał:

ma monitor 4K 60 Hz.

Ma monitor 4k 144hz, to akurat widać w stopce. Zapewne chciałby grać w więcej niż 60 klatkach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam wydajności wszystkich gier odnośnie CPU. Według ciebie to w jakich nowych grach w 4K to procesor a nie karta graficzna będzie ograniczała FPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę na 10700k + 4090 w 4k lub 3840x1600 i w zasadzie nie mam zamiaru zmieniać teraz CPU. Pewnie na następną generacje cepów się skuszę.

Ale we zasadzie gram tylko w single gierki max 120hz na oledzie. W znacznej większości wszystko mocno siedzi na GPU. Są jakieś skopane pojedyncze gierki i miejscówki w nich gdzie z mocniejszym wątkiem było by lepiej. Np. lotniska/miasta w FS2020, Nowy Wiesio z RT, niektóre miejscówki w CP2077. Tyle, że z drugiej strony te gry też są mocno wymagające od strony GPU w 4k czy 4k+DLSS-Q jak się ciśnie z RT więc aby osiągnąć w nich wysoki fps to i tak nie obejdzie się bez wspomagacza typu FG :E

Ogólnie tutaj nie ma rady takiej na 100%, każdy musi sam zobaczyć w gierkach w które gra najwięcej czy mu styka CPU względem odświeżania jego wyświetlacza. U mnie to przeważnie 100hz lub 120hz. Więcej nie wycisnę z oleda.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, SebastianFM napisał:

Ja nie znam wydajności wszystkich gier odnośnie CPU. Według ciebie to w jakich nowych grach w 4K to procesor a nie karta graficzna będzie ograniczała FPS?

Jest ten problem, że mało kto już testuje takie starocia jak 9900K, tym bardziej z mocnymi grafikami.
Tu masz post użytkownika, który zmienił CPU, wprawdzie pod 4090, ale do 4080 nie ma aż tak wielkiej różnicy.

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/yfilqd/9900k_13700k_upgrade_for_4090_comparison/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to ty nie widzisz, że w tym porównaniu znalazły się właśnie gry ze skopaną optymalizacją? To nie jest prawda, że w większości gier byłaby taka różnica. To są wyjątki.

Po drugie to na jakiej zasadzie ty twierdzisz, że między RTX 4080 a RTX 4090 nie ma dużej różnicy. Skoro mocniejsza karta jest w stanie wyrenderować o 40% więcej FPS to automatycznie wymaga o tyle samo wydajniejszego procesora, który te klatki obliczy.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o co się pieklisz? Jest bootleneck na 4080 przy 9900k? Jest to o co walczysz? Ja wiem ze boli wywalanie kasy na nowy zestaw bo dopiero na gpu poszło sporo ale bez przesady. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wymyślasz takie bzdury o mnie? Zazdrościsz czy może chcesz coś odreagować? Ja napiszę tylko, że to jest frajerskie zachowanie z twojej strony i nie mam zamiaru dać się wciągnąć w dyskusję i tłumaczenie.

Nie pieklę się wcale, nie wmawiaj mi kolejnej rzeczy.

Głupio się pytasz a nie masz o tym pojęcia. Nie, nie ma bottleneck'u przy i9-9900K i RTX 4080, nie w 4K. Wyjątki ze skaszanioną optymalizacją jak np. Far Cry 6 czy Wiedźmin 3 DX12 się nie liczą.

i7-10700K ma porównywalną wydajność do i9-9900K. Z testów TechPowerUp wynika, że nie ma bottleneck'u z RTX 3080 nawet przy rozdzielczości 1440p w SotTR, Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Forza Horizon 5, RDR 2, Elder Ring, Doom Eternal, Battlefield V.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/17.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/19.html

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W RDR2 10400f szybsze od 12700k :szczerbaty: testy w TPU już dawno straciły na wartości

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam 9900k I jedzie do mnie 4080. Czekam na nowe ryśki, dużo w 2k będę tracił póki co? Nie liczą się "skopane gry" :E Gram w 1440p 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, karsone napisał:

Też mam 9900k I jedzie do mnie 4080. Czekam na nowe ryśki, dużo w 2k będę tracił póki co? Nie liczą się "skopane gry" :E Gram w 1440p 

A co miałbyś tracić? Najwyżej nowa karta graficzna czasem nie będzie obciążona w 100%.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, SebastianFM napisał:

A co miałbyś tracić? Najwyżej nowa karta graficzna czasem nie będzie obciążona w 100%.

Tu temat jest prosty, nie czuje się przycięć, FPS nie spada. To proc jest spoko i zapominamy z tematem aż to się zmieni :)

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

Po co wymyślasz takie bzdury o mnie? Zazdrościsz czy może chcesz coś odreagować? Ja napiszę tylko, że to jest frajerskie zachowanie z twojej strony i nie mam zamiaru dać się wciągnąć w dyskusję i tłumaczenie.

Nie pieklę się wcale, nie wmawiaj mi kolejnej rzeczy.

Głupio się pytasz a nie masz o tym pojęcia. Nie, nie ma bottleneck'u przy i9-9900K i RTX 4080, nie w 4K. Wyjątki ze skaszanioną optymalizacją jak np. Far Cry 6 czy Wiedźmin 3 DX12 się nie liczą.

i7-10700K ma porównywalną wydajność do i9-9900K. Z testów TechPowerUp wynika, że nie ma bottleneck'u z RTX 3080 nawet przy rozdzielczości 1440p w SotTR, Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Forza Horizon 5, RDR 2, Elder Ring, Doom Eternal, Battlefield V.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/17.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/19.html

Oddychaj bo zawału dostaniesz. Skoro dla Ciebie nie obciążone gpu to nie bootleneck to nie wiem jak Ci to wyjaśnić. Są testy gdzie jest diametralna różnica w min fps przy starszych cpu vs nowa generacja i niestety są gry które „ leżą „ na cpu mocniej i w 4K na 9900k jest ponad 90% uzycia cpu gdzie na 13900 jest 50%. Czego Ci niby zazdroszczę? Karty? Wiedzy? Sorry ale nie wiem do czego pijesz od paru postów wijesz się jak waż nie do końca wiem co chcesz udowodnić. Jeśli Cię uraziłem przepraszam nie miałem takiego zamiaru. 

  • Confused 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...