Skocz do zawartości
tomeczek80

Nie działa mi żaden profil XMP (AM5)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej, mam następujący problem – nie działa mi żaden profil XMP...

·         procesor Ryzen 9 7900,

·         płyta MSI PRO B650-P WiFi (najnowszy Bios),

·         pamięć DDR 5 Patriot Viper Venom 6200 Mhz, (w dwóch kościach po 16 GB, PVVR532G620C40K),

Komputer działa normalnie, ale tylko przy domyślnych ustawieniach pamięci (4800 Mhz) i przy ręcznie wyłączonym „SoC/Uncore OC Mode”, które z jakiegoś powodu po każdym resecie BIOS-u ustawia się automatycznie na „enabled”.

Po włączeniu dowolnego z 3 profili XMP sprzęt się włącza, Windows ładuje (wolniej niż normalnie, co rzuca się w oczy), po uruchomieniu działa jednak (wyraźnie spowolniony) góra kilkadziesiąt sekund, po czym się zawiesza. Nie pojawiają się żadne bluescreeny, po prostu Windows przestaje reagować. Zdarzyło się, że system zawiesił się jeszcze podczas ładowania.

Próbowałem też inne pamięci, czyli Kingston Fury KF552C40BB-16 (te mają maksymalną prędkość 5200 MHz i dwa profile XMP), po włączeniu jednego z nich w BIOS efekt jest dokładnie taki sam, system wstaje i się w po kilkudziesięciu sekundach zawiesza.

Na stronie MSI, w zakładce kompatybilność płyty głównej oba typy pamięci są wymienione jako obsługiwane (z maksymalnymi, a nie tylko stokowymi prędkościami).

I teraz pytanie — taka uroda DDR 5 i tej platformy, czy jednak robię coś źle...

Edytowane przez tomeczek80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uroda taka nie jest bo przynajmniej te 5600mhz powinieneś być wstanie zrobić, pamięci włążyłeś do slotów 2 i 4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te same pamięci. Na profilu 6000 trzeba je lekko dowoltować, żeby zadziałały. U mnie na 1.35V jest "rock stable".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jenot w drugą stronę (częściowe odkręcanie) też powinno je ustabilizować - czyli napięcie, cykle opóźnienia z profilu, a jedynie nieco obniżone taktowanie z tych 6200 na np. 6000 lub 5800 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, ustawienie profilu 6200 i obniżenie zegara do 6000 też powinno zadziałać. Końcowy efekt może też zależeć od płyty. Giguś mocno zaciska timingi przy trainingu i pewnie dlatego profil 6000cl36 nie działa u mnie OOTB.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

Uroda taka nie jest bo przynajmniej te 5600mhz powinieneś być wstanie zrobić, pamięci włążyłeś do slotów 2 i 4?

Tak, sloty 2 i 4.

49 minut temu, Jenot napisał:

Mam te same pamięci. Na profilu 6000 trzeba je lekko dowoltować, żeby zadziałały. U mnie na 1.35V jest "rock stable".

 

44 minuty temu, Jenot napisał:

Tak, ustawienie profilu 6200 i obniżenie zegara do 6000 też powinno zadziałać. Końcowy efekt może też zależeć od płyty. Giguś mocno zaciska timingi przy trainingu i pewnie dlatego profil 6000cl36 nie działa u mnie OOTB.

Sprawdzę;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uruchomić pamięci ze stabilną prędkością 6200 MHz, bez podnoszenia napięć (to nic nie dawało), dopiero po zmianie częstotliwości FCLK z automatycznie ustawianej przez BIOS (na 2000 MHz), do 1800 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nic więcej nie jest stabilne? :/ fclk daje dodatkową wydajność przy ramie 6000 te 2000 pasowało by mieć, pokaż screena z zentimigs jak to wygląda, bo if też da się korygować napięciami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, ustawiłbym VDDSoC na sztywno 1.25V, 2000 powinno działać bez jęknięcia. Ja dzisiaj skorzystałem co nieco z rad Buildzoida i ustawiłem 2033, podkręciłem też trochę timingi pamięci. W benchmarkach i ogólnych wrażeniach różnice homeopatyczne. Szkoda czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1785295716_Zrzutekranu2023-03-05222801.png.b3d9e2045ebf615ee887eabe660fbb0c.png

2 godziny temu, Send1N napisał:

i nic więcej nie jest stabilne? :/ fclk daje dodatkową wydajność przy ramie 6000 te 2000 pasowało by mieć, pokaż screena z zentimigs jak to wygląda, bo if też da się korygować napięciami

Stabilne są wszystkie trzy profile XMP, ale tylko właśnie z tym FCLK zmniejszonym z domyślnych 2000 Mhz. Wcześniej w ogóle nie zmniejszałem tego parametru, lekko tylko lekko podnosiłem napięcia. Wszystkie pozostałe ustawienia poza głównymi opóźnieniami i napięciami są na "auto". 

Edytowane przez tomeczek80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kręciłem jeszcze am5 ale myślę że te 1800fclk to bieda jest, 2000 przynajmniej powinieneś zrobić z tego co widziałem w internetach :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, Send1N napisał:

nie kręciłem jeszcze am5 ale myślę że te 1800fclk to bieda jest, 2000 przynajmniej powinieneś zrobić z tego co widziałem w internetach :] 

Nie wiem za bardzo jak — zresztą ja się przesadnie na tym nie znam, znalazłem podstawowe ustawienia w sieci, a resztę ustawiam na "auto". A teraz widzę jeszcze, że opóźnienia pamięci zmieniają się automatycznie - profil XMP zmienia je w BIOS-ie na 40-40-40-76 przy 6200 Mhz (czyli tak jak powinno być), a potem po uruchomieniu Windows w CPU-Z widzę je np. jako 52-52-52-76... Zauważyłem też, że płyta ustawia wyższe napięcie VPP - domyślne jest 1,8 V,  tymczasem mimo ustawienia "auto" faktycznie jest 1,9V

Edytowane przez tomeczek80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...