Skocz do zawartości
Mercury3

5800X3D czy 13700(KF) do grania w 1080p 165Hz?

Rekomendowane odpowiedzi

Powyżej się akurat nad tą "uniwersalnością" pochyliłem, X3D daje kopa tylko tam gdzie gra robi z tego użytek ;) Twoje pieniądze, Twój wybór...osobiście bym nie inwestował w 5800X3D nie mając mobasa AM4 ;)

 

Co do tego, że 6 rdzeni do gier to za mało już słyszę od ZEN1 i nadal jakoś nie bardzo się to sprawdza :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił i5 12500 + B660 albo to samo mobo z i5 13500, mam i5 12500 z 4080 i nie zauważam, żeby coś zwalniało względem testów w necie (no ale mam 1440p).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysiak napisał:

Powyżej się akurat nad tą "uniwersalnością" pochyliłem, X3D daje kopa tylko tam gdzie gra robi z tego użytek ;) Twoje pieniądze, Twój wybór...osobiście bym nie inwestował w 5800X3D nie mając mobasa AM4 ;)

 

Co do tego, że 6 rdzeni do gier to za mało już słyszę od ZEN1 i nadal jakoś nie bardzo się to sprawdza :E

Masz rację. W sumie, jeśli 3D Cache nie zostanie wykorzystany, to technicznie 5800X3D będzie działać jak 5800X z niższym zegarem, co zauważalnie ograniczy GPU, gdy 13700F będzie oferowało w miarę stałą wydajność. Jeszcze to przemyślę.

Znaczy, cenowo wychodzi na to samo, więc czemu by nie brać 13700F, który ma 8 rdzeni i powinien oferować podobną wydajność co 13600KF, mając niższe TDP, więc brak konieczność UV.

2 minuty temu, JDM napisał:

Ja bym kupił i5 12500 + B660 albo to samo mobo z i5 13500, mam i5 12500 z 4080 i nie zauważam, żeby coś zwalniało względem testów w necie (no ale mam 1440p).

13500 jest trochę gorsze od 13600KF, więc chyba będzie za słabe w 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, JDM napisał:

Ja bym kupił i5 12500 + B660 albo to samo mobo z i5 13500

taniej wyjdzie 12400f + b660 z możliwością OC które wydajnością i ceną zje te oba procki w grach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, skoro to zestaw do grania tylko to po co i7? Wystarczy i5 13600KF. Dopłata do i7 kompletnie bez sensu.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
49 minut temu, Dirian napisał:

Nie bardzo rozumiem, skoro to zestaw do grania tylko to po co i7? Wystarczy i5 13600KF. Dopłata do i7 kompletnie bez sensu.

Pisałem, że Zestaw 13600KF+Z690 (1559+ok. 900 zł) jest nieopłacalny, bo za podobną kwotę mogę mieć zestaw 13700F+B660/B760 (1859+ok. 600 zł), który ma 8 rdzeni, podobną wydajność do 13600KF, a także niższe TDP (65W vs 125W), przez co nie muszę robić UV i dodatkowo wydawać na lepsze chłodzenie oraz zasilacz z większą mocą maksymalną.

Nie czytałeś poprzednich komentarzy?

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
47 minut temu, Mercury3 napisał:

(...)5800X3D będzie działać jak 5800X z niższym zegarem, co zauważalnie ograniczy GPU, gdy 13700F będzie oferowało w miarę stałą wydajność(...)

(...)ma 8 rdzeni i powinien oferować podobną wydajność(...)

(...)13500 jest trochę gorsze od 13600KF, więc chyba będzie za słabe w 1080p.(...)

Mam wrażenie, że za dużo naczytałeś się postów o bottlenecku itp. Zmieniłem 12500 na 13600KF i na 3080 nie było ŻADNEGO przyrostu wydajności w grach.

 

40 minut temu, Tornado3 napisał:

taniej wyjdzie 12400f + b660 z możliwością OC które wydajnością i ceną zje te oba procki w grach

Cena płyty z zewnętrznym generatorem BCLK zje opłacalność całego tego zestawu, płyta bedzie droższa niż taka Gaming X na Z690

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JDM napisał:

Mam wrażenie, że za dużo naczytałeś się postów o bottlenecku itp. Zmieniłem 12500 na 13600KF i na 3080 nie było ŻADNEGO przyrostu wydajności w grach.

Znaczy, pisałeś, że grasz w 1440p, a zmiana CPU w takiej rozdzielczości jest mniej znacząca, z mojej wiedzy i z tego, co czytałem.

Sam już nie wiem, co wybrać. 5800X3D wydaje się być najprostszą opcją, ale też 3D Cache jest różnie wykorzystywany przez gry, a Intel to już skomplikowana sprawa wiążąca się z dodatkowymi wydatkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13600KF + B760/B660/Z690

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mercury3 napisał:

Znaczy, pisałeś, że grasz w 1440p, a zmiana CPU w takiej rozdzielczości jest mniej znacząca, z mojej wiedzy i z tego, co czytałem.

Sam już nie wiem, co wybrać. 5800X3D wydaje się być najprostszą opcją, ale też 3D Cache jest różnie wykorzystywany przez gry, a Intel to już skomplikowana sprawa wiążąca się z dodatkowymi wydatkami.

Proponuję Nokię 3310 i nawalać w Snake :) Sprzęt znany, nic cię nie zaskoczy, starczy na lata, a potem sprzedasz w całości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
55 minut temu, Mercury3 napisał:

Znaczy, pisałeś, że grasz w 1440p, a zmiana CPU w takiej rozdzielczości jest mniej znacząca, z mojej wiedzy i z tego, co czytałem.

Sam już nie wiem, co wybrać. 5800X3D wydaje się być najprostszą opcją, ale też 3D Cache jest różnie wykorzystywany przez gry, a Intel to już skomplikowana sprawa wiążąca się z dodatkowymi wydatkami.

W AM4 raczej nie ma się co pchać jeżeli tyle kasy planujesz wydać.

13600k albo 13700 i płyta do tego. Najtaniej z690 tylko trzeba pewnie zobaczyć jak z biosem bo starsze wersje pewnie trzeba zaktualizować.
Z tym, że intel lubi dużo papu ale foris 5 powinien styknąć bez szaleństwa z OC.
5800x3d jest słabszy.

wiem, że ddr4 to koszt jakichś 450zł nie wiem jak z ddr5 ale chyba 600-650zł.

https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-renegade-ddr4-32-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1k2-32-8856951/

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując dotychczasowe komentarze i mój research:

5800X3D jest najbardziej odpowiednim wyborem dla osób, które już posiadają mobo AM4, a 3D Cache to ruletka z grami. Nie ma co ryzykować bottlenecka przy takim wydatku.

13600KF wystarczy do RTX 4070 Ti, ale najlepiej sparować go z Z690, żeby zrobić UV, ponieważ ten procesor ma wysokie temperatury, więc OC nie ma sensu.

Według tego testu, 13700F jest średnio o 3% gorszy od 13700KF w grach. Temperatury i pobór prądu 13700F są widocznie niższe w grach, więc UV nie będzie konieczne.

Cenowo - różnica pomiędzy zestawem 13600KF+Gigabyte Z690 UD, a 13700F+Gigabyte B660M GAMING X wynosi tylko 50 zł.

Myślę, że chyba najlepiej będzie wybrać 13700F ostatecznie, bo wydajność dogania 13700KF, najniższe TDP i temperatury ze wszystkich moich opcji od Intela, no i zawsze jest 8 rdzeni, które może się przyda w przyszłości, albo przynajmniej lepiej się sprzeda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Mercury3 napisał:

Pisałem, że Zestaw 13600KF+Z690 (1559+ok. 900 zł) jest nieopłacalny, bo za podobną kwotę mogę mieć zestaw 13700F+B660/B760 (1859+ok. 600 zł), który ma 8 rdzeni, podobną wydajność do 13600KF, a także niższe TDP (65W vs 125W), przez co nie muszę robić UV i dodatkowo wydawać na lepsze chłodzenie oraz zasilacz z większą mocą maksymalną.


Niestety za dużo teoretyzujesz, a nie od dziś wiadomo, że TDP to nie jest pobór prądu i totalnie nie ma co się tym sugerować.

i7 13 gen bez "K" to totalny crap którego nawet nie możesz zundervoltować, a grzeje się równie mocno jak i7 z "K", zakładajac, że płyta poda za wysokie napięcie w auto. Zapraszam na seans:

https://youtu.be/RbNu-1zdUJk?t=330

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Mercury3 napisał:

Podsumowując dotychczasowe komentarze i mój research:

5800X3D jest najbardziej odpowiednim wyborem dla osób, które już posiadają mobo AM4, a 3D Cache to ruletka z grami. Nie ma co ryzykować bottlenecka przy takim wydatku.

13600KF wystarczy do RTX 4070 Ti, ale najlepiej sparować go z Z690, żeby zrobić UV, ponieważ ten procesor ma wysokie temperatury, więc OC nie ma sensu.

Według tego testu, 13700F jest średnio o 3% gorszy od 13700KF w grach. Temperatury i pobór prądu 13700F są widocznie niższe w grach, więc UV nie będzie konieczne.

Cenowo - różnica pomiędzy zestawem 13600KF+Gigabyte Z690 UD, a 13700F+Gigabyte B660M GAMING X wynosi tylko 50 zł.

Myślę, że chyba najlepiej będzie wybrać 13700F ostatecznie, bo wydajność dogania 13700KF, najniższe TDP i temperatury ze wszystkich moich opcji od Intela, no i zawsze jest 8 rdzeni, które może się przyda w przyszłości, albo przynajmniej lepiej się sprzeda.

Moje subiektywne zdanie:

Tak. 

Tak. Fajnie jakby się dało DDR5. 

Nie wiem.

Tak, ale łatwiej i drożej sprzedasz potem KF na Z690 niż F na B660.

Nie sprzeda się lepiej.

Edytowane przez sebullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Mercury3 napisał:

Podsumowując dotychczasowe komentarze i mój research:

5800X3D jest najbardziej odpowiednim wyborem dla osób, które już posiadają mobo AM4, a 3D Cache to ruletka z grami. Nie ma co ryzykować bottlenecka przy takim wydatku.

13600KF wystarczy do RTX 4070 Ti, ale najlepiej sparować go z Z690, żeby zrobić UV, ponieważ ten procesor ma wysokie temperatury, więc OC nie ma sensu.

Według tego testu, 13700F jest średnio o 3% gorszy od 13700KF w grach. Temperatury i pobór prądu 13700F są widocznie niższe w grach, więc UV nie będzie konieczne.

Cenowo - różnica pomiędzy zestawem 13600KF+Gigabyte Z690 UD, a 13700F+Gigabyte B660M GAMING X wynosi tylko 50 zł.

Myślę, że chyba najlepiej będzie wybrać 13700F ostatecznie, bo wydajność dogania 13700KF, najniższe TDP i temperatury ze wszystkich moich opcji od Intela, no i zawsze jest 8 rdzeni, które może się przyda w przyszłości, albo przynajmniej lepiej się sprzeda.

Pomyśl jeszcze o AM5, Ryzen 7600 + B650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Gloin napisał:

Pomyśl jeszcze o AM5, Ryzen 7600 + B650

No nie wiem nie wiem, on nie może mieć bottlenecka przecież:
average-fps-1920-1080.png

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM5 definitywnie przekroczy mój budżet, jak już pisałem, a opłacalność DDR5 wciąż jest wątpliwa. No i Zen4X3D będzie aż nadto do RTX 4070 Ti.

Widzę, że 13700KF już plasuje się w topce procesorów, więc może jego wybiorę. Tylko pytanie, czy Z690 UD go uciągnie. Fortis 5 chyba powinien dać radę w grach, patrząc na testy z proline czy techpowerup.

Mogę spokojnie poczekać na spadki cen, bo na moment obecny, w najtańszych ofertach, różnica między 13600KF, a 13700KF wynosi 500 zł, tylko obecnie bardziej mnie interesuje opłacalność względem dopłaty do innych komponentów, jak np. chłodzenie czy zasilacz. Zasilacz 750W da radę z takim zestawem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod i7 zdecydowanie brałbym Navisa.

Płyta uciągnie bez problemu.

Zasilacz 750W styknie pod 4070 Ti.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, Mercury3 napisał:

Widzę, że 13700KF już plasuje się w topce procesorów, więc może jego wybiorę. Tylko pytanie, czy Z690 UD go uciągnie. Fortis 5 chyba powinien dać radę w grach, patrząc na testy z proline czy techpowerup.

W grach pewnie realnie to chłodzenie (o płycie nie wspominając) da radę, głównie dla tego, że gry nie wykorzystują w 100% tych parudziesięciu wątków równolegle (więc generowana moc w postaci ciepła nie osiągnie dużych wartości pokroju ~200W czy więcej). Jednak jeśli w ogóle takie założenia przyjmujesz (że nie będzie problemu z temperaturami, bo nie będziesz używał wszystkich wątków, bo nie będziesz pracował w np. Blender) ... to po co i7 13700KF?

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Kyle_PL napisał:

(...)Jednak jeśli w ogóle takie założenia przyjmujesz (że nie będzie problemu z temperaturami, bo nie będziesz używał wszystkich wątków, bo nie będziesz pracował w np. Blender) ... to po co i7 13700KF?

Bo naczytał sie o bottlenecku i nie wyobraża sobie sytuacji, że cokolwiek mogłoby mu zdusić 4070Ti, nawet jeśli będzie to kosztowało xx zł więcej i nie będzie tego widział gołym okiem. Różnica 240FPS vs 230FPS jest przecież nie do pomyślenia, zwłaszcza, jeśli cały czas ma się włączony monitoring FPS i skupia na nim, a nie na grze.
Do autora - kup se człowieku 12600KF/13600KF, a na AM5 nawet nie patrz. Do tego Z690 za 800zł i masz juz solidną podstawę, która bez problemu obsłuży RTX 4080, a co dopiero 4070Ti.
Z690 za 800zł - https://www.krsystem.pl/asus_prime_z690p_d4_s1700_4ddr4_dphdmi_m.2_atx-item-66956.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co Ty, nie czytałeś, że to nie opłacalne :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Dirian napisał:

Pod i7 zdecydowanie brałbym Navisa.

UV nie pomoże Fortisowi w grach? A co sądzisz o chłodzeniu powietrznym, jak np. Deepcool AK620 lub Deepcool AG620? Może w międzyczasie wyjdzie Grandis 5 od Endorfy.

29 minut temu, JDM napisał:

Bo naczytał sie o bottlenecku i nie wyobraża sobie sytuacji, że cokolwiek mogłoby mu zdusić 4070Ti, nawet jeśli będzie to kosztowało xx zł więcej i nie będzie tego widział gołym okiem. Różnica 240FPS vs 230FPS jest przecież nie do pomyślenia, zwłaszcza, jeśli cały czas ma się włączony monitoring FPS i skupia na nim, a nie na grze.

Nie wiem. Widziałem nie mało ludzi, którzy dopłacili 500 zł do RTX 3070 dla ekstra 15-20 FPS, góra 35 FPS w poszczególnych przypadkach, względem RTX 3060 Ti.

Najbardziej obawiam się tego, że to się skończy podobnie, jak z 16GB vs 32GB RAMu. Kiedyś wszyscy pisali, że 16GB wystarczy do gier na lata, a obecnie wszyscy składają komputery do gier z 32GB.

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, Mercury3 napisał:

Deepcool AK620

Testowałem. 13600KF + AK620 (Kryonaut) + 6 wentyli (3 in, 3 out) w dużej obudowie = 75C po UV w R23 Multi.

Osobiście uważam, że bardzo udane chłodzenie, tylko wentylatory głośne.

Edytowane przez sebullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, Mercury3 napisał:

Widziałem nie mało ludzi, którzy dopłacili 500 zł do RTX 3070 dla ekstra 15-20 FPS, góra 35 FPS w poszczególnych przypadkach, względem RTX 3060 Ti.

Jeśli było to 40FPS i plus 15-20FPS to jestem za. Jeśli 120FPS i plus 15-20FPS to jestem na nie. U Ciebie to będzie to poziom 70-80FPS w CP 2077 z RT, a bez RT 140-150FPS. A inne gry są mniej wymagające/lepiej zoptymalizowane. Moim zdaniem 13600K/F to najlepsza opcja, z 13700K/F na pokładzie może nie być żadnej różnicy.

9 godzin temu, sebullo napisał:

Testowałem. 13600KF + AK620 (Kryonaut) + 6 wentyli (3 in, 3 out) w dużej obudowie = 75C po UV w R23 Multi.

Osobiście uważam, że bardzo udane chłodzenie, tylko wentylatory głośne.

Oczywiście kolega nie będzie grał w R23, OCCT czy prime95 czy inne z punktu widzenia gracza (i nie tylko) zarzynacze procesora, tylko w gry, gdzie moc CPU będzie na poziomie 100-120W (13600K/F), a Fortis 5 bez problemu sobie poradzi. Tutaj ważne zdanie, a potem test w grze:
https://youtu.be/cagAi6vCkCQ?t=111

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • podepnę się pod temat - czy warto zmieniać proca przy takim konfigu? 10400f Gigabyte B460 Torpedo memki nie pamiętam chyba Adata 2x16GB 3200 MSI RTX3800 10GB 3x Ventus mam wrażenie, że trochę za słaby do karty, ale może się mylę. Gram w 1440p  
    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...