Skocz do zawartości
crux

Ryzen 5700X - Stock vs OC vs PBO?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Update: Rozwiązanie sprawy z ustawieniami oraz wynikami znajdują się w poście z 10.03.2023: 

 

 

 

Poniżej pierwotny post i dalsza wymiana informacji.

Cześć,

Nie chciałbym się narażać z kolejnym podobnym tematem, ale z tego co przejrzałem dotychczasowe to żaden nie wyczerpywał tematu. Właściwie to niejednoznacznie wskazywał rozwiązania bez dopinania tematu ostatecznie i do końca.  Mam nadzieję, że mnie nie zjecie ;) 

Mam Ryzen 7 5700X na płycie MSI B450 GAMING PLUS MAX z najnowszym BIOSEM z AGESA 1.2.0.7. Mam również dylemat jak ustawić ten procesor przy wykorzystaniu aktualnej karty graficznej a więc Radeon 5600XT. 

Poniżej aktualne różne ustawienia jakie testowałem. Nie mam żadnej gry, która obciąża procesor bardziej niż na 20-30%. Jak podaję wartość w watach to dotyczy całego komputera z pomiarem zewnętrznego woltomierze.

 

1. 5700X na stock:

- Cinebench - 12300 pkt (chyba mało trochę), 116W zapotrzebowania;

- Hogwarts Legacy statycznie w lesie z odpalonym światłem (wszystko ultra poza mgłą, teksturami i roślinnością na high) - 53 fps, 206W;

- Wiedźmin 3 NG statycznie gdzieś w "terenie" (wszystko max) - 60 fps (blokada), 205W;

- Forza Horizon 5 (nie pamiętam ustawień) we wbudowanym teście wydajności - 60 fps, 170-190W (ruchoma wartość);

- IDLE - 65W i 33 stopnie;

 

2. 5700X z OC na 4600 MHz wszystkie rdzenie przy V1.18:

- Cinebench - 15700 pkt, 175W zapotrzebowania;

- Hogwarts Legacy statycznie w lesie z odpalonym światłem (wszystko ultra poza mgłą, teksturami i roślinnością na high) - 53 fps, 205W

- Wiedźmin 3 NG statycznie gdzieś w "terenie" (wszystko max) - 60 fps (blokada), 219W

- Forza Horizon 5 (nie pamiętam ustawień) we wbudowanym teście wydajności - 60 fps, 165-185W (ruchoma wartość)

- IDLE - 70W i 33 stopnie

 

3. 5700X z nieporadnym PBO... 

- Testów ww. nie robiłem. Ustawiłem w biosie różne wartości bez ruszania curve optimizer np. zdjęte limity i przyrost taktowania +200 MHz, reszta auto. Owszem był boost pojedynczego rdzenia na 4850 MHz, ale pobór energii w Cinebench od razu leciał na >200W. Do tego temperatury od razu pod 80 stopni, napięcie 1,3V gdzie przy równym OC na 4600 mam max 70 stopni. Jednym słowem masakra pod względem efektywności energetycznej.

 

Mój egzemplarz 5700X wydaje się całkiem dobrym kawałkiem krzemu, może nie wprost z super loterii, ale nie najgorzej trafiłem. W testach w sieci do równych 4500 testerzy potrzebowali napięcie 1.40V, czasami 4600 nie było osiągalne bez względu na napięcie. U mnie 4600 przy napięciu poniżej domyślnego. Czy możecie więc powiedzieć co ustawić i co ważne, dlaczego tak a nie inaczej ustawić w Biosie aby osiągnąć boost pojedynczego (może więcej niż jednego?) rdzenia na 4850 MHz (o ile nie da się więcej) przy jak najniższym zapotrzebowaniu na energię? Benchmarkiem niech będzie Cinebench w multi przy równych 4600 MHz a więc 15700 pkt, 175W i 70 stopni. Da się to zrobić? Przy 5600 XT właściwie wystarczył by stock, ale chciałbym się pobawić chwilowo w cyferki by później po zmianie na coś rozsądnego (4070, 4060 Ti?) odczuć różnicę.

Z góry dziękuję ;) 

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobry kawałek krzemu to PBO plus ujemny offset -0,075V, CO -30, +200mhz plus limit na 120W i będziesz miał w CB - 14500/1500 ptk, w idle powinno być 30W, oraz 4850mhz poniżej 1,17V. Jak będą błędy lub effective core będzie spadać względem taktowania to dodajesz więcej papu. Do tego zabawa z napięciami VDDG, i nap soc na jakies 1.1V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PBO + CO to najlepsze rozwiązanie dla Zen 3, w zależności od temperatury będzie trzymał 4.85 GHz lub mniej na wszystkich rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięk i za odpowiedzi :) @arek889 Widzę u Ciebie podobną płytę a już na pewno bios prawie identyczny. Poniżej parę zrzutów ekranu. Czy te ustawienia co podałeś dobrze wklepałem? 

1. PBO - Tutaj wszystko zrozumiałe jak sądzę. Limit 120W vs stock bodajże 77W rozumiem. Boost Overdrive +200 również rozumiem. 

1.JPG.5ab71b422c5e6e5adaecf1cfdc4c329a.JPG

 

2. CO - Tutaj nie jestem pewny czy na dzień dobry ustawiać -30, gdzieś czytałem, że to sporo i najlepiej ostatecznie sprawdzić oddzielnie każdy z wdzeni. Zresztą co to jest za wartość -30, do czego to służy, co oznacza?

2.JPG.10be9cdd608b2a867fba03853a1c8560.JPG

 

3. VCORE - Co oznacza offset -0,075V, od jakiej wartości jest to obniżenie, od 1,20V? Na stock w OCCT mój procesor boostuje na wszystkich rdzeniach na 4500 dając napięcie ok. 1,21-1,22 jeżeli to jest wartościowa informacja.

3.JPG.5765c2353aa6245c42cae62087d9b58b.JPG

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Edit: Znalazłem w Ryzen Master opcję Curve Optimizer. Uruchomiłem opcję Start Optimizing i dostałem poniższy komunikat. Czyli można ustawić jednak -30 na wszystkie rdzenie?

image.png.065a236ea83542dad5e1ef01e0546515.png

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, crux napisał:

dostałem poniższy komunikat

Bo już masz w BIOS zrobione, dlatego Ryzen Master nie ustawi drugi raz.

 

10 godzin temu, crux napisał:

Co oznacza offset -0,075V, od jakiej wartości jest to obniżenie

CPU offset Voltage

Masz za duże napięcie na RAM, ustaw max 1.4V, chyba że to celowe działanie.

Możesz też spróbować TDC 80A EDC 110A, dla testów lub zostawić jak masz na AUTO.

10 godzin temu, crux napisał:

gdzieś czytałem, że to sporo i najlepiej ostatecznie sprawdzić oddzielnie każdy z wdzeni.

Tak, ja po prostu nie miałem chęci na dalsze zabawy, można ustalić najlepsze rdzenie programem CTR sobie sprawdzić.

 

10 godzin temu, crux napisał:

Limit 120W vs stock bodajże 77W rozumiem.

Tak

 

10 godzin temu, crux napisał:

Czy te ustawienia co podałeś dobrze wklepałem? 

Kwestia teraz testów, czy dobre dla Twojego procka to się okażę :) mi pasują podobne. Jak by coś się działo to ja bym najpierw zmniejszał ujemny offset napięcia CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, arek889 napisał:

1. Bo już masz w BIOS zrobione, dlatego Ryzen Master nie ustawi drugi raz.

2. CPU offset Voltage

3. Masz za duże napięcie na RAM, ustaw max 1.4V, chyba że to celowe działanie.

4. Możesz też spróbować TDC 80A EDC 110A, dla testów lub zostawić jak masz na AUTO.

5. Tak, ja po prostu nie miałem chęci na dalsze zabawy, można ustalić najlepsze rdzenie programem CTR sobie sprawdzić.

1. Nie zapisałem ustawień w biosie, które podałeś. Zmieniłem je bez zapisania tylko do zrobienia zdjęć czy jest ok tj. czy dobrze rozumiem Twoje zalecenia. Jeżeli wiec Ryzen Master tak skalkulował a więc wszystkie rdzenie -30 jako zweryfikowane ustawienia to spróbuje tak uruchomić w biosie.

2. CPU offset Voltage -0,075 od której wartości orientujesz się? Czy to jest -0,075 od tej, którą by z automatu podała płyta? To chyba rozsądne :)

3. 1,5V to domyślne ustawienia dla moich pamieci, płyta nieco je podnosi, ale w Windows rzeczywiste są nieco niższe. Nie miałem czas jeszcze robić uV pamięci;

4. TDC 80A EDC 110A - Co to za wartości, czego dotyczą? Chciałbym wiedzieć co ustawiam i dlaczego ;) 

5. Jak wszystkie rdzenie będą stabilne na -30 to chyba nie ma w co się dalej bawić gdyżto maksimum jest? Zresztą sprawdzę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, crux napisał:

Czy to jest -0,075 od tej, którą by z automatu podała płyta?

Tak

 

7 minut temu, crux napisał:

1,5V to domyślne ustawienia dla moich pamieci,

DDR4 są chyba z XMP na 1.35V dla OC więc tu wydaje się dużo za wysoko, z ciekawości masz takie info gdzieś na opakowaniu pamięci czy na stronie producenta?

 

9 minut temu, crux napisał:

Co to za wartości, czego dotyczą?

https://www.overclock.net/threads/understanding-the-sizing-and-limits-of-ppt-tdc-and-edc.1732088/ 
 

 

10 minut temu, crux napisał:

5. Jak wszystkie rdzenie będą stabilne na -30 to chyba nie ma w co się dalej bawić gdyżto maksimum jest?

Tak, dalej to już nie PBO tylko manualne na stałe taktowanie.

p.s ryzen master wg mnie nie jest programem wartym instalacji. jeśli już to CTR 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, arek889 napisał:

DDR4 są chyba z XMP na 1.35V dla OC więc tu wydaje się dużo za wysoko, z ciekawości masz takie info gdzieś na opakowaniu pamięci czy na stronie producenta?

Mam te pamięci: LINK

 

3 godziny temu, arek889 napisał:

Tak, dalej to już nie PBO tylko manualne na stałe taktowanie.

Ok, stałe taktowanie to nie to co bym chciał ;) 

 

3 godziny temu, arek889 napisał:

p.s ryzen master wg mnie nie jest programem wartym instalacji. jeśli już to CTR 

Wygooglowałem, sprawdzę na pewno :)

 

Edit:

1) CTR 2.1 RS5 nie startuje u mnie, wyskakuje błąd "System.AggregateException: One or more errors occurred". W sieci jest sporo info, że nie startuje na różnych płytach czy nawet w zależności od wersji biosu danej płyty. 

2) Sprawdziłem jak u mnie wyglądają parametry pracy przy OC wszystkich rdzeni na 4600 MHz przy napięciu 1,18V. W idle mam PPT 35W, na stock 30W więc porówywalnie i mogę to zaakceptować. Przy pełnym obciążeniu w C23 (multi) jest wyniki następujące: PPT <125W, TDC <82A, EDC <82A dając 15700 pkt. W C23 (single) mam 1516 pkt. Zapewne z dobrze ustawionym PBO podciągnę single do 1600 pkt z boostem na 4850 MHz. 

3) Na Reddit czytam, że ludzie ustawiają najlepsze rdzenie -15 czy -20 a słabsze -25 i -30. Nie bardzo więc dalej rozumiem co to jest za wartość, za co odpowiada a zrozumienie jest niezbędne do optymalnej decyzji. Na razie nie wiem więc do czego dążyć. 

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skończyłem jak sądzę zabawę z PBO ;) Dzięki @arek889 za wprowadzenie w temat :) Jak w poniższych wypocinach gdzieś się mylę to dajcie znać.

Ogólnie temat PBO w sieci jakoś niespecjalnie był przystępny, nigdzie nie było krótkiego tutoriala co i jak, zwykle po prostu pojawiały się hasła i trzeba było doszukać o co z tym chodzi lub dopytać jak w moim przypadku. Nie lubię błądzić bezcelowo, czasami lepiej zapytać, byle sensownie. A więc skrótowo co i jak z tym PBO dla potomnych:

PBO 2 (Precision Boost Overdrive 2) - Generalnie jest to podkręcanie procesora, ale "dynamiczne" a więc rdzenie nie zawsze pracują równo tj. z tym samym maksymalnym obciążeniem. Gdy aplikacja/gra nie obsługuje wielu wątków to wtedy przydaje się zaleta PBO a więc wyższe taktowanie np. 1 rdzenia na poziomie nieosiągalnym dla wszystkich nawet przy maksymalnym napięciu. Gdy aplikacja korzysta z wszystkich rdzeni to wtedy pracują równo.

Pojęcia, które nas interesują:

1. Ujemny offset napięcia (Negative Core Voltage) np. -0,0750V: Jest to napięcie niższe o zadaną wartość od wartości, którą płyta domyślnie podała by na procesor przy danym scenariuszu. Ujemny offset jest więc undervoltingiem;

2. CPU Boost Overdrive np. +200 MHz: Jest to podniesione o zadaną wartość dopuszczalne (maksymalnego) taktowanie ponad domyślny limit danego procesora. W przypadku Ryzen 7 5700X domyślny boost (dla 1 rdzenia) to 4650MHz. Z boost overdrive można więc osiągnąć 4850 MHz;

3. Curve Optimizer (CO) np. -30: Jest to przesunięcie napięcia a więc w skrócie im niższa wartość ujemna tym dany rdzeń procesora potrzebuje niższego napięcia do działania (o ile się nie mylę). Można ustawić odpowiednią wartość równo dla wszystkich rdzeni lub każdy z rdzeni oddzielnie. U mnie wszystkie rdzenie pracują na -30. 

4. PBO Limits:

a) PPT Limit (W) - Dopuszczalne zapotrzebowanie na energię a więc ustawiamy limit, którego nie chcemy przekraczać. Im wyższy tym wyższe zużycie energii komputera, wyższe temperatury procesora, ale również możliwość ustawienie wyższego taktowania wielu rdzeni;

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 142 W dla procesorów Ryzen o TDP 105 W.

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 88 W dla procesorów Ryzen o TDP 65 W.

b) TDC Limit (A) - Maksymalny prąd, który może być dostarczony przez regulator napięcia płyty głównej w scenariuszach z ograniczeniami termicznymi. W trakcie testowania procesora nie może osiągać 100% gdyż wtedy procesor nie osiąga swoich maksymalnych możliwości. Najlepiej utrzymywać 98-99% (do sprawdzenia w Ryzen Master w trakcie testu procesora np. w C23);

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 95 A dla procesorów Ryzen o TDP 105 W.

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 60 A dla procesorów Ryzen o TDP 65 W.

c) EDC Limit (A) - Maksymalny prąd, który może być dostarczony przez regulator napięcia płyty głównej w scenariuszach w warunkach szczytowych („skoków”) przez krótki okres czasu. W trakcie testowania procesora nie może osiągać 100% gdyż wtedy procesor nie osiąga swoich maksymalnych możliwości. Najlepiej utrzymywać 98-99% (do sprawdzenia w Ryzen Master w trakcie testu procesora np. w C23);

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 140 A dla procesorów Ryzen o TDP 105 W.

- Wartość domyślna dla AM4 wynosi 90 A dla procesorów Ryzen o TDP 65 W.

 

A teraz moje wyniki. Trochę nie załapałem na moich stykach mózgowych wszystkich zależności z PBO, miałem kilka znaków zapytania, ale uznaję, że doszedłem do ostatecznego rezultatu. A więc skończyłem testy na:

1. Ujemny offset -0,050V (mogłem dać nawet -0,1125V i wtedy osiągałem przy PPT 130W taktowanie wszystkich rdzeni >4600 MHz, ale niestety 1 rdzeń pracował maksymalnie również na ok. 4600. Dopiero ujemny offset -0,050V daje dla jednego rdzenia stałe 4850 MHz a dla wszytkich rdzeni 4550 MHz (przy 130W);

2. CO -30 dla wszystkich rdzeni - przeszło wszystkie testy, jest stabilnie, również taką wartość zaproponował Ryzen Master;

3. CPU Boost Overdrive +200 MHz - Szkoda, że nie da się więcej ;) 

4. PPT 130 W - dopiero taka wartość daje dla wszystkich rdzeni nieco ponad 4550 MHz bez spadków, początkowo przez kilka minut startuje od 4580 Mhz, ale stabilizuje się na ok. 4555 MHz. Podniesienie limitu ponad 130W na pewno pozwoliło by dojść na moim procesorze do 4650 MHz, ale nie chcę wyższych temperatur;

5. TDC 86 A - Aby nie osiągać wykorzystania 100% TDC, potrzeba 86A przy PPT 130W. Im wyższy PPT tym więcej amperów należy dać, inaczej ograniczymy taktowanie procesora. Pozostawienie TDC na Auto ograniczy taktowanie procesora przy PPT 130W (domyślne dla Ryzen 7 5700X to jak pisałem 60 A);

6. EDC 140 A - Aby nie osiągać wykorzystania 100% EDC, potrzeba 140A przy PPT 130W. Im wyższy PPT tym więcej amperów należy dać, inaczej ograniczymy taktowanie procesora. Pozostawienie TDC na Auto ograniczy taktowanie procesora przy PPT 130W (domyślne dla Ryzen 7 5700X to jak pisałem 90 A);

Rezultat w Cinebench R23 przy ww. ustawieniach to 15600-15700 pkt w multi, 1600 pkt w single. Temperatury wzrosły w porównaniu do ustawień na sztywno 4600 MHz (przy 1,18V) z 70 stopni do 73 stopni (w multi) a zużycie energii całego komputera z 176W do 186W. Zależało mi na mocnym 1 rdzeniu przy utrzymaniu możliwie wysoko wszystkich 8. Bez problemu można utrzymać 1 rdzeń na 4850 MHz ograniczając limit PPT np. 120W, ale taktowanie wszystkich spada wtedy <4500. W grach i tak nie dojdę do limitu PPT więc jak najbardziej akceptowalne. W idle komputer bierze 64W gdzie przy stock brał 65W a więc porównywalnie. Co ciekawe przy PBO w OCCT procesor ustawia wszystkie rdzenie >4800 MHz jednocześnie zużywając <100W. Dziwne ;) 

Pozdrawiam :)

 

Edit: Sprawdziłem jednak dla limitu PPT 120W i pozwala to na utrzymanie w R23 Multi stałego taktowania wszystkich rdzeni niewiele ponad 4500 a więc w porządku zwłaszcza, że temperatura nie przekracza 67 stopni. TDC 80A, EDC 132A. Takie wartości zostawiam. Jestem zadowolony, że w IDLE są 65W całego komputera + mocny jeden rdzeń :) 

Edytowane przez crux
  • Thanks 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@crux jakie LLC używasz?

Mam tą samą płytę,mógłbyś wrzucić zdjęcia z biosu jak masz ustawione napięcia żeby IF działał na 3600+(nie mogę IF ogarnąć powyżej 3600),Ustawienia ramu też mógłbyś wrzucić;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, forum napisał:

@crux jakie LLC używasz?

Mam tą samą płytę,mógłbyś wrzucić zdjęcia z biosu jak masz ustawione napięcia żeby IF działał na 3600+(nie mogę IF ogarnąć powyżej 3600),Ustawienia ramu też mógłbyś wrzucić;)

Na którymś z testów Ryzen wygooglowałem, ze LLC na poziomie 4 jest optymalne i tak ustawiłem. Nie testowałem innych. 

Ram synchronicznie a więc UCLK==MEMCLK w ustawieniu UCLK DIV1 MODE. FCLK Frequency połowę ustawienia ramu a więc u Ciebie będzie to 1800.

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...