Skocz do zawartości
sadol3

Wysokie temperatury procesora po wymianie pasty.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam taką przypadłość. Mianowicie w laptopie HP 840 G2, po wymianie pasty na procesorze (dwurdzeniowy Intel I5), temperatura rdzenia 0 skacze między 50 a 105 stopni, natomiast rdzeń 1, w miarę stabilne temperatury, między 50 a 70 stopni. Dodam, że obsługuję tylko przeglądarkę (kilka kart na raz otwieranych itp), bez żadnych gier online nawet. Wentylator wydmuchuje naprawdę bardzo letnie powietrze, co też jest dla mnie dziwne...

Pasta nałożona w niewielkiej ilości, dobrze rozprowadzona, chłodzenie przykręcone równo, dokręcane śrubki na tzw. "krzyż".

Czy to jest normalny objaw i po kilkunastu godzinach, pasta "ułoży się" i będzie spełniać prawidłowo swoje funkcje czy jednak muszę w inny sposób zadziałać?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro masz 105 st na rdzeniu tzn ze cos z kontaktem chlodzenia z procem jest nie tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pasta się nie ułoży. Wydmuchiwane letnie powietrze i tak wysokie temperatury świadczą o nieprawidłowym styku procesora z chłodzeniem. Musiałeś pomylić śrubki lub wkręciłeś w nieodpowiednie miejsca dłuższe śrubki przez co np. jedna z śrubek mogą wyginać laminat, chłodzenie itp. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczy do 103, 105 stopni na chwile jak uruchamiają się np 3 strony internetowe i po chwili spada, 60-50 stopni, ta temp powyżej 100 stopni utrzymuje się kilka sekund.

Tylko pytanie co jest nie tak? No nie da się tego źle przykręcić... W miejscu styku heat pipe z prockiem nie dawałem pasty, tylko na sam procek i grafikę.

3 minuty temu, Iri napisał:

Pasta się nie ułoży. Wydmuchiwane letnie powietrze i tak wysokie temperatury świadczą o nieprawidłowym styku procesora z chłodzeniem. Musiałeś pomylić śrubki lub wkręciłeś w nieodpowiednie miejsca przez co np. jedna z śrubek może wyginać laminat, chłodzenie itp. 

Śrubki są na stałe przymocowane do heat pipe i są z jakby taką sprężynką. Odkręcam śrubki i nie mam możliwość demontażu ich z chłodzenia, więc to też odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież piszemy Ci co jest nie tak. Ten procesor nie ma prawa dobijać do takich temperatur. Rozbierz i sprawdź co jest problemem. Jeśli nie idzie pomylić śrubek chłodzenia to mogłeś wkręcić dłuższą w nieodpowiednie miejsce przez którą wygina się laminat powodując brak styku procesora z chłodzeniem. 

 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, sprawdzę trzeci raz, rozbiorę jeszcze raz... Dzięki za poradę, dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdziłem ponownie, podsyłam zdjęcie jak te śrubki są przymocowane do chłodzenia i że nie idzie ich pomylić, bo nie ma jak, są na stałe przymocowane.  Równo dokręcone chłodzenie, po kolei po numerkach, dociskając delikatnie środek chłodzenia podczas przykręcania.

Czy jeszcze jakaś inna ewentualność? Bo ja nie mam pojęcia... Tym bardziej, że pierwszy raz tego nie robię...

img20230303144824..jpg

Edytowane przez sadol3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie masz wkręconej gdzieś dłuższej śrubki na płycie głównej? Nie piszę tutaj o śrubkach na chłodzeniu. Jakiej pasty użyłeś i czy nie była stara, jaką ilość nałożyłeś? Żaden gwint śrubki jak i miejsca w które wkręcasz nie jest objechany? Jeśli twierdzisz ,że chłodzenie trzyma się prawidłowo, poskładane masz go jak należy to jedyne co nasuwa się na myśl to padający CPU. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wszystkie śrubki są tak jak były, widać na nich ślad po farbie, czyli oryginalne, nic wcześniej się nie działo.

Być może pasta ma winę, kupię jakąś porządną i zobaczę wtedy. Niewielką ilość nałożyłem, wielkości główki od zapałki, tak jak na filmiku, który podesłałeś, znam temat co do ilości pasty i żeby nie było jej za dużo. CPU wcześniej nie wykazywał żadnych objaw, tym bardziej temperatury były prawidłowe. Być może masz rację, pasta też nie jest pierwszej świeżości ma z rok i to chyba jest przyczyną na to wychodzi.

Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi.

Edytowane przez sadol3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zmieniałem pastę w RX 580. Pod ręką miałem przeleżałą SPC Pactum PT-3, była już mało płynna ale mimo to nałożyłem. Temperatury nic się nie zmieniły. W laptopach warto dać trochę więcej ,a najlepiej rozsmarować na krzemie i dodatkowo na chłodzeniu liznąć... oczywiście z umiarem. ;) Daj znać czy przyniosło jakiś efekt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sam radiator, czyli zanurz cześć od procesora w gorącej wodzie i zobacz czy się druga strona rozgrzewa. Możesz masz pecha i HP się uszkodził.

Napisz jaką pastę użyłeś?

Możliwe jest też za grube nałożenie pasty lub źle, ja zawsze po nałożeniu cienkiej warstw na cpu staram się wykonać delikatne ruchy radiatorem tak aby nadmiar się rozszedł jeszcze na boki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pasta no name generalnie... Spróbuję wymienić pastę na lepszą i dam znać, sprawdzę ten radiator, ale to za tydzień lub dwa, bo wyjeżdżam a lapek będzie sobie leżał.

Dzięki za podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suszarka do włosów zamiast wody też się sprawdzi z gorącym nadmuchem żeby sprawdzić czy rurki są szczelne na chłodzeniu :]  do laptopa daj coś w miarę gęstego i wydajnego np po taniości 1g https://allegro.pl/oferta/pasta-termoprzewodzaca-gelid-gc-extreme-1g-9190464911 wystarczy na cpu i gpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy gdzieś coś nie podeszło pod chłodzenie, na przykład któryś z tych malutkich kwadratowych termopadów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta kupiona nowa, nałożona na cpu, gpu, radiator, a temperatury te same i wentylator kreci na maksa... Nie wiem, zachodzę w głowę co to może mieć winę... Pasta rozsmarowana po powierzchni, radiator równo styka się z prockiem, więc chyba pozostaje mi pierwszy raz w życiu oddać lapka do serwisu...

 

Edytowane przez sadol3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś to że radiator się nie styka rzeczywiście? jak zdjąłeś chłodzenie to pasta nie była normalnie odbita? sprawdź to chłodzenie jeszcze na przewodność tak jak wyżej pisaliśmy czy rurki przewodzą ciepło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...