Skocz do zawartości
miodas007

Dwa routery w jednej sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu na piętrze dość słaby sygnał wifi. Jak rozumiem mam trzy opcję:

* sięc mesh - najdroższe rozwiązanie

* repeater

* drugi router - w sumie jak rozumiem zadziała tak samo jak repeater

Urządzenie chcę wpiąć do gniazka LAN na piętrze i co więcej potem chce nadal w tym miejscu mieć dostęp do LANa, bo w tym mcu potrzebuje dostępu "po kablu".

Nie widziałem repeater'ów które by mi na to pozwalały (Jeszce do tego nie chce wpinać do ściany, bo bym miał wtedy po biurkiem - słabe miejsce).

Tak więc zastanawiam się nad drugim roueterem ale mam wątpliwości:

* czy to na pewno da się skonfigurować jako jedną sięć lokalną ? Czy urządzenia będą się nawzajem widzieć ? Przykładowo mam mam sterowniki do rolet po wifi - one muszą się nawzajem widzieć w sieci.

* jakie wymagania router musi spełniać ?

 

Oczywiście alternatywą jest sieć mesh - chodź jeśli mi się uda skonfigurować router jak pisałem, to nie widzę wielkiem przewagi sieci mesh akurat w moim domu, gdzie 2 punkty dostępowe do wifi będą ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, miodas007 napisał:

czy to na pewno da się skonfigurować jako jedną sięć lokalną ?

Tak.

12 minut temu, miodas007 napisał:

Czy urządzenia będą się nawzajem widzieć ?

Jeżeli dobrze to skonfigurujesz, to tak.

Ogólnie to musisz przekształcić router w Access Point. Niektóre mają do tego gotowe profile, inne wymagają trochę ręcznej konfiguracji czyli:
1. Ustawiasz drugiemu routerowi na sztywno adres z sieci, do której chcesz się podłączyć (na przykład jak router główny ma 192.168.1.1 to drugi możesz ustawić na 192.168.1.2) i taką samą maskę sieci (najczęściej 255.255.255.0). Bramę możesz pominąć chyba, że ten konkretny router ma na przykład automatycznie aktualizować firmware itp. Wtedy ustawiasz ją na adres routera 1 (192.168.1.1) ale jak pisałem wcześniej, nie jest w ogóle na 2 routerze ustawienie bramy.

2. Wyłączasz na routerze 2 rolę serwera DHCP. Przestanie on wtedy nadawać adresy IP urządzeniom, które się do niego podłączą ale tym zajmować się będzie ciągle router 1 za chwilę.

3. Łączysz router 1 i router 2 kablem ethernetowym, w obu wypadkach robisz to przez port LAN a nie WAN. Portu WAN na 2 routerze nie będziesz wykorzystywać do niczego.

4. Ustawiasz sobie WiFi na routerze 2 jak chcesz:

a) nadajesz taką samą nazwę i hasło jak w routerze 1 - wtedy urządzenia będą automatycznie łączyły się do tego routera, który daje mocniejszy sygnał.

b) tworzysz nową sieć WiFi, wtedy wymusisz, aby urządzenia łączyły się do konkretnego routera nawet jeżeli inny nadaje w danej chwili mocniejszy sygnał.

W obu powyższych wypadkach urządzenia będą w tej samej sieci LAN, wiec dla rolet, telewizorów, komputerów itp. to nie powinno mieć znaczenia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mała uwaga, jak router ma dedykowany tryb AP to port WAN pracuje jako LAN więc nie tracimy gniazda

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, _Unix_ napisał:

Mała uwaga, jak router ma dedykowany tryb AP to port WAN pracuje jako LAN więc nie tracimy gniazda

Ale czasami jest tak, że wtedy porty LAN są wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Qwinto napisał:

Ale czasami jest tak, że wtedy porty LAN są wyłączone

Naprawdę są modele które wyłączają gniazda LAN w trybie pacy AP? Przecież to bez sensu zupełnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, _Unix_ napisał:

Naprawdę są modele które wyłączają gniazda LAN w trybie pacy AP? Przecież to bez sensu zupełnie

Też się zdziwiłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeszcze a propos Mesha. 

Zaletą sieci mesh jest to, że ogólnie lepiej obsługują przełączanie klientów między AP. Często jest tak, że klient wisi na jednym AP mimo, że ma mocniejszy sygnał z innego w systemach mesh działa to lepiej, dodatkową zaletą jest przełączanie między AP bez zrywania połączenia. Te elementy ogólnie w systemach mesh działają lepiej.  

Ogólnie jest to do zrobienia też np. w OpenWRT więc nie trzeba kupować drogich gotowych zestawów - te są głównie dla tych co chcą podłączyć i zapomnieć.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a WiFi w tych dwóch routerach ustawiać na kanały który nie będą na siebie nachodzić tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, miodas007 napisał:

a WiFi w tych dwóch routerach ustawiać na kanały który nie będą na siebie nachodzić tak ?

Tak. W wypadku 5 GHz może to nie mieć większego znaczenia, bo AP mogą się nie widzieć na tej częstotliwości, ale w wypadku 2.4 GHz już tak.
Ja u siebie też dla tej drugiej częstotliwości ograniczam szerokość pasma na 20 MHz (VHT20) bo i tak korzystają z niego tylko starsze urządzenia, albo coś z IoT, co nie potrzebuje na raz przesyłać setek MB danych ale za to silny i stabilny sygnał się liczy.
Im szerszy kanał, tym większe prędkości, ale potrzebny jest silniejszy sygnał do stabilnego działania.

Ogólnie jak wszystko odpalisz przejdź się z telefonem i czymś to mierzenia sygnału WiFi, zobacz jakie sieci są wykrywane i z jak silnym sygnałem i ustaw na danym AP/Routerze kanał, który nie koliduje z innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez miodas007
rozwiązano problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, miodas007 napisał:

Adres IP: 192.168.33.254 - mój głowny router ma IP 192.168.33.1 i nadaje IP od 192.168.33.2 do 192.168.33.253 - dlatego dałem taki

Wpinasz skrętkę w WAN czy LAN, zmień drugi na 192.168.33.2 i co masz podłączonego pod adresem 192.168.3.1?

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...