Skocz do zawartości
Ronson

Komputer do gier, 3 opcje: the best, drogi, tani. Doradźcie, proszę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na razie nie wiadomo, który wariant będzie możliwy, więc wybaczcie, że podam trzy opcje.
We wszystkich OC tylko w zakresie tego, co jest łatwe. Bez cudowania wymagającego wielodniowych testów czy kręcenia RAMu tak, że przez trzy lata będzie się szukało prawdziwej stabilności. 
Wydajność w pracy czy możliwości upgrade'ów w przyszłości nie są ważne. Podobnie funkcje na płycie typu więcej linii PCI-E 5 czy super dźwiękówka itp. 
Wszystkie części muszą być jednak kupione w jednym sklepie (z Polski)

1. Bierzemy możliwie najszybszy sprzęt w temacie CPU, GPU, RAM i resztę tak aby było cicho i nie było problemu z chłodzeniem oraz zasilaczem po kilku latach. Na szybko wybrałem 13900K + 4090 + 2x16GB o specyfikacji bliższej najszybszym RAMom na świecie niż taniźnie za 500zł.  Do tego zasilacz który pożyje z 5 lat i nie będzie zbyt głośny, ale bez szaleństw. Na reszcie można oszczędzić, byle bez błędnych oszczędności typu problematyczna płyta, nienadająca się do takiego (13900K+4090) sprzętu obudowa, itp. 

2. Jak się nie uda z opcją "ma być naszybszy i nie ważne za ile", to opcja tańsza. Np. może 13600 czy 13700 (K lub bez). Może 4080 lub 4070ti. Tutaj też brakuje mi wiedzy o tym jakich modeli kart unikać. 

3. Jak się kompletnie nie uda z budżetem, to jakiś budżetowy zestaw, intel 12400, Z690 DDR5 (przez następne 2 lata nikt w to inwestować nie będzie, ale później może już tak, co do AMD to nic poniżej 5800X3D lub 7600X na teraz (o ile 7600 faktycznie jest tak dobry jak 13600, bo coś mi się wydaje, że nie jest, ale mogę się mylić) i 7700X3D później nie wchodzi w grę, więc nie wiem czy AMD wyszłoby lepiej czy nie),  RTX 3060ti, 2x16GB za ok 700zł,  tani SSD 1TB i oczywiście do tego jakiś zasilacz.

Zasilacz w sumie to przydałoby się od razu taki, żeby nawet jak nie od razu, to za kilka lat wstawić tam 4090tkę.

Póki co zmontowałem takie coś:
Wariant 1, czyli "szalejemy".
Asus Prime  Z690-P DDR5, 1010zł

procesor Intel 13900K BOX 3050zł

MSI Suprim X 4090 10000zł

zasilacz Corsair HX1000i 1250zł (+100 za kabel do karty)

RAM Trident Z5 DDR5 6800 CL34 1020zł

Obudowa (tutaj kompletnie się jeszcze nie rozeznałem i strzelam na ślepo)

Fractal Design PoP XL Air 575zł
Chłodzenie CPU Noctua D15 520zł
Dysk SSD (też jeszcze na ślepo) Corsair MP600 PRO 2TB 900zł
Windows 10 OEM 540zł
do tego jakąś myszkę i klawiaturę. Mają być ciche i nie takie najgorsze, ale nikt na tym wyczynowo grać nie będzie, a wręcz przeciwnie, raczej casualowo. Przydałyby się wyraźne i podświetlone literki, bo przyszły właściciel tego kompa ma kiepski wzrok. Strzelam, że 250+150zł wystarczy.

Z AMD najlepiej by było wziąć 7800X3D ale niestety nie można czekać, a zmiany CPU później nie wchodzą w grę przez conajmniej 2 lata.
 

--------------
pierdoły:
Jest jeszcze pytanie o głośniki i drukarkę. Głośniki jakieś z "fajnym basem" ale do mieszkania w bloku więc wiadomo ;) Drukarka to kolorowa laserówka. A dalej to już nie wiem jaka i czemu taka a nie inna.

Kart AMD nie chcę, bo większa szansa, że będzie trzeba coś robić w przyszłości, np. poczytać w necie i się dowiedzieć, że nowa gra źle działa a AMD obiecało wydać sterowniki po dwóch dniach. Komputer będzie dla osoby mocno leniwej i nie lubiącej się bawić w rozwiązywanie problemów. Każdy taki przypadek wylądowałby w końcu na mojej głowie, na której nie ma miejsca na troubleshooting sterów AMD ;)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronson napisał:

to jakiś budżetowy zestaw, intel 12400, Z690 DDR5 (przez następne 2 lata nikt w to inwestować nie będzie, ale później może już tak, co do AMD to nic poniżej 5800X3D lub 7700X nie wchodzi w grę, więc nie wiem czy AMD wyszłoby lepiej czy nie

Zaraz, skoro nikt nie będzie później inwestować to AMD da ci więcej wydajności niż 12400 z DDR5.

A skoro nic poniżej 7700X nie wchodzi w grę to dlaczego 12400 wchodzi? Bo za ponad 2 lata jednak może być zmiana? Tylko że wtedy platforma AMD okaże się bardziej przyszłościowa, a na dziś Ryzen 7600/7600X ma wydajność i5-13600K.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz brać 13900K Z RTX 4090 za 10000 zł to już wolałbym 7950X3D z RTX 4090 za 9000 zł. Krzywą obrotów sam sobie ustawisz, to taki Gaming OC ma ją dość agresywną. 

Po pierwsze do czego ma to być zestaw oraz pod jaki ekran? 

Na bogato https://proline.pl/koszyk/e0e02254 - najwydajniejsza GPU do gier, najwydajniejszy CPU do gier

Ogólnie nie wiem za bardzo o co chodzi. W jednym zestawie nawet RTX 4090 może być a jak nie to RTX 3060 Ti? 

W dniu 10.03.2023 o 23:12, Ronson napisał:

Jak się nie uda z opcją

Ale dlaczego ma się nie udać? 

Jak chcesz coś bardziej rozsądnego, z dobrze ulokowanymi mniej więcej pieniędzmy (bo obecnie co byś nie kupił, wygląda to średnio), to https://proline.pl/koszyk/d0b1d51d i to masz wydajny zestaw pod 1440p a nawet pograsz bez większych problemów w 4K, choć pod 4K możesz sobie doinwestować GPU do RTXX 4080

Edytowane przez Caps
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.03.2023 o 01:17, kalderon napisał:

Zaraz, skoro nikt nie będzie później inwestować to AMD da ci więcej wydajności niż 12400 z DDR5.

A skoro nic poniżej 7700X nie wchodzi w grę to dlaczego 12400 wchodzi? Bo za ponad 2 lata jednak może być zmiana? Tylko że wtedy platforma AMD okaże się bardziej przyszłościowa, a na dziś Ryzen 7600/7600X ma wydajność i5-13600K.

W tej najtańszej opcji to rozważę AMD, ale że się nie znam na AMDekach za bardzo to boję się czy to nie będzie gorsza opcja niż otwarcie furtki na lepszy procesor u Intela za ileś lat. Czytałem, że żeby mieć opcję na przyszłość z AMD to potrzeba nowej płyty, a te są ponoć póki co superdrogie. Ostatni raz na ceny płyt pod AMD patrzyłem w czasach Athlona 64 Winchester :D Co do wydajności poniżej 7700X, to chodziło mi o 7700X3D (zaraz poprawię, sorry za pomyłkę) - w sensie celu już PO upgradzie w przyszłości. AMDeki bez dodatkowego cache'u potrafią bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć spadkami (choć AVG wygląda OK, to 1% low już nie, a to właśnie to bardziej wpływa na odczuwalne spadki i "przycięcia") dlatego nie chciałbym pakować płyty pod AMD, która się do takiego proca nie nada. Idealnie jakby dałoby radę wpakować tam też 8700X3D czy 9700X3D, ale to pewnie płyta za 1500zł minimum?

 

4 godziny temu, Caps napisał:

Jak masz brać 13900K Z RTX 4090 za 10000 zł to już wolałbym 7950X3D z RTX 4090 za 9000 zł. Krzywą obrotów sam sobie ustawisz, to taki Gaming OC ma ją dość agresywną. 

Po pierwsze do czego ma to być zestaw oraz pod jaki ekran? 

Na bogato https://proline.pl/koszyk/e0e02254 - najwydajniejsza GPU do gier, najwydajniejszy CPU do gier

Ogólnie nie wiem za bardzo o co chodzi. W jednym zestawie nawet RTX 4090 może być a jak nie to RTX 3060 Ti? 

Ale dlaczego ma się nie udać? 

Jak chcesz coś bardziej rozsądnego, z dobrze ulokowanymi mniej więcej pieniędzmy (bo obecnie co byś nie kupił, wygląda to średnio), to https://proline.pl/koszyk/d0b1d51d i to masz wydajny zestaw pod 1440p a nawet pograsz bez większych problemów w 4K, choć pod 4K możesz sobie doinwestować GPU do RTXX 4080

7950X3D w grach lepszy od 13900K nie jest, a do tego trzeba się pierdzielić z wyłączaniem rdzeni, żeby to dobrze chodziło. Czytałem wypowiedzi programistów z MS, że niby Win11 sobie z tym radzi lepiej, ale nie poradzi sobie w 100% nigdy, a jedynie można problem zmniejszać. Nawet jak go zmniejszy o 80% to i tak zostanie. Jak pisałem, gość nie będzie nigdy kompa używał do pracy. Płyty za 1100 pewnie też do takiego AMD nie kupi. Jeszcze jakby płyta+proc wychodziło podobnie to OK, bo mniej prądu, mniej ciepła w lato.
Co do 4090. Widziałem jak ludzie dyskutowali który model wybrać, ale to było w wątku, który ma teraz z 1000 stron. Jeśli będzie 4090 to wybrałem taki, który nie będzie przykrą niespodzianką. A różnie bywało w okolicach premiery. Widziałem dyskusje o kartach ze źle zaprojektowanym designem (problemy z sekcją zasilania lub odprowadzaniem ciepła z VRM czy RAM), albo o głośnych wentylatorach, albo o mocno piszczących cewkach. 9000 kosztują najtańsze. 9700 kosztuje pierwsza która ma jako-takie recenzje i jest normalnej marki. Oczywiście odpadają wszelkie PNY, Pality i inne barachło. Wiem, że MSI czy Asus to nie są "dobre firmy" i że takich już w obecnych czasach nie ma. Ale mniejsze ryzyko niż te najtańsze, nie mówiąc o kompletnych "chinolach".

Zestaw ma być do grania na monitorze o niskiej rozdzielczości. Może 4K, ale raczej 1440p. A być może nawet 1080p, zobaczymy, bo wybór monitora jeszcze przede mną, a do tego też nie wiadomo jaki będzie budżet. Wiem, wiem. Widziałem testy. 4090 do 1080 bez sensu itd. Ale jak popatrzysz na wydajność gier z RT lub na UE5.0 to wychodzi, że za kilka lat wcale takie bez sensu może nie być. No i zawsze można w niektórych grach wyłączyć TAA polepszając ostrość i ratując się przed pikselozą np. DSRem 2160p -> 1080p. Gość ma poważną wadę wzroku. Różnicy między 1440p a 4K nie zobaczy na pewno. Czy różnicę między 1080p a 1440 to nie wiem, musiałbym mu zrobić test bo nie wiem jak on widzi dokładnie.
Co do "jak się uda". Budżet musi jeszcze ktoś zaakceptować, dlatego póki co nie wiadomo czy na PC będzie 5000 czy 30000, a dobrze by było jakby miał już zawczasu kilka wariantów na które można przeskoczyć. Nie będę się rozpisywał dlaczego tak, bo długi temat, który nic nie wniesie ani nie zmieni.
Dzięki za sugestie zestawów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronson napisał:

nie znam na AMDekach za bardzo to boję się czy to nie będzie gorsza opcja niż otwarcie furtki na lepszy procesor u Intela za ileś lat

Jest dokładnie odwrotnie, jeśli wybierzesz Intela to najnowszym procesorem jaki będziesz w stanie użyć będzie coś z 13 generacji. Czyli obecnej bo podstawka LGA1700 właśnie kończy swój żywot.

Jeśli wybierzesz platformę AM5 od AMD to jest dokładnie odwrotnie - ona zadebiutowała pół roku temu i ma być wspierana do minimum 2025 roku czyli będzie obsługiwała przyszłe Ryzeny 8000, a może i 9000 które wydajnością odstawią wszystko to co mamy obecnie.

2 godziny temu, Ronson napisał:

Co do wydajności poniżej 7700X, to chodziło mi o 7700X3D (zaraz poprawię, sorry za pomyłkę) - w sensie celu już PO upgradzie w przyszłości. AMDeki bez dodatkowego cache'u potrafią bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć spadkami (choć AVG wygląda OK, to 1% low już nie, a to właśnie to bardziej wpływa na odczuwalne spadki i "przycięcia") dlatego nie chciałbym pakować płyty pod AMD, która się do takiego proca nie nada.

No to jak pisałem, procesory przyszłych generacji raczej będą dużo wydajniejsze niż 7700X3D. To raz. Dwa - jakie znowu spadki? Na prockach AMD nie ma żadnych spadków płynności gier. Jedyne co to Ryzeny lubią RAM o niskich opóźnieniach więc można wziąć 6000CL32 lub CL30 (alternatywnie na przyszłość 6400CL32) tudzież inne kości i spróbować OC jak chcesz się w to bawić.

2 godziny temu, Ronson napisał:

dlatego nie chciałbym pakować płyty pod AMD, która się do takiego proca nie nada.

Płyty B650E lub X670E powinny zapewnić odpowiedni zestaw funkcjonalności na lata (PCI-E 5 dla dysku M.2 i karty graficznej).

2 godziny temu, Ronson napisał:

Płyty za 1100 pewnie też do takiego AMD nie kupi.

Asrock B650E PG Riptide Wifi kosztuje poniżej 1200zł choć ma "tylko" PCI-E 4 dla dysków więc będziesz ograniczony do "mizernych" ~7500MB/s (czyli tyle ile mają teraz topowe dyski M.2). Inna sprawa, że niektóre sklepy (nie wiem czy to skoordynowana akcja) oferują zniżki przy zakupie Ryzena 7000 wraz z płytą:
https://www.pepper.pl/promocje/plyty-am5-b650-x670-taniej-o-1645-565zl-przy-kupnie-procesora-serii-7xxx-651728

2 godziny temu, Ronson napisał:

7950X3D w grach lepszy od 13900K nie jest, a do tego trzeba się pierdzielić z wyłączaniem rdzeni, żeby to dobrze chodziło.

Jest o kilka % lepszy zużywając o połowę mniej prądu. A rdzeni nie trzeba wyłączać tylko na początku zainstalować właściwe sterowniki. A na dziś ja ci bardziej proponuję bardziej Ryzena 7600/7600X (wydajność na poziomie 13600K z DDR5), który w zupełności wystarczy do gier w 1440p (a tym bardziej w 4K) w połączeniu z RTXem 4080. A w przyszłości upgrade do Ryzena 8000 czy 9000 i RTXa 5090. Bo jak kupisz 13600K to potem jedyne co będziesz mógł wsadzić to 13900K i zyskasz 5% wydajności. Jak weźmiesz Ryzena 7600 to potem będzie można dać jakiegoś 8800X3D i zyskać 30-40% (strzelam, nikt nie wie o ile szybsza będzie kolejna generacja).

3 godziny temu, Ronson napisał:

Zestaw ma być do grania na monitorze o niskiej rozdzielczości. Może 4K, ale raczej 1440p.

1440p i 4K to są wysokie rozdzielczości, nie niskie. Monitor 27 cali 1440p, Ryzen 7600X, RTX 4080 to dobre połączenie.

Zasilacz 1000W z kablem PCI-E 5 w zestawie:

https://www.ceneo.pl/148318148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

Jest dokładnie odwrotnie, jeśli wybierzesz Intela to najnowszym procesorem jaki będziesz w stanie użyć będzie coś z 13 generacji. Czyli obecnej bo podstawka LGA1700 właśnie kończy swój żywot.

Jeśli wybierzesz platformę AM5 od AMD to jest dokładnie odwrotnie - ona zadebiutowała pół roku temu i ma być wspierana do minimum 2025 roku czyli będzie obsługiwała przyszłe Ryzeny 8000, a może i 9000 które wydajnością odstawią wszystko to co mamy obecnie.

Edit: Na wstępie dopiszę, że wyrażam moje obawy. Każdą radę doceniam i jestem otwarty na argumenty. Dam się przekonać, jeśli nie mam racji tylko może to trochę dłużej potrwać. ;) 


Tak, ale AM5 zaczyna się od tysiąca, z chipsetem z niższej półki. To nie ograniczy supportu dla szybszych RAMów czy czegoś innego, co wpłynie na wydajność? Jest pewność, że np. 8700X3D będzie dobrze na tym chodził (zasilanie)?
Co do końca intela, to nie widzę w tym problemu o ile będzie tam miał być 13900K. I tak szybszego procesora od tego w tym roku nie będzie, a 8700X3D też może być super i go zmiażdżyć albo.. być o 8% szybszy i to tyle.

RAM - ogólnie napiszę. ZAWSZE jak są testy to nowe AMD są super! ZAJEBISTE! Tylko 5-10% wolniejsze od Intela! 
A potem, i tak było z 3xxx, z 5xxx i jest z 7xxx, to się okazuje, że no nie do końca, bo są gry gdzie Intel potrafi odskoczyć o dwie generacje (+20%) tam, gdzie patrzymy do ilu spada. Jak AVG masz 180fps vs 170fps to nie ma różnicy. A potem wychodzi, że jednak to nie ma przełożenia na rzeczywistość i trzeba było patrzeć na 1% low, a te już były 80fps vs 100fps. I potem po 2 latach wychodzi szybsza karta graficzna i te różnice z LOW zaczynają się już pojawiać i w AVG i ogólnie widać, że jest przepaść. Pisałem, że Intel jest znacznie lepszy od AMD 3xxx to mnie wyśmiewali. Potem przy testach 5xxx wyszło, że jednak faktycznie Intel potrafi nawet odstawić AMD 35% (przepaść!) i tak samo było z serią 5xxx, gdzie dopiero w "mainstreamowych" testach serii 7xxx wyszło jak bardzo 5xxx odstawało. Dopiero od 5800X3D AMD zaczęło doganiać Intela. Ja się już w roku 1998 nauczyłem jednej przydatnej zasady, która potem się potwierdziła wiele, wiele razy, choć zazwyczaj tzw. "większość znawców" wyśmiewała. Zasada brzmi: "patrz na to, gdzie proc sobie radzi najgorzej, bo za rok może być wysyp gier nowego typu, gdzie już nie będzie katastrofy w 1 na 100 gier, a w 15 z 20 nowych"
To podejście wynikało z testów Durona 800 vs Athlona 800. Niby 5% różnicy. A w Comanche 4 spadało do 2fps na Duronie. 25fps na Ahtlonie. Tylko różnica w ilości cache. Podobnie z C2D e6300. Weelkoo na Frazie zauważył, że Fear bez cieni pokazuje jakieś dziwne wyniki. 2MB C2D 90fps, a 4MB C2D 170fps. 
I wszyscy krzyczeli, że tylko idiota by się wypruwał finansowo na e6600, skoro różnica to 10%
3 lata później e6300 się do niczego nie nadawało (zakładając ten sam zegar po OC) bo anomalnia z Fear, zaczęła być normą w nowych grach. 
Potem to samo w przypadku Ryzenów 3600 i 3800. Znowu ludzie mnie wyśmiewali, jak mówiłem, że nie ważne jak wszyscy chwalą, BRAĆ INTELA bo do gier jest jednak dużo lepszy. Reakcja? "Ta, dużo. 12%, hahaha, co za bzdury". 

Także jak mam doradzać, to wolę bez ryzyka. Nie patrzyłem na testy AMDeków poza 5800X3D, flagowcami 7xxx i 7xxx3D. Nie wiem jak sobie radzi ten 7600. Jak macie porządną wiedzę opartą także o patrzenie na 1% lows (tam gdzie nie ma anomalii, oczywiście, bo wiadomo jak to z testami) to dam się przekonać.

Cytat

Jest o kilka % lepszy zużywając o połowę mniej prądu. A na dziś ja ci bardziej proponuję bardziej Ryzena 7600/7600X (wydajność na poziomie 13600K z DDR5), który w zupełności wystarczy do gier w 1440p (a tym bardziej w 4K) w połączeniu z RTXem 4080. A w przyszłości upgrade do Ryzena 8000 czy 9000 i RTXa 5090. Bo jak kupisz 13600K to potem jedyne co będziesz mógł wsadzić to 13900K i zyskasz 5% wydajności. Jak weźmiesz Ryzena 7600 to potem będzie można dać jakiegoś 8800X3D i zyskać 30-40% (strzelam, nikt nie wie o ile szybsza będzie kolejna generacja).

Gdy mowa o wydajności proca to załóżmy proszę, że będzie grał w 480p, OK?
Bo tylko wtedy to ma sens jak nie będziemy mówić o wpływie GPU. Szczególnie że idą nowe gry, które będą proca dusić o wiele, wiele mocniej, i nie chodzi niestety o ilość rdzni. 13900K nie jest gorszy o kilka procent. Raz wygrywa jeden, a raz drugi. Tam gdzie AMD X3D przegrywa, też widać czasem spore różnice. Ja bym uznał, że to jest remis. Pobór prądu - nie znam tematu. Znowu - ciężko oddzielić mainstreamowe pierdolety od faktycznej wiedzy. Ile razy czytałem, że ktoś se zmneijszył power limit i jest super! Na procu czy karcie. Tylko 8% wolniej a 40% mniej prądu! A potem jak się zagłębić to wychodzi, że AVG może spadło o 8%, ale jak dropi to jak dropiło na pełnym do 88fps, tak na mniejszym prądzie już do 60fps, co jest kompletnym nieporozumiem, gdy obecnie przyrost jednowątkowej to ok 3-5% na rok, a tu sobie ludzie wywalają przez okno 30% i biegną głosić w internecie swoje mądrości jacy to oni sprytni bo undervoltowali kartę czy proca i nie ma różnicy w grach!. Także tutaj nie mam zupełnie wiarygodnej wiedzy, więc nie wiem czy 13900K można używać w grach z 1/3 prądu jaki ten proc wciąga defaultowo w jakimś programie do renderowania.  Jeśli różnica wyszłaby 230W vs. 100W, to faktycznie jest to argument. Ale jeśli to będzie 90W vs. 150W to można kompletnie to olać. Przecież 4090tka i tak pobierze kilka razy więcej. 

Cytat

A rdzeni nie trzeba wyłączać tylko na początku zainstalować właściwe sterowniki.

To już obalił Hardware Unboxed, który zrobił testy z symulowanym 7800X3D. Wcześniej to samo było  z  Intelem. FachoFcy na reddicie trąbili, że dajesz Win11 i no problem. A potem wyszło, że jednak nie jest tak różowo i wyniki ZAWSZE będą lepsze na wyłączonych rdzeniach e-cores, niż na włączonych. I znowu. UWAGA na fachowość testów przytaczanych jako dowody. Nie po to ludzie pożegnali HDD, które powodowały przycinki, żeby potem mieć je bo Winda sobie akurat przerzuca jakiś proces na inny rdzeń/chiplet. Tu trzeba patrzeć uważnie, bo jak będziesz miał ciągle 300fps ale kilka razy na minutę krótkie spadki do 30fps to tego w wyniku AVG nawet nie zauważysz. A w realu będziesz się ostro wkurzał że coś przycina. A takie krótkie przycięcie może być akurat powodem, że przestrzelisz moment hamowania lub nie wcelujesz w grze online. Zawsze uważałem, że najniższy utrzymywalny FPS jest ważniejszy od wszelkich innych wyników. I tutaj po przeczytaniu jak programista z MS wyjasnia, że tego się w 100% NIE DA ogarnąć software'owo, mam zapaloną czerwoną lampkę ostrzegawczą.

 

Dalej polecasz zasilacz. Poproszę o info jak go polecasz. W sensie "wpisałem 80plus gold i PCIE-5 w google" czy znasz temat i to bardzo dobry wybór?
Marka bardzo fajna. Jedna z moich ulubionych, więc mam nadzieję, że to drugie :)

 

Widzę, że pisałeś dwa razy. Wielkie dzięki za rady, ale przede wszystkim za poświęcony czas i chęć pomocy :beerchug:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Ronson napisał:

7950X3D w grach lepszy od 13900K nie jest, a do tego trzeba się pierdzielić z wyłączaniem rdzeni, żeby to dobrze chodziło. Czytałem wypowiedzi programistów z MS, że niby Win11 sobie z tym radzi lepiej, ale nie poradzi sobie w 100% nigdy, a jedynie można problem zmniejszać. Nawet jak go zmniejszy o 80% to i tak zostanie. Jak pisałem, gość nie będzie nigdy kompa używał do pracy. Płyty za 1100 pewnie też do takiego AMD nie kupi. Jeszcze jakby płyta+proc wychodziło podobnie to OK, bo mniej prądu, mniej ciepła w lato.

Jest lepszy i jest znacznie i nawet bez wyłączania rdzeni. Jak to nie jest lepszy skoro masz takie wyniki? Przy okazji możesz zobaczyć ile pobiera prądu 7950X3D względem i9 

 

19 godzin temu, Ronson napisał:

Płyty za 1100 pewnie też do takiego AMD nie kupi

A to niby dlaczego nie? Chcesz wydać 2500 zł na płytę pod procesor który ciągnie 140W w pełnym obciążeniu w R23? To nie wiem, może też pod Intel Core i5 13500 który ciągnie czasami podobne wartości w zależności od vcore też będziemy dawać mobasy za 2500 zł? 

15 godzin temu, Ronson napisał:

A potem wyszło, że jednak nie jest tak różowo i wyniki ZAWSZE będą lepsze na wyłączonych rdzeniach e-cores, niż na włączonych

Nie zawsze będzie na plus - w większości przypadków w grach będzie na plus, ale te różnice są tak małe, że nawet szkoda się fatygować z wchodzeniem do biosu i wyłączeniem tego. Tym bardziej kiedy mówimy o wydajności najwydajniejszych procesorów do gier w połączeniu z kartą graficzną RTX 4090. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Ronson napisał:

Tak, ale AM5 zaczyna się od tysiąca, z chipsetem z niższej półki. To nie ograniczy supportu dla szybszych RAMów czy czegoś innego, co wpłynie na wydajność? Jest pewność, że np. 8700X3D będzie dobrze na tym chodził (zasilanie)?

Już za 1300zł można kupić porządne płyty. Chipset nie jest tu ograniczeniem, nawet płyty B650 potrafią być dobrze wyposażone, mieć 8-warstwowe PCB itp. Ograniczeniem dla RAMu jest głównie procesor (obecnie). Nawet płyta B650M DS3H ma sekcję zasilania wystarczająco silną żeby wykarmić Ryzena 7950X (16-rdzeni, wysokie TDP), a warianty X3D są oszczędniejsze.

21 godzin temu, Ronson napisał:

Co do końca intela, to nie widzę w tym problemu o ile będzie tam miał być 13900K. I tak szybszego procesora od tego w tym roku nie będzie, a 8700X3D też może być super i go zmiażdżyć albo.. być o 8% szybszy i to tyle.

Szybszego procesora w tym roku nie będzie (tzn. 7950X3D i 7800X3D są/będą ciut szybsze), ale nie rozmawiamy o upgradzie w tym roku tylko za minimum 2 lata. Wtedy wyjdą nowe Ryzeny na rdzeniu Zen 5, który ma być nową architekturą i dwucyfrowe wzrosty są praktycznie pewne. A X3D to kolejny kop.

21 godzin temu, Ronson napisał:

AWSZE jak są testy to nowe AMD są super! ZAJEBISTE! Tylko 5-10% wolniejsze od Intela! 
A potem, i tak było z 3xxx, z 5xxx i jest z 7xxx, to się okazuje, że no nie do końca, bo są gry gdzie Intel potrafi odskoczyć o dwie generacje (+20%)

Po pierwsze - AMD pokazywało nowe procki tuż przed Intelem, który potem szybko odpowiadał. Ani Ryzeny 3000, ani 5000 nie były jednoznacznie szybsze w grach od Inteli 10 i 12 generacji, ale były bardzo blisko za to w sporo niższej cenie za cała platformę, dlatego były chwalone i polecane - bo miały sens. Seria 7000 jest pierwszą która nie odstaje - 7600X jest na poziomie 13600K, a 7950X3D nieco wyprzedza 13900K. Niestety widać to również po cenach. A co do gier to to działa w dwie strony - są tytuły gdzie Intel jest szybszy o 20%, są takie gdzie to AMD odskakuje o tyle samo.

21 godzin temu, Ronson napisał:

13900K nie jest gorszy o kilka procent. Raz wygrywa jeden, a raz drugi. Tam gdzie AMD X3D przegrywa, też widać czasem spore różnice.

Raz wygrywa jeden raz drugi, a uśredniając Ryzen jest o kilka % do przodu. Czasami wyraźnie przegrywa Ryzen, czasami wyraźnie przegrywa Intel. Pomijasz to.

21 godzin temu, Ronson napisał:

Ile razy czytałem, że ktoś se zmneijszył power limit i jest super! Na procu czy karcie. Tylko 8% wolniej a 40% mniej prądu! A potem jak się zagłębić to wychodzi, że AVG może spadło o 8%, ale jak dropi to jak dropiło na pełnym do 88fps, tak na mniejszym prądzie już do 60fps,

Piszemy o sytuacji bez ruszania limitów mocy, albo nawet po aktywacji PBO u AMD które wyciska z procesora jeszcze więcej w ramach limitu mocy. Ryzen ciągnie mniej prądu przy nieco wyższej wydajności.

21 godzin temu, Ronson napisał:

Ale jeśli to będzie 90W vs. 150W to można kompletnie to olać.

Szybszy procesor zużywa 60W mniej, ale nie warto. Fuck logic.

21 godzin temu, Ronson napisał:

To już obalił Hardware Unboxed, który zrobił testy z symulowanym 7800X3D.

Nic nie obalili, zrobili tylko symulację.

21 godzin temu, Ronson napisał:

FachoFcy na reddicie trąbili, że dajesz Win11 i no problem. A potem wyszło, że jednak nie jest tak różowo i wyniki ZAWSZE będą lepsze na wyłączonych rdzeniach e-cores, niż na włączonych

Na Intelu.

21 godzin temu, Ronson napisał:

Nie po to ludzie pożegnali HDD, które powodowały przycinki, żeby potem mieć je bo Winda sobie akurat przerzuca jakiś proces na inny rdzeń/chiplet. Tu trzeba patrzeć uważnie, bo jak będziesz miał ciągle 300fps ale kilka razy na minutę krótkie spadki do 30fps to tego w wyniku AVG nawet nie zauważysz.

Nie ma żadnych spadków w Ryzenach X3D.

21 godzin temu, Ronson napisał:

Dalej polecasz zasilacz. Poproszę o info jak go polecasz. W sensie "wpisałem 80plus gold i PCIE-5 w google" czy znasz temat i to bardzo dobry wybór?
Marka bardzo fajna. Jedna z moich ulubionych, więc mam nadzieję, że to drugie :)

Polecam zasilacz dobrej firmy, nowy model ze złączem PCI-E pod nowe karty nVidii, solidna jednostka która dobrze wypada w testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Jest  w końcu info o budżecie.10-14K.
Z tego największe szanse ma pułap 12-13K. Moooże 14, o ile żona przyszłego właściciela nie wceluje zbyt dobrze wałkiem do ciasta  ;) 
 

11 godzin temu, Caps napisał:

A to niby dlaczego nie? (

Pytałem, nie twierdziłem. Nie znam temat AM5 zupełnie. Kilka miesięcy temu czytałem, że płyty pod to są absurdalnie drogie i tyle wiem. Ostatnio newsy, że ma być przełom, że za miesiąc będa płyty po 700-800zł.  Właśnie się edukuję Waszymi wypowiedziami ;)

Co do wyłaczenia rdzeni plączących się pod nogami w grach.
 

Cytat

 w większości przypadków w grach będzie na plus, ale te różnice są tak małe, że nawet szkoda się fatygować z wchodzeniem do biosu i wyłączeniem tego.

W recce Hardware Unboxed robili porównanie. W Tomb Raiderze +18% po wyłączenu. To cała generacja postępu średnio, więc powiedziałbym, że bardzo dużo. Ale bywa znacznie, znacznie gorzej: https://youtu.be/DKt7fmQaGfQ?t=861 
Tutaj to już po wyłączeniu +35%. No to oznacza, że problem jest jednak konkretny i potem przy każdej grze gość ma szukać po necie czy gra sobie z tym radzi czy nie? No nie bardzo. Zresztą nieważne, i tak 7950X3D nie będzie kupował, bo się właśnie budżet "trochę" zmienił i teraz 7800X3D to już max, a 7950X3D to ponad 4K stoi :D 
 

5 godzin temu, kalderon napisał:

Już za 1300zł można kupić porządne płyty. Chipset nie jest tu ograniczeniem, nawet płyty B650 potrafią być dobrze wyposażone, mieć 8-warstwowe PCB itp. Ograniczeniem dla RAMu jest głównie procesor (obecnie). Nawet płyta B650M DS3H ma sekcję zasilania wystarczająco silną żeby wykarmić Ryzena 7950X (16-rdzeni, wysokie TDP), a warianty X3D są oszczędniejsze.

To nadal sporo. Dobrą płytę z690 na intelu się uda kupić za 1100, ale od paru dni tez tak sobie myślę, że te nowe nadchodzące płyty (newsy o "finally a 125$ mainboard for AMD) (czyli u nas ok 700-850zł) to może być dobry pomysł, o ile tylko pobór prądu 8800X3D nie sprawi problemu. Po co mu sekcja na 10kW, jak on będzie tylko grał i tylko na procach X3D. Jest problem, że trzeba kupić teraz. Myślę czy nie warto zakombinować i za dwa miechy coś pozmieniać, ale tu się sprawa komplikuje, bo COŚ kupić trzeba od razu. A ani 7800X3D ani płyt z niższej półki jeszcze w Polsce nie ma i za tydzień też nie będzie. 

 

Cytat

Ani Ryzeny 3000, ani 5000 nie były jednoznacznie szybsze w grach od Inteli 10 i 12 generacji, ale były bardzo blisko za to w sporo niższej cenie za cała platformę, dlatego były chwalone i polecane - bo miały sens.

Tu się zgodzę, że miały sens. Nie zgodzę się, że były bardzo blisko. Nigdy nie były. Ja patrzyłem na czasy dostępu do pamięci  na porządne testy. Przed erą karty 4090 to oznaczało nawet 720p na 3090tce. I no niestety. 3600 to była tragedia, a i 5600 który na początku wydawał się spoko, też potrafi dziś zostawać o 40% od Inteli. To jest jakieś 6 lat postępu technologii w procach. W procach to "blisko" to jest jak mówimy o 5-7%. Przy 15% to już nie są to porównywalne procesory, a jak coś dany procek odstawia o +25%, to już nazwę to badziewiem, a nie procem do gier na poziomie najlepszych.. Mocno polecam patrzeć na 1% i 0,1% lows i testy w śmieszncyh rozdzielczościach na najszybszych kartach. Potem serio, BARDZO często wychodzi, że proc co miał być 10% wolniejszy, to jednak jest wolniejszy o 30%. Widziałem jak ludzie kupowali AMD i się cieszyli, że mogą zmienić na szybsze potem. I nawet nie wiedzieli, że po zmianie na drugi procesor mają tak nowocześnie, że wcale nie szybciej niż jakby te 2 lata wcześniej dopłacili i wtedy wzięli coś szybszego w grach. Realnie to od czasów Pentium 4 Intel nie miał szans z AMD i strata była ogromna. Realnie też od ery C2D AMD nie było nigdy blisko najszybszych proców intela w grach. Realnie dopiero 5800X3D zaczął być porównywalny i 7800X3D to pierwszy proc, którego bym uznał za niewolniejszy od Intela (bo raz wygra ten a raz tamten). Nie jestem fanboyem intela. Ba. W 1992r. mój pierwszy PC miał właśnie AMD 386SX pod maską. I byłem ewangielistą proców AMD w erze Athlonów, Duronów, Athlonów XP i Athlonów 64. 
 

Cytat

Raz wygrywa jeden raz drugi, a uśredniając Ryzen jest o kilka % do przodu. Czasami wyraźnie przegrywa Ryzen, czasami wyraźnie przegrywa Intel. Pomijasz to.

Dlatego sumarycznie powiedziałbym, że 7800X3D i 13900K są porównywalne.

 

 


Na razie na szybko wybrałem 13700K (ale ten wybór mi się nie podoba), RAMy za ~750zł, płytę Z690 Asus Prime Z690, do tego jak kolega da radę to RTX 4080, a jak nie to może 4070ti (to jest przemalowana 4060tka albo i nawet 4050ti, do tego tylko 12GB RAMu.. to może lepiej 3060ti i poczekać aż 4090 zejdzie do 6K za rok czy dwa?), do tego Noctua D15, jakaś buda bez szału, dysk budżetowy, bo nie potrzeba póki co nic lepszego a ze starego kompa kolega weźmia stare SSDeki i tak. Zasilacz ten tu polecony albo coś innego za 700-900zł. Wyszło ok 13 lub 14K. 
A teraz czas zapoznać się z zestawami wklejonymi wyżej i doszkolić się w temacie AMD. 
Jutro konkretniej przysiądę i zapadną ostateczne decyzje.

Póki co raz jeszcze dziękuję za wypowiedzi :beerchug:

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ronson napisał:

W recce Hardware Unboxed robili porównanie. W Tomb Raiderze +18% po wyłączenu. To cała generacja postępu średnio, więc powiedziałbym, że bardzo dużo. Ale bywa znacznie, znacznie gorzej: https://youtu.be/DKt7fmQaGfQ?t=861 

To jest dopiero pierwsza generacja i pierwsza wersja sterowników, po kilku aktualizacjach nie będzie problemów. Intel też miał kwiatki z małymi rdzeniami po ich wprowadzeniu w 12 generacji, dziś nie ma po tym śladu.

Godzinę temu, Ronson napisał:

3600 to była tragedia, a i 5600 który na początku wydawał się spoko, też potrafi dziś zostawać o 40% od Inteli. To jest jakieś 6 lat postępu technologii w procach.

Co ty pierdzielisz? 3600 był i jest na poziomie konkurencyjnego wówczas 10400F, trio 5600, 5600X i i5-12400F mieści się w niecałych 5%.

Godzinę temu, Ronson napisał:

W recce Hardware Unboxed robili porównanie. W Tomb Raiderze +18% po wyłączenu.

Obie wartości są wyższe niż 13900KS z wykręconym RAMem.

Godzinę temu, Ronson napisał:

7800X3D to pierwszy proc, którego bym uznał za niewolniejszy od Intela (bo raz wygra ten a raz tamten)

7950X3D nie jest wolniejszy od Intela, raz wygrywa jeden, raz drugi, a uśredniając AMD jest do przodu. 7800X3D będzie jednoznacznie szybszy.

Godzinę temu, Ronson napisał:

Dobrą płytę z690 na intelu się uda kupić za 1100, ale od paru dni tez tak sobie myślę, że te nowe nadchodzące płyty (newsy o "finally a 125$ mainboard for AMD) (czyli u nas ok 700-850zł) to może być dobry pomysł, o ile tylko pobór prądu 8800X3D nie sprawi problemu.

Gigabyte B650M DS3H kupisz za 850zł i pobór prądu nie sprawi jej problemu. Lepsze modele jak najbardziej dostaniesz za 1100-1200zł.

Godzinę temu, Ronson napisał:

A teraz czas zapoznać się z zestawami wklejonymi wyżej i doszkolić się w temacie AMD. 

Doszkalam - do grania w wyższej rozdzielczości (1440p lub 4K) na dziś polecam Ryzena 7600/7600X. Kupując np. w Komputroniku z płytą główną dostaniesz rabat na płytę. Gigabyte X670 Gaming X AX wyniesie wtedy 1226zł, a X670 Aorus Elite - 1256zł. Ich odpowiedniki pod Intela to wydatek minimum 1400-1500zł. Do tego RTX 4070 ti lub 4080 i masz temat załatwiony na kilka lat, po których zmieniasz 7600 na hipotetycznego 8800X3D, kartę i jedziesz dalej na topowym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kalderon napisał:
Cytat

To jest dopiero pierwsza generacja i pierwsza wersja sterowników, po kilku aktualizacjach nie będzie problemów. Intel też miał kwiatki z małymi rdzeniami po ich wprowadzeniu w 12 generacji, dziś nie ma po tym śladu.

Tego nie wiesz

Cytat

Co ty pierdzielisz? 3600 był i jest na poziomie konkurencyjnego wówczas 10400F, trio 5600, 5600X i i5-12400F mieści się w niecałych 5%.

3600 to od początku była padaka. Porównanie z intelem w podobnym budżecie wychodziło może lepiej, ale to niczego nie  zmienia. Jakby dziś najtańszy proc kosztował 5000zł a miał 4 rdzenie i max 4GHz to bym nie powiedział, że jest spoko do gier, bo konkurencja ma jeszcze drożej. Powiedziałbym, że jest kupą złomu, bo proc sprzed 8 lat wypada nie gorzej. Najlepsze w 3600 było to, że szybko taniał i poprawiał trochę (chorą) sytuację cenową na rynku procesorów dla graczy. 
 

Cytat

 

Gigabyte B650M DS3H kupisz za 850zł i pobór prądu nie sprawi jej problemu. Lepsze modele jak najbardziej dostaniesz za 1100-1200zł.

Doszkalam - do grania w wyższej rozdzielczości (1440p lub 4K) na dziś polecam Ryzena 7600/7600X. Kupując np. w Komputroniku z płytą główną dostaniesz rabat na płytę. Gigabyte X670 Gaming X AX wyniesie wtedy 1226zł, a X670 Aorus Elite - 1256zł. Ich odpowiedniki pod Intela to wydatek minimum 1400-1500zł. Do tego RTX 4070 ti lub 4080 i masz temat załatwiony na kilka lat, po których zmieniasz 7600 na hipotetycznego 8800X3D, kartę i jedziesz dalej na topowym sprzęcie.

 

 

Wszystko musi być w jednym sklepie, więc na pewno odpada Komputronik, bo ich ceny są śmieszne. 
Niestety bez tego promo to płyta na dziś to 1430zł.
Tego Gigabyte B650M DS3H niestety nie ma w Morelach, a to tutaj póki co wybieram części. Potem zobaczę jeszcze czy w innym sklepie nie wyszłoby taniej. 
Jak macie sugestię gdzie mogą mieć wszystko i przy tym taniej, to poproszę. Moreli osobiście nie lubię i wolałbym lepszy sklep. Ale zazwyczaj mają spory wybór części i jedne z niższych cen, więc od nich zacząłem. 


Co do płyty. Czyli ludzie czekają na w końcu tańsze płyty bo te co już są są "niedobre" bo mają tylko PCI-E 4?
Zaraz zaraz. A czy 4090 w ogóle traci choć 5% na PCIE-4 zamiast 5? 

Nie oglądam już takich testów, bo oglądałem od czasó AGP, PCI-E 1, 2 i 3 i zazwyczaj różnice to się pojawiały dopiero jak wyszły już dwa następne standardy i 3 generacje kart. 
Chodzi o to, żeby płyta nie była tragicznej jakości, nie miała wad-niespodzianek jak brak ważnych i przydatnych (graczowi) funkcji, dawała radę zasilić powiedzmy o 70% więcej biorący procesor od 7800X3D w grach (zakładając, że 8800X3D czy 9800X3D będą brać więcej) i to tyle. No chyba, że 4090 faktycznie na PCI-E 4 potrafi w grach stracić 20% to mówcie. :)

Kiedyś było tak, że nie warto było kupować szrotu na chipsetach SiS, albo niby normalnych płyt, ale supertanich np. ECS. Bywało, że dźwięk integry przerywał albo szumy takie, że się używać nie dało. Albo coś się przegrzewało, bo nie miało radiatorów lub zły design. 
Tylko, że w tedy tanie płyty to było 150zł. Dziś jak mowa o "taniej" płycie to mowa o 800zł. 
Nie wiem więc co z "historii" się przekłada na obecną sytuację. Ostatni raz wybierałem płytę w 2016r. :D

To jak, "byleco 650 + DDR5" będzie OK?

Aha. Noctua D15.
Który model jest najlepszy? Np. są widzę dwa, S i bez S. 
Żeby to pasowało dobrze do płyty potem, a najlepiej żeby blokadę od karty graficznej dało się przestawić bez ataku szału. ;]

 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny płyt w Komputroniku wyglądają nieźle, przynajmniej w promocji. X-kom też ma coś podobnego:
https://lp.x-kom.pl/a/synergia-amd-ryzen-am5/

4090 nie traci nic na PCI-E 4 bo nie wspiera PCI-E 5. Czwórka jest domyślna. PCI-E 5 to takie teoretyzowanie pod przyszłe generacje.

26 minut temu, Ronson napisał:

dawała radę zasilić powiedzmy o 70% więcej biorący procesor od 7800X3D w grach (zakładając, że 8800X3D czy 9800X3D będą brać więcej) i to tyle

Procki X3D raczej nie będą brać więcej, raczej biorą mniej, do tego przyszłe generacje będą wykonane w niższym procesie technologicznym. A nawet DS3H wykarmia 7950X (bez 3D) który ciągnie 2x więcej prądu. Jedynym wyjątkiem są tu najtańsze płyty Asusa. W promce powyżej kupując 7600X i płytę Gigabyte B650 Gaming X AX dostajesz 270zł zniżki czyli płyta sumarycznie kosztuje 900zł.

30 minut temu, Ronson napisał:

Kiedyś było tak, że nie warto było kupować szrotu na chipsetach SiS, albo niby normalnych płyt, ale supertanich np. ECS. Bywało, że dźwięk integry przerywał albo szumy takie, że się używać nie dało. Albo coś się przegrzewało, bo nie miało radiatorów lub zły design. 
Tylko, że w tedy tanie płyty to było 150zł. Dziś jak mowa o "taniej" płycie to mowa o 800zł. 

Teraz takich rzeczy już nie ma, dziś ta "tania" płyta za 800zł jest lepsza niż średnia półka sprzed 2 generacji (dodatkowo została podbita np. przez to że wyższe standardy PCI-E czy RAMu wymagają znacznie wyższej jakości sygnału).

32 minuty temu, Ronson napisał:

Aha. Noctua D15.

A dlaczego nie AIO? Taniej i wydajniej. Noctua już dziś się poddaje przy wymagających prockach (i7 czy i9 dobijają do 100 stopni i throttlują).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kalderon napisał:

Ceny płyt w Komputroniku wyglądają nieźle, przynajmniej w promocji. X-kom też ma coś podobnego:
https://lp.x-kom.pl/a/synergia-amd-ryzen-am5/

Płyt tak, ale o ile w ostatnich latach się coś nie zmieniło, to przez poprzednie 20 lat ten sklep miał bardzo wysokie ceny. I niestety nie z powodu gwarancji lepszego traktowania klienta niż konkurencja, a do tego na ich stronie są/były podane sklepy blisko mnie, jako oficjalna część sieci Komputronik, a się okazywało, że jednak jakbym chciał osobiście odebrać to jakieś +20% do cen. 
Ogólnie to zawsze był popularny sklep dla laików, a kumaci kupowali taniej gdzie indziej. Jak jest teraz nie wiem. Zobaczę jak będę miał cały zestaw jak wyjdzie.

 

Cytat

4090 nie traci nic na PCI-E 4 bo nie wspiera PCI-E 5. Czwórka jest domyślna. PCI-E 5 to takie teoretyzowanie pod przyszłe generacje.

Czyli można olać. I tak nic szybszego od 4090 raczej nie kupi, no chyba, że Nvidia w 6060 za 6000zł pierdzielnie szynę 64bit i złącze PCI-E 6.0 4x ;)
 

 

Cytat

Procki X3D raczej nie będą brać więcej, raczej biorą mniej, do tego przyszłe generacje będą wykonane w niższym procesie technologicznym. A nawet DS3H wykarmia 7950X (bez 3D) który ciągnie 2x więcej prądu. Jedynym wyjątkiem są tu najtańsze płyty Asusa. W promce powyżej kupując 7600X i płytę Gigabyte B650 Gaming X AX dostajesz 270zł zniżki czyli płyta sumarycznie kosztuje 900zł.

Nie wiadomo. Intel nie miał jak inaczej to poszedł w "wincyj prundu". AMD też już może nie mieć wyboru. Najgorsza wada AMDeków to był słaby czas dostępu do pamięci. Teraz dowalili sporo cache i 3D v-cache. Tylko, że danie tego więcej wcale nie musi poprawić wyników jakoś mocno. Mogą też za 3 lata być dostępne inne technologie, które pozwolą tam wpompować więcej prądu niż w 7800X3D czy 5800X3D. 
Nie czytałem żadnych analiz i roadmapów AMD to kompletnie nie wiem czego się można spodziewać.

Co do tej płyty. No ale tej nie ma w Morelach. Są za od ok 1000, ale czy dobre? Nie wiem.
 

Cytat

Teraz takich rzeczy już nie ma, dziś ta "tania" płyta za 800zł jest lepsza niż średnia półka sprzed 2 generacji (dodatkowo została podbita np. przez to że wyższe standardy PCI-E czy RAMu wymagają znacznie wyższej jakości sygnału).

Dzięki za info. 
 

Cytat

A dlaczego nie AIO? Taniej i wydajniej. Noctua już dziś się poddaje przy wymagających prockach (i7 czy i9 dobijają do 100 stopni i throttlują).

 

Bo gość chce cicho, a AIO to przecież dodatkowo hałas z pompki. No i gość się nie nadaje do grzebania w kompie, więc zabawy  w zmianę płynów, rozbierania tego wszystkiego. No i ryzyko awarii i wycieku. 
Sam jakbym kupował 13900K to bym pewnie brał wodę, bo mi by było szkoda tych 10-15% wydajności której w jakiejś tam grze w przyszłości może zabraknąć. Ale komp dla osoby "zamknij budę i zapomnij". Kręcenia też jakiegoś tu nie będzie. Tyle, co się udałoby bez dużego wzrostu prądu, nie wiem czy WC vs. D15 skończyłoby się różnicą w wynikach ponad 10%. Zakładam, że nie. Widzałem dwie recki 13900K. W jednej było, że jednak D15 się nie dada, że trzeba WC. W drugiej że spokojnie sobie poradzi i nawet gorszy cooler niż D15. 

Nie wiem czy się uda wykombinować z AMD. Jakby skończyło się na AMD to już całkiem WC bez sensu i D15 styknie. 

Jeszcze nie wiem jaką ostatecznie mu wybiorę budę i ile i jakie dodatkowe wentyle zaciągające i wydmuchujące. Buda musi być taka, żeby każda 4090 wlazła, mimo że pewnie nigdy tej karty tam nie wsadzi, bo jak go znam to wrzuci tam tą 4070ti czy 4080 i nie dotknie przez 5 lat, może raz do wyczyszczenia wentylatorów na karcie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka jest cicha, a obecne procki mają wysokie temperatury - wentylatory Noctuy będą non stop pracować na max. obrotach i będzie głośno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ronson napisał:

W jednej było, że jednak D15 się nie dada, że trzeba WC. W drugiej że spokojnie sobie poradzi i nawet gorszy cooler niż D15. 

Nie ma takiej opcji jeżeli mówimy o pełnym obciążeniu, bez limitów mocy, na napięciu auto - a tak będzie to wyglądać na stock. 

Za 14000 łapiesz się mimo wszystko z RTX 4090 przy pewnych małych wyżeczeniach https://proline.pl/koszyk/efa40ad7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kalderon napisał:

Pompka jest cicha, a obecne procki mają wysokie temperatury - wentylatory Noctuy będą non stop pracować na max. obrotach i będzie głośno.

Na pewno? Bo komp będzie stał a najgorszym możliwym miejscu. Na biurku, tuż obok głowy użytkownika.
I tutaj zakładam, że Noctua będzie cicha poza grami. W grach może faktycznie odwrotnie, ale jednak przy kompie się siedzi więcej poza grami niż w nich, nawet jak gość będzie kompa używał tylko do gier i netu, filmów itp. Nigdy w życiu nie słyszałem pompki WC w kompie na żywo. Jedynie 35 lat temu w akwarium miałem jedną, więc w sumie to nie wiem jaki to hałas konkretnie. Ale znowu - już jesteśmy w problemie przekraczania budżetu. Ciche WC to pewnie też nie w cenie 500zł

7 godzin temu, Caps napisał:

Nie ma takiej opcji jeżeli mówimy o pełnym obciążeniu, bez limitów mocy, na napięciu auto - a tak będzie to wyglądać na stock. 

Za 14000 łapiesz się mimo wszystko z RTX 4090 przy pewnych małych wyżeczeniach https://proline.pl/koszyk/efa40ad7

Ale to mu ustawię tak, aby było minimum 95% wydajności w grach. To chyba nie będzie nawet blisko max obciążenia i power limit też na pewno nie ten najwyższy.
Dzięki za propozycję zestawu, ale wychodzi po dodaniu paru zmian, 15675zł.
Zmieniłem proca na 7700X3D, RAMy o 70zł droższe bo CL40 to jednak lipa, chłodzenie - już mu kiedyś montowałem Forisa. Ani on ani ja nie chcemy tego robić powtórnie. 150zł dodałbym do karty, bo Gigabyte'a nie dażę zaufaniem. Za to o Zotacu coś mi mignęło o 5-letniej gwarancji. Jeszcze dochodzi strata na zmianie proca.
BTW. Jaki najtańszy procesor AMD pasuje do złącza AM5? Bez sensu kupować 7700, żeby po 2 miesiącach sprzedawać i kupować 7700X3D

No ale zobaczymy. Przedyskutuję z nim tę propozycję.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat mocno zalatuje trolem. Chłopaki Ci doradzają co będzie najlepszym wyborem a Ty co chwilę swoje teorie i podważania. 35 lat temu temu miałeś pompkę w akwarium i przez to są obawy ? Dobre aio ~ 600 zł. Użytkownik zamierza kupić pc za 14 k i większość czasu będzie spędzać w pulpicie heheh i wtedy chłodzenie powietrzem będzie lepsze a jak odpali od święta grę to wodę od razu na procku zagotuje do niedzielnej kawy. Kolejna sprawa to nie darzenie zaufaniem gigabyte który daje 4 lata gwarancji i zbiera dobre opinie , a wybór zotaca którego większość omija...

Jeżeli to am5 będzie to lubi niskie cl więc celować w 30/32.

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

co chwilę swoje teorie i podważania

Obawy i kontrargumenty. Na tym polega dyskusja, że się wymienia argumentami. 
To, że przedstawiam swoje nie znaczy, że będę się o nie bił czy spierał. 

Cytat

 35 lat temu temu miałeś pompkę w akwarium i przez to są obawy ?

To już żartu napisać przy okazji nie można? Wyluzuj. Nie rozmawiamy o pogrzebie. :) I nie przez to są obawy, tylko napisałem to dla żartu, aby podkreślić, że kompletnie NIC nie wiem o hałasie pompek.
 

Cytat

Dobre aio ~ 600 zł


AIO się zaczynają od chyba 400-600zł. Nie znam się na tym, bo mnie WC nigdy nie interesowało, ale widziałem przypadkiem w ostatnich latach kilka dyskusji w komentarzach i tam często były rady, żeby omijać badziewie i że jak WC ma być dobre, to będzie sporo droższe od najtańszych. To chyba normalne, że założyłem, że WC będzie droższe niż 500 (koszt Noctuy z dwoma dobrymi wentylami) 

Cytat

Użytkownik zamierza kupić pc za 14 k i większość czasu będzie spędzać w pulpicie heheh

A co użytkownik będzie robił na kompie to nie wiem, ale jak u niego bywam, to zazwyczaj komp jest włączony, a pobór proca w idle może byc w okolicach 30-100W nawet jeśli przy renderowaniu ciągnie 500.

 

Cytat

i wtedy chłodzenie powietrzem będzie lepsze a jak odpali od święta grę to wodę od razu na procku zagotuje do niedzielnej kawy.

O nie! Jak mogłeś?! Żart? No to na pewno trolowanie jest :D
Jak już ustaliliśmy, żartować nie wolno.
A na serio to odwróciłeś to co napisałem. Nie pisałem, że grę odpali od święta, tylko że może lepiej jest mieć ciszę przez 6 godzin dziennie i hałas przez 2 godziny (granie) niż mniejszy hałas przez całe 8 godzin (ilość czasu wziąłem z sufitu, nie wiem ile on będzie grał).
A może i nie. Jak pisłem, to jest dyskusja, a ja jestem jestem otwarty na przekonujące argumenty :)
 

Cytat

Kolejna sprawa to nie darzenie zaufaniem gigabyte który daje 4 lata gwarancji i zbiera dobre opinie , a wybór zotaca którego większość omija...

A widzisz. Tego nie wiedziałem. Od wielu lat była masa opinii, że np. wybierając kartę Gigabyte'a masz większą szansę na piszczące cewki. Widziałem też sporo bardzo krytycznych recenzji i opinii w temacie zasilaczy tej marki. No i 20 lat temu ta marka była blisko ECSów. Zmontowałem na ich płytach dwa kompy i następne już były na płytach innych marek. Z kolei w erze C2D mieli fajną budżetową serię. 

O gwarancji 4 lata nie wiedziałem. Że Zotaca ludzie omijają to pierwsze słyszę, ale moja wiedza o tej marce jest praktycznie zerowa. Coś nie tak z modelem 4090 od Zotaca czy ogólnie cała marka do de?

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz testy aio jak wypadają w kulturze pracy pod obciążeniem i bez. Jest cichutko jak na powietrzu z tym że powietrze już rady nie daje z topowymi cpu za to aio ogarnia. Z tym gotowaniem wody to nie był żart bo temperatury będą się obijać o 100 stopni co już kolega wyżej napisał. Ja przy takim budżecie na pewno bym poszedł w 7800x3d którego premiera jest tuż za rogiem. Dobra płyta x670e za 3 lata wymiana gpu + cpu i kolejne kilka lat spokoju. 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę mu wymienić proca za miesiąc, ale potem się będzie wyprowadzał a sam jest "lewa ręka" i nic w kompie zmieniać nie będzie sam. Najlepiej jakby od razu 7800X3D i 4090, i spokój na 5 lat. Ale budżet miał 11K, napiął na 13, mooże 14, więc do 16 raczej nie "dokręci". 

Że 7800X3D jest "za chwilę" to wiem, ale może być problem taki, że nie da się poczekać. 

 

Nie odpisałeś co z tym Zotaciem.
I dlaczego x670?

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ronson napisał:

Nie odpisałeś co z tym Zotaciem.
I dlaczego x670?

Zobacz testy na yt kultura pracy itp. X670e dostanie wsparcie do co najmniej 2025 roku ale jak nic się nie "wydarzy" to pewnie dłużej. Sam teraz składam graty, mnóstwo czytania, oglądania i finalnie idę właśnie w tą stronę. ASRock x670e steel legend + 7800x3d. Jak znajomy musi mieć na teraz to skorzystałbym z promocji cpu + mobo i wziął 7700. Ramy Kingston renegade 6000 cl 32.

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli AM5 będzie wspierane do 2025 to będzie to dotyczyć zarówno X670 jak i B650.

42 minuty temu, Ronson napisał:

AIO się zaczynają od chyba 400-600zł.

Navis F240 kosztuje 390zł i jest cichy oraz wydajny.

1 godzinę temu, Ronson napisał:

BTW. Jaki najtańszy procesor AMD pasuje do złącza AM5? Bez sensu kupować 7700, żeby po 2 miesiącach sprzedawać i kupować 7700X3D

Ryzen 7600.

4600zł plus karta do wyboru:

https://www.x-kom.pl/lista/86rsp3p5l

Alternatywna płyta główna:

https://www.x-kom.pl/p/1079825-plyta-glowna-socket-am5-asrock-b650-pro-rs.html

Ma PCI-E 5 dla dysku (na przyszłość), 8-warstwowe PCB (w teorii może lepsza jakość sygnału i potencjalnie wyższe OC RAMu w przyszłości), Gigabyte za to ma łączność bezprzewodową (wifi/bluetooth) oraz BIOS który lepiej ustawia parametry RAMu oraz szybciej uruchamia komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, no to jeśli od razu by trzeba 7600 to niestety to kompletnie przekreśla pomysł pójścia w AMD. :(
Niestety jak się okazuje, nie będzie mógł odsprzedać proca. I tutaj wsadzenie czegoś za 400zł i potem dokupienie 7800X3D miało sens, ale zmarnowanie 1200zł na 7600 to dyskwalifikacja.

Strasznie pechowo, że musi brać teraz, jak za kilka tygodni ten 7800X3D będzie dostępny. 

Co do AIO za 500zł. 
Będzie mieć łeb tuż obok kompa.
Jest odwrotnością złotej rączki. Wymiana coolantu to będzie problem później.
Czy takie AIO ma w ogóle szanse podziałać bezawaryjnie przez 5 lat?

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kalderon napisał:

Jeśli AM5 będzie wspierane do 2025 to będzie to dotyczyć zarówno X670 jak i B650.

Być może. Czytając specyfikację płyt takie oficjalne info widziałem przy x670e.

5 minut temu, Ronson napisał:

Czy takie AIO ma w ogóle szanse podziałać bezawaryjnie przez 5 lat?

Ja posiadam krakena x73 gwarancja 5 lat. Płyń powinno się dolać po kilku latach niby. Zawsze może coś się zepsuć po czasie, pompka wieczna nie będzie niestety ale parę lat spokojnie powinna śmigać. 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ronson napisał:

Czy takie AIO ma w ogóle szanse podziałać bezawaryjnie przez 5 lat?

Bez problemu, nie ma potrzeby zmieniać płynu.

1 minutę temu, Ronson napisał:

Kurde, no to jeśli od razu by trzeba 7600 to niestety to kompletnie przekreśla pomysł pójścia w AMD. :(

A szkoda bo jak się uprzesz na chłodzenie powietrzne to właśnie AMD się do tego lepiej nada.

2 minuty temu, Ronson napisał:

Niestety jak się okazuje, nie będzie mógł odsprzedać proca.

Dlaczego nie będzie mógł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...