Skocz do zawartości
SebastianFM

DDR4 3600 MHz CL16-16-16-36 B-Die nie idą w ogóle na 4000 MHz, Z390, i9-9900KF

Rekomendowane odpowiedzi

Pamięci to Trident Z RGB DDR4-3600 CL16-16-16-36 1,35 V 32 GB (2 x 16 GB), F4-3600C16D-32GTZR. B-Die.

Przy 3600 MHz udało mi się ustawić znacznie lepsze timingi, CL14-14-14-28 CR1 tRFC 252. Wymagało to zwiększenia napięcia do 1,5 V. VCCIO i VCCSA ustawiłem na 1,2 V. Na dole zrzut z Timing Configurator z pokazanymi moimi ustawieniami. Zmieniłem część drugorzędowych i trzeciorzędowych timingów głównie według poradnika DDR4 OC Guide.

Przy 4000 MHz nie udało mi się ani razu ustawić pamięci tak, żeby przeszły MemTest86 bez błędów. Sprawdzałem na domyślnych timingach ustawianych przez UEFI po załadowaniu profilu XMP i tylko zwiększeniu częstotliwości, dodatkowo na CL16-16-16-36 z resztą domyślnych i również rozluźnionych timingów (ustawienie Relax OC w UEFI, GIGABYTE). Zwiększałem napięcie do 1,55 V i 1,6 V, VCCIO i VCCSA 1,3 V i ustawiałem tRFC 700. Próbowałem również CL18-22-22-42 i CL20-24-24-48 z różnymi napięciami.

To moje działające ustawienia dla 3600 MHz.
vlLpUAc.png

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu IMC procka nie daje rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, wkamil73 napisał:

A może po prostu IMC procka nie daje rady?

A czy można w jakiś sposób to potwierdzić lub wykluczyć? Mam jeszcze i5-9600K, mógłbym przełożyć do testu.

Czy może być tak, że UEFi ustawia nieprawidłowe timingi po załadowaniu XMP i zwiększeniu częstotliwości? Spróbować wbić wszystko ręcznie?

Tak w ogóle to ja się nie upieram przy tej częstotliwości 4000 MHz zwłaszcza, że pewnie wiązałoby się to z wyższymi timingami niż te, które udało mi się uzyskać na 3600 MHz i napięciem powyżej 1,5 V, jednak chciałem to przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze 1.5V to jest hardkor, po drugie obecnie 3600MHz CL16 to jest optymalny nastaw na dzisiejsze czasy dla DDR4 i serio wszystko wyżej to jest już sztuka dla sztuki.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już musieliby się bardziej fachmani od RAMu wypowiedzieć :) natomiast ja bym XMP nie mieszał z ręcznymi ustawieniami tyko zresetował do 0 i z palca wpisał wszystko. Ale to 4000MHz to jest wszystko co sprawdzałeś, idzie 3800 czy tam 3866?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, caleb59 napisał:

Po pierwsze 1.5V to jest hardkor, po drugie obecnie 3600MHz CL16 to jest optymalny nastaw na dzisiejsze czasy dla DDR4 i serio wszystko wyżej to jest już sztuka dla sztuki.

Na pewno hardkor? Czytałem, że dla B-Die to maksymalne napięcie bez dodatkowego chłodzenia pamięci. Poza tym powyżej 1,45 V to musiałem ustawić dopiero przy zmniejszaniu timingów do CL14-14-14-28 CR1 tRFC 252.

Ustawienie takich timingów zamiast domyślnych XMP przy częstotliwości pamięci 3600 MHz w SotTR w miejscu procesorowym zwiększyło FPS o 10%.

Wyższą częstotliwość chciałem uzyskać na razie do testów.

21 minut temu, wkamil73 napisał:

No to już musieliby się bardziej fachmani od RAMu wypowiedzieć :) natomiast ja bym XMP nie mieszał z ręcznymi ustawieniami tyko zresetował do 0 i z palca wpisał wszystko. Ale to 4000MHz to jest wszystko co sprawdzałeś, idzie 3800 czy tam 3866?

Sprawdzałem 3800 MHz i przy tej częstotliwości działają bez błędów.

Spróbuję po pracy ustawić wszystko ręcznie.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu IMC na pewno sobie poradzi z 4k bardziej obawiałbym się, że płyta marudzi

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SebastianFM napisał:

...zwiększyło FPS o 10%.

Mając RTX 4070Ti serio tak bardzo cierpisz na braki w wydajności, że ratuje Cię śmieszne 10% ekstra? :E No sam pomyśl logicznie ile to ma sensu - grasz o pietruszkę.

  • Confused 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, caleb59 napisał:

Mając RTX 4070Ti serio tak bardzo cierpisz na braki w wydajności, że ratuje Cię śmieszne 10% ekstra? :E No sam pomyśl logicznie ile to ma sensu - grasz o pietruszkę.

Ja nie pisałem, że w ogóle cierpię na braki w wydajności więc daruj sobie takie pytania. Oczywiście nie odpowiem na nie, ponieważ jest zadane w głupi sposób, narzucając mi odpowiedź. Jakakolwiek moja odpowiedź wyglądałaby na tłumaczenie, a ja nie mam się z czego tłumaczyć.

Edytowane przez SebastianFM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, caleb59 napisał:

Po pierwsze 1.5V to jest hardkor, po drugie obecnie 3600MHz CL16 to jest optymalny nastaw na dzisiejsze czasy dla DDR4 i serio wszystko wyżej to jest już sztuka dla sztuki.

Napięcie zależy od binu... Dla B-die 1.5V to nie jest jakiś kosmos, tym bardziej przy dobrej wentylacji.

Większość dobrych kości i CPU robi bez problemu 3800 CL16, albo 3600CL15.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że to forum entuzjastów ale czasami przesadzacie ponad normę z tym wyciskaniem cytryny do cna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym się przejmował temperaturą ramów niż napięciem.

1.5V krzywdy nie robi, ale przy odpowiednich warunkach termicznych.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jacekcz napisał:

Bardziej bym się przejmował temperaturą ramów niż napięciem.

1.5V krzywdy nie robi, ale przy odpowiednich warunkach termicznych.

Wiesz, że moje pamięci mają czujnik temperatury. ? Poniżej 60°C to chyba nie muszę się martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, SebastianFM napisał:

Wiesz, że moje pamięci mają czujnik temperatury. ? Poniżej 60°C to chyba nie muszę się martwić.

B-Die przynajmniej moje wysypują się jak mają powyżej 50 [°C]

Staram się je utrzymywać , by nie przekraczały 45 [°C] z nadmuchem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tornado3 napisał:

tu IMC na pewno sobie poradzi z 4k bardziej obawiałbym się, że płyta marudzi

Płyta jest bardzo dobra. To dwuslotowy gigulec, który bardzo dobrze prowadzi pamięci.

Jedyny problem to wysokie RTL powyżej 4k.

jMow1Xe.jpg

3 godziny temu, wkamil73 napisał:

@jacekcz jakie to ramki śmigają na 4.4 G1?

F4-4000C16D-32GTZR - więcej w Bazie ......

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phill76 napisał:

B-Die przynajmniej moje wysypują się jak mają powyżej 50 [°C]

Staram się je utrzymywać , by nie przekraczały 45 [°C] z nadmuchem :)

Bez nadmuchu to jakie byś musiał mieć taktowanie i napięcie, by trzymały się zawsze poniżej tych 50 stopni? (bo widzę masz dosyć ostre niemal 1,5V przy tych DDR4)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jacekcz napisał:

Płyta jest bardzo dobra. To dwuslotowy gigulec, który bardzo dobrze prowadzi pamięci.

Jedyny problem to wysokie RTL powyżej 4k.

jMow1Xe.jpg

F4-4000C16D-32GTZR - więcej w Bazie ......

Dzięki za info. W takim razie sprawdzę jeszcze na drugim procku czy da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To były jednostronne pamięci to nie ma sensu brać pod uwagę tych wyników. 

Dwustronne to z automatu większe obciążenie na kontrolera pamięci i wyraźnie niższe max stabilne taktowania.

Najlepiej wbić 4000 CL17-17-17 2T nie trzeba wysokiego napięcia do takich nastawów nie widzę informacji by na wyższych taktach było wbite 2T. Jeżeli było 1T to wcale się zdziwię, że jest problem ze stabilnością.

Jeżeli dana sztuka CPU ma gorszy IMC to tylko potrzebuje wyższego IO/SA do stabilności na wyższych taktowaniach. 1.3V IO/SA to są lajtowe napięcia.

Poza tym warto się pobawić ustawieniami ODT.

Ps. płyta płycie nierówna są różnice w jakości pcb między tymi samym modelami to raz i sam model pamięci też ma znaczenie, pamięci z wyższego binu na lepszym pcb mogą pracować stabilnie na wyższym takcie na tej samej płycie ;-)

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SebastianFM napisał:

Poniżej 60°C to chyba nie muszę się martwić.

Ja bym już się martwił ;) Moje powyżej 45st już świrują 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, SebastianFM napisał:

Na pewno hardkor? Czytałem, że dla B-Die to maksymalne napięcie bez dodatkowego chłodzenia pamięci.

Dobrze czytałeś, 1.5 to i tak mało, b-die mogą działać i na 1.6v bez nawiewu pod warunkiem że się nie będą od temperatury wywalać ale samo napięcie ich nie zabije

jechałem 2 lata na 1.54v na codzień bez chłodzenia przy zestawie 2x8 (bo ozdobnych atrap na patriotach nie można nazwać radiatorem gdzie po ich zdjeciu pamięci są 2-3c chłodniejsze niż z nimi :E ?) ludzie po przeszczepie radiatorów z ddr3 przykładowo już mogli wyjść znacznie wyżej z V, wiadmo że na 2 stronnych dochodzi jeszcze większe ciepło.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sideband napisał:

To były jednostronne pamięci to nie ma sensu brać pod uwagę tych wyników. 

Dwustronne to z automatu większe obciążenie na kontrolera pamięci i wyraźnie niższe max stabilne taktowania.

Najlepiej wbić 4000 CL17-17-17 2T nie trzeba wysokiego napięcia do takich nastawów nie widzę informacji by na wyższych taktach było wbite 2T. Jeżeli było 1T to wcale się zdziwię, że jest problem ze stabilnością.

Jeżeli dana sztuka CPU ma gorszy IMC to tylko potrzebuje wyższego IO/SA do stabilności na wyższych taktowaniach. 1.3V IO/SA to są lajtowe napięcia.

Poza tym warto się pobawić ustawieniami ODT.

Ps. płyta płycie nierówna są różnice w jakości pcb między tymi samym modelami to raz i sam model pamięci też ma znaczenie, pamięci z wyższego binu na lepszym pcb mogą pracować stabilnie na wyższym takcie na tej samej płycie ;-)

Napisałem tylko, że używałem timingów z profilu XMP a w nich jest 2T. Próbowałem też 1,35 V dla VCCSA i 1,3 V dla VCCIO.

A to nie jest tak, że jeżeli te moje nie mają najwyższego bin to i tak powinny działać na 4000 Mhz, tylko z wyższymi timingami i wyższym napięciem?

Dla 3600 MHz w profilu XMP jest napięcie 1,35 V.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sideband napisał:

To były jednostronne pamięci to nie ma sensu brać pod uwagę tych wyników. 

Dwustronne to z automatu większe obciążenie na kontrolera pamięci i wyraźnie niższe max stabilne taktowania.

Wszystko się zgadza. Screen ma jedynie pokazać, że ta płyta coś potrafi.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Bez nadmuchu to jakie byś musiał mieć taktowanie i napięcie, by trzymały się zawsze poniżej tych 50 stopni? (bo widzę masz dosyć ostre niemal 1,5V przy tych DDR4)

Okolice 3600 przy tych samych timingach i ok. 1,44 [V]

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x16GB DR na słabszym CPU. Opóźnienia bez optymalizacji.

g6HBSqO.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...