Skocz do zawartości
maloy

Program do robienia kopii zapasowej dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś program darmowy albo płatny dla Windowsa 10 do robienia kopii zapasowej (z uwzględnieniem sektorów startowych MPB albo GPT) z opcją wyboru całego dysku albo samej partycji i żeby wielkość pliku z obrazem była taka ile jest zajęte miejsce na dysku którego chce się zrobić kopie zapasową. Dużo jest programów tego typu ale gdy na partycji albo całym dysku jest zajęte około 100 GB to zamiast zrobić obraz takiej wielkości to robi 1 Terabajt tyle ile ma pojemność dysku niezależnie ile danych jest na nim zapisanym. Nawet gdyby był postawiony sam system około 20 GB to obraz takiego dysku tak samo miałby 1 Terabajt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sektor startowy= mbr- master boot record

jak robisz klon (obraz dysku\partycji) sektor po sektorze to chyba tak wychodzi - zamiast klonu trzeba zrobić kopię systemu w obrazie (pliku), np w aomei backupper to jest system backup, coś w tym rodzaju - system =system+pliki użytkownika; dodatkowo taki obraz może być skompresowany, co jeszcze zmniejsza rozmiar

ale aomei chyba robi bez mbr, i chyba? bez gpt (choć może? pyta, czy zabezpieczyć także dane bootowania, nie wiem, bo używałem dość starej wersji); jeśli robi bez danych bootowania na mbr nie problem, da się przywrócić łatwo z instalatora, natomiast na gpt trzeba by zabezpieczyć partycję efi, tzn po prostu ją sklonować i potem przywrócić, ewentualnie i odzyskiwanie i mr= microsft reserved

na mbr bootloader też może być na osobnej partycji system, wtedy i ją trzeba by sklonować

co do dysków bez systemu - aomei ma też file backup, itd - ale nie wiem, czy w wersji bezpłatnej, standard

trochę dziwne co piszesz - klonów nie robiłem, ale chyba klon dysku zawiera tylko zajęte sektory, nie puste, chyba że wybierze się klonowanie sektor po sektorze

u mnie na 7 aomei obraz partycji c 120 gb ma 20 gb - ale zrobiony zaraz po instalacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2023 o 00:18, maloy napisał:

Czy jest jakiś program darmowy albo płatny dla Windowsa 10 do robienia kopii zapasowej (z uwzględnieniem sektorów startowych MPB albo GPT) z opcją wyboru całego dysku albo samej partycji i żeby wielkość pliku z obrazem była taka ile jest zajęte miejsce na dysku którego chce się zrobić kopie zapasową. 

Wszystkie programy do backupu robią tak, że kopia dysku (nawet systemu !) jest zawsze mniejsza niż zajęta pojemność dysku.

W tych programach stopień kompresji pliku takiej kopii dysku można samemu wybrać.

Nie używaj systemowej/wbudowanej w system opcji robienia kopii bo to zwykłe g*wno !

W dniu 15.03.2023 o 00:18, maloy napisał:

 Dużo jest programów tego typu ale gdy na partycji albo całym dysku jest zajęte około 100 GB to zamiast zrobić obraz takiej wielkości to robi 1 Terabajt tyle ile ma pojemność dysku niezależnie ile danych jest na nim zapisanym. Nawet gdyby był postawiony sam system około 20 GB to obraz takiego dysku tak samo miałby 1 Terabajt.

Jakich to programów używałeś, że doszedłeś to tak błędnego wniosku ? Nie znam takiego co tak robi jak opisałeś - a testowałem wszystkie dostępne programy tego typu. Tylko systemowe g*wno tak robi.

MACRIUM Reflect jest darmowy, popularny, jeden z lepszych i jest nawet "po polsku".

MACRIUM Reflect FREE

Robi kopię dysku/systemu w kilka minut i tak samo szybko odzyskuje.

Z płatnych bardzo dobry to: ACRONIS TRUE IMAGE 2021 

...i kilka innych. Tych znanych/popularnych programów tego typu jest ponad 10 - jest z czego wybierać.

Testowałem aż 11 programów i nie będę wszystkich opisywał, bo każdy ma jakieś wady i zalety. Przecież każdy może sam sprawdzić jak one działają i jaki mu odpowiada. 

Taki program najlepiej umieścić na bootowalnym pendrive (mają taką opcję te programy) i stamtąd go używać. 

.

Edytowane przez InoProwda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...