Skocz do zawartości
Camis

Sztuczna inteligencja AI - (OpenAI, ChatGPT, Midjourney, DALL-E) - Temat ogólny

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

OpenAI zaprezentowało następcę ChatGPT. Model GPT-4 ma znacznie większe możliwości, w tym multimedialne. Rozumie nawet memy

Świat z zainteresowaniem śledzi losy rozwoju modelu językowego sztucznej inteligencji autorstwa firmy OpenAI (pracującej przy wsparciu Microsoftu). Już od dłuższego czasu zapowiadano nową wersję ChatGPT (opartego na GPT-3.5) oznaczonego cyfrą cztery. Kwestia ta ma bowiem znaczenie znacznie większe niż technologiczne. Działalność AI będzie mieć wpływ na rynek pracy, sposób pozyskiwania informacji i system edukacji - oprogramowanie będzie mieć znaczenie dla wszystkich.

14 marca 2023 roku OpenAI zaprezentowało światu możliwości nowego modelu GPT-4. Sztuczna inteligencja w nowym wydaniu rozumie więcej, popełnia mniej błędów oraz jest w stanie analizować oraz generować treści multimedialne. W tej chwili GPT-4 jest dostępny wyłącznie dla płatnych subskrybentów usługi, jak też właśnie z tej wersji będzie korzystać Bing, wyszukiwarka i chatbot Microsoftu.

Produkt w tej chwili jest na tyle zaawansowany, że odróżnienie działania wersji GPT-3.5 od GPT-4.0 nie jest możliwe podczas prostej rozmowy. Różnica ujawnia się dopiero wtedy, gdy przekroczony zostanie pewien próg złożoności zadania, którego poprzednie wydanie nie było w stanie osiągnąć. Odpowiedzi mają być ponadto bardziej naturalne i zbliżone do naturalnej konwersacji z człowiekiem. W związku z tym GPT-4 jest w stanie otrzymać pozytywny rezultat w przypadku egzaminów, w których dotychczasowo sztuczna inteligencja radziła sobie przeciętnie, jak na przykład sprawdziany umiejętności w zawodach prawniczych. W czasie oficjalnej prezentacji model radził sobie na przykład z poradą podatkową czy podsumowaniem w jednym zdaniu dłuższego tekstu złożonego ze słów zaczynających się na jedną literę. 

https://www.purepc.pl/openai-zaprezentowalo-nastepce-chatgpt-model-gpt-4-ma-znacznie-wieksze-mozliwosci-w-tym-multimedialne-rozumie-nawet-memy

 

Cytat

Apple Engineers Reportedly Working on ChatGPT-Like AI Despite Siri Design Flaws

Employees were apparently briefed on Apple's large language model and other AI tools at the company's annual AI summit last month. Apple engineers, including members of the ‌Siri‌ team, have reportedly been testing language-generation concepts "every week" in response to the rise of chatbots like ChatGPT.

These next-generation AI technologies have highlighted how ‌Siri‌, Alexa, and other voice assistants have squandered their lead in the AI race, the report explains. ‌Siri‌, in particular, has faced multiple roadblocks to meaningful improvements. Speaking to the New York Times, former Apple engineer John Burkey, who worked on ‌Siri‌ and was made responsible for improving it in 2014, explained that the voice assistant is built on "clunky code that took weeks to update with basic features."

Its "cumbersome design" made it very difficult for engineers to add new features. For example, ‌Siri‌'s database contains a large list of phrases in almost two dozen languages, making it "one big snowball." If someone wanted to add a word to ‌Siri‌'s database, Burkey added, "it goes in one big pile."

This means that simple updates like adding new phrases to the data set requires rebuilding the entire ‌Siri‌ database, which could take up to six weeks. Adding more complicated features like new search tools could take up to a whole year.

As a result, there was no path for ‌Siri‌ to become a "creative assistant" like ChatGPT, Burkey believes. Earlier this week, OpenAI unveiled GPT-4, its next-generation AI engine, enabling even more advanced responses from ChatGPT.

https://www.macrumors.com/2023/03/15/apple-engineers-working-on-chatgpt-like-ai/

 

Cytat

Microsoft Edge dostał Bing AI. Możesz już porozmawiać ze sztuczną inteligencją

Z pewnością na najnowszą aktualizację Microsoft Edge czekało wielu użytkowników. Otóż przeglądarka właśnie otrzymała implementację Bing AI, a ze sztuczną inteligencją możemy teraz porozmawiać z poziomu paska bocznego.

Przeglądarka wzmocniona przez sztuczną inteligencję
Oczywiście temat wykorzystania sztucznej inteligencji w aplikacjach, w tym również w przeglądarkach internetowych, nie jest nowy. Warto jednak zauważyć, że dotychczas często sprawdzało się do prostych algorytmów, których zadaniem było wychwycenie wzorców ze sposobu użytkowania przeglądarki, a następnie podsunięcie dopasowanych treści lub aktualnie potrzebnych funkcji. Firma z Redmond postanowiła pójść jednak o krok dalej, wprowadzając technologię bazującą na rozwiązaniach .

W najnowszej aktualizacji, która jest właśnie udostępniana użytkownikom, w Microsoft Edge wprowadzony został chatbot bazujący na Bing AI.

https://www.tabletowo.pl/microsoft-edge-bing-ai-juz-dostepny/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy nowy GPT-4 jest warty 110 złotych? Sprawdziłam to


Przez długi czas zapierałam się rękami i nogami by nie kupować subskrypcji ChatGPT Plus. Jednak decyzja o ukryciu GPT-4 za paywallem w połączeniu z ciekawością wzięły górę. Zakupiłam subskrypcję i przetestowałam najnowszy model sztucznej inteligencji. Czy było warto?

GPT-4 to nowo zaprezentowany model językowy sztucznej inteligencji stworzony przez OpenAI. Biorąc pod uwagę dotychczasowe możliwości modelu GPT-3 oraz furorę, jaką wzbudził ChatGPT, przed amerykańskim przedsiębiorstwem stał nie lada orzech do zgryzienia.

Po pierwsze, musiało sprostać oczekiwaniom tłumu oczarowanego przez poprzednie modele, czyli zbliżyć możliwości generowania tekstu do ludzkich. Po drugie, OpenAI zostało zmuszone do podjęcia rękawicy rzuconej przez osoby, które namiętnie wykorzystywały luki w działaniu SI, przede wszystkim poprzez różnego rodzaju skrypty. Następnie zderzenie tego z realiami, w których modele językowe są używane przez osoby z całego świata - a więc nie tylko po angielsku. No i finalnie: dostrojenie modelu tak, aby zredukować zjawisko halucynacji i wytwarzania błędów rzeczowych.

Kilka słów o obecnych modelach GPT
Zacznijmy od wyjaśnienia pewnej kwestii. GPT-4 nie jest kolejną wersją ChatGPT. Jest to duży multimodalny model sztucznej inteligencji. Multimodalny, gdyż akceptuje nie tylko komendy tekstowe, ale i obrazy, na ich podstawie generując odpowiedź tekstową. GPT-4 jest następcą modelu GPT-3 - trzeciej generacji dużego modelu językowego od OpenAI. Model ten jest znany z umiejętności generowania tekstu w języku naturalnym, który często jest trudny do odróżnienia od tekstów pisanych przez ludzi. GPT-3 leży w sercu wielu aplikacji, chatbotów czy usług opartych o generowanie tekstu lub poprawianie go. W gruncie rzeczy GPT-4 ma robić jeszcze lepiej to, co dotychczas robił GPT-3.

Z kolei w sercu ChatGPT leży model GPT-3.5, usprawniony model GPT-3, zoptymalizowany pod kątem konwersacji i z dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwdziałającymi tworzeniu szkodliwych treści. GPT-4 może w przyszłości zostać na stałe zaimplementowany w nowszych wersjach ChatGPT, jednak obecnie modele nie są ze sobą powiązane - poza sposobem korzystania z nich.

Co dostałam za 110zł?

...

 

https://spidersweb.pl/2023/03/gpt-4-jak-dziala.html

 

Cytat

Midjourney V5 - nadchodzi kolejna generacja oprogramowania tworzącego obrazy z tekstu. Efekty są imponujące

Zapewne większość z nas słyszała już o Midjourney. Sam program "zasilany" algorytmami sztucznej inteligencji jest z nami od niedawna. Tak jak w przypadku DALL-E oraz Stable Diffusion możemy opisać tekstowo, jaki obraz chcielibyśmy ujrzeć. Do tej pory program radził sobie z tym zadaniem całkiem dobrze, jednak w pewnych aspektach wymagał poprawek. Kolejna generacja ma nie tylko rozwiązać dotychczasowe problemy, ale i wznieść obrazy na całkiem inny poziom.

Każdy, kto korzystał do tej pory z Midjourney wie, jak dobre obrazy potrafi generować to narzędzie. Oczywiście jak każde, które się nadal rozwija i jest w fazie testów, ma swoje problemy. Czasami ręka lub inne części ciała, nie wyglądają do końca tak, jak powinny. Jednak w większości przypadków można było liczyć na naprawdę ciekawe obrazy, które czasami potrafiły wyglądać jak istne dzieła sztuki. Właśnie zaczęły się kolejne testy, które tym razem pokazują możliwości nadchodzącej generacji. W nowej fazie rozwoju zostało wybranych wiele grup składających się z użytkowników, którzy posiadają aktywną subskrypcję. Każdy z nich miał do oceny dwa podobne oraz zupełnie różne obrazy, a następnie wybór tego, który mu się bardziej spodobał. Ta selekcja nie tylko wskazywała na gust użytkowników, ale też niejako dostrajała program do generowania obrazów, które będą wizualnie atrakcyjniejsze dla ludzi. Samo Midjourney doczekało się również naprawdę wielu zmian.

15_midjourney_v5_nadchodzi_kolejna_gener

15_midjourney_v5_nadchodzi_kolejna_gener

15_midjourney_v5_nadchodzi_kolejna_gener

https://www.purepc.pl/midjourney-v5-nadchodzi-kolejna-generacja-oprogramowania-tworzacego-obrazy-z-tekstu-efekty-sa-imponujace

 

 

 

chatgpt-gpt-4-zart-1.jpg&w=1180&q=75

chatgpt-gpt-4-zart-2.jpg&w=1180&q=75

:szczerbaty:

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty pracy MJ v5 latają po internetach. Nie wszyscy są zadowoleni, wydaje się, że silnik po prostu inaczej interpretuje wytyczne…ale to, co wypluwa…to czasami brakuje słów, żeby to opisać.

Silnik jest też w stanie użyć niewiarygodnej ilości i różnorodności stylów graficznych. Nie sądzę, żeby się znalazł jakiś człowiek, który byłby w stanie dotrzymać mu kroku już teraz.

To jest załamujący i szokująco wysoki poziom. Nie wiem, co będą w stanie wypluć kolejne generacje, pewnie postęp wyników będzie zwalniał. Następny etap może to obraz ruchomy, widziałem efekty eksperymentów ze Stable Diffusion, jest na razie problem z powtarzalnością wyników pomiędzy klatkami. Na razie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez sabaru
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mail sam się napisze, PowerPoint sam zrobi prezentację, Word zrobi za ciebie raport. Microsoft dołożył do pieca


To będzie jeszcze większe trzęsienie ziemi niż sztuczna inteligencja w przeglądarce. Microsoft właśnie pokazał, jak będzie działać sztuczna inteligencja zintegrowana z pakietem Office. Gratulacje – lada dzień każde z was otrzyma prywatnego asystenta, redaktora i miniona do wykonywania nudnej korpo-roboty. I nie tylko.

Ten rok zmieni od początku do końca sposób, w jaki korzystamy nie tylko z Internetu, ale też z najbardziej powszechnych narzędzi pracy. Dopiero co Google zapowiedział, że wprowadzi do pakietu biurowego generatywne AI wykorzystujące modele językowe, a ledwie dzień później Microsoft ogłasza totalną rewolucję w swoim pakiecie Office, czy raczej – Microsoft 365. Nie lekceważmy tej nowości, bo to prawdziwy przełom.

ChatGPT we wszystkich aplikacjach Microsoft 365


Microsoft nazywa zestaw nowości mianem „Copilot system”, na modłę tego, jak nazwał Bing AI zaimplementowane w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Microsoft Edge. Copilot trafi do wszystkich kluczowych aplikacji pakietu biurowego:

Word
PowerPoint
Excel
Outlook
Teams
Power Platform


Sądząc po materiałach promocyjnych copilot będzie też korzystał z funkcji notatnika OneNote, jak również (tak przypuszczam) wszystkich innych programów pakietu Microsoft 365. Co więcej, nie tylko będzie on funkcjonował wewnątrz każdej z tych aplikacji, ale również będzie się integrował z nimi wszystkimi, pozwalając sztucznej inteligencji czerpać dane ze wszystkich zasobów, jakimi dysponujemy, by ułatwić nam pracę. Jak czytamy w oficjalnej informacji prasowej, system Copilot wykorzystuje nowe modele językowe (w tym Prometheusa i GPT-4), łącząc je z Microsoft Graph API, czyli narzędziem odpowiedzialnym za gromadzenie i przetwarzanie danych.

https://www.chip.pl/2023/03/microsoft-365-copilot-chatgpt-word

https://powerautomate.microsoft.com/pl-pl/blog/automate-smarter-than-ever-before-with-ai-builder-and-copilot-in-power-automate/

 

 

Cytat

Introducing Microsoft 365 Copilot | Your Copilot for Work

https://www.youtube.com/watch?v=S7xTBa93TX8

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy sztuczna inteligencja, taka jak Chat (czat) GPT jest w stanie wesprzeć programistę? A może niebawem całkowicie go zastąpi? Czy MATLAB ma konkurencję? Na te inne pytania odpowiadam w tym filmie. 

Sprawdzam jak Chat GPT radzi sobie z generowaniem kodu MATLABa. Od najprostszych zadań takich jak wygenerowanie sygnałów, po analizę widmową i aproksymację. Czat GPT radzi sobie zaskakująco dobrze generując programy MATLABa. 

 

 

Ogólnie polecam kanał dr hab. Piotra Burnos, ostatnio miał m.in ciekawe testy multimetrów. 

https://www.youtube.com/@piotrburnos1004/featured

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

ChatGPT stawia przed światem i nauką bezprecedensowe wyzwania. Henry Kissinger o rewolucji, która nas wkrótce czeka

ChatGPT stawia przed światem i nauką bezprecedensowe wyzwania. Henry Kissinger o rewolucji, która nas wkrótce czekaRozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji może prowadzić do zmian, które w nieodwołalny sposób zmienią nasze codzienne funkcjonowanie. Choć to dopiero czas pokaże, czy postęp będzie tak duży, jak ten z okresu rewolucji przemysłowej, to pewne jest, że niektóre dziedziny życia ulegną całkowitemu przeobrażeniu. Usługi pokroju ChatGPT czy Midjourney to jedynie nieliczne przykłady potencjału, jaki niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Nie brakuje jednak także bardziej krytycznych opinii na temat nowej technologii. W artykule opublikowanym stosunkowo niedawno przez Wall Street Journal, głos w tej sprawie zabierają bardzo doświadczeni autorzy: znany dyplomata Henry Kissinger, były CEO Google i Alphabet Eric Schmidt oraz naukowiec Daniel Huttenlocher.

https://www.purepc.pl/chatgpt-stawia-przed-swiatem-i-nauka-bezprecedensowe-wyzwania-henry-kissinger-o-rewolucji-ktora-nas-wkrotce-czeka

 

Cytat

ChatGPT Heralds an Intellectual Revolution
Generative artificial intelligence presents a philosophical and practical challenge on a scale not experienced since the start of the Enlightenment.

A new technology bids to transform the human cognitive process as it has not been shaken up since the invention of printing. The technology that printed the Gutenberg Bible in 1455 made abstract human thought communicable generally and rapidly. But new technology today reverses that process. Whereas the printing press caused a profusion of modern human thought, the new technology achieves its distillation and elaboration. In the process, it creates a gap between human knowledge and human understanding. If we are to navigate this transformation successfully, new concepts of human thought and interaction with machines will need to be developed. This is the essential challenge of the Age of Artificial Intelligence.

https://www.wsj.com/articles/chatgpt-heralds-an-intellectual-revolution-enlightenment-artificial-intelligence-homo-technicus-technology-cognition-morality-philosophy-774331c6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2023 o 11:47, Camis napisał:

nie wiem jak to jest możliwe,

Normalnie. Midjourney wygeneruje obraz na podstawie opisu. Im bardziej szczegółowy opis zawierający profesjonalne odniesienia techniczne dotyczące tego co ma znajdować się na obrazie, jaki ma mieć styl i technikalia tym lepszą grafikę wygeneruje. Żeby taki opis stworzyć trzeba siedzieć w grafice, fotografii plus mieć sporo wyobraźni. Tylko po co, jak ChatGPT może wygenerować taki opis :D 

Czyli dajmy na to, że wprowadzamy do midjourney jedynie: "samochód o zachodzie słońca". Zostanie wygenerowany jakiś twór w losowej lokalizacji, z poświatą zachodzącego słońca. Lecz jak już napiszesz: czerwony sedan stojący na skarpie na tle zachodzącego słońca, to już uzyskasz znacznie dokładniejszy obraz. Do tego dopisz że chcesz jakieś efekty operujące światłem, czy roślinność, jakieś efekty fotograficzne, style graficzne itd. i możesz uzyskać całkiem niezłe wyniki. To właśnie gość w pierwszym filmiku zrobił przy pomocy Chat GPT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LeBomB napisał:

Normalnie. Midjourney wygeneruje obraz na podstawie opisu.

Nie zrozumieliśmy się, to akurat wiem, korzystam z ChatGPT od samego początku.

Chodziło o to jak to działa pod maską, niby oglądałem opisy działania itp, ale nadal nie mieści mi się to w głowie jak to tak dokładnie potrafi wypluć na przykład zdjęcie.

Dla mnie to jest niezłe S-F :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, ok :) 

Pod maską to ma miliony opisów obrazów z baz danych. Śmiem nawet twierdzić, że wszystkie captcha, które działały na zasadzie "wskaż zdjęcia na których jest koń/rower/sygnalizacja" itp. też trafiały potem do takich baz, tak samo jak większość tego co opisane zostało przy pomocy "#". Choć mogę być w błędzie. 

Wiem tylko, że kilka lat temu był do tego sztab ludzi, który opisywał to co znajduje się na obrazach, żeby pierwsze tego typu programy wiedziały co jest czym. Potem te bazy w sieci w zasadzie same zaczęły się rozrastać za sprawą użytkowników Internetu.  Ktoś miał łeb, żeby napisać program, który odpowiednio dobierze to co ma wydzielone i opisane i połączy w na nowo w całość na podstawie wyuczonego modelu.

To samo ChatGPT, który też w zasadzie ma wyuczone zasady językowe i skleja literki i słowa ;) 

Tak w ogóle zrobiłem to co gość na pierwszym filmiku, czyli poprosiłem Chat GPT o jakiś opis obrazu pod midjourney.

Cytat
Ja: create picture description to make picture by midjourney: woman on the beach in 80's
 
ChatGPT: In the center of the picture, a woman in her mid-20s is standing on a sandy beach, looking out at the ocean. She is wearing a one-piece swimsuit with high-cut legs, a bright yellow headband in her curly hair, and aviator sunglasses that reflect the sunlight. Her skin is tan and she looks relaxed, as if enjoying a moment of solitude.
The beach behind her is relatively empty, with just a few beach towels and umbrellas scattered about. A lifeguard tower can be seen in the distance, painted in bold stripes of red and white. The ocean is a deep blue, with small waves lapping at the shore. In the background, palm trees sway gently in the breeze.
The scene suggests a moment of quiet contemplation, perhaps during a midday break from the hustle and bustle of daily life. The woman seems lost in thought, taking in the beauty of her surroundings and feeling at peace with herself and the world. The overall aesthetic of the picture is reminiscent of the 1980s, with bright colors, bold patterns, and a laid-back attitude.

słowo swimsuit jest banowane przez midjourney, więc zamieniłem na light beach dress i poszło.

Rezultat:

659dc360dcda0.png

91b48a1ff0772.pngad82fd3a60354.png

Edit: myślę, że jakby wejść w jakieś techniczne zagadnienia dotyczące fotografii to jeszcze coś dałoby się wycisnąć z tego.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu do generowania obrazu jest Blue Willow  https://www.bluewillow.ai/

W przeciwieństwie do MJ obrazy można wykorzystywać komercyjnie. Ale chyba nikt tego nie robi, bo są słabej jakości (przy powiększeniu zamazane). Działa identycznie jak MJ przez Discorda.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To serio są obrazy wygenerowane przez tą nową wersje AI czy to po prostu fotki znalezione gdzieś na krańcach internetu o których nikt nie słyszał. Czy ktoś dałby radę sprawdzić czy da radę wygenerować jakiś schemat miast widocznego od góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to chyba mamy największą rewolucję od czasów internetu.

AI zmieni wszystko, a przede wszystkim zacznie wymiatać z rynku rozmaite zawody.

Nie spodziewałem się, że ten moment przyjdzie tak szybko.

Obstawiam, że Alpha będzie ostatnim pokoleniem, które wjedzie na pełną pulę zawodów. Kolejne pokolenie już będzie miało ograniczenia - robotę będzie robić AI.

 

Niektóre zawody - i "zawody" - mogą zniknąć całkowicie w ciągu kilkunastu lat.

Już teraz podejrzewam AI mogłoby zastąpić wszystkich redaktorów onetu czy interii - nikt nie zauważy różnicy.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Już teraz podejrzewam AI mogłoby zastąpić wszystkich redaktorów onetu czy interii - nikt nie zauważy różnicy

Jak nie? Jakość się poprawi.

  • Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sabaru napisał:

To serio są obrazy wygenerowane przez tą nową wersje AI czy to po prostu fotki znalezione gdzieś na krańcach internetu o których nikt nie słyszał. Czy ktoś dałby radę sprawdzić czy da radę wygenerować jakiś schemat miast widocznego od góry?

Te co wrzuciłem? To tak, serio, nawet tego nie obrabiałem, poszło prosto z Midjourney.

Spójrz na trzecim zdjęciu na prawy policzek. Widać że tam jest błąd graficzny, bo ni to policzek ni to włosy.

2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

AI zmieni wszystko, a przede wszystkim zacznie wymiatać z rynku rozmaite zawody.

Nie, nie zacznie, bo to dalej musi być przy udziale człowieka. Ktoś to musi ogarnąć, AI samo nie postanowi napisać artykułu, samo nie postanowi wygenerować obrazu, tak samo jak nie postanowi o czym ten artykuł, czy co ma przedstawiać obraz. Póki co to potężne narzędzia mocno wspomagające pracę.

Faktem jest natomiast, że póki mamy boom na różne AI, to można zaobserwować dość szybki wzrost możliwości.

Edit:

Polecenie: red and gold supercar on the road in forest

rezultat:

2af3a9a7e2859.png

Dół po lewej, jak nic Lamborghini. W pozostałych też widać elementy znanych modeli.

A tu już po wyselekcjonowaniu wybranych wariacji i zwiększeniu rozdzielczości (upscale też jest elementem Midjourney).

aa4945f5fce53.png

55e06a24681de.png

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, LeBomB napisał:

Nie, nie zacznie,

Ten "ktoś", kto to musi ogarnąć (czyt. wrzucić zlecenie do czatbota na artykuł i ewentualnie go przejrzeć) nie musi być "redahtorem". Wystarczy, by znał się co nieco na korekcie tekstu. No i do czegoś takiego wystarczy jeden człowiek, a nie dziesięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale póki co ChatGPT dalej potrafi zmyślać i pisać z błędami. To tak się wydaje, że już mamy rewolucję. Jeszcze nie tak do końca, aczkolwiek została zapoczątkowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, LeBomB napisał:

Ale póki co ChatGPT dalej potrafi zmyślać i pisać z błędami.

Co prawda to prawda. W dużej mierze jednak zdaje się mi też że to wina samego użytkownika. Jak zadasz mu pytanie, a słowa jak i zdania potrafią mieć wiele znaczeń to wygeneruje odpowiedź nie zawsze z tą oczekiwaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Wystarczy zadać pytanie bardziej specjalistyczne i już niekoniecznie będzie miał "wiedzę". Oczywiście mowa o takiej, do której teoretycznie ma dostęp. Póki co nie za bardzo radzi sobie z niektórymi tematami naukowymi i technicznymi. Jak zacznie się wymagać konkretów i szczegółów to zmyśla, a jak mu się to napisze, to przeprasza :E Można dotrzeć do momentu, w którym pozostaje mu jedna odpowiedź, że nie ma na dany temat wiedzy. Tylko jak ktoś inny znów zacznie od podobnego pytania to ponownie zacznie zmyślać, czyli nie wykorzystuje tego co się dowiedział w czacie z jednym użytkownikiem w czacie z innymi. No ale to może wynikać z ograniczeń technicznych, może być zabezpieczeniem przeciwko wprowadzaniu czatbota w błąd, albo ograniczeniem rozmiarowym bazy danych.

Fajne narzędzie do pisania historyjek, bajek, clickbajtowych artykułów, prac domowych, fragmentów kodu, prostych aplikacji, kodu pod modelowanie przestrzenne czy matematyczne itp., ale do poziomu, w którym nie trzeba szczegółowo weryfikować tego co ChatGPT pisze, jeszcze długa droga. 

W graficznych AI problemem znowu będą prawa autorskie. Przykład dałem wyżej, jedno z aut wygląda jak wariacja Lamborghini Huracana i Aventadora.

Z resztą, dajcie na któryś z obrazków, jakie podrzuciłem, ppm->wyszukaj przy pomocy narzędzie google lens. Od razu podpowiada to co wygląda podobnie. U tej wygenerowanej kobiety znajduje masę podobnych wizualnie zdjęć i ubrań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długa droga? GPT-4 wszedł na krótko po ChatGPT i wydaje się znacznie lepszy. Budżet na jego "szkolenie" jest zdaje się 10 albo 100 razy większy. IMO zdziwisz się, jak szybko to AI będzie się "uczyć" - to wcale nie będzie długa droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPT4  to na ten czas publiczne testy, a co oni mają wewnętrznie, pewnie kilka kroków dalej. Podobno GPT4 korzysta z bazy 2021r. Za kilka lat czeka nas prawdziwa rewolucja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Długa droga? GPT-4 wszedł na krótko po ChatGPT i wydaje się znacznie lepszy. Budżet na jego "szkolenie" jest zdaje się 10 albo 100 razy większy. IMO zdziwisz się, jak szybko to AI będzie się "uczyć" - to wcale nie będzie długa droga.

Dojście do tego punktu zajęło OpenAI coś około 5 lat. OpenAI samo przyznaje, że ChatGPT boryka się z tak zwaną halucynacją AI, czyli udzielaniem odpowiedzi nie uzasadnionej danymi treningowymi. Prościej mówiąc, wygenerowanie treści niezgodnej z prawdą. To o czym tu już było wspominane, że zmyśla jak nie zna konkretnej odpowiedzi i twórcy o tym wiedzą i zdają sobie z tego sprawę.

W zasadzie w jakim punkcie jest model GPT będzie wiadomo gdy Microsoft już oficjalnie osadzi go w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Edge. Wtedy zyska dostęp do bieżących danych, a jednocześnie większa grupa użytkowników zacznie z niego korzystać.

Mimo wszystko to dalej długa droga, czyli minimum kilka lat, zanim uporają się z pewnymi mankamentami. Póki co największym problemem jest wiarygodność udzielanych odpowiedzi. Z czasem pojawi się kolejny, czyli ile tekstu w tym co generuje jest zapożyczone z cudzych dzieł, czyli również dojdą prawa autorskie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...