Skocz do zawartości
Camis

Sztuczna inteligencja AI - (OpenAI, ChatGPT, Midjourney, DALL-E) - Temat ogólny

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ja nawet jestem w stanie zgodzić się z Jensenem bo z pozycji z jakiej mówi jasno wynika że nie chodzi o to że zabraknie pracy dla ostatniego programisty tylko dzisiejsza moda na IT nie ma sensu dla takiego dzieciaka który trafi na rynek za 15 lat kiedy już dzisiaj na jedną ofertę dla juniora spływają setki CV.

U mnie w korpo wszyscy już mają dostęp do GPT4 we wtyczkach do Visuala, dzisiaj to tylko miłe ułatwienie ale za 15 lat kto wie jak będzie wyglądał ten rynek, Raczej trudno sobie wyobrazić żeby AI za 15 lat nie było w stanie zastąpić najsłabszych programistów którzy na ogół klepią powtarzalny i nierewolucyjny kod.

Chyba faktycznie życzyłbym sobie inwestycji w biologię zamiast kolejnego gościa od stronek internetowych.

Edytowane przez Wu70
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sobie cisnę w chat GPT i Copilot kody VBA do excela w sumie nigdy nie zagłębiając się w VBA :)  Jak coś nie działa to każę poprawiać dotąd aż zadziała. Wystarczy myśleć i można na prawdę sporo, a kody są takie, gdzie w sumie ktoś kto trochę ogarnia VBA byłyby dla niego właśnie takim klepaniem podstaw typu wyszukaj w arkuszach frazę, wyświetl gdzie znaleziono, usuń komórki lub kolumny zawierające określoną frazę, dopisz hurtem coś do danych komórek, określ parametry tabeli, wyświetlaj okna do wpisania wartości, korzystaj z obliczeń, statystyk itd.

Im dłużej się tym bawię, tym lepiej wiem jak mam kierować zapytanie, bo np. wyszukiwanie frazy robi domyślnie z założeniem że ma się sformatowane komórki jako tekst i trzeba to w zapytaniu zaznaczyć, że formatowanie może być dowolne, wtedy elegancko szuka po całości. 

Proste rzeczy za które nie miałem czasu się nigdy zabrać, bo musiałbym bawić się w całe VBA, a nie było na to czasu. A tu pyk, powstało narzędzie, które robi za mnie robotę i zaczyna ułatwiać masę rzeczy.

Zobaczymy kiedy dotrę do ściany której nie przejdę w ten sposób :D 

Arduino programowałem sobie sam, a teraz też już w zasadzie nie muszę, bo kod nad którym czasem musiałem się nakombinować mam napisany w kilkanaście sekund :] 

Ktoś może zapytać a skąd wiem że działa. Skoro kod wykonuje to co chcę, to po rezultatach mogę stwierdzić że działa. Nie programuję systemów bezpieczeństwa czy czegoś gdzie błąd by kosztował ludzkie życie lub miliony złotych. Do takich systemów póki co jeszcze będą programiści.

Zatem tak, proste czynności programistyczne jak najbardziej odejdą do lamusa i tylko ktoś kto będzie zamierzał zostać na prawdę zaawansowanym programistą pójdzie w tym kierunku. Dlatego nie ograniczy się rynku pracy, a po prostu zostanie on mocno wyspecjalizowany i dojście do tej specjalizacji trzeba będzie dość wcześnie zaczynać. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, LeBomB napisał:

Arduino programowałem sobie sam, a teraz też już w zasadzie nie muszę, bo kod nad którym czasem musiałem się nakombinować mam napisany w kilkanaście sekund :] 

O to to, szkoda czasu na klepanie kodu samemu jak AI wypluje mi lepszy kod w 10 sekund :E

Robiłem alarm do piwnicy na Arduino + modem GSM, AI mi napisało cały program który obsługuje 4 czujki, w razie alarmu dzwoni i wysyła SMS na podane numery telefonu. Działa to świetnie od ponad roku. 

Edytowane przez Camis
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hm... to ten mój co-pilot chyba jakiś upośledzony jest. Zacząłem pisać pierwsze lepsze zadanie rekrutacyjne z fintechów na zaimplementowanie thread-safe, nieblokującej metody na robienie przelewu między dwoma kontami i naskrobał kod z klasycznym deadlockiem. To, co napisał chat GPT to już w ogóle było jakieś WTF. Wypluł jakiś random nie na temat. Póki co te zabawki dobrze sobie radzą co najwyżej z naklepaniem tępego VO czy algorytmicznej metody, ale o stworzeniu sensownego kawałka modułu większego systemu można zapomnieć. Nie wspominając już o tym, aby to działało w chmurze oraz otoczce pod tytułem devops i observability. Obrazki może i to ładne robi, ale prawdziwego kodu pisać nie umie. Może kiedyś, a może nie, bo od roku postępu tu nie widzę.

Edytowane przez Karister
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie, wszystko chyba przystopowało oprócz grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Chatbot Google oskarżony o rasizm. Nie chce tworzyć wizerunków białych ludzi
Chatbot Google Gemini nie chce generować obrazów białych ludzi. Niezależnie od wpisywanej komendy: papież, Wiking, rycerz średniowieczny, miłośnik country... Algorytmy przeważnie dostarczają obrazy czarnoskórych lub innych ras prócz białej. Czy tak ma wyglądać zwiększenie "różnorodności"?

https://ithardware.pl/aktualnosci/chatbot_google_oskarzony_o_rasizm_nie_chce_tworzyc_wizerunkow_bialych_ludzi-31732.html

chatbot_google_oskarzony_o_rasizm_nie_ch

hVH6Bfa.png

LIwdrGH.png

LDYBwKI.png

"Issues"

U777B6G.png

:rotfl:

• Haha 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moda na multikulti już się przejadła? W końcu :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W innych generatorach podobnie. Jak nie napisze się koloru skory, to z automatu generuje murzynów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Áltair napisał:

W innych generatorach podobnie. Jak nie napisze się koloru skory, to z automatu generuje murzynów.

Po prostu mają tak z góry narzucone. Jak skorzystać z zdecentralizowanego AI który nie ma kagańca to jest git. Jedyny problem korzystania z takiego to etyczny bo możesz wygenerować coś czego się nie powinno

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W filmie od kadaja właśnie omawiają ten problem, że to nie samonauczanie, ale zaprogramowanie. Ogólnie są straszne ograniczenia na wszystko, jakby to były generatory dla dzieci.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i nie będzie inaczej, skoro to robią korpo i będzie dostępne dla wszystkich.

Ciekawe jakie ograniczenia ma SD3, ale pewnie celebrytów i NSFW nie będzie, więc zainteresowanie znowu znikome xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzucałem info o Gemini że generuje tylko czarnoskórych to jakiemuś modowi się nie spodobało i skasował.

A nawet nie dostałem info co było w tym poście nie tak. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież twój post jest nad filmikiem, który dodałem.  [:|]

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Fakt, chyba za dużo % załadowałem i mi się cos %&%&, serio nie zauważyłem tego posta i myślałem że jakiś mod skasował :E

Z każdym dniem AI ryje banie coraz mocniej.

Edytowane przez kadajo
Cytowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Widać, że ta inteligencja sztuczna. Usta się ruszają, ale brwi i czoło to już kij. Pojedyncze kosmyki włosów tak sztywne, że nawet nie drgną. Pewnie zastosowali litr prestylera i kilogram pomady. XD 

Edytowane przez Karister
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niby tak, ale z drugiej strony to jest dopiero zabawa i już mamy takie efekty, jeśli nad tym usiądą więksi gracze... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, FataIity napisał:

Po prostu mają tak z góry narzucone. Jak skorzystać z zdecentralizowanego AI który nie ma kagańca to jest git. Jedyny problem korzystania z takiego to etyczny bo możesz wygenerować coś czego się nie powinno

Testowałem ostatnio taki jeden generator bez cenzury to można dużo fajny obrazków wygenerować :).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Cytat

Claude 3 - nowa rodzina modeli AI, która możliwościami przerasta GPT-4 od OpenAI. Rywal jest jednak tylko częściowo darmowy

Oprócz OpenAI, a więc jednego z największych graczy, jeśli chodzi o tworzenie dużych modeli językowych (LLM), na rynku istnieje jeszcze kilku innych zawodników, z których najbardziej spokrewnionym ze wspomnianą organizacją jest startup Anthropic. Utworzony został bowiem przez byłych członków OpenAI, a od końcówki 2023 roku wspierany jest przez firmy Amazon oraz Google. Właśnie ogłoszono kolejną generację modeli AI, a mianowicie Claude 3.

Startup Anthropic prezentuje nową rodzinę modeli AI pod nazwą Claude 3. W jej skład wejdą trzy warianty, z których najbardziej zaawansowany ma przewyższać swoimi możliwościami model GPT-4 od OpenAI.

https://www.purepc.pl/claude-3-nowa-rodzina-modeli-ai-ktora-mozliwosciami-przerasta-gpt-4-od-openai-rywal-jest-jednak-tylko-czesciowo-darmowy

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy ktoś korzystał może z tego nowego AI od NVIDIA Chat with RTX i potrafi powiedzieć czy umie pisać skrypty np. w języku lua?

Edytowane przez sabaru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie jest AI od nvidia, zrobili tylko tool (w celach marketingowych) którym łatwo załadujesz dostępne modele i co potrafi już zależy jaki model wybierzesz.

AMD w odpowiedzi nie zrobiło własnego toola tylko wskazali którym toolem open source (LM Studio) można zrobić to samo (a nawet więcej bo ten od nvidii jest bardzo uproszczony)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukam programu AI do powiększania zdjęć, najlepiej za darmo, no i by powiększał nie jedno zdjęcie ale np. 100 od razu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Stjepan666 napisał:

Szukam programu AI do powiększania zdjęć, najlepiej za darmo, no i by powiększał nie jedno zdjęcie ale np. 100 od razu.

robiłem tak w Stable Diffusion (zakładka Extras i batch from directory). Ponad 200 grafik wybranym upscalerem. Odpaliłem, odszedłem od kompa. Potem wybrany wrzuciłem do Photoshopa i poszło do druku (plakat A3, 300 dpi).

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wyżej, A1111 albo inny interfejsem i przetwarzanie batchem - idzie bardzo szybko bo nie tworzy grafiki od zera tylko zwykły upscaling robi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi