Skocz do zawartości
superfly86

Wydajność + energooszczędność. Jaki proc?

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie powoli do wymiany komputera na nowy.

W sigu powinna być moja specka. Obecnie mam i5-9600, na obecnej płycie głównej nie mogę wejść niestety na wyższą generację.

W nowszych generacjach szokuje mnie nieco wzrost poboru energii niemal o 100%, w przypadku Intela i AMD jest tak samo? Nie chciałbym, żeby mój nowy komp miał zasilacz 800 czy 900W.

Komp ma być do gier w 1440p, obecnie przy tym procesorze i geforce rtx2060 widać w nowszych tytułach problemy przy mocniejszych ustawieniach.

Nowy komp składać już w oparciu o DDR5 czy lepiej zostać przy DDR4, a może poczekać jeszcze z generację? Co uważacie? Czy są jakieś przecieki odnośnie serii 14000?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, superfly86 napisał:

Przymierzam sie powoli do wymiany komputera na nowy.

W sigu powinna być moja specka. Obecnie mam i5-9600, na obecnej płycie głównej nie mogę wejść niestety na wyższą generację.

W nowszych generacjach szokuje mnie nieco wzrost poboru energii niemal o 100%, w przypadku Intela i AMD jest tak samo? Nie chciałbym, żeby mój nowy komp miał zasilacz 800 czy 900W.

Komp ma być do gier w 1440p, obecnie przy tym procesorze i geforce rtx2060 widać w nowszych tytułach problemy przy mocniejszych ustawieniach.

Nowy komp składać już w oparciu o DDR5 czy lepiej zostać przy DDR4, a może poczekać jeszcze z generację? Co uważacie? Czy są jakieś przecieki odnośnie serii 14000?

 

przesiadka z 9900K na 13900K - w grach pobór energii z 120 na 150- 180 W. To nie tak dużo. 

W tej samej wydajności platforma Intela wypada taniej. Masz większe pole do popisu z pamięciami ( mi za jednym klikiem z 6400 poszły na 6800)

Większy pobór energii odczujesz jak będziesz renderował filmy 48h/na dobę. 

W moim przypadku zakup z790 Aorus Elite AX + 13900K + 32 giga 6400CL32 to koszt 5500 zł. Platforma wstała od strzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, superfly86 napisał:

hej ale ja mam 9600 nie 9900 :)

no to pewnie w grach pobierał 90 - 100 W. Nie zwracaj uwagi w necie na pobór energii ponieważ 

1. To testy na maksa zazwyczaj CBR23 - nikt tak PC nie używa
2. Płyty mają zdjęty kaganiec energetyczny, prawilnie taki 13900K powinien mieć 253 W, a potrafi pociągnąć 400 W bez kagańca. W grach po OC i UV nie widziałem więcej jak 180 W. 

16 minut temu, superfly86 napisał:

Nie chciałbym, żeby mój nowy komp miał zasilacz 800 czy 900W.

Trochę fizyki zasilaczy - sweet point sprawności zasilacza wypada zazwyczaj w połowie pobieranej mocy, więc jak komp pobiera 450 W to optymalne użycie z gniazda będzie miał zasilacz 900 W ze sprawnością Gold i wyżej. Na zasilaczu nie należy oszczędzać. Dobry zasilacz posłuży 10 lat. Mój już obrabia 2 zestaw PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miejsca możesz nie słuchać się pana 4090 ;) 

AMD obecnie wypada cenowo lepiej niż Intel pod względem koszt/wydajność. Przy okazji, nie zostaniesz z martwa platformą za rok, tylko będziesz miał bardzo ładny upgrade przez 4 lata ;) 

Dopoki nie znamy budżetu to możemy wróżyć z fusów. 

 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miejsca nie musisz słuchać tego pana, przy AMD za podobną wydajność płacisz więcej 13900K v 79503D + taka sama płyta + taki sam ram to koszt większy o 800 zł.

Najbardziej opłacalny cenowo jest 13600K - nie ciągnie więcej jak 190 W na maksa, ma 14 rdzeni i kosztuje ~~ 1600- 1700 zł. W tej półce cenowej AMD nie ma nic do zaoferowania. Dodatkowo NIE MUSISZ kupować nowych pamięci, bo możesz zostać na DDR4 co obniży koszt platformy. 

Lubisz zabawy OC + UV + zabawy w OC pamięci itd = INTEL,  AMD niestety takich zabaw za bardzo nie oferuje. ( wersja 3D ma zablokowane OC ).

Za chwilę premiera 78003D, będzie to konkurent cenowy i713700K, w grach OK będzie wydajny ale w wielowątkowych przegra sromotnie ( 8 rdzeni v 16 rdzeni ). 

Wszystko opiera się o pieniądze i co chcesz osiągnąć, a nadeszły takie czasy że Intel jest lepszy cenowo + daję większe ruchy w płytach ( 2 generacje płyt ) + możliwość wyboru DDR4/DDR5 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to Ci wiele razy tłumaczyliśmy. AMD wychodzi lepiej cenowo. 
 

Jak tego nie rozumiesz, weź leki. 

Edytowane przez TheMr.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach nie mają aż takiego wysokiego poboru prądu (poza 13900K/13900KS), problem zaczyna się w programach bo tam Intele już odlatują, mimo wszystko lepszą wydajność na wat mają Ryzeny, szczególnie te z 3D L3.

W zależności od budżetu zaczekaj na 7800X3D albo weź 13600KF, 7800X3D będzie o ~15% (13600KF na DDR5) albo ~20% (13600KF na DDR4) szybszy przy średnim poborze prądu na poziomie 50W. Seria 14000 i Zen 5 wychodzą w przyszłym roku, jak kupisz 7800X3D w kwietniu to zawsze będziesz mógł wymienić na Zen 5 albo może i Zen 6, jak kupisz 13600KF to podobnie jak teraz na nic lepszego już właściwie nie wymienisz. Zestaw z 7800X3D wyjdzie jakieś 4000 zł + chłodzenie, zestaw z 13600KF DDR5 jakieś 3100 zł + chłodzenie, zestaw z 13600KF z obecnym RAMem to okolice 2400 zł. 7800X3D będzie miał w grach wydajność i pobór prądu mniej więcej na poziomie 7950X3D z ustawieniem "Scheduler set to Prefer Cache".

Jeśli chcesz zmieniać RAM to zaczekaj do kwietnia i bierz AM5 i 7800X3D, jeśli chcesz zostawić ten co masz, to bierz 13600KF z płytą Z690/Z790 na DDR4.

relative-performance-games-1280-720.pngpower-games.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, TheMr. napisał:

Już to Ci wiele razy tłumaczyliśmy. AMD wychodzi lepiej cenowo. 
 

Jak tego nie rozumiesz, weź leki. 

Porównywalna wydajność + podobne płyty + taki sam ram 

7950X3d jest DROŻSZA od 13900K o jakieś 800 zł. 

13700K v przyszła 78003D też będzie tańszym rozwiązaniem dodatkowo ma 16 rdzeni a nie 8.

Więc jak tańsza ?  dodatkowo masz alternatywę starsze płyty + DDR4. 

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Krisol napisał:

jak kupisz 13600KF to podobnie jak teraz na nic lepszego już właściwie nie wymienisz.

Tego nie wiesz, ponieważ NIC nie wiadomo na temat gen 14. 

13600KF możesz wymienić na 13700/13900 a przecieki mówiły że na S1700 ma trafić jeszcze odświeżona wersja. 

Całość rozbija się o budżet. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13700/13900 i refresh to żaden upgrade w porównaniu do Zen 5, podobny jak byłby i5 9600 -> i7 9700 czy i9 9900.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, superfly86 napisał:

Przymierzam sie powoli do wymiany komputera na nowy.

Stabilność platformy + zabawy OC = Intel
Ból głowy o ciągłe problemy z AGESĄ i BIOSAMI ( patrz tematy AMD ) = AMD 

"

Ale ten asus leci jak wściekły. Kilka dni temu bios 1001 beta, zgłoszone problemy i wczoraj bios 1002 beta, a przed chwilą oficjalny bios 925 - ale niestety brak info o zmianach.

Poczekam jeszcze chwilę i niech napiszą co tam porobili."

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, RTX4090 napisał:

Stabilność platformy + zabawy OC = Intel
Ból głowy o ciągłe problemy z AGESĄ i BIOSAMI ( patrz tematy AMD ) = AMD 

Intel = problemy z DRM w grach, problemy z wyginającym się IHS i temperaturami CPU w grach, problemy z wydajnością w grach przez rdzenie E, wymuszenie instalacji Windows 11

8 minut temu, RTX4090 napisał:

Ale ten asus leci jak wściekły. Kilka dni temu bios 1001 beta, zgłoszone problemy i wczoraj bios 1002 beta, a przed chwilą oficjalny bios 925 - ale niestety brak info o zmianach.

Poczekam jeszcze chwilę i niech napiszą co tam porobili."

- beta BIOS
- stabilność

Wybierz jedno.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Krisol napisał:

Intel = problemy z DRM w grach, problemy z wyginającym się IHS i temperaturami CPU, problemy z rdzeniami E w grach

1. Gram od 2 tygodni nic złego nie widzę.
2. Proc po OC w tej chwili leci na 5.7 Ghz maks w CB 320 W z wynikiem 41 tys punktów. Temp poniżej 95 stopni 
3. problemy z e-core może 1.5 roku temu jak platformy wychodziły bo system nie był na to gotowy. Teraz problemów nie ma żadnych.
4. PROBLEM TEMP to wina płyt - ponieważ każda płyta zdejmuje kaganiec. 7950 normalny mimo kagańca na 230 W ! osiąga praktycznie na każdym chłodzeniu 95 stopni ( zab temperaturowe ), spuść kaganiec na W i zab temperaturowe to będzie ze 130 i ugotowane jajka AMD.  13900K seryjnie powinien być ustawiony na 253 W co w takich katowania jak CB nie osiągnie więcej jak 85 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To że Ty nie widzisz nie znaczy że jakaś inna osoba nie widzi.
2. I to że ma poniżej 95 stopni to jest niby dobry wynik? Napisz jeszcze na jakim chłodzeniu. :D
3. Taki Star Citizen został naprawiony w grudniu 2022, czyli przez prawie 2 lata trzeba było wyłączać rdzenie E żeby grać komfortowo. :D AM5 ma 6 miesięcy i większość problemów jest już ogarniętych.
4. To wina Intela, na AM5 producenci nie mają takich problemów. 7950X3D ma temperatury niższe od 13600K, więc 7800X3D będzie miał podobne skoro 7950X3D parkuje rdzenie.

Temat wątku to "Wydajność + energooszczędność. Jaki proc?", nie wiem czemu piszesz o 13900K czy 7950X.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Krisol napisał:

1. To że Ty nie widzisz nie znaczy że jakaś inna osoba nie widzi.
2. I to że ma poniżej 95 stopni to jest niby dobry wynik? Napisz jeszcze na jakim chłodzeniu. :D
3. Taki Star Citizen został naprawiony w grudniu 2022, czyli przez prawie 2 lata trzeba było wyłączać rdzenie E żeby grać komfortowo. :D AM5 ma 6 miesięcy i większość problemów jest już ogarniętych.
4. To wina Intela, na AM5 producenci nie mają takich problemów. 7950X3D ma temperatury niższe od 13600K.

2. Odpowiem cytatem z testu 7950X "  AMD podaje natomiast, że temperatura rzędu 95 stopni Celsjusza jest zupełnie normalną i docelową dla architektury Zen 4. Faktycznie - nawet przy 360 mm AiO mamy 95 stopni Celsjusza w Cinebench R23 (MT). Jestem jednak ciekaw jak procesor będzie się zachowywał na znacznie słabszym chłodzeniu..." 

4. dla AMD w Biosie jest sztywno 230 W, co kierowało na platformach Intela wyłączać kaganiec. 13900K jest projektowany aby ciągnął maks 253 W i wtedy jest naprawdę chłodny. 

 

3. "Taki Star Citizen" gra nawet nie wyszła poza aphle - piękne porównanie :D 

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Ale co to zmienia? 7950X to grzałka, 7800X3D nie będzie. 7950X3D ma Tjmax na poziomie 89 stopni, 13600K i wyżej 100 stopni.
3. Skoro jedna gra ma takie problemy, to znaczy, że mogą być inne które też mają, prawda? :D
4. Zgadza się, to oznacza że AMD ma lepszą wydajność na wat w swoich CPU i w nie autor powinien celować jeśli ma wystarczający budżet.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krisol Po co się kopiesz z koniem? 
 

7600 + B650 + 6000 CL36 + 4070Ti, do 1440p będzie to odpowiedni zestaw. Dopłacanie do 8/16 mija się z celem jeśli twoim głównym zadaniem są gry. Jak dopłacisz do mocniejszego CPU, nie wpłynie to na wydajność tak mocno jak dopłata do lepszego GPU. 
 

Za dwa lata wrzucisz sobie 8600 który już prawdopodobnie korzystał z technologii big.little jak Intel obecnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheMr.

Chciałbym jednak żeby autor miał bardziej obiektywny obraz przy wyborze, a nie #intelonly by @RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim samym budżecie jedziesz na 13600K ( 14 rdzeni) + Z690 + 6000CL32 ( które możesz przestawić na 6800 ) + 4070 TI = wyższa wydajność niż zaproponowana od AMD, a zawsze masz lepiej wyposażoną płytę możliwość wymiany na 13700/900  i ewentualnie na refresh jak wyjdzie. 

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o budżet to trzymałbym się średniej półki. Za procesor myślę że do ok 1500 +/- 200zł jest wystarczająco, kwota zbliżająca się do około 3000 to już nieco bzdura i abstrakcja.

Komp miałby wystarczyć na ok 5 lat do nastepnej zmiany, zwykle nie bawię się w OC i nie ma to dla mnie znaczenia, do dziś używam standardowych ustawień na procesorze.

Mam zagwostkę odnośnie ramu, bo ddr 4 i 5 nie są kompatybilne, jak zostane na DDR 4 to ich nie zmienię na szybsze i w sumie kupowac nowsze proc, a zostać na starej pamięci ?

Edytowane przez superfly86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, RTX4090 napisał:

W takim samym budżecie jedziesz na 13600K ( 14 rdzeni) + Z690 + 6000CL32 ( które możesz przestawić na 6800 ) + 4070 TI = wyższa wydajność niż zaproponowana od AMD, a zawsze masz lepiej wyposażoną płytę możliwość wymiany na 13700/900  i ewentualnie na refresh jak wyjdzie. 

XD. Nie wiem czy kisnąc z ciebie dalej, czy jesteś tak oderwany. 

i5 jest 600 zł droższa od 7600. b650 jest lepiej wyposażone niż z690, z pewnym 5 letnim wsparciem, wyższa wydajność w twojej głowie. 

Pokaz mi jak wymieniasz na Z690 CPU w 2027 roku. Śmiało. Założymy sie o 10k zł? 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@superfly86

Zostawiając RAM nie masz wyjścia i musisz brać 13600KF, zmieniając na DDR5 bierz Ryzen 7600, wymienisz sobie potem na jakieś lepszy CPU za te 5 lat.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Krisol napisał:

@superfly86

Zostawiając RAM nie masz wyjścia i musisz brać 13600KF, zmieniając na DDR5 bierz Ryzen 7600, wymienisz sobie potem na jakieś lepszy CPU za te 5 lat.

Te DDR4 i tak musiałby wymienić na topowe 4000 CL16 żeby uzyskać topową wydajność. 
3600 CL18 są co najwyżej średnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...