Skocz do zawartości
elmerowski80

Domowy NAS - OMV? KODI? Torrent?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

tak sobie wymyśliłem domowy serwerek do filmów a później jak się sprawdzi to do przechowywania zdjęć z komórek.

Myślę o czymś w rodzaju firmowego komputerka SFF ale tam może być ciężko upchać 3-4 dyski HDD 3,5 + systemowy SSD o RAID 5 to chyba w ogóle mogę zapomnieć?

Jak już się uporam z kwestią sprzętową to czy torrencik może na tym hulać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, elmerowski80 napisał:

Cześć,

tak sobie wymyśliłem domowy serwerek do filmów a później jak się sprawdzi to do przechowywania zdjęć z komórek.

Myślę o czymś w rodzaju firmowego komputerka SFF ale tam może być ciężko upchać 3-4 dyski HDD 3,5 + systemowy SSD o RAID 5 to chyba w ogóle mogę zapomnieć?

Jak już się uporam z kwestią sprzętową to czy torrencik może na tym hulać?

Nextcloud (jeżeli chcesz w przyszłości synchronizować telefony czy inne kompy do własnej chmury), Emby do filmów/muzyki. Plex'a używałem ale zrezygnowałem na rzecz Emby ostatnio.

Firmowy SSF to widzę tam dysk 1-2TB m2 i zapomnij o raidach.

Torrent jako klient rozumiem ? To lepiej postawić graficzne środowisko + to co napisałem wcześniej i Deluge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie 4 HDD w Fujitsu E720 (2x14TB i 2x3TB). 

RAID5 spokojnie postawisz na czym zechcesz o ile masz odpowiednią liczbę dysków. 

Przerabiałem OMV i jest w miarę ok jako podstawowy storage tak to chyba wybrałbym Unraid.

Sam korzystam teraz z Xpenology. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co sie ograniczać :)     Stacja robocza  Lenovo S30 (500zł)  , 40 linii pCIE  na dodatkowe porty SATA/NVME  + 7 portów SATA na płycie (tylko 2xSATA III ale dla HDD to bez znaczenia)

Ram na buffor  po 55zł za każde 16GB,  (bo RDIMMy z ECC) .    Ja używam do grania ale NASa tez z tego mozna zrobic na wypasie.  (z modułem ma nawet obsługe dysków SAS)

lenovo-thinkstation-s30-gia-loc-2.jpg?v=

 

 

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAS polecam rozdzielic od odtwarzacza. Nowe kodeki wymagaja lepszego sprzetu i jako odtwarzacz wybrac Odroid N2+/Vero 4K+. Sam mam FireTv Max i wciaga wszystko wliczajac DV, ale bez gestego, bezstratnego audio (TrueHD). Wszystko majacy odtwarzcz to Shield TV Pro, ale to prawie 4 letni sprzet, lub AppleTV, ale bez kodi tylko z Infuse.

Co do sprzetu, to wez pod uwage energoszczednosc konstrukcji. to bedzie pracowalo 24/7. 

CO do softu, jak chcesz sam budowac to polecam albo unRAID albo TrueNAS scale. Unraid ma przewage, ze mozna dokladac dyski w miare potrzeby zwiekszenia miejsca, pod warunkiem ze pojemnosc parity = pojemnosci najwiekszego dysku.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sobie wydziergałem takie coś.

IMG20230325200811.jpg

Sprzęt stoi na Asrock J4105,12GB ram, do tego adapter na dodatkowe sata i sieciówka 2,5Gb, dyski 3 x 8 TB i 256 Gb ssd (dwie wolne kieszenie na przyszłe dyski ) OS xpenology. Całość z gniazdka wciąga ok 35-40 W.

Edytowane przez Prorokk
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2023 o 09:47, Prorokk napisał:

ja sobie wydziergałem takie coś.

IMG20230325200811.jpg

Sprzęt stoi na Asrock J4105,12GB ram, do tego adapter na dodatkowe sata i sieciówka 2,5Gb, dyski 3 x 8 TB i 256 Gb ssd (dwie wolne kieszenie na przyszłe dyski ) OS xpenology. Całość z gniazdka wciąga ok 35-40 W.

Ciekawa konstrukcja, wygląda na customowy projekt.
Czy możesz podzielić się większą ilością fotek tego sprzętu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Meistero napisał:

Ciekawa konstrukcja, wygląda na customowy projekt.
Czy możesz podzielić się większą ilością fotek tego sprzętu ? 

nie wiem czy tak można ;) klik

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zagranicznych forach wszędzie piszą że raid5 strasznie zły że nie zabezpiecza itd...

zwłaszcza w sytuacji kiedy jeden dysk pada i w trakcie przywracania macierzy po podpięciu nowego dysku może paść kolejny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...