Skocz do zawartości
tomek1717

Crucial ballistix sport 3000mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem zapytac jak ustawic takie pamieci jak najszybszym sposobem na stabilne np 3400mhz. Mam ryzena 5600 wiem jak sie wchodzi do biosu itp, uzywalem programu RCT do procka zeby ustawic mu odpowiednie wartosci w biosie, a teraz chce ustawic pamieci ale nie nie wiem jak.. uzywalem dram kalkulator ale tam nie ma opcji wyboru C die i nie wiem jak sie do tego zabrac.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokupiłem drugi zestaw tych pamięci ale coś nie trybiło. Żeby mieć 32GB

Zresetowałem bios. Ustawiłem XMP  to było chyba 3000Mhz 16 16 16 32 te główne wartości co pokazuje w cpuz.

zmieniłem na  16 19 16 38 reszty nie ruszałem. Zostawiłem jak było z XMP bo nie chce mi się z tym bawić. Nic to nie daje realnego wzrostu wydajności w grach a tylko zabiera masę czasu.

Ważne żeby było jeszcze command rate 1

Wiem, że drugą wartość najlepiej dać na 19 tak jest na tych pamięciach. Resztę timingów można ostrzyć jak ktoś chce.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no podobno roznica w grach miedzy 3000mhz a 3400 czy 3600 jest spora

Dlatego chciałbym wiedziec jakie nastawy mam w biosie poustawiac.. bo tak na chybil trafil to nie chce raczej tracic czasu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz płytę główną ? jak msi, to jest w bios funkcja auto podkręcania pamięci " memory try it " możesz takie balistix puścić nawet na ponad 4000, tyle że z r 5600 nigdy to nie będzie stabilne i bez błędów...

ale na 3600 -3733 bez problemów

a jak chcesz się bawić, szlifować to masz wyżej temat na kilkaset stron, poszukaj postów sprzed 2-3lat , wtedy te kości były na topie

można użyć Dram Ryzen Calculator, wczytać profil takich pamięci ( import XMP ) :

cruciale-zrzut.jpg

moje  ( nie pamiętam jakim programem się robiło taki profil, chyba taiphoon burn ) :

https://www.easypaste.org/file/EQATSa6J/Crucial.BLS8G4D30AESEK.M8FE.html?lang=pl

i wtedy się bawisz, na początek safe... , każde są inne, 5600 też na wszystko nie pozwoli, 3600 lepiej prowadził pamięci..

tu dłubnięte na 3800:

3800-cl15-balistix.jpg

bios msi, ustawienia pod 3733 ( któregoś kolegi z forum dawno, dawno temu )

460bfd9e93621.jpg

c31ebd04909b5.jpg

ec9444b5294d2.jpg
 

Cytat

 

AM Voltage - 1.46V w BIOS

VDDP -  0.900V

VDDG - 0.950V

SOC Voltage - 1.05V

Przy SOC Voltage trzeba je dostosować do sztuki którą się ma,  
spotkałem się z 3600 który potrzebował 1.1 V żeby pkt w CB20 nie leciały na pysk przy 3600/3733,
gdzie u mnie przy IF/RAM na 3600 wystarcza 1 V.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra przeczytalem wszystko bardzo dziękuje za obszerna odpowiedź, mądrego to jednak warto poczytać :D to teraz nałatwiejsza opcją jak ustawię auto OC w tym memory try it na 3600 to powinno śmigać bez zmiany czegokolwiek innego ? :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomek1717 napisał:

ustawię auto OC w tym memory try it na 3600 to powinno śmigać bez zmiany czegokolwiek innego ?

do 3600 będziesz miał ze 3 różne nastawy, wybierz ten " najlepszy" i zobaczysz, jak będą zwisy/błędy to wybierzesz luźniejszy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ustawiałem tez gotowy profil xmp ale jakos tak dziwnie pracowal system, gdzies czytalem ze ryzeny nie bardzo lubia xmp, dzis ustawie te pamieci na te gotowe szablony i zobacze jak bedzie to działać.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze sie ponieważ próbowałem na kilka sposobów - kalkulator, luzowanie timingow,  nawet na auto dałem wszystko i nie mogę ich ruszyć a ludziom bez problemu 3200-3400Mhz

może ktoś coś podpowie bo może coś robię źle

mój zestaw:

Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray
AMD Ryzen 5 2600
Gigabyte B450 AORUS ELITE rev.1

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawowe pytanie, jakie ustawiasz trcdrd i napięcie soc jak i  samego ramu do tych 3200-3400?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcie soc nie zmieniam bo mam przedział +300 i -300 w ustawieniach biosu i nie ruszałem tego jest na auto

Edytowane przez przemek363

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pokaż screena z zentimings jak to wygląda pod windowsem, może jakaś jedna wartość nie pozwala wyjść wyżej ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki podpowiedziom w tym wątku i w bliźniaczo podobnym udało mi się ustabilizować 3266 cl16 - TM5 1usmus_v3 przeszło 10 cykli bez błędów

Głównych timingów nie mogłem już bardziej zacieśnić dalsze są na auto czy warto zacieśniać te dalsze? da to jakiś zysk?

3400 18-20-18-18-38 (reszta wszystko na auto) na 1.4v TM5 sypał błędami 

3266 z tymi timingami będzie wydajniejszy niż 3400 jak będe musiał podnosić powyżej 18??

Jakieś sugestie?

3266.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te cruciale wymienione wyżej poleciały u większości na forum przy ZEN2 spokojnie na 3733-3800 cl15-cl16 (15-20-15 / 16-19-16) itp sam kręciłem je tylko że przy r5 2600 i zrobilem 3466 @ 14-18-14, to były najlepsze budżetowe moduły swego czasu. Kluczem jest trcdrd bo nie każdemu idzie poniżej 19 stabilnie przy powiedzmy powyżej 3400mhz a czasem i 20 trzeba dać, z trc też spokojnie można zejść poniżej 60

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagne coś wydajności jeszcze podkręcając je bardziej ale luzując timingi ? Czy może się okazać że gra nie warta świeczki?

A może 2x 8GB i póki mam ten procesor to skręcić do 3400-3600 cl16 a po wymianie procesora w przyszłości będzie szybki ram jak znalazł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, przemek363 napisał:

może 2x 8GB i póki mam ten procesor to skręcić do 3400-3600 cl16

ale chcesz dołożyć do tych balistixow czy zamiast ? bo nie rozumiem ?

myślisz że goodramy ci pójdą lepiej niż te cruciale ? heh

tu cię raczej r2600 blokuje. ja je miałem z dobrym R3600 puszczone stabilnie na 3800, teraz z R5600 mam na sensowne 3600, bo mi się wyżej nie chce szlifować, dla fanu można i 4133 puścić, żeby się na forum pochwalić, ale stabilne 3800 z moim prockiem już wymaga dużo zabawy.

jak wymieniać to na 2x16 i tu faktycznie goodramy są sensowne, ale używki balistix też strasznie spadły, wczoraj na lokalnie po 130zł dwa komplety zeszły, na olx też 140-150,  za chwilę będą jeszcze tańsze...

polecam Ci zmienić procesor, po taniości na R3600, poniżej 300 upolujesz, przy dobrych wiatrach więcej niż 100-120zł do obecnego nie dołożysz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej 2600 może blokować, ja bym przy tych 3266 spróbował 14-18-14 ustabilizować, jest to do zrobienia bo na tych samych przy 2600 zrobiłem 3400 @ cl14

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens pchać 32Gb, póki co 16 nie zauważyłem żebym miał okazje użyć

Zacieśniłem lekko timingi testuje i zauważyłem że napięcie dram skacze od ustawionych w biosie 1.35v aż do 1.38 w teście occt

Tak powinno być??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekkie podbicia jak i dropy są możliwe druga sprawa że często to co ustawisz w biosie nie pokrywa się z tym co pokazuje system, ja np mam w biosie 1.44 a hwinfo pokazuje 1.452, ustaw tam 1.4 od razu w biosie i wtedy zacieśniaj zamiast lecieć na fabrycznm napięciu, do 1.45v możesz na tych kostkach przy 2x8 dać i się nie wysypią raczej od temperatury.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co mu 1.45V do 3600MHz? Szanujmy się...

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem żeby ustawił 1.4 a nie 1.45 :] a to dlatego że pisał o zacieśnianiu timingów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uruchomić pamięci na 3600Mhz ustaiłem napięcie na 1.4v i reszte wszystko na auto (ciekaw byłem na jakich timingach ruszą)

komputer nie uruchomił się, włączał się wyłączał ąż wystąpił komunikat o resecie biosu do ustawień fabrycznych...

na szybko zmieniłem ustawienia które pamiętałem i zacząłem od nowa zabawe, 

żadne ustawienia napięcie nie zostały na auto, soc podbiłem o 0.050 mV

przy drugiej próbie ram ruszył na 3400Mhz cl16 stabilnie, testowny i- TM5 1usmus_v3 przeszło 10 cykli bez błędów! (1h)

screen na potwierdzenie 

Mogłem mieć coś w bios źle ustawione że po przywruceniu ustawień ram działa stabilnie?

 

ram 3400.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemek363 Nigdy nie miałem Ryzena 2600, ale podejrzewam, ze to właśnie w nim jest problem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci nie idzie wyżej jak 3466 to spróbuj przy tych 3400 zrobić cl14 tak jak pisałem wcześniej czyli trcdrd zostawić na 18 a resztę z pierwszożędnych dać na 14 (tcl,trcdwr,trp) do 3400 @  cl14 zacznij od napięcia na ramie 1.4 w górę i nie przekraczaj 1.45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Send1N napisał:

Jak ci nie idzie wyżej jak 3466 to spróbuj przy tych 3400 zrobić cl14 tak jak pisałem wcześniej czyli trcdrd zostawić na 18 a resztę z pierwszożędnych dać na 14 (tcl,trcdwr,trp) do 3400 @  cl14 zacznij od napięcia na ramie 1.4 w górę i nie przekraczaj 1.45.

Tak zrobiłem i działa 3400Mhz cl14 przy 1.4v pełny test przeszło, niżej sypało błędami,

3466 już nie chciał pójść, pewnie trzeba by luzować 

Dzięki, chyba mi już wystarczy

3400 cl14.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...