Skocz do zawartości
blajo6

wymiana grafy pod i7 4790k

Rekomendowane odpowiedzi

to jest twoja obudowa  ? :

Fractal Design Define R3 Computer Cases

piekarniczek, maksymalna długośc karty widzę 290mm, wiec ciężko będzie z 3xcooler .....

jakie masz teraz temperatury tej 970 przy obciążeniu  ? jak ściągniesz bok to jest różnica ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak klatka na dyski nie jest wyciągana to zawsze można ją wyciąć samemu nożycami do metalu np a jak potrzeba bo są dyski 3,5" to wyciąć do połowy/ zostawić na dole 2/3 tacki itp.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to jest moja obudowa. Klatka na dyski kiedyś mi się przydawała jak miałem sporo tależowców :) teraz mam tylko 2xSSD na górnych szufladach, a na dobrą sprawę mogę je zamocować je w zatoczkach na napędy DVD, których nie mam już od kilku lat. Czy można je usunąć? nie wiem nigdy nie sprawdzałem muszę to obczaić. Co do piekarniczka może i tak, ale wyborem kierowałem się innym. Podobał mi się minimalistyczny  design oraz wygłuszona matami obudowa co zadecydowało o zakupie.

Temperatury sprawdzę pod obciążęniem, bo szczerze nawet już pamiętam, bo na to uwagi teraz nie zwracam, ale na początku jak składałem budę i robiłem testy to z tego co pamiętam był=y w normie. 

Mam dwa wentylatory jeden jeden z przodu na dole i drugi za coolerem od proca więc jakiś tam wymuszony obieg jest zachowany, kable wszystkie są pod płytą ukryte nic nie wystaje i przeszkadza w cyrkulacji. 

PS. Dziwię się, że udało mi sie tam Mugena na procku wcisnąć :D w tej ciasnocie.

Jaki teraz dobry program dominuje, który pokazuje temeperatury min/max, fpsy i inne duperele co ma nakładkę "on-screen"? , zebym nie musiał co chwila do windy się wywalać

Edytowane przez blajo6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, blajo6 napisał:

Jaki teraz dobry program dominuje, który pokazuje temeperatury min/max, fpsy i inne duperele co ma nakładkę "on-screen"? , zebym nie musiał co chwila do windy się wywalać

MSI Afterburner  z wtyczką RTSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko przetestowałem HWMonitor to przez godzinę grania temp max na procku 68 a na grafice 64. Ustawiania na AI Suite są na Performence, a wiatraki na tryb silence.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, blajo6 napisał:

ale wyborem kierowałem się innym. Podobał mi się minimalistyczny  design

takie były trendy ponad dekadę temu, tu chodzi tylko o miejsce, jak faktycznie wytniesz klatkę jak pisze Send1N, to i normalna karta się zmieści, a ten wentylator  z przodu zacznie coś działać..

wtedy możesz myśleć o kartach normalnej długości..

6 godzin temu, blajo6 napisał:

a na grafice 64.

to zrób to samo ale ze ściągniętym bokiem, czy jest duża różnica

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie są teraz trendy co chodzi o obudowy? jaka jest teraz na TOPie ? biorąc pod uwagę czynniki takie jak dobra wentylacja i zarazem cisza i prostota budowy bez zbędnych choinkowych fajerwerków :) coś możesz polecić ? nie wykluczam, że jak będę zmieniać komputer to już cały wraz z budą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej taka z otwartym frontem i swobodnym obiegiem powietrza zależy też jaką kwotę chcesz przeznaczyć, jeśli lubisz prostotę, klasyczny wygląd i brak odpustowych ledów to zerknij np na corsair 4000d airflow black

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega @mimuszek za bardzo ze sprzętem nie ma do czynienia, skoro martwi się o temperatury 970 w tej obudowie czy podejrzewa, że po zdjęciu panelu bocznego temperatury istotnie spadną z sugerujących brak problemu z chłodzeniem 64 stopni. Karty pokroju 970 ( czyli z poborami ~150W ) w zasadzie wentylacji nie potrzebują, bo te z dobrymi coolerami nie zagrzeją się nawet w obudowie bez wentylatorów. Dodatkowo usuwanie pustej klatki na dyski (bo nie jest demontowalna) wbrew pozorom wiele w temacie pracy frontowego wentylatora nie zmieni - ściągnie z podzespołów może stopień-dwa w stressie i znajdziesz w sieci potwierdzające to testy. Skrzynka obiektywnie jest słabiej niż lepiej wentylowana, ale wyciszona i kolega nie kupi za ~2K karty, z której wentylacją sobie nie poradzi, a którą jest sens kupić (tu uwzględniam używki).

Co do trendów w obudowach @blajo6, są dwa: szyby i światełka, tzw. ardżibi. Jeśli mówimy o trendach praktycznych, to nic się od czasów twojej skrzynki nie zmieniło i raczej już nie zmieni. Możesz kupić skrzynkę wyciszoną albo przewiewną. Wyciszone są z racji zamkniętej konstrukcji słabiej wentylowane, ale komputer brzmi lepiej, skrzynka pochłania różne dźwięki i zwykle jest lepiej ofiltrowana oraz mniej upierdliwa w odkurzaniu. Przewiewne zwykle wentylowane są lepiej, ale każdy dźwięk wypuszczają, a z kurzem jest gorzej. Czyli jest to wybór pomiędzy kulturą pracy, a temperaturami. Jeśli obecna szczególnie nie przeszkodzi Ci w wyborze karty (długość ograniczana przez klatkę HDD), to bym jej nie zmieniał. Nowa, przyzwoite (niebudżetowe) skrzynki zaczynają się od 400 PLN. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Jurand za wyczerpującą odpowiedź. Tak wolałbym bym budy nie zmieniać, bo to podniesie już mój budżet przewidziany na ten rok. (mam napięte sprawy ważniejsze jak kupno mieszkania i umeblowania)

Ale nie ukrywam jak zresztą pisałem nazbierać hajsiwa na przyszły rok i wymienić całą skrzynkę wraz z bebechami za powiedzmy 6-7k zł, dlatego w tym roku z racji budżetu zdecyduje się na używkę 3060ti w granicach 1.5k zł, a w przyszłym może wymienię już całość wraz z tą karta na nowe serie 4xxxx albo może na coś jeszcze nowszego jak wyjdzie. 

Wracając jeszcze na chwilę do obudowy (bo już zbaczamy z tematu) to jestem zdecydowanie zwolennikiem obudów wyciszonych. Mógłbyś mi zaproponować jakiś modele/marki właśnie takich obudów, które zarazem nie są piekarnikami i oferują dobry kompromis miedzy ciszą a sensowną wentylacją. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam Cooler Master Rc692 Advanced. Wywaliłem całkowicie szufladki pod dyski i dvd. Dorobiłem na nitach mocowania pod chłodnicę. Zamiast szufladek wstawiłem blachę która usztywnia tackę pod płytą główną. Całość masz na fotkach :) Warto się pobawić, w planach mam Lian Li O11 Dynamic XL ROG Certified no ale cena ponad kafelek... Wolałem na razie Swoją ok 10 letnią budę przerobić :) 

20230309-184908.jpg   20230318-220453.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, blajo6 napisał:

dzięki Jurand za wyczerpującą odpowiedź. Tak wolałbym bym budy nie zmieniać, bo to podniesie już mój budżet przewidziany na ten rok. (mam napięte sprawy ważniejsze jak kupno mieszkania i umeblowania)

Ale nie ukrywam jak zresztą pisałem nazbierać hajsiwa na przyszły rok i wymienić całą skrzynkę wraz z bebechami za powiedzmy 6-7k zł, dlatego w tym roku z racji budżetu zdecyduje się na używkę 3060ti w granicach 1.5k zł, a w przyszłym może wymienię już całość wraz z tą karta na nowe serie 4xxxx albo może na coś jeszcze nowszego jak wyjdzie. 

Wracając jeszcze na chwilę do obudowy (bo już zbaczamy z tematu) to jestem zdecydowanie zwolennikiem obudów wyciszonych. Mógłbyś mi zaproponować jakiś modele/marki właśnie takich obudów, które zarazem nie są piekarnikami i oferują dobry kompromis miedzy ciszą a sensowną wentylacją. Dzięki

Na moje wyczucie szczytem możliwości twojego procka w rozdzielczości FHD jest coś typu RTX 3050-60/Radeon 6600, ale dla pewności musiałbym poszperać w necie. Sugeruję tutaj się zastanowić, bo to już bardzo fajne karty do FHD, a są tanie i nie ma sensu kupować karty ponad możliwości procka. A jeszcze gorzej robić to z założeniem, że za jakiś czas kupisz procka, który odblokuje te dodatkowe zasoby mocy. Takie upgrady typu raz procek, raz karta mają najmniej sensu, bo zwykle wychodzi z tego ciąg na zasadzie bottleneck,spoko,bottleneck. Najlepiej jest kupować kartę razem z więcej niż adekwatnym, możliwie mocnym prockiem. Im mocniejszego procka weźmiesz, tym na mocniejszą kartę będziesz mógł zrobić upgrade bez bottlenecka. Przy takim podejściu masz lepszy ciąg jednego procka i dwóch kart bez bottlenecków. Póki nie celujesz w karty z wysokiej półki, działa to dobrze i tak, że idzie w całkiem niezłym stylu możliwie długo jechać na jednej platformie. I Ty taką miałeś, ale bez przesady z długowiecznością, bo mocno przespałeś czas na upgrade karty - obecnie procki pokroju twojego mają ciężko w nowszych grach AAA. Musiałbym zobaczyć, jak to działa z różnymi kartami, bo póki co sceptycznie podchodzę do w ogóle sensu robienia czegoś z tym kompem.

Co do obudów, nie ma czegoś takiego jak obudowa-piekarnik. Każda konfiguracja wymaga konkretnej ilości wentylacji. Jeśli jest jej za mało, robi się piekarnik, jeśli za dużo, nic to nie daje. Większą różnice robi klasa chłodzeń na karcie czy procku niż wentylacja obudowy. W ogólnym rozrachunku najlepsze wyciszone obudowy robi Fractal i konkretnie mówię tu o następcach twojej skrzynki z linii Define. Jednak w twoim przypadku sens zmieniać R3 na nową odsłonę wielki nie jest, bo ogranicza się do większej ilości miejsca na kartę i cooler procka czy ogólnej ergonomii montażu i konserwacji. Zobacz sobie recenzję mojej skrzynki, więc jak to wszystko poszło do przodu. Istotnie cichsze czy lepiej wentylowane te nowsze Define nie będą (kiedyś za tym szperałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, musze poszukać testów porównawczych mojego procka na 3060ti / 3060 i 3050 i wtedy się okaże się, że faktycznie 3060ti może być na wyrost i niepotrzebnie, a tego 3050 używkę można wyrwać poniżej 1k. Muszę to dokładnie przeanalizować, ale w 100% zdaję sobie sprawę, że mój procesor jest już leciwy jak na dzisiejsze czasy i standardy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa to bottleneckowanie karty, bo procek słaby, druga to dociskanie procka przez wymagające gry (czyli nowe gry AAA), które rzutuje na płynność - wahania ilości klatek. Czyli będą gry, w których upgrade karty da więcej klatek,  ale płynności nie zapewni. To że grasz w niskiej rozdziałce FHD dodatkowo pogarsza sprawę. Oprócz tego nowe gierki zaczynają chcieć więcej niż 16GB ramu (czyli nie zdziwiłbym się jakby Stalker chciał), a szkoda kasy na 16GB DDR3 na rok. Imo upgrade karty ma tu sens tylko, jeśli ten całościowy miałby nie nastąpić. W innym wypadku zdecydowanie skierowałbym te środki na całościowy. Patrząc po sygnaturce, na dobrą sprawę potrzebujesz oprócz grafy po prostu platformę i pewnie cooler, bo różnie może być z mocowaniem do twojego Mugena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obecnego zestawu, chyba najrozsądniej będzie zakupić w kwocie ok. 1,2k RX6600, natomiast w przypadku zakupu np. PowerColor RX 6700 XT Hellhound 12GB, należałoby jak najszybciej pomyśleć o zmianie platformy, ogarnięte minimum to np. zestaw z R5600:

Amd Ryzen 5 5600

ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

Goodram IRDM PRO DEEP BLACK DDR4 32GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będę robił upgrade całej platformy to raczej mierzę dużo wyżej niż pokazany przez Ciebie zestaw. Nie wiem jakie ceny będą w przyszłym roku, ale tak jak pisałem na całość postaram się nazbierać tak z 6-7k zł.

btw nie wiedziałem, że 32GB RAM takie tanie teraz :P ja dawałem więcej kasy za moje 16 :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTXy 4070, 4060Ti i 4060 zdążą wyjść przed STALKERem, więc nie wiem czemu teraz chcesz kupować. 

Ja swoją GTX 1080 dopiero wymienię właśnie jak wyjdzie jakaś warta uwagi gra, ale nic mi się nie podoba xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upgrade platformy za <1,5K w podobie tego, który zaproponował @olek83 (choć ramy lepiej w dwóch kościach i można jeszcze stówę-dwie przyciąć na płycie) + używana karta za tysiaka to niegłupia opcja na wykorzystanie twojego budżetu ~2K, który chciałeś przeznaczyć na kartę do tego twojego trupa. Za tysiaka z kawałkiem idzie dostać używki np. 2060 Super, a to już kawał karty do FHD (dwa razy mocniejsza od 970). Za jakiś czas przesiadłbyś się na monitor 1440p, a tam taki Ryzen 5600 ogarnie Ci kartę wydajności 3080, czyli względem 2060S znowu dwa razy mocniejszą. Całkiem nieźle to wygląda jako natychmiastowa alternatywa dla twojego pierwotnego planu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz nie pomyślałem w ten sposób :)  może faktycznie tak zacząć temat. to mówisz, że ten ryzenik spokojnie ogarnie takie karty jak 3080 nawet ? jakiś używeczki bym poszukał to taniej może jeszcze da się ogarnąć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ten ryzen 5 5600 to tak nie bardzo tych używek jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3080 to taka górna granica Ryzena 5600 w 2560x1440, ale dalej sensowne połączenie - zwłaszcza jeśli mówimy o grach AAA, a nie jakichś zarzynających procki sieciowych strzelankach. Inna sprawa, że przy wymianie monitora na 1440p poszedłbym w ultrapanoramę, bo to super opcja do czegokolwiek, a i przy takiej 5600 uciągnie jeszcze mocniejsze karty :D Z nowych kart za bliżej 1K masz jeszcze bardzo fajnie wycenionego Radeona 6600, ale Radki zwykły sprawiać większe problemy ze sterami niż Nvidie. Z używek za podobne pieniądze idzie upolować 2070 Super w całkiem przyzwoitych wydaniach. Btw wsród 2060S/70S było kilka modeli z porządnymi, a krótkimi, więc mieszczącymi się do twojej skrzynki coolerami typu dwu-wentylatowe grubasy jak Palit Jetstream; KFA2 EX czy MSI Gaming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a płytę główną dobrą pod tego ryzena jakąś używkę może ? co warto licytować z tych pod am4? jakieś konkretne modele ? musi być na B550? czy B450 też będzie ok ?

Edytowane przez blajo6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takimi najtańszymi porządnymi B550 były Gigabyte Aorus Elite i ASUS TUF. Ten Strix, którego wrzucił kolega wyżej, za podobne pieniądze też jest spoko. Po taniości można jeszcze pójść w Gigabyte Gaming X. Niżej bym nie schodził, bo niżej są już płyty budżetowe, a takie po kilku latach chętnie padają.

https://www.ceneo.pl/98143054

https://www.ceneo.pl/94438680

https://www.ceneo.pl/102224984

41 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Btw wsród 2060S/70S było kilka modeli z porządnymi, a krótkimi, więc mieszczącymi się do twojej skrzynki coolerami typu dwu-wentylatowe grubasy jak Palit Jetstream; KFA2 EX czy MSI Gaming.

Tak teraz patrzę i wszystkie mają ~30 cm, więc coś tam Ci zabraknie - będziesz coś musiał zrobić z tą klatką albo odpadają ciche karty tej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klatkę zawsze idzie upiłować :) z tym nie powinno być problemu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...