Skocz do zawartości
ElKojot.

RX 6800 XT - zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
przymierzam się do kupna RX 6800 XT i zastanawiam się czy mój obecny zasilacz będzie wystarczający czy konieczny będzie jego upgrade. Zasilacz i pozostałe podzespoły:
- SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W,
- i9-10900F,
- 16GB DDR4,
- SilentiumPC Navis RGB 280 2x140mm
Początkowo myślałem, że zasilacz styknie, ale zupełnie zapomniałem o tym wodnym chłodzeniu, które też trochę Watów potrzebuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzi sobie spokojnie ten zasilacz. U mnie karta wciąga (przed UV) 250W i (po UV) 190W. Jeszcze Ci lekki zapas zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2023 o 23:19, Crypt napisał:

Poradzi sobie spokojnie ten zasilacz. U mnie karta wciąga (przed UV) 250W i (po UV) 190W. Jeszcze Ci lekki zapas zostanie.

Hej, a jak sprawdza Ci się ten rx 6800 XT ? W internecie można czytać o wysokich temperaturach, problamach ze sterownikami, niestabilnymi klatkami w grach. Pytanie czy to hejt na AMD cz jak ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Silnoreki napisał:

Hej, a jak sprawdza Ci się ten rx 6800 XT ? W internecie można czytać o wysokich temperaturach, problamach ze sterownikami, niestabilnymi klatkami w grach. Pytanie czy to hejt na AMD cz jak ? 

Nie mam pojęcia, może i hejt. U mnie nie doświadczyłem problemów ze sterownikami. Mało tego - temperatury są jak najbardziej OK, bo w czasie grania np. w Wiesława 3, po jakichś 2h (1440p, wszystko na uber, bez RT i HW) mam zawsze powyżej 100fps, a temperatury: stock: GPU ~76stC, hotspot 86-92stC, leci jakieś 255W, lekko słychać cewki, wentylatory są względnie ciche / UV: GPU ~73stC, hotspot 83-85stC, leci 190-200W, cewki są prawie niesłyszalne, wentylatory pracują zadziwiająco cicho (słychać szmer powietrza).

Weź pod uwagę to, że karta jest w obudowie SFF (CM NR200P) i obecnie nie ma dodatkowego nawiewu od spodu - bo mi się standardowe wentylatory niezmieściły i musze kupić jakieś o wysokości 15mm (zamiast 25mm). Karta sama zaciąga powietrze z zewnątrz obudowy i w sumie to sie zastanawiam, czy je kupować, czy nie - bo tempetarury po UV są dość dobre. UV musze jeszcze potestować, żeby znaleźć taki sweet-spot, a zwyczajnie nie mam czasu na to ;/

Niemniej - nie doświadczyłem żadnych "gubionych" klatek, problemów ze sterownikami (a system stary, jakieś 1,5 roku i po karcie od NV). Za to soft od AMD do zarządzania kartą to majstersztyk pod względem użyteczności - po prostu coś pięknego. NV pod tym względem nie dorasta AMD do pięt. Wszelakie regulacje, dostrajania, ustawianie napięć, wentylatorów, power limitu itd. - wszystko to robisz w ich sofcie, bez potrzeby instalowania dodatkowego - i działa to naprawdę świetnie. Nawet podgląd na wszystkie temperatury itp. rzeczy masz domyślnie od nich - w ogóle nie potrzebujesz dodatkowego softu, jak Afterburner.

To moja pierwsza karta od ATI/AMD od 20 lat. Wcześniej miewałem Radeony 9500 Pro, 9800, 9800 Pro, 2900XT (tak to się chyba nazywało) i to w CrossFire :E normalnie tam było po 105stC na kartach i działały :) Poźniej poszło NV, ale u znajomych parę kart pozakładałem, jak RX570, RX580 - i nikt do dzisiaj nie narzeka na sterowniki czy prolemy w czymkolwiek.

Na pewno karty te będą znikać, bo w przypadku nowych kart (NOWYCH) nie ma obecnie nic lepszego. Tak czy tak - jest moc i pewnie długo będzie się ta karta starzeć w kompie. Na pewno dłużej, niż nie jeden RTX z 8GB VRAM i DLSS.

Edytowane przez Crypt
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z radeonami jest ten problem że tracą bardziej na wartosci i gorzej jest później odsprzedać

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Z radeonami jest ten problem że tracą bardziej na wartosci i gorzej jest później odsprzedać

Jakby każdy myślał tymi kategoriami, to nikt by nie kupił nowego samochodu, bo po wyjechaniu z salonu masz na dzień dobry -20%.

Karta jest tyle warta ile będzie warta w momencie sprzedaży. I gwarantuje Ci, że jeśli wydajność będzie dobra - to ni huhu a nie będzie tańsza od NV, i problemu odsprzedaży nie będzie. Kwestia wyceny modelu w danym segmencie + wydajność. A tutaj, po ostatnich cyrkach NV widzę duży potencjał na to, że ludzie mimo wszystko będą szukać czegoś innego. Dlaczego zatem mają narzekać na dobre ceny? Kupować i cieszyć się sprzętem, który obecnie jest bardzo dobrze wyceniony (mam na myśli 6700XT).

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanko trochę nie w temacie aczkolwiek czy opłaca się zwrócić RTX 3070 i dopłacić do RX 6800 XT całe 500zł, pomyślałem sobie, że póki mam możliwość powinienem to zrobić bo w Forza Horizon 5 już mi wyskakiwał błąd o nie wystarczającym VRAM, trochę mnie to nie pokoi bo za parę lat faktycznie może tego VRAM zabraknąć, a jak patrzę to wydajnościowo mocno odstaje na - radeonowi. Mój procesor to R5 3600X, w przyszłości napewno zamienię na trochę lepszy, na razie niech będzie ten.

Edytowane przez tigerthebest1337@outlook.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6800XT to karta która rywalizuje z 3080, więc za 500zł zyskujesz wyższą wydajność o ok. 25% i nie musisz się martwić o VRAM w przyszłości. Dopłacasz 20% albo i mniej (nie wiem za ile kupiłeś 3070) więc rachunek jest na plus.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2023 o 17:07, Crypt napisał:

Jakby każdy myślał tymi kategoriami, to nikt by nie kupił nowego samochodu, bo po wyjechaniu z salonu masz na dzień dobry -20%.

No nie, bo karty od nvidii tracą mniej na wartości, a problemu ze sprzedażą nie ma żadnego. Także, to nie jest tak, że cały rynek kart graficznych ma problem. 

Kupujesz radeona i już po wyjęciu z pudełka traci on sporo na wartości. A teraz biorąc pod uwagę, że outletowe 4070ti chodzą po 3.9k znajdź mi używkę taniej, no chociaż jedną, czekam.

Podpowiem - taniej nie ma. Nawet używki chodzą w cenie nówek za ~4k.

Niestety, ale z radeonami tak fajnie nie jest.

Nie mówię, że ma to przekreślać radeony całkowicie, ale na pewno trzeba to brać pod uwagę.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, tigerthebest1337@outlook.c napisał:

bo w Forza Horizon 5 już mi wyskakiwał błąd o nie wystarczającym VRAM

Bo tak zaczyna się już dziać. Jak masz możliwość, wymień kartę na 6800XT. Ja zrezygnowałem z 3070TI na rzecz właśnie 6800XT. To, co zauważyłeś, zaczyna pojawiać się w coraz większej ilości gier, zwłaszcza jak grasz w 1440p i wyżej.

Nie dalej jak wczoraj pojawiło się coś np. TAKIEGO :E

Ale nie, co niektórzy będą ci pisać, że masz DLSS, że zejdź z teksturami itd. :E Wydajesz 2,5kzł - 3kzł i za takie pieniądze masz schodzić z tekstur, włączać jakieś "fake FPS" czy inne ustrojstwa żeby móc normalnie pograć.

Ja tego nie akceptuje przy takiej budżecie. Co innego, jak kupisz kartę i za 5 lat będzie trzeba coś przyciąć, ale nie teraz.

Edit: @lukibossss ale z czym do ludzi, pomyśl trochę. To nie temat o zakupie 4070TI. I co to w ogóle za argument, żeby poszukać "outletowej" karty, jak mówimy tu o różnicy minimum 1000zł :E Pokaż mi NOWĄ kartę, tu i teraz, która wydajnościowo będzie na poziomie 6800XT i podobnych pieniądzach (2999zł) od NV - również ci podpowiem - nie ma takiej.

Druga sprawa - Radeony mają taką sprzedaż i "łatkę" gorszych, bo przez nie przetoczyły się dwie fale kryptogówna. Obecnie właśnie dzięki temu możesz kupić dużo lepiej wycenione karty, niż od NV i zamiast się cieszyć, ludzie jeszcze wybrzydzają. Wydajnościowo albo są podobne, albo niewiele odstają od NV, za to koszt FPS/PLN mają dużo lepszy i temu nie da się zaprzeczyć. To, co podlinkowalem wyżej tylko pokazuje to, z czym będziemy mieć / już mamy doczynienia.

Zastanawia mnie też to, że w polskim YT w zasadzie temat nie istnieje / lub istnieje i dziwnie odbiega od tego, co można zobaczyć na zachodnim YT (mam na myśli zaczynające się problemy z VRAM na kartach). Ale to nie mój problem. Jeśli ktoś tego nie chce zobaczyć - nie zobaczy i tyle, ale polecanie kart NV jakby tylko one istniały i to w dużo większym budżecie (bo przecież NV, to musi być drożej) to zwyczajnie nadużycie.

Edytowane przez Crypt
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CryptAle jakie znaczenie ma tu cena 4070ti? Ja nie piszę, że doradzam 4070ti autorowi, tylko pokazuję jak rtx'y trzymają cenę. Używki nie są wcale tańsze od nówek. A jak jest z radeonami? Wyjmiesz z pudełka i już parę stów tracisz, a chętnych i tak na kupno nie ma. 

Edytowane przez lukibossss
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, czeka mnie upgrade komputera. Obecnie mam OCZ ZT 650W jeśli się nie mylę Bronze. Czy taki zasilacz udźwignie Ryzen 3600 + dysk m2 1TB,  1 dysk Sata 1Tb i jeden SSD na SATA 2TB - obecnie mam Sapphire nitro + RX 590, wymiana będzie albo na RX 6800 XT albo na 7600 XT jak wyjdzie w czerwcu. ( Wiem jeszcze nie ma za bardzo gdzie sprawdzić zużycia rzeczywistego w 7600 XT ). Pytanie o zasilacz czy da radę czy jednak lepiej jakieś 850W Gold kupić? Jeśli tak to jaki, nie ukrywam że cena ma znaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy masz jedną mocną linię 12V (648w) jak jest sprawny (bo trochę lat ma) to sobie poradzi :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat, może doradzicie... Bardzo czekałem na 4060TI ale jak zobaczyłem szybę 128bit... No bez jaj... I te 8GB Ram, mało no :E 4070TI troszkę przekracza mój budżet. RX-y wypadają fajnie ale jest jakaś dziwna mediacja na nie. Za 3699 można kupić RX6950, pytanie czy warto? W sumie to mi by wystarczył taki RX6800... Gram w FHD ale może na przyszły rok łyknę monitor 1440p.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 4070 ma się pojawić między tymi modelami które wymieniłeś z 12gb 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Ronin69 napisał:

No dobra, zwracam honor, parzyłem tam gdzie są raty 0% :) Z ratą gratis wychodzą podobne ceny. 

Edytowane przez Raven07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Crypt napisał:

Bo tak zaczyna się już dziać. Jak masz możliwość, wymień kartę na 6800XT. Ja zrezygnowałem z 3070TI na rzecz właśnie 6800XT. To, co zauważyłeś, zaczyna pojawiać się w coraz większej ilości gier, zwłaszcza jak grasz w 1440p i wyżej.

Nie dalej jak wczoraj pojawiło się coś np. TAKIEGO :E

Ale nie, co niektórzy będą ci pisać, że masz DLSS, że zejdź z teksturami itd. :E Wydajesz 2,5kzł - 3kzł i za takie pieniądze masz schodzić z tekstur, włączać jakieś "fake FPS" czy inne ustrojstwa żeby móc normalnie pograć.

Ja tego nie akceptuje przy takiej budżecie. Co innego, jak kupisz kartę i za 5 lat będzie trzeba coś przyciąć, ale nie teraz.

Edit: @lukibossss ale z czym do ludzi, pomyśl trochę. To nie temat o zakupie 4070TI. I co to w ogóle za argument, żeby poszukać "outletowej" karty, jak mówimy tu o różnicy minimum 1000zł :E Pokaż mi NOWĄ kartę, tu i teraz, która wydajnościowo będzie na poziomie 6800XT i podobnych pieniądzach (2999zł) od NV - również ci podpowiem - nie ma takiej.

Druga sprawa - Radeony mają taką sprzedaż i "łatkę" gorszych, bo przez nie przetoczyły się dwie fale kryptogówna. Obecnie właśnie dzięki temu możesz kupić dużo lepiej wycenione karty, niż od NV i zamiast się cieszyć, ludzie jeszcze wybrzydzają. Wydajnościowo albo są podobne, albo niewiele odstają od NV, za to koszt FPS/PLN mają dużo lepszy i temu nie da się zaprzeczyć. To, co podlinkowalem wyżej tylko pokazuje to, z czym będziemy mieć / już mamy doczynienia.

Zastanawia mnie też to, że w polskim YT w zasadzie temat nie istnieje / lub istnieje i dziwnie odbiega od tego, co można zobaczyć na zachodnim YT (mam na myśli zaczynające się problemy z VRAM na kartach). Ale to nie mój problem. Jeśli ktoś tego nie chce zobaczyć - nie zobaczy i tyle, ale polecanie kart NV jakby tylko one istniały i to w dużo większym budżecie (bo przecież NV, to musi być drożej) to zwyczajnie nadużycie.

 

 

Generalnie nie gram póki co w 1440p i nie zamierzam, raczej przez długi czas będe grał w 1080p tylko po prostu obawiałem sie o sam V-RAM w przyszłości oraz mam właśnie taką możliwość żeby zwrócić tamtą i kupić troszeczkę drożej 6800XT. Myślę mocno przyszłościowo bo jak kupuje kartę to na bardzo wiele lat, kiedyś miałem r9 280x i bardzo długo mi służył. Myślałem również o technologii SAM, która wygląda równie zachęcająco między innymi dlatego, że w razie czego wystarczy zmienić procek na ciut lepszy i nie ruszać reszty. Wywnioskowałem również, że sama 3070 radzi sobie "jakoś" w RayTracingu ale żeby było mocno grywalnie to trzeba pozmniejszać mimo wszystko inne ustawienia. Chyba więc zrobię tak, że RTX pójdzie w zwrot i wróce do czerwonych :D. A co najbardziej mnie zdziwiło to, że 6800XT może nawet konkurować z 4070TI. 

 

 

Edytowane przez tigerthebest1337@outlook.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2023 o 23:19, Crypt napisał:

Poradzi sobie spokojnie ten zasilacz. U mnie karta wciąga (przed UV) 250W i (po UV) 190W. Jeszcze Ci lekki zapas zostanie.

Ta karta najlepsza do 2300zl ?

 

Możesz podesłać plik z ustawieniami? Z góry dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ci nie da żaden plik z jego ustawieniami bo każde gpu ma inny potencjał na OC/UV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, fabiax napisał:

Ta karta najlepsza do 2300zl ?

 

Możesz podesłać plik z ustawieniami? Z góry dzięki 

Nie rozumiem pytania ;) Do czego nawiązujesz, pisząc "do 2300zł"? A do czego "plik z ustawieniami"?

W dniu 27.03.2023 o 11:50, lukibossss napisał:

@CryptAle jakie znaczenie ma tu cena 4070ti? Ja nie piszę, że doradzam 4070ti autorowi, tylko pokazuję jak rtx'y trzymają cenę. Używki nie są wcale tańsze od nówek. A jak jest z radeonami? Wyjmiesz z pudełka i już parę stów tracisz, a chętnych i tak na kupno nie ma. 

Tak, zwłaszcza te "wysoko-półkowe". Nie da się zaprzeczyć, że obecnie karty od NV lepiej trzymają cenę, ale właśnie dlatego nie należy ich w tej chwili kupować. Mam na myśli karty nowe, z 8GB VRAM - żeby nie było. Bo jak pokazuje podlinkowany materiał, oraz jeden z komentarzy napisanych po tobie, to może się zmienić w całkiem niedługim czasie. Ludzie zaczynają dostrzegać problem, co cieszy.

Akurat ty masz w miarę wyważoną kartę i taki model będzie się dobrze skalowal cenowo, mimo tego, że i tak jest przepłacony. Ale skoro takie 3080 z 10GB potrafi się dławić w 1440p, to co będzie za chwilę z niższym segmentem z 8GB?

Myślę, że jak problem się pogłębi po wydaniu 4060/TI to będzie duży zwrot w kierunku tanich kart od AMD z większa ilością pamięci, a karty z mniejszą ilością pamięci od NV potanieją, może nawet sporo.

20 godzin temu, tigerthebest1337@outlook.c napisał:

 

I bardzo dobrze zrobiłeś, bo 6800XT w obecnej cenie (2999zł) nie ma w tej chwili konkurencji. Wydajnościowo ~3080, w RT ~3070, ale z 16GB VRAM - na co tu narzekać? Może na to, że dlaczego tak późno w tej cenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2023 o 16:33, Send1N napisał:

Jeszcze 4070 ma się pojawić między tymi modelami które wymieniłeś z 12gb 

A no, 12 kwietnia będzie wiadomo na czym stoję ale raczej pójdę w tę stronę. Ciekawe jaka cena będzie :E liczę na 3500-3800 za takie MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Nvidia przesadzi z ceną 4070 to podziękuje. Również czekam. Poza tym, jeżeli dalej będą trzymać się beznadziejnych wartości VRAM to nie jest to temat przyszłościowy. Co mi po DLSS i RT jak karta z 8-10 gb sie wysypie na tym za pare lat.

Obecnie czekam na to co sie wydarzy z 4070 w kwietniu. Jeżeli nie to prosta sprawa. Szafirek 6800 RX XT sparowany z Ryzenem i spokój.

Edytowane przez mafzord
lit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie TO - karty z 10GB zaczynają klękać na tej grze. A to dopiero początek i nie wróży to dobrze na przyszłość, bo co z tego, że masz DLSS i inne takie, jak zwyczajnie ilość VRAM psuje ci cała przyjemność z grania. Nie po to wydałeś tyle kasy, żeby teraz grać na średnich detalach, bo moc jest, ale nie ma gdzie jej "upchnąć" :E Pomijam optymalizację, ale nie wierzę w to, że nawet super zoptymalizowany w/w tytuł by się tu obronił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...