Skocz do zawartości
Ratay77

B550 Aorus Elite V2, problem z pamięcią.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Płyta jak wyżej, nowa (przesiadka z MSI B450 Gaming Plus), procesor Ryzen 7 2700. Mam problem z  pamięciami - jakiekolwiek bym nie wsadził, po wybraniu profilu XMP w biosie i zapisaniu płyta restartuje się trzykrotnie i startuje z pamięciami ustawionymi na 2133. Jakiekolwiek inne ustawienie częstotliwości daje taki sam efekt. Sprawdzone na Goodramach Irdm RGB 3600 oraz PNY Xlr8 3600 oraz 4000. Procesor na starej płycie chodził bez problemu z pamięciami G.SKILL Aegis 3000 (@3200). Płyta do reklamacji?

 

ram.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu slot 1 ?

ramy masz mieć w 2 i 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z przykładowego slotu. Ram jest w czterech (4x8). Przy dwóch slotach zajętych, obojętnie których, efekt jest taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy procesorze Ryzen 2700 to nie ma raczej szans aby uruchomiły się 2 sztuki z zegarem większym niż 3000MHz (max 3200MHz) A przy 4 modułach to już zapomnij.

Jak chcesz aby pamięci działały więcej niż 3600MHz to wymień procesor na Ryzen serii 5000. Dopiero one miały dopracowany kontroler pamięci.

Edytowane przez sokar11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale na 3000 powinny iść nawet z R2700, a jemu tylko na 2133..

więcej niż 3600 dobre pamięci bez problemu chodzą nawet na ryzen 3600, oczywiście zależnie od sztuki, podobnie jak np wielce popularny r5600, który orłem w tym nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to zaktualizował bym bios do najnowszego. Następnie ręcznie poustawiał timingi, częstotliwość i napięcie pamięci. Może trzeba zwiększyć napięcie VSOC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mimuszek napisał:

ale na 3000 powinny iść nawet z R2700, a jemu tylko na 2133..

Niech wsadzi dwie kostki w odpowiednie sloty, ustawi profil XMP, ale zwolni samo taktowanie do 3200 (pozostawiając timingi i napięcie z profilu XMP) i będzie pewnie chodzić.

12 godzin temu, Ratay77 napisał:

płyta restartuje się trzykrotnie i startuje z pamięciami ustawionymi na 2133. Jakiekolwiek inne ustawienie częstotliwości daje taki sam efekt. Sprawdzone na Goodramach Irdm RGB 3600 oraz PNY Xlr8 3600 oraz 4000. Procesor na starej płycie chodził bez problemu z pamięciami G.SKILL Aegis 3000 (@3200). Płyta do reklamacji?

Zaraz - ustawisz pamięci manualnie na 3200 z pozostałymi parametrami z profilu 3600, pamięci dwie sztuki, wsadzone w odpowiednie sloty zgodnie z instrukcją i komp nie wstaje?

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bios najnowszy.

Po drugie wkładam obojętnie które pamięci dwie sztuki do odpowiednich slotów), wczytuję profil xmp, po czym przedstawiam manualnie nawet na 2400. Następuje trzykrotny restart komputera i wchodzi do windowsa z pamięciami na 2133

Dodatkowoa sprawa, ale nie wiem czy ma coś wspólnego - kedy włączę synchronizację podświetlenia w RGB Fusion wyłącza się podświetlenie w pamięciach, cała reszta działa 

Edytowane przez Ratay77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę. Płyta oficjalnie nie wspiera mojego procesora (R7 2700) i stąd mogą wynikać moje problemy. Niestety nie mam na razie dostępu do innego modelu żeby to sprawdzić ?

Gdzieś znalazłem taką odpowiedź na czyjeś pytanie dotyczące podobnego problemu:

"The reason you're getting mixed answers is it's complicated. Officially, the B550 requires at least Zen 2. This means even the Ryzen 3200G and 3400G won't work. Most manufacturers follow suit and don't officially support anything below Zen 2 if you check their compatibility list.

In practice many people have gotten Zen+ and Zen CPUs to work fine on B550 boards with at most an official BIOS upgrade. The includes the Gigabyte Aorus B550 Pro. https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/j7zedw/got_a_ryzen_1700x_working_on_a_b550_gigabyte/

So I suspect your board will work with the Ryzen 7 2700x. You may be more likely to have stability problems or issues overclocking or using XMP profiles and of course if it doesn't work Gigabyte aren't likely to help since it's not a supported config."

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...