Skocz do zawartości
Miskov91

Zestaw komputerowy +/- 13000K

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Od pewnego czasu mocno przeglądam forum w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania odnośnie doboru sprzętu natomiast biorąc pod uwagę nawał wszystkiego w postaci płyt, procesorów i innych komponentów chciał bym prosić was o pomoc.

Potrzebuję zebrać zestaw komputerowy mniej więcej do 13tys zł. Chciał bym aby było to możliwie najbardziej optymalne do tej kwoty uwzględniając iż posiadam obudowę oraz Dysk Kingstona KC3000.

Zazwyczaj podczas używania komputerów padało na intela oraz nvidię. Od pewnego czasu zauważam iż Ryzeny są równie wydaje a niekiedy bardziej wydajne od intela.

Główne zastosowanie to rendering oraz granie.

Proszę was o pomoc ponieważ utknąłem w momencie wyboru procesora/płyty jak i samej karty graficznej.

Coś takiego chodzi mi po głowie:

https://www.x-kom.pl/lista/va76yzwt7

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Render po CPU czy GPU? W jakim oprogramowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie jak teraz o tym myślę i spoglądam na to czym się zajmuje w ostatnim czasie to raczej ten zestaw będzie składany pod weekendowe granie i co jakiś czas wieczorne na tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak skupiamy się tylko na graniu to można wydać mniej kasy, zamiast i7 wziąć i5 13600KF + wtedy Navis F240 wystarczy, zejśc z RAM do 32GB czy wziąć tańsze MOBO.

To wtedy jeszcze pytania:

- jaki masz monitor?

- jaką masz obudowę (kwestia montażu AIO czy GPU)

- WiFi / Bluetooth potrzebujesz? (bo taką płytę wybrałeś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to Lian Li O11DX Dynamic

Monitor LG Ultragear 27GP850 NanoIPS HDR

Bluetooth tak , dość sporo tego używam i jest to raczej niezbędne przy mojej pracy.

Nie wiem czemu ale od zawsze posiadałem i7demki i jakoś przekonany jestem iż jest to solidny segment procesorów.

Myślę że do kwoty 13tys jest to całkiem sensowny wybór tych komponentów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że nie jest solidny, ale w grach nie ma większej różnicy między i5 13600K a i7 13700K. Więc pytanie czy chcesz wydać kase na siłę czy schować jakieś 800-900 zł (dopłata do i7 i droższego AIO) do kieszeni i mieć praktycznie taką samą wydajność w grach.

Po prawdzie rozważyłbym tutaj jeszcze Ryzena 7 7700 który jest wyraźnie tańszy od i7 a w grach wypada podobnie / nawet nieco lepiej.

 

A jak już miałbym wydawać cały budżet to poczekałbym do kwietnia na Ryzen 7 7800X3D który będzie w grach wymiatał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro mówisz że będzie taki przeskok wydajnościowy to może warto poczekać tak czy siak.

Od jakiegoś czasu planuję zmianę jednostki bo już latka lecą aktualnej i przestaje dawać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien być niezły przeskok, moim zdaniem warto zaczekać ale też zobaczymy jakie będą ceny, ale przy takim budżecie to nie powinien być problem. Raczej koło 2300-2400 zł za CPU, płyta tyle co pod Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7800x3d zanosi się raczej na ~2600 patrząc na ceny przed premierą za granicą. Oby jednak było ~2400 bo sam czekam na tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wyższa wydajność CPU z RTX 4080 nie koniecznie da lepsze osiągi w grach na ultra bo ograniczeniem i tak będzie już GPU. 

22 godziny temu, Miskov91 napisał:

Nie wiem czemu ale od zawsze posiadałem i7demki i jakoś przekonany jestem iż jest to solidny segment procesorów.

Od dwóch generacji, nowe i5 z hybrydową budową mają więcej rdzeni i wątków niż wcześniejsze i7.

Taki i5 13600K zjada we wszsytkim nawet i7 12700K dzięki architekturze Alder Lake także, cyferki możesz pominąć w tej kwestii. 

A obecna i7 13700K ma raptem 2 rdzenie i 4 wątki więcej od i5 13600K. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Caps napisał:

Tylko wyższa wydajność CPU z RTX 4080 nie koniecznie da lepsze osiągi w grach na ultra bo ograniczeniem i tak będzie już GPU

Polecasz jednak 7700x zamiast 7800x3d?  Jakieś 900 zł różnicy może być między tymi prockami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem w ostatnim czasie że wiele testów procesorów pomija i7demkę.

Zazwyczaj jest to i5 , i9 i jakaś seria ryzena.

Gdybyście na obecną chwilę mieli zakupić komputer jakie podzespoły by to były??

Zaznaczam iż obudowę i dysk posiadam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Miskov91 napisał:

Gdybyście na obecną chwilę mieli zakupić komputer jakie podzespoły by to były??

Am5 najlepszą opcją teraz jest. I7 mało polecany bo kosztuje dobrych kilka stówek więcej niż i5, a w grach między tymi cpu praktycznie różnicy nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, karsone napisał:

Polecasz jednak 7700x zamiast 7800x3d?  Jakieś 900 zł różnicy może być między tymi prockami :)

Zależy. 7800X3D jest spoko opcją jakbyś np chciał sobie zmieniać GPU za jakiś czas na coś znacznie wydajniejszego - za jakiś czas, czytaj za parę lat. 

Choć wtedy też będą nowe procki na rynku. Ciężki temat. Wyścig wydajności CPU idzie ostro, ale obecnie przy kartach RTX 4000 i tak się gra min w 1440 a najczęściej w 4K, a tam (4K) po wydajniejszy prockach nie ma w ogóle żadnego śladu. Nie dają one nic, zero. 

Tutaj fajnie pokazane - zobacz jaki znika wydajności CPU wynosząca w niskiej rozdzielczości ponad 30% kiedy GPU nie jest wąskim gardłem a kiedy jest wąskim gardłem z wykorzystaniem GPU powyżej 95%. 

https://youtu.be/w6tVZlTChhs?t=483

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Caps napisał:

Zależy. 7800X3D jest spoko opcją jakbyś np chciał sobie zmieniać GPU za jakiś czas na coś znacznie wydajniejszego - za jakiś czas, czytaj za parę lat. 

Cały czas się biję z myślami który wziąć. 4080 kupiony w lutym i myślę 3 lata na nim posiedzieć. Gram w 1440p. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się okażę że wybór komputera jest dużo większym wyzwaniem niż się okazało i zamiast zakupić jednostkę zakupię zwierzyniec w postaci kilku kotów hahah

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, karsone napisał:

Cały czas się biję z myślami który wziąć. 4080 kupiony w lutym i myślę 3 lata na nim posiedzieć. Gram w 1440p. 

Wszystko tak naprawdę zależy od finalnych cen. Patrzac na to ze 7700 lata już poniżej 1700 zł to oferta na ten CPU robi sie bardzo atrakcyjna. Jak X3D odleci z cenami powyżej 2600 zł to już raczej dopłata nie będzie opłacalna bo taki 7700 spokojnie ogarnie RTX 4080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba tak zrobię Ci powie, że jednak wezmę 7700. Gdyby 2400 zł x3d kosztował to jeszcze jeszcze... Ciul do 6 kwietnia rzut kamieniem warto może poczekać i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu tak jest że człowiek im bardziej odkłada zakup tym więcej pytań sobie zadaje , 6 kwietnia okaże się że za 2 tygodnie wyjdzie coś znów nowszego , szybszego i takie czekanie może odbywać się w nieskończoność.

Mówię tak dlatego że jestem pracownikiem handlu i ten zabieg spotykam prawie że codziennie wśród klientów.

I można powiedzieć że w tym momencie wykazujemy identyczne zachowanie ;).

Problem jest taki że czlowiek wydając takie kwoty chce kupić coś możliwe najlepszego do obecnego czasu i kwoty , za chwile wyjdzie coś nowego i znów będzie zawieszenie zakupu w oczekiwaniu na coś nowego :/ ehh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Miskov91 napisał:

6 kwietnia okaże się że za 2 tygodnie wyjdzie coś znów nowszego

Nic takiego nie będzie miało miejsca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 7800X3D nie będzie szybko premier nowych procków. Możesz czekać, albo spójrz na testy 7950X3D w grach i zobaczy czy taka różnica względem 7700/7700X będzie warta dopłaty ~800zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzysz pod kątem cena/wydajność to jest jasne, że w przypadku Ryzenów X3D nie będzie opłacalny do gier. Może pod koniec roku stanieje, żeby uzasadniać jego wybór.

W twoim przypadku @Miskov91 dochodzi rendering i już nie jest to takie oczywiste. Zależy jaki soft, trzeba poczekać na wyniki. 7800X3D pewnie będzie gorszy w renderingu ale lepszy w grach od i7.
 

// edit: 
Spojrzałem jeszcze raz i widziałem, że zrezygnowałeś z renderingu.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie jestem w takim momencie że ani w prawo ani w lewo z zakupem jednostki. Plan miał być na koniec marca aczkolwiek chyba poczekam do premiery , testów i dopiero podejmę decyzje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając testy youtuberów odnośnie nowego procesora mój mózg dostał ewidentnego zwarcia.

Teraz już sam nie wiem czy poczekać na dostępność tego ryzena czy pójść sobie w tą i7 demkę którą założyłem docelowo.

Dramat z składaniem komputera jest...

Jak wasza opinia w tym temacie aktualnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Ryzena, nie widzę sensu w i7 jeśli głównie chcesz grać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...