Skocz do zawartości
Peter06

[WYDZIELONE] Jakie pamięci pod socket AM5

Rekomendowane odpowiedzi

@up

Moim zdaniem te 150-250 zł różnicy pomiędzy RAM 4800 CL 40 a 6000 (np. CL 36 - taki Kingston Fury Beast) "rozmywa" się przy koszcie platformy AM5 i tym samym lepiej wziąć te 6000, trochę w imię zasady "lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć".

Niemniej słusznie wskazujesz, że może to zależeć od podejścia - Ty piszesz o przeczekaniu. Ja nieczęsto zmieniam "bazę" (płyta, cpu, ram), więc przy wyborze RAM kierowałem się tym, co określają jako "sweet spot" pod AM5 aktualnie (6000 Mhz) z możliwie niskim CL, aby ten temat mieć na jakiś czas ogarnięty.

Nie wiem ile w tym prawdy, pewnie wypowie się ktoś bardziej obeznany, ale EXPO może mieć inny drugi i trzeci rząd timingów (bardziej zoptymalizowany?) a te potrafią robić różnice, niemniej i tak najlepiej samemu poustawiać na bazie sensownego tutorialu (oczywiście, jeśli ma się czas na testy, aczkolwiek najlepszym testem stabilności jest użytkowanie kompa zgodnie z zamierzeniem).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mercury3 napisał:

DDR5 4800MHz CL40

Aż tak to bym nie schodził z kosztami. Najbidniej jakieś 5600 byś wziął pod x3d i ustawił manualnie timingi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RAM poniżej 650zł to bym nie patrzył (600 jak jakieś promo)
te 5600 bez tragicznych timingów to jednak trzeba mieć.

Czy warto? 
Cóż. Jeśli zmiana platformy za kilke generacji da np. +30%, a dopłacisz za to powiedzmy 2500zł, to +8% idące z szybszego RAMu może być warte i zmiany wyboru z RAMu za  550zł na ram za 650zł, a nawet do zmiany na RAM za 950zł. Bo 400zł dopłaty za ok 8% i tak daje mniejszy koszt każdego 1% po przeliczeniu.

To jest niestety scenariusz szacunkowy. Za kilka lat może w procach być tylko +15%. Albo i +30%, bo nikt nie przewidzi co tam wymyślą. Dział marketingu AMD wyraźnie nie docenia różnicy w wydajności jednowątkowej w grach, bo przed premierą 5800X3D dali slajdy, gdzie zaniżyli rzeczywisty zysk z dodanego cache'u. 
Tego nikt nie przewidzi czy może jak dadzą tego cachu np. 256MB to jakieś gry zaczną się całe mieścić w tym, i będzie spory kop, czy np. cały kod gry to będzie 1GB i taka zmiana niewiele da. Do tego większy cache to wolniejszy cache. 
A jeszcze są nowe technologie łączenia chipów, ich chłodzenia itp. W ciągu 3-4 lat wiele się może zdarzyć i nikt tego nie przewidzi.

I na koniec. Zależy czy potrzebujesz. Jak potrzebujesz bo np.
- grasz w VR
- chcesz grać w HFR, czyli na monitorach 240-500Hz
- używasz emulatorów, gdzie każde 5% wydajności się przyda
- bo chcesz mieć pewność, że masz naprawdę najszybszego pieca jakiego można mieć do gier, a nie się zastanawiać czy z lepszym RAMem miałbyś 15% więcej. 

to bierz

ale jak jesteś z tych, co wolą RT w 4K nawet jeśli najszybsza karta w takim ustawieniu kręci się wokół 40fps, to kupuj RAM tańszy. Choć ja i w tym przypadku jednak celowałbym w coś normalnego, a nie naprawdę ostatnią kiszkę typu 4800 CL40. Te 200zł to dzisiaj jest guzik nie pieniądz, jak to mówią. Może za 600zł coś się uda kupić, ale na te cuda za ok 500zł to nie ma co patrzeć, nawet jak jest jakieś bardzo kuszące promo. 

Możesz też podejść do tego inaczej.
Może chcesz absolutnie najszybszy RAM na najnowocześniejszych kościach, ale dziś jest bezsensownie drogi. To wtedy może weź te za 500-550zł i za rok dodaj te kilka stów, jak będzie coś nowego na rynku albo w normalnej cenie będzie pewność, że pod radiatorem jest coś z tych najszybszych. 

Podobnie jeśli chcesz docelowo 64GB RAMu. Tak pojemne kości jeszcze trudno znaleźć, jeśli chcesz szybkie i nie kosztujące kilku Sasinów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram w 1080p 165Hz, ale wciąż nie wiem, czy jest sens dopłacać te 200 zł dla ekstra 10 FPS, bo i tak mój planowany PC (7800X3D+RX 6950/7900 XT/RTX 4070 Ti) będzie miał sporo FPS, chyba nawet ze słabym RAMem, a i tak ogólnie wyjdzie drogo, więc liczę każdą złotówkę, bo wolałbym przeznaczyć te pieniądze na np. lepsze chłodzenie czy zasilacz.

Planuję też modernizację PC w przyszłości, to wymianę CPU i GPU, więc można przy okazji wymienić pamięć RAM, która raczej będzie bardziej usprawniona i szybsza.

W Tarkovie jak widać, różnica jest wciąż marginalna, nawet w 1% low, ale różnicę dopiero robi 6000Mhz CL30, który jednak będzie wymagał jeszcze większej dopłaty.

 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ronson napisał:

Na RAM poniżej 650zł to bym nie patrzył (600 jak jakieś promo)
te 5600 bez tragicznych timingów to jednak trzeba mieć.

Czy warto? 
Cóż. Jeśli zmiana platformy za kilke generacji da np. +30%, a dopłacisz za to powiedzmy 2500zł, to +8% idące z szybszego RAMu może być warte i zmiany wyboru z RAMu za  550zł na ram za 650zł, a nawet do zmiany na RAM za 950zł. Bo 400zł dopłaty za ok 8% i tak daje mniejszy koszt każdego 1% po przeliczeniu.

Podobnie jeśli chcesz docelowo 64GB RAMu. Tak pojemne kości jeszcze trudno znaleźć, jeśli chcesz szybkie i nie kosztujące kilku Sasinów.

No nie wiem, Kingston 5600 CL36 na hynixach kosztuje 623 zł, puścić to na drugorzędowych timingach od buildzoida i najciaśniejszych pierwszorzędowych przy 6000MHz i max 1.4V, bo ten bieda radiator na dużo nie pozwoli, może 30-36-36-30-56 się wyciągnie.

Co do drugiego, fajnymi 64GB kości na hynixach A-die są KF560C32RSK2-64, ale akceptowalne ceny tj. 262-276 € mają w DE, u nas jest drożej, a z niemieckiego amazonu to na chwilę obecną z kosztem wysyłki i polskim VATem to koło 1400 zł. Trzeba też się liczyć z tym, że amazon daje tylko dwa lata gwarancji, a po nich trzeba je odsyłać do UK.

W każdym razie ceny kości pomimo tego, że producenci ograniczają produkcję cały czas spadają, oczywiście od ponad miesiąca nie widać tego za bardzo w sklepach, ale taki urok polskiej januszerki: https://www.tomshardware.com/news/dram-prices-dropped-20-in-q1-2023-will-keep-falling-in-q2

Swoją drogą widział ktoś test porównujący 2x8GB vs 2x16GB ddr5 czy to na Zen4 czy Intelu? Jestem ciekawy ile tracą "half ranki" do normalnych single ranków, a nie mogę niczego znaleźć.

Edytowane przez Peter06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Peter06 napisał:

 

Swoją drogą widział ktoś test porównujący 2x8GB vs 2x16GB ddr5 czy to na Zen4 czy Intelu? Jestem ciekawy ile tracą "half ranki" do normalnych single ranków, a nie mogę niczego znaleźć.

Ogólnie to 2x8GB oznaczają w DDR5 stratę wydajności w grach, więc kiepski pomysł. DDR4 są inaczej projektowane i tutaj było spoko, a nawet więcej - najszybsze DDR4 to właśnie 2x8. 
Piątki już jednak niejako wymuszają 2x16.

@Mercury3
Tylko patrząc na porównania zawsze patrz się na 1% low, a nie średni FPS, bo to jest bardziej miarodajne w temacie wpływu RAMu. Ogólnie różnica pojawi się tam, gdzie naprawdę wyraźnie wychodzi brak wydajności jednowątkowej CPU w grze, dlatego też wyniki 1% zazwyczaj pokazują większe zyski/straty.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Ronson napisał:

Tylko patrząc na porównania zawsze patrz się na 1% low, a nie średni FPS, bo to jest bardziej miarodajne w temacie wpływu RAMu. Ogólnie różnica pojawi się tam, gdzie naprawdę wyraźnie wychodzi brak wydajności jednowątkowej CPU w grze, dlatego też wyniki 1% zazwyczaj pokazują większe zyski/straty.

Racja, w sumie to 4800MHz CL40 ma najgorsze wyniki 1% low, ale lepsze pamięci wydają się być już na granicy błędu pomiarowego. A może po prostu kupić pamięci 5200MHz czy właśnie 5600MHz, nawet z CL40?

Opóźnienia z procesorami X3D raczej nie będą miały znaczenia i tak, a takie pamięci można znaleźć za 550-600 zł mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają znaczenie.
Oczywiście mniejszy ruch pomiędzy CPU - RAM, bo część obliczeń leci CPU - Cache, ma znaczenie.
Ale jednak różnice są. 
A 7800X3D to już dość szybki proc. Nawet przy 1080p na 4090tce, GPU może wpływać na wyniki. Realnie między ramem średnim a najlepszym, może być i 10% różnicy w jakiejś grze, a to już sporo. Pomiędzy najgorszym a najlepszym to już przepaść jak na tę kategorię, bo ponad 15%. 
Jednowątkowa to potrafi się poprawiać o kilka procent na rok lub na generację procesorów. 
A poprawki bezpieczeństwa czasem ją mocno psują, nawet gdy wyniki średniego FPS tego nie pokazują, a szczególnie w testach wykonywanych nieumiejętnie np. w 1440p na 3090ti. 
Tej wydajności nigdy za wiele. Celowałbym w conajmniej 5600 38-38-38 na Twoim miejscu. Może takie za 550-600 dadzą radę, nie wiem.  Był filmik Buldzoida, może poszukaj na YT. Omawiał jak rozpoznawać które są na jakich kościach, albo przynajmniej jak zmaksymalizować szasne, że zgadniesz. W tym samym filmiku wspominał też o tym, że większość z najtańszych coś się też podkręci, więc przestrzegał, żeby nie kupić kaszan, które są droższe, bo to samo osiągniesz kupując te tańsze. Ale czy chodziło o to, że 4800 będą zawsze chodzić jak 5200 lub 5600 czy 5200 jak 5600 itp., to już nie pamiętam. Musisz sam obejrzeć film.
Bo jeśli RAM za 480zł podkręcisz do poziomu RAMu za 580zł, którego już nie podkręcisz bo już szedł na swoim max, to faktycznie nawet takiej stówki by było szkoda.
 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2023 o 20:53, Ronson napisał:

Celowałbym w conajmniej 5600 38-38-38 na Twoim miejscu. Może takie za 550-600 dadzą radę, nie wiem.  Był filmik Buldzoida, może poszukaj na YT. Omawiał jak rozpoznawać które są na jakich kościach, albo przynajmniej jak zmaksymalizować szasne, że zgadniesz. W tym samym filmiku wspominał też o tym, że większość z najtańszych coś się też podkręci, więc przestrzegał, żeby nie kupić kaszan, które są droższe, bo to samo osiągniesz kupując te tańsze. Ale czy chodziło o to, że 4800 będą zawsze chodzić jak 5200 lub 5600 czy 5200 jak 5600 itp., to już nie pamiętam. Musisz sam obejrzeć film.
Bo jeśli RAM za 480zł podkręcisz do poziomu RAMu za 580zł, którego już nie podkręcisz bo już szedł na swoim max, to faktycznie nawet takiej stówki by było szkoda.
 

Właśnie obejrzałem Buldzoida, ale to dotyczyło DDR5 do Inteli. 5200MHz są kompletnie nieopłacalne, bo 4800Mhz można podkręcić do 5200MHz, a nawet większość powinna do 5400MHz. W takim razie, takie taktowanie będzie wystarczyć czy lepiej dopłacić, bądź poczekać na obniżki Kingston Fury Beast 5600MHz CL40/CL36?

Przy okazji zapytam, czy liczba modułów (single rank 1x32 a dual rank 2x16) ma wciąż znaczenie dla wydajności? Gdzieś czytałem, że podobno liczba modułów już nie wpływa na wydajność w przypadku generacji DDR5.

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma dryg do manual oc, to pod am5 warto szukać hynixa/samsunga, samsung przy 6000mhz da się ciaśniej zacisnąć timingami, zaś jeśli kolejna gen ogarnie 7000mhz, lub są takie przypuszczenia, to warto brać hynixy. 

Samsung się mocniej grzeje, osiąga niższe zegary, ale do okolic 6400mhz na ciasno da się zakręcić, zaś hynix idzie wyżej z zegarem, zaś timingi są luźniejsze.

Ogólnie "uważaj" na moduły 2x32 i 4x16gb na platformie amd, zegar może być tragiczny przy takiej konfiguracji. 

Kingstony 5600cl40 te produkowane na bieżąco, są już na micronach, na nalepce 4 litera musi być H, żeby był hynix. MH - hynix , MM Micron, MS samsung. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba wszystkie 6400 CL32 mają hynixy z tego co przeglądałem QVL płyt z790 wszędzie widniał hynix bez info o tym czy to a/b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, karsone napisał:

Ja się mocno zastanawiam, które finalnie wziąć żeby właśnie dłużej posłużyły. Chyba zdecyduje się na te g.skille i po prostu ustawię to na 6000/6200. Tu są ponoć hynixy. 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6400mhz-cl32-f5-6400j3239g16gx2-tz5rk-9800009/

Hynix na bank, mdie lub adie, widać dopiero na naklejce. Adie wyższy zegar, minimalnie gorsze timingi od mdie, i adie lżejsze dla imc.  Na końcu a w kodzie to adie, m to mdie , np 820a /820m-821m . 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi jak myślisz dobry to będzie wybór?  Sam jeszcze nie wiem czy wleci 7800x3d czy 7700x. Za tydzień się okaże po testach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będą Oki. 6000cl30 manual powinny zrobić na 1.35v +- . Chociaż nie wiem, czy nie mają one drugiego profilu np 6000cl32, żeby nie trzeba ustawiać. Ale ustawienie to jest chwila, tylko trzeba od kogoś zajumac timingi :). 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, novi napisał:

tylko trzeba od kogoś zajumac timingi :). 

Coś tam na yt może znajdę :) Niektórzy to mają problem podzielić się takimi sprawami ?‍♂️

Zastanawiałem się jeszcze nad tymi 6000 cl 30-38-38 , ale odlecieli z ceną na ponad 1000 cebulionów :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, 6400 będą i tak lepsze na przyszłość niż 6000, a pod radiatorami też hynix. Jeszcze dopłacać tym bardziej nie ma sensu. Zawsze dla leniwych można wczytać xmp, i ustawić ręcznie niższe taktowanie i ciaśniejsze timingi główne, robiąc z nich te 6000cl32/30.  Ale jak wspomniałem, na 100% mają drugi slabszy profil , może nawet 6000cl32/30 , niestety nie znam jego parametrów.  

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

• Default (JEDEC): DDR5-4800 CL40-39-39 @1.1V

• XMP Profile #1: DDR5-6400 CL32-39-39 @1.4V •

XMP Profile #2: DDR5-6000 CL38-38-38 @1.35V •

XMP Profile #3: DDR5-4800 CL38-38-38 @1.1V

takie profile ma https://www.x-kom.pl/p/1063543-pamiec-ram-ddr5-kingston-fury-32gb-2x16gb-6400mhz-cl32-renegade-rgb.html

 

wersja 6800 cl 38 

ma taki profil 

XMP Profile #3: DDR5-6000 CL32-38-38 @1.35V

nie widzę nigdzie profili xmp jakie posiadają gskile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RozQ napisał:

nie widzę nigdzie profili xmp jakie posiadają gskile

Bez większego znaczenia w sumie chyba. Ręcznie się to wszystko ustawi i tak lepiej ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nowa jednostka, MSI B650 mpg edge WiFi + 7600x i dual kit Trident z5 F5-5600J3636C16GX2-TZ5RK. To są pamięci jak się domyślam samsunga, ale nie mam pewności, gdzieś w internecie znalazłem o tym wzmiankę. Chciałem włączyć je w trybie xmp, ale tak komputer się nie uruchamia. Jak można manualnie ustawić te pamięci ? Może ktoś ma podobny zestaw i mógłby pomóc ?

Dzięki 

 

Ok, coś się udało zrobić. Manualnie ustawione 6000mhz cl 36 i wszystko śmiga ładnie więc samo xmp poprostu nie działa albo robi coś źle.

Edytowane przez irek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś podsumować, które konkretnie timingi najlepiej optymalizować, bo moja wiedza zatrzymała się na tym, że drugorzędne :D.
Jakie są te magiczne ustawienia, które powinny chodzić na większości kości hynixa?

Ogólnie to czy ktoś kto zoptymalizował ram zauważył różnicę w FPS? Jaki %?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KaBaSZo napisał:

Ogólnie to czy ktoś kto zoptymalizował ram zauważył różnicę w FPS? Jaki %?

Różnica na pewno będzie.

Podbijam - jeżeli ktoś ma jakieś nastawy to prośba , żeby tu wrzucić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2023 o 21:50, karsone napisał:

Ja się mocno zastanawiam, które finalnie wziąć żeby właśnie dłużej posłużyły. Chyba zdecyduje się na te g.skille i po prostu ustawię to na 6000/6200. Tu są ponoć hynixy. 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6400mhz-cl32-f5-6400j3239g16gx2-tz5rk-9800009/

Ja mam takie. Są A-Die.

Na Asusie TUF X670-e Plus miałem dwa profile, oba 6400 Cl32, po wgraniu najnowszego biosu pojawił się trzeci 6400 Cl32 Tweaked.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, 5hogun napisał:

Ja mam takie. Są A-Die.

Na Asusie TUF X670-e Plus miałem dwa profile, oba 6400 Cl32, po wgraniu najnowszego biosu pojawił się trzeci 6400 Cl32 Tweaked.

Da radę to fajnie ustawić na 6000? Zadowolony jesteś z tych pamięci?  Też chce je kupić, ew też od g.skilla 6000 cl 30 bo cena spadła. Nie kupowałem jeszcze nic bo czekałem na 7800x3d I chyba się nie doczekam w kwietniu więc dobrze zrobiłem bo gdyby coś tam mi nie grało to nawet zwrócić bym nie mógł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...