Skocz do zawartości
Peter06

[WYDZIELONE] Jakie pamięci pod socket AM5

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Boru napisał:

To dla AM5 2x32GB 6000 MHZ  będzie problematyczne czy to zależy od mobo?

Od mobo to akurat zależy najmniej. Ja spodziewałem się, że mój procek uciągnie góra 5600, a jedzie 6200 bez zająknięcia. Ponoć trafiają się sztuki, które lecą na 6400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w Ryzena 7600 i B650.

Najważniejsze,żeby 6000 mhz śmigało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci 64GB do 7600? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma procesor do ilości RAMu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Boru napisał:

Ja bym szedł w Ryzena 7600 i B650.

Najważniejsze,żeby 6000 mhz śmigało :)

Zawsze możesz sprawdzić czy płyta obsługuje dane kości na stronie producenta. Gskill też ma QVL dla pamięci z płytami głównymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Boru napisał:

A co ma procesor do ilości RAMu?

Niby teoretycznie nic, ale... co wymaga więcej niż 32GB, a nie wymaga mocniejszego niż 7600 procesora? Skoro chcesz robić OC, to pewnie komp do gier, a chyba żadna gra nie ma w "recommended configuration" więcej niż 32GB. Rozumiem do pracy (kontenery, programowanie, serwery, wideo, grafika), ale wtedy 7600 będzie bottleneckiem i niewiele pomoże OC RAM czy duża ilość pamięci. 32GB łatwiej ustabilizować na wysokich taktowaniach - 6000 robi każda sztuka procesora.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5-6000 192 GB (48 GB x 4) na platformie AMD X670

Pamięć DDR5 z linii G.SKILL Trident Z5 Neo, wyposażona w technologię AMD EXPO, jest popularnym wyborem wśród entuzjastów komputerów PC, którzy chcą zbudować wydajną platformę AMD AM5.

 
 

Na targach Computex 2023 firma G.SKILL pokazała rozbudowany zestaw pamięci o pojemności 192 GB (48 GBx4) działający w trybie DDR5-6000 z procesorem AMD Ryzen 9 7900X i płytą główną MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI.

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/gskill-prezentuje-nowe-moduly-pamieci-ddr5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że fotka nie pokazala timingów i brak tego info. Ciekawi mnie jakie przy tych 192GB
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowania zestawu pod AM5 i tak się zastanawiam między pamięciami firmy G.Skill i Kingstone i w związku z tym mam dwa pytania bo w przypadku G.Skill na stronie widzę rozbicie na EXPO only i XMP only, a w przypadku Kingstona model Beast mamy 3 opcje Plug N Play, XMP i EXPO i po wpisaniu numerów seryjnych każdych z nich na QVL producenta płyty pokazuje mi, że są kompatybilne (dokładnie chodzi o płytę ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI) i jeśli bym kupił np. te KF560C36BBEK2-32 to będą działać bez problemu na procesorach Intel i AMD? Tak w ogóle to kierować się w ogóle tą informacją, że XMP i EXPO grunt żeby pamięci były na QVL producenta płyty? Bo się tak zastanawiam czy jeśli bym np. kupił te F5-6000J3038F16GX2-FX5 to zadziałają bez problemu na platformie pod Intela? Jak składałem swój ostatni zestaw jakieś 12 - 13 lat temu to nie ważne było jakie pamięci na ogół działały pod oboma platformami, a tu teraz takie rozbicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Godlike_(UT) napisał:

KF560C36BBEK2-32 to będą działać bez problemu na procesorach Intel i AMD

Te pamięci mają po dwa profile XMP i EXPO, do wyboru.

Płyty AMD poradzą też sobie z pamięciami XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć buduje obecnie zestaw pod am5 z ryzenem 5 7600.

Czy warto dopłacać do pamięci https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-neo-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-f5-6000j3038f16gx2-tz5n-11876719/  ok. 50 zł względem https://www.oleole.pl/pamieci-ram/g-skill-flare-x5-ddr5-32gb-2-x-16gb-6000-cl32.bhtml?p=579.00&cr=0&t=20230620-1219&ceneo_cid=b5d4c53a-2f68-02f7-310d-1e4731a50bcb?

Mam zamiar zoptymalizować timingi drugorzędne posługując się poradnikiem buildzoida.

A może polecacie jakieś inne kości?

Z góry dziekuję za odpowiedzi🙂

Edytowane przez djziutek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@djziutek

Warto te 5 dych dołożyć, chociażby do lepszego radiatora. Flare maja blaszki co raczej służą dla ozdoby, a podejrzewam że bardziej zwiększają temperaturę modułów, niż coś tam chłodzą.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.06.2023 o 14:11, djziutek napisał:


Się wtrącę. Sugerowałbym  kasować te pierdoły z linków. To tylko "szpiegi" dla reklamodawców identyfikujące Was i/lub pochodzenie linku. Jest to dość proste: szukasz końca, zazwyczaj przed ? i kasujesz resztę szybkim Ctrl+Shift+End -> Del 

Co do pytania, to jak masz dobry przeciąg w budzie, to myślę, że spokojnie mogą być te tańsze jeśli różnica w cenie coś dla Ciebie znaczy. Dla jednego 50zł będzie jak 5zł, dla innego jak 150.
1.35V to nie jest jakaś straszna wartość a producent przecież robi set EXPO nie dla jaj, tylko z myślą, że przy tym będzie pracować.
 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30zł dopłaty = szkoda czasu na rozważania. Bierz cl30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozesz jakies podrzucic na morelach? ktore beda git?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu musi być ten sklep?
Wysyłka z innego to pewnie 15zł.

https://www.ceneo.pl/Komputery;szukaj-2x16gb+6000+cl30;0112-0.htm

Poszukaj po samym haśle 6000, więcej CL30 znajdziesz, bo nie każde CL30 ma w nazwie modelu literki CL.

No i patrz na modele EXPO, a nie XMP, żeby nie tracić potem czasu na ustawianie. 
CL 30 to może być 30 36-36 ablo 30 38 38 a nawet 30 40 40, to jeszcze na to zwróć uwagę przy różnicach typu 10zł. Z tego co widziałęm to 30 38-38 są OK. Dopłacać ponad 50zł do 36 zamiast 38 nie ma sensu, ale oszczędzać 10-20zł i brać 40 też bym osobiście nie chciał.
Różnice przykładowe. Nie znam cen.
Model bierzesz ze sklepu i wklejasz w google, a potem  na stronie producenta sprawdzasz dokładne parametry, jeśli w sklepie tego nie podano.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. To chyba te same co wybrałem niedawno koledze. Chyba bo o tamtych też producent nie wiedział, co zrobił :D

Się dowiedz jakie to ma timingi. Jak to te same to 30 36-36, czyli super. Jeszcze w marcu były po 900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@son3k
Nie znalazłem po szybkim googlowaniu timingów, więc trudno powiedzieć. Spróbuj popytać w sklepach, albo kup i daj nam znać jakie mają parametry ;)

Jak to normalne CL30 to cena super. Jak CL 30 40-40 to i tak dobra cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.07.2023 o 12:34, Ronson napisał:

No i patrz na modele EXPO, a nie XMP, żeby nie tracić potem czasu na ustawianie. 

Dobrze rozumiem, że uważasz że XMP się nie ustawią? Czy źle coś zrozumiałem. Jak startowało AM5 to XMP było bardziej wiarygodne niż EXPO (listy kompatybilności miały pełno modeli z xmp, a z Expo pojedyncze sztuki). Więc bez różnicy.

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM to śliski temat. Moim zdaniem mądrze jest minimalizować ryzyko problemów.
Jednemu XMP działa super, inny poustawiał i męczy się z problemami. 
Widziałem wpisy, gdzie ktoś miał problem z XMP. Życie nauczyło, że czasem to nie jest tak proste jak "to se sam wstukasz wszysko ręcznie tak jak w EXPO i po problemie". Teoria swoje, a praktyka swoje. 
Oczywiście jeśli na płycie masz support dla XMP i ona sama sobie dobiera takie XMP aby pasowało procowi 7xxx, to pewnie nie będzie problemu. 
Ja zmarnowałem kilkadziesiąt godzin życia na starszych platformach, od A64 przez C2D do Skylake'a. I wyciągnąłem z tego jeden wniosek: Nie chcę się "bawić" w walkę o stabilność RAMu już nigdy. Absolutnie i nieodwołalnie. Nie ma gorszej straty czasu niż to bagno. 3 dni testowania, wszystko super! Na czwarty dzień komp się wysypał na pulpicie. Testowanie jeden test, drugi, wszystko super... memtest wywala jedna w 28 godzini testu. 
Wszystko działa - mam takie same RAMy i taki sam proc, tylko ustaw i gitara... a jednak nie. Nie działa. 
Do tego degradacja i problemy jakie się pojawiają z czasem. Na Płycie na i975 (taki chipset pod C2D) z 400 zjeżdżałem niżej, aż w końcu do 333.
Na 2500K co rok, lub pół roku trzeba było zmieniać ustawienia, bo się degradowało.
I jak w takie bagno wdepniesz to wierz mi - mało Cię wtedy obchodzi, że u innych działa, że to bardzo rzadkie przypadki, że trzeba (było) mieć megapecha do kiepskiej sztuki proca, albo że może masz problem gdzie ingdziej, który ciężko namierzyć (np. uszkodzenie PCB płyty i cyrki działa/nie działa).
Im mniej szans na problemy, tym lepiej. Dlatego jak ja będę kupował sobie następną platformę, to do proca 7800x3d czy następcy, zdecydowanie będę brał EXPO, niezależnie od tego co będzie o tym mówić większość. Większość to też gadała, że nie umiem podkręcać (jeszcze na C2D) bo nikt nie ma takich problemów, a potem się okazywało, że jak im dałej "przejąć stery" to szybko też wymiękli i skończyło się na "to ja nie wiem czemu". 
:D

50-100zł dopłaty vs. Twój czas i nerwy, albo i  więcej jak komp się wysypie przy pracy albo zaraz po pokonaniu trudnego bossa w grze, zanim się zdąrzyło kliknąć SAVE GAME. ;)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...