Skocz do zawartości
George666

Komputer do programowania + gry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam w planach złożenie kompa głównie pod programowanie i obliczenia (czyli dużo rdzeni i szybki RAM mają znaczenie) i do tego żeby można było na nim pograć w nowe gry na dobrych ustawieniach w 1440p.

Z tego co patrzyłem skłaniałbym się ku czemuś takiemu:

CPU: AMD Ryzen 9 7950X - wersja z 3D cache mnie raczej nie interesuje

RAM: 32 GB DDR (firma i taktowanie?), ewentualnie 64GB jak cena będzie sensowna

GPU: Radeon 6800? Ogólnie chciałbym dobry stosunek cena/jakość choć wiem że w przypadku kart trudno cokolwiek tak określić. Ogólnie chciałbym siedzieć na Linuxie (+ ewentualny dual boot Win do gier) więc przez to chyba Nvidia odpada przez sterowniki

MOBO: ? - tu nie mam pojęcia

Zasilacz: ? - coś dobrego ale bez szaleństw

Obudowa: Tu nie jestem pewien - z tego co wiem Lian Li są dobre ale tu też potrzebowałbym pomocy. Nie musi mieć bajerów, przede wszystkim dobry rozkład + przepływ powietrza żeby się środek nie przegrzewał

SSD: Jakieś NVMe 1TB wystarczy, oby dobrej jakości i długo wytrzymywało

 

Budżet: Powiedzmy do 10k z VAT

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/caqdwfdhl

Od ceny odejmij te kody, wyjdzie 10.3k


Masz Ryzena, jest przewiewna buda, wydajne AIO, solidna płyta główna, 32GB RAM-u o dobrych parametrach. Do tego zasilacz ATX 5.0 gdybyś w przyszłości chciał wrzucić mocniejsze GPU to już masz wtyczkę w nowym standardzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wygląda spoko :) Tylko pytanie - jaką przewagę ma tak droga płyta główna nad jakąś za 600zł? Czy jest jakaś znacząca różnica? I czy dałoby radę użyć zwykłego chłodzenia a nie wodnego? Trochę się cykam przyznam :D

Także nie rozumiem o jakie kody chodzi, są gdzieś tam na stronie?

Dodatkowo - czy warto dać sklepowi w którym bym kupował (morele, x-kom, etc.) złożenie komputera? Słyszałem historie gdzie nieraz wkładali części ze zwrotów czy refurby nawet, ogólnie to obecny sam składałem więc chyba dużych problemów bym z tym nie miał.

Edytowane przez George666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, George666 napisał:

Dzięki, wygląda spoko :) Tylko pytanie - jaką przewagę ma tak droga płyta główna nad jakąś za 600zł? Czy jest jakaś znacząca różnica? I czy dałoby radę użyć zwykłego chłodzenia a nie wodnego? Trochę się cykam przyznam :D

 

Spokojnie możesz dać Gigabyte B650 Gaming X AX 

Chłodzenie pod pełne obciążenie CPU 7950X to nawet to AiO może być za słabe więc nawet nie myśl o schodzeniu w dół na powietrzne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Caps napisał:

Spokojnie możesz dać Gigabyte B650 Gaming X AX 

Chłodzenie pod pełne obciążenie CPU 7950X to nawet to AiO może być za słabe więc nawet nie myśl o schodzeniu w dół na powietrzne. 

OK, czyli jak rozumiem samo powietrze nie uciągnie. To jak rozumiem ma obieg zamknięty i raczej nie ma szans rozszczelnienia? Czy zainstalowanie takiego chłodzenia jest dużo bardziej skomplikowane? Jak rozumiem ta płytka idzie na CPU + pasta, ciecz przenosi ciepło na radiator + wiatraki. Gdzie umieszcza się ten radiator z wiatrakami?

Jeszcze pytanie - z tego co wiem w tym roku ma wyjść Ryzen 8xxx - czy warto na to czekać, w sensie czy cena tego jeszcze spadnie czy jest to już raczej wkalkulowane?

Co do karty widziałem z reguły polecana jest RX6800-XT ale chyba one są wycofane bo jakoś ciężko znaleźć nową? Ma jakąś znaczną przewagę na zwykłą 6800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motaż Navisa jest prostszy od wielu chłodzeń powietrznych. Jest to układ zamknięty, bezobsługowy. W konfigu wyżej montujesz to aio na górze obudowy.

1 minutę temu, George666 napisał:

Jeszcze pytanie - z tego co wiem w tym roku ma wyjść Ryzen 8xxx - czy warto na to czekać, w sensie czy cena tego jeszcze spadnie czy jest to już raczej wkalkulowane?

Okaże się jak wyjdzie, istotny będzie stosunek ceny do wydajności. 

2 minuty temu, George666 napisał:

Co do karty widziałem z reguły polecana jest RX6800-XT ale chyba one są wycofane bo jakoś ciężko znaleźć nową? Ma jakąś znaczną przewagę na zwykłą 6800?

Tak ciężko. Dodatkowo musisz uważasz na piszczące modele bo jest tego cała masa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Caps napisał:

Tak ciężko. Dodatkowo musisz uważasz na piszczące modele bo jest tego cała masa. 

Chodzi o piszczące kondensatory? Czy ten problem dotyczy tylko wersji XT, ogólnie 6800 czy może nowych Radeonów ogólnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chyba 6800 i 6800XT z większym naciskiem na XT. Piszczenie możesz trafić w każdej karcie, natomiast co od Radeonów, to jest jednak tego zdecydowanie więcej a o 6800XT to wystarczy że wpiszesz w google. Niektóre nawet piszczą bez obciążenia podczas pracy na pulpicie, w grach jednym pomaga vsync, innym uv, a jeszcze innym nic i po prostu tak zostaje. Nie bez powodu te karty nadal wiszą w sklepach, w "tak niskich cenach" i jeszcze poprzeceniane kiedy taka posucha na rynku GPU. Jak coś to bierz online gdzie masz czas 14 dni na ewentualny zwrot. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, przerobiłem trzy modele RX 6800 XT w różnych kompach i każdy piszczał. Mój tez lubi piszczeć ale w miarę cicho wiec do przeżycia bo piszczy tylko w niektórych grach, a i tak gram na słuchawkach. Tak jak Caps pisze, nie ma tu reguły. W DOTA 2 muszę blokować klatki pod 144 Hz żeby była cisza, bo inaczej wyje jak szalone. W CS GO mam klatki odblokowane i jest po 400 i jest cisza. Nie ma wiec reguły. 
 

Kumpel ma jednak Asusa TUF i ten wyje jak szalony niezależnie od scenariusza, ale ma go w wygłoszonym Fractalu Define wiec aż tak tego nie słuchać.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się trochę. We wtorek będę testować dwa modele 6800xt: Powercolor Red Dragon kupony z media expert za 2850 zł i Sapphire PULSE GAMING OC z outletu xkom kupony za 2600. Po testach jeden lub dwa odsyłam/sprzedaje po cenie zakupu. 

Sam odpalenie gier i użytkowanie Windowsa prawdę mi powie? Czy macie jakieś sprawdzone procedury żeby dokładnie sprawdzić to piszczenie?

W razie czego sprawdzić na innym zasilaczu? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal gierki, odpal Furmarka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2023 o 22:30, Dirian napisał:

Coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/caqdwfdhl

Od ceny odejmij te kody, wyjdzie 10.3k


Masz Ryzena, jest przewiewna buda, wydajne AIO, solidna płyta główna, 32GB RAM-u o dobrych parametrach. Do tego zasilacz ATX 5.0 gdybyś w przyszłości chciał wrzucić mocniejsze GPU to już masz wtyczkę w nowym standardzie.

Tu się jeszcze zapytam bo się przymierzam już do zakupu - o jakim kodzie (kodach) mówisz w poście? Bo z tego co widzę cena całości na x-kom to 11,5k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam masz te vouchery na gry, jak dodasz ten koszyk co podałem do swojego koszyka to one się przecenia na 1 gr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...