Skocz do zawartości
Tiger159

Dobór odpowiedniego monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam monitora 27 - 29 cali

Ważne aby był w miarę przyszłościowy i miał fajny obraz (kolory i czerń).

Myślałem nad tym chociaż 1080p teraz jest wypierane przez 1440p. 

https://allegro.pl/oferta/zakrzywiony-monitor-gamingowy-165hz-iiyama-1ms-va-13284529478

Pytanie czy przy 1440p mój rx 6600 nie będzie za słaby. Jestem otwarty na dyskusję bo nie wiem tak naprawdę czy chcę monitor z matrycą VA czy IPS.

Gry które planuję ograć (resident evil 4, Silent hill remake) Raczej nie są to fps-y, wolę bardziej podziwiać grafikę :-D

Mam też pytanie czy w takich grach przydatna jest np rozdziałka 21:9 czy lepiej zostać przy klasycznym 16:9 (lubię włączyć czasami jakiś film na yt)

Prosiłbym o polecenie czegoś w cenie do 1000zł to niestety max ile mogę wydać. Nie mogę również zbytnio czekać ponieważ mój monitor wyzionął ducha...

 

 

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2023 o 00:34, Tiger159 napisał:

Pytanie czy przy 1440p mój rx 6600 nie będzie za słaby

Wszystko zależy od doboru gier i ustawień. Jeśli nie wymagasz 144fps w każdej grze, to da się zagrać w sporo tytułów. Tyle że do 1000 zł trudno o sensowny monitor 1440p. 

W dniu 25.03.2023 o 00:34, Tiger159 napisał:

nie wiem tak naprawdę czy chcę monitor z matrycą VA czy IPS

Ja za Ciebie nie wybiorę. W skrócie IPS będzie miał szybszą matrycę praktycznie pozbawioną smużenia, ale kosztem dość niskiego kontrastu. VA z kolei będzie miał bardzo dobry kontrast, ale kosztem szybkości matrycy i widocznego smużenia. Oczywiście od wszystkiego są wyjątki, ale biorąc przeciętny monitor z obu typów tak to wygląda. 

W dniu 25.03.2023 o 12:38, Tiger159 napisał:

pytanie czy VA/IPS do takich zastosowań youtube/gry singleplayer będzie najlepszy.

W tym budżecie raczej IPS. Chyba że akceptujesz smużenie VA. 

W dniu 25.03.2023 o 00:34, Tiger159 napisał:

Mam też pytanie czy w takich grach przydatna jest np rozdziałka 21:9 czy lepiej zostać przy klasycznym 16:9 (lubię włączyć czasami jakiś film na yt)

Filmy na YT bardzo rzadko są nagrywane w 21:9. Co do gier, to zależy od gier, szerokie proporcje i gry typu RE4 jakoś mi się nie kleją ze sobą. 

Wiesz o tym, że 1080p na 27" będzie mieć już mocno przeciętną ostrość? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stark2991 Co myślisz o tym?

https://allegro.pl/oferta/monitor-iiyama-prolite-xub2793qs-b1-27-wqhd-13045858281

Nie wiem czy dodatkowe hz tak naprawdę się przydadzą przy grach aaa i moim RX 6600

Natomiast zależy mi na dobrym obrazie, zresztą filmy na youtubie 60 kl/s

Jest jeszcze taka opcja: https://allegro.pl/oferta/monitor-dla-gracza-lg-27gn800-27-1ms-144hz-hit-13464119115 

Pytanie w jakim stopniu np oddysey g5 smuży 

Czy w nocy nie będzie się dało oglądać filmów/grać?

Co możesz polecić w tym budżecie? Mogę dołożyć +-stówkę

Edit: tutaj jeszcze Xiaomi

https://allegro.pl/oferta/outlet-xiaomi-mi-2k-gaming-monitor-27eu-13284452204?reco_id=9d503f79-cbe3-11ed-85fc-22721d297566&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Pytanie jak z kolorami na xiaomi...

https://allegro.pl/oferta/monitor-iiyama-g2740qsu-b1-27-cali-ips-dla-graczy-12410253559?reco_id=1566bdd0-cbe4-11ed-83e7-6a214a050ad7&sid=1b14f67fa36602937f1572a57e6df4124ef63b53ab9897d3b9ab8b1bd1d899d5

I jeszcze jedno pytanie mi się rodzi w głowie 

Dlaczego ludzie kupują ten monitor skoro 1080p to za mało na 27 cali (?)

https://allegro.pl/oferta/zakrzywiony-monitor-gamingowy-165hz-iiyama-1ms-va-13284529478?reco_id=8b66428e-cbe4-11ed-af3b-368889e5e016&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Nie wiem czy dodatkowe hz tak naprawdę się przydadzą przy grach aaa i moim RX 6600

Przydadzą się, bo cały system będzie działał płynniej. I zawsze się znajdzie jakaś gra, która zadziała w więcej niż 75fps (no chyba że grasz w same najnowsze gry AAA).

1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Pytanie w jakim stopniu np oddysey g5 smuży 

W dużym. G3 i G5 to jedne z najgorzej smużących monitorów na rynku. 

1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Czy w nocy nie będzie się dało oglądać filmów/grać?

W filmach smużenia raczej nie zauważysz, w grach owszem, niezależnie od pory dnia. 

1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Słaby kontrast nawet jak na IPS-a, czarny będzie szary. 

1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Dlaczego ludzie kupują ten monitor skoro 1080p to za mało na 27 cali (?)

Bo nie każdemu to przeszkadza, nie każdy to widzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, stark2991 napisał:

Przydadzą się, bo cały system będzie działał płynniej. I zawsze się znajdzie jakaś gra, która zadziała w więcej niż 75fps (no chyba że grasz w same najnowsze gry AAA).

W dużym. G3 i G5 to jedne z najgorzej smużących monitorów na rynku. 

W filmach smużenia raczej nie zauważysz, w grach owszem, niezależnie od pory dnia. 

Słaby kontrast nawet jak na IPS-a, czarny będzie szary. 

Bo nie każdemu to przeszkadza, nie każdy to widzi. 

Czy możesz coś zaproponować w takim razie?

27 IPS 1440p reszta wedle możliwości budżetowych ~1100-1200zł max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z matrycą IPS może HP X27q? Xiaomi Mi 2K też jest całkiem ok.

A z matrycą VA AOC CQ27G2U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, stark2991 napisał:

Z matrycą IPS może HP X27q? Xiaomi Mi 2K też jest całkiem ok.

A z matrycą VA AOC CQ27G2U

https://allegro.pl/oferta/outlet-xiaomi-mi-2k-gaming-monitor-27eu-13284510000 Jeżeli to ten o którym mówisz to xiaomi jest w dobrej cenie z outletu. Co sądzisz?

Z tego co widzę raczej nie ma freesynca...  EDIT: Adaptive-Sync widzę czyli będzie dobrze.

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma, ma. Próbuj szczęścia, najwyżej zwrócisz. Ale już będziesz miał jakiś pogląd na sytuację i będziesz lepiej wiedział czego szukać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2023 o 17:55, stark2991 napisał:

Przydadzą się, bo cały system będzie działał płynniej. I zawsze się znajdzie jakaś gra, która zadziała w więcej niż 75fps (no chyba że grasz w same najnowsze gry AAA).

Właśnie w tym problem bo gram w same aaa z ostatnich lat.

Co do Xiaomi przyszedł z kolorów jestem zadowolony natomiast srebrzysta poświata nie pozwala nic zobaczyć w ciemnych lokacjach. Ponadto filmy 1080p słabo się skalują z 1440p i są rozmazane. (najbardziej przeszkadza mi screen bleeding po jednej stronie)

W laptopie posiadam matrycę ips i czarny na niej nie jest tak chamsko srebrzysty.

Wcześniej miałem u28e590d ale postanowiłem go zmienić ze względu na matrycę tn ze średnimi kolorami i kątami widzenia. 

Na pewno wiem że interesuje mnie rozdzielczość 4k/1080p.

Jako że używam monitora częściej w nocy powinienem się zainteresować matrycą VA?

Budżet raczej zostaje taki sam. Chyba że będzie z taką ruchomą podstawą jak w xiaomi to mogę zwiększyć budżet do 1300-1500zł.

 

 

 

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma monitorów 4K z matrycą VA o przekątnej poniżej 30". Więc zostaje 1080p, ale tak jak pisałem na 27" ostrość obrazu nie będzie już taka dobra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, stark2991 napisał:

Nie ma monitorów 4K z matrycą VA o przekątnej poniżej 30". Więc zostaje 1080p, ale tak jak pisałem na 27" ostrość obrazu nie będzie już taka dobra. 

Z drugiej strony to 1440p jest bardziej przyszłościowe. (nie chcę go wykluczać) 

Na pewno chciałbym aby podstawa była ruchoma jak ma to miejsce w xiaomi. Najważniejsze żeby nie posiadał ips glow i backlight bleedingu. (Może trafiłem na słaby egzemplarz?, w każdym razie więcej czasu na granie mam w nocy i preferuję raczej głęboką czerń niż srebrzankę na której mało co widać)

Poza tym te 165hz nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia, owszem jest płynniej ale filmy i gry aaa i tak nie wykorzystują tego. (tylko podczas przewijania stron i przy ruchu kursora widać jakąkolwiek różnicę) W każdym razie lepiej gdy jest niż nie ma.

Jest coś jeszcze polecanego w tym budżecie z matryc VA oprócz AOC CQ27G2U?

 

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, stark2991 napisał:

Może Dell S2722DGM? 

Jak wychodzi na nim sprawa smużenia?

 

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, stark2991 napisał:

Może Dell S2722DGM? 

Aktualnie wyprzedany. Ten aoc będzie miał w miarę dobre kąty widzenia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Tiger159 napisał:

Jak wychodzi na nim sprawa smużenia?

 

Całkiem ok jak na VA, ale oczywiście wciąż gorzej niż na IPS-ach. 

Jest jeszcze Gigabyte G27QC.

Kąty widzenia na VA są zasadniczo gorsze niż na IPS-ach. Czy będą wystarczające - musisz sam ocenić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.03.2023 o 18:23, stark2991 napisał:

Całkiem ok jak na VA, ale oczywiście wciąż gorzej niż na IPS-ach. 

Jest jeszcze Gigabyte G27QC.

Kąty widzenia na VA są zasadniczo gorsze niż na IPS-ach. Czy będą wystarczające - musisz sam ocenić. 

Wybrałem dwa monitory. Dell s2722dgm oraz AOC Q27G2U. Który z nich będzie lepszym wyborem? (mniejsze smużenie + mniejsza szansa na trafienie się g*wnianego egzemplarzu?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell według pomiarów jest ciut szybszy, ale różnicy nie zauważysz. Co do szansy na trafienie kiepskiego egzemplarza - nie mam pojęcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2023 o 19:59, stark2991 napisał:

Dell według pomiarów jest ciut szybszy, ale różnicy nie zauważysz. Co do szansy na trafienie kiepskiego egzemplarza - nie mam pojęcia. 

Tak z czystej ciekawości. Czy jest jakiś ips do 2000zł oprócz GB2770QSU-B1/B5 z kontrastem powyzej 1:1000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest/było kilka modeli, ale ostatnio jest bardzo kiepsko z dostępnością i ceny szaleją. Choćby mój MSI G273QPF/MAG 274QRF(QD), Samsung Odyssey G52A, Asus TUF VG27AQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2023 o 21:34, stark2991 napisał:

Jest/było kilka modeli, ale ostatnio jest bardzo kiepsko z dostępnością i ceny szaleją. Choćby mój MSI G273QPF/MAG 274QRF(QD), Samsung Odyssey G52A, Asus TUF VG27AQ.

Jakie są najlepsze płaskie VA 1440p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem smużenia LG 32GN600-B wypada dobrze jak na VA, ale to 32". Oprócz niego istnieje też AOC AG275QXN - producent określa matrycę jako "Fast VA", niestety brak testów na poparcie tej tezy, ale nieliczne opinie potwierdzają, że jest lepiej niż w typowym VA. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, stark2991 napisał:

Pod kątem smużenia LG 32GN600-B wypada dobrze jak na VA, ale to 32". Oprócz niego istnieje też AOC AG275QXN - producent określa matrycę jako "Fast VA", niestety brak testów na poparcie tej tezy, ale nieliczne opinie potwierdzają, że jest lepiej niż w typowym VA. 

Smużenie nie przeszkadza mi w takim stopniu. Ponieważ dzisiaj przyszedł do mnie odyssey g3 i G2770HSU-B1 niestety 1080p to dla mnie ziarno.

Matryca w g3 jest dla mnie wręcz idealna oprócz rozdzielczości. (co ciekawe nie przeszkadza mi w żadnym stopniu smużenie.

Kąty widzenia też mi odpowiadają aczkolwiek boję się że przy AOC 27g2u będzie już słabo. 

Może się mylę? Wyprowadź mnie z błędu bo niektórzy w opiniach się skarżą na to.

Oczywiście nie będę patrzył na monitor pod kątem 90° aczkolwiek nie jest to możliwe aby cały czas patrzeć na monitor na wprost.

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, stark2991 napisał:

Pod kątem smużenia LG 32GN600-B wypada dobrze jak na VA, ale to 32". Oprócz niego istnieje też AOC AG275QXN - producent określa matrycę jako "Fast VA", niestety brak testów na poparcie tej tezy, ale nieliczne opinie potwierdzają, że jest lepiej niż w typowym VA. 

Jeszcze jedno pytanie który będzie miał porównywalne kąty widzenia z G3? 27G2U czy AG275QXN?

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tiger159 napisał:

co ciekawe nie przeszkadza mi w żadnym stopniu smużenie

No to jest bardzo ciekawe, bo to jeden z najgorzej smużących monitorów na rynku ;)  Ale daj sobie jeszcze trochę czasu, bo pierwszego dnia człowiek nie zawsze jest obiektywny.

3 godziny temu, Tiger159 napisał:

boję się że przy AOC 27g2u będzie już słabo

IPS-y mają z reguły lepsze kąty widzenia niż VA

1 godzinę temu, Tiger159 napisał:

Jeszcze jedno pytanie który będzie miał lepszą kąty widzenia i powłokę w podczas dnia gdy będzie na niego padać słońce? 27G2U czy AG275QXN?

Nie mam pojęcia, tak jak pisałem AG275QXN to zagadka, bo nie ma porządnych testów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...