Skocz do zawartości
Denis12

UPGRADE: komputera do 5.5k

Rekomendowane odpowiedzi

Podzespoły mojego aktualnego komputera :

 

karta graficzna : NVIDIA MSI Geforce GTX 1060 6GB GDDR5
dysk: LITEON IT LCS-128L9S-11 2.5 7mm 128GB // WDC WD5000AVVS-63M8B0
procesor: AMD Ryzen 5 1600 3.20 GHz
płyta główna: Gigabyte B450M Gaming
zasilacz: nie wiem 
RAM : DDR4 16GB(2x8GB) 2133 MHz
obudowa: jakaś stara Dell-a typowo biurowa

 

Witam ! Chciałbym zrobić upgrade mojego PC. Mój budżet to 3k. Na pewno muszę kupić zasilacz gdyż jak ostatnio serwisowałem komputer u znajomego informatyka to stwierdził , że jeżeli myślę o upgrade PC to ten zasilacz tego nie uciągnie. Druga rzecz to obudowa , aktualna jest po prostu już stara i lekko popękana i wygląda dość nie estetycznie. Trzecią rzeczą jest dysk. Chciałbym się pozbyć tych dwóch które posiadam i zamówić jakiś SSD 1TB tylko jaki sam nie wiem. Dalej to sam nie wiem wydaję mi się że pamięć RAM i karta graficzna są wystarczające i nie trzeba ich wymieniać jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie :) Jeśli chodzi o procesor to chyba przydała by się zmiana na coś mocniejszego co o tym sądzicie ? 

 

Komputer będzie służył głównie do grania w gry typu FPS w wolnych chwilach. Dzięki wszystkim za pomoc , bo jestem zielony w temacie zestawów komputerowych. Pracuję na budowie a lubię sobie w wolnych chwilach od roboty pograć w gierki :D Pozdrawiam !

Edytowane przez Denis12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym to tak:

https://proline.pl/koszyk/bf36ad9c + opcjonalnie lepszy cooler na CPU: https://proline.pl/chlodzenie-procesora-arctic-freezer-7x-acfre00077a-p1403785 (będzie ciszej i chłodniej)

Nowy procesor, RAM (twój obecny RAM jest bardzo wolny - warto go wymienić tym bardziej, że koszt nie jest duży), SSD NVMe oraz nowa obudowa z 4-wentylatorami w zestawie.

Przed montażem nowego procesora zaktualizuj BIOS płyty głównej.

 

Kartę graficzną też przydałoby się wymienić, GTX 1060 6GB to już trochę staroć chociaż jeszcze na niższych ustawieniach jakoś daje radę.

Niemniej przeskok na: https://www.ceneo.pl/131904648 dałby ci spory upgarde wydajnościowy. 

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany mój budżet zwiększył się o 500 zł jeśli chodzi o zakup sprzętu więc pomyślałem że kupię może jakąś lepszą kartę graficzną. Jakaś karta w okolicy 2.5k może jest warta uwagi ? czy zostać przy tej pierwszej i nic już nie kombinować xd

Czy może do jakiegoś innego podzespołu dołożyć i kupić coś lepszego ?

 

 

 

 

Edytowane przez Denis12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2600zł masz mocnego RXa 6800 i z nim można już myśleć o atakowaniu 1440p, a 1080p to już ultra detale w każdej grze. Mocną kartą jest też RX 6700 XT, Mech za 1850zł potrafi być głośnawy:
https://www.ceneo.pl/105092451

Sapphire to 150zł więcej:
https://www.ceneo.pl/105960194

Możesz też dołożyć do Ryzena 5700X (i tu już bez chłodzenia typu Fera 5 się nie obejdzie), dwa dodatkowe rdzenie nie przyniosą przełomu w większości gier, ale jeśli grasz w e-sportowe multiplayery to one lubią większą ilość rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tą kartę ?

https://www.x-kom.pl/p/631032-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-6800-gaming-oc-16gb-gddr6.html

I Rozumiem że to jest najlepszy wybór karty graficznej w tym segmencie cenowym i nic lepszego się nie znajdzie 

A tutaj ta karta taka sama cena 2699 zł a pojawia się w polecanych zestawach komputerowych co są na forum na górze:

https://www.x-kom.pl/p/670621-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-3070-eagle-oc-lhr-8gb-gddr6.html?partnerid=100690323&sm12=Ng==&ts=1679702681&token=e102ef052d421507ed247d11436915fc&106

Edytowane przez Denis12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładać zawsze można, sky is the limit.

RX 6800 jest wyraźnie szybszy niż RTX 3070, do tego ma 16GB VRAMu co przydaje się po wymaksowaniu ustawień - w Hogwarts Legacy nawet w 1080p RTX3070 zaczyna cierpieć i mieć spady klatek przez zbyt mała ilość VRAMu.

Chodzi o tego 6800:
https://www.ceneo.pl/111494962

Tudzież 6800Xt za 3 koła:

https://www.ceneo.pl/103473360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem że biorę tą kartę Radeon 6800 XT Red Dragon 16GB.Reszta podzespołów zostaje bez zmian.Jutro złoże zamówienie więc temat można zamknąć.Dzięki chłopaki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie jedno pytanie ta moja płyta główna: Gigabyte B450M Gaming to się jeszcze do czegokolwiek nadaję czy trzeba będzie ją wymienić w najbliższym czasie?

Da radę na tej płycie zamontować Ryzen 5 5600 + RX 6800 xt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie jest najwyższych lotów, ale zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Denis12 napisał:

A jeszcze takie jedno pytanie ta moja płyta główna: Gigabyte B450M Gaming to się jeszcze do czegokolwiek nadaję czy trzeba będzie ją wymienić w najbliższym czasie?

Da radę na tej płycie zamontować Ryzen 5 5600 + RX 6800 xt ?

Nada się nada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam ostateczne podsumowanie. Budżet zmienił się z 3k aż do prawie 5k ale myślę że warto było dołożyć. Składam dziś zamówienie tych komponentów jak wrócę z roboty koło 18/19 jak by ktoś miał jeszcze jakieś sugestie to można pisać co ewentualnie do zmiany.

 

karta graficzna : PowerColor Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6

dysk: Dysk Lexar SSD NM620 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3 LNM620X001T-RNNNG

procesor: AMD Ryzen 5 5600

Chłodzenie CPU :  Arctic Freezer 7X (ACFRE00077A)

płyta główna: Gigabyte B450M Gaming - jest jedyną częścią z poprzedniego pc

zasilacz: Zasilacz Seasonic CORE GM-650 Gold 650W (SSR-650LM)

RAM : Pamięć Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 PVS416G360C7K

obudowaZENPC Z1 Mesh Glass Black 4x P12 PWM PST 120mm

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU ma 310 a do tej budy włożysz z wentylami na przodzie maks 305 mm ale możesz je zamontować na zewnątrz za przednim panelem mając wtedy pełne 330 mm do dyspozycji. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kalderon napisał:

Płyta nie jest najwyższych lotów, ale zadziała.

Ale nie będzie ta płyta w jakiś sposób ograniczała działanie karty graficznej, procesora, RAM-u w sumie już jest dość stara i z tego co widzę wycofana ze sprzedaży nawet. Mogę dokupić za miesiąc po wypłacie jakąś nową płytę w sumie to nie jest jakiś duży koszt. Tylko jaką płytę należało by wybrać do tych wszystkich podzespołów żeby to razem współgrało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jaki masz monitor, w jakiej rozdzielczości planujesz grać? Bo sam w sumie założyłem tu temat i też korci mnie karta graficzna RX 6800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, _Hero_ napisał:

Tak z ciekawości jaki masz monitor, w jakiej rozdzielczości planujesz grać? Bo sam w sumie założyłem tu temat i też korci mnie karta graficzna RX 6800

https://www.x-kom.pl/p/517973-monitor-led-24-aoc-24g2u.html#Opinie

 

Planuje grać w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) więc ten zestaw komputerowy starczy mi pewnie na dobre kilka lat.

 

 

Edytowane przez Denis12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w niektórych grach przy takim zestawie i rozdzielczości nie wystąpił by bottleneck, ale są tutaj bardziej doświadczeni i najwyżej wyprowadzą mnie moment z blędu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, _Hero_ napisał:

Nie wiem czy w niektórych grach przy takim zestawie i rozdzielczości nie wystąpił by bottleneck, ale są tutaj bardziej doświadczeni i najwyżej wyprowadzą mnie moment z blędu ?

W grach siedzących mocno na CPU może trochę wystąpić, ale nie będzie tragedii. Dopłata do mocniejszego CPU jest na tyle wysoka że chyba nie warto jej rozważać.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Dirian napisał:

W grach siedzących mocno na CPU może trochę wystąpić, ale nie będzie tragedii. Dopłata do mocniejszego CPU jest na tyle wysoka że chyba nie warto jej rozważać.

Z tego co czytałem na tym forum to zmieniając procesor na mocniejszy od Ryzen 5 5600 to trzeba by było się przerzucić pewnie na Ryzen 7 5800x3d żeby odczuć różnice, a to się wiąże pewnie z zakupem nowej płyty głównej i jakiegoś dobrego chłodzenia bo ponoć się mocno grzeje. Ciężko by pewnie było się zamknąć w 5,5k ale w sumie zostając na AM4 to by było dobre posunięcie chyba xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zbyt słabe chłodzenie procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie złożył by mi ktoś jakiś sensowny zestaw z tym procesorem Ryzen 7 5800x3d. Dzwoniłem przed chwilą za tą kartą RX 6800 XT używaną i sobie ją zarezerwowałem do jutra do obejrzenia jej na miejscu bo mam tam nie całe 50km a jest to jeden z tych lepszych modeli i jeszcze na gwarancji. Jej koszt to 2400 zł czyli na resztę komponentów zostaje 3100 zł to może niech będzie 3500 zł już takie maximum.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...