Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy na forum ale liczę na to że wasze liczne grono może mi pomóc.

Zacznę od początku. Całe życie korzystałem z komputera stacjonarnego pod kątem że można go modernizować. Na chwilę obecną powoli moje priorytety się zmieniają i nie potrzebuję już nie wiadomo jakiego mocnego komputera a wystarcza mi ten co mam czyli taka oto konfiguracja:

i7-7800x

32 GB

RTX3060

Zależy mi żeby zaoszczędzić miejsca i dlatego postanowiłem się przesiąść na laptopa (taki przynajmniej jest zamysł). Nie mam pojęcia jaką wydajność mają laptopy i o ile jest to pomniejszone w stosunku do komputera stacjonarnego. Wszędzie jak czytam to się okazuje że mają ograniczenia mocy czy coś w tym stylu. Niby konfiguracja podobna do stacjonarnego jest mniej wydajna. No ale nie ważne. Może z czasem doczytam dokładnie o co z tym chodzi. Powoli przechodząc do meritum szukam laptopa o podobnych parametrach na którym będę mógł bez problemu odpalić takie tytuły jak Path of Excile, Diablo 3, Diablo 4 oraz CoD: WarZone 2 czy CS:GO, z czego o ostatni tytuł i tak się nie przejmuję bo wiem że pójdzie płynnie. Dodatkowo będzie podpięty do laptopa monitor 24" 240Hz, który będę chciał ustawić jako podstawowy a na ekranie laptopa będą wyświetlane dodatkowo jakieś zakładki z przeglądarki (przy PoE lubię mieć otwarte jakieś PoE trade czy pathofcraft oraz puszczać jakąś muzykę).

Z laptopów mam upatrzone ( zacznę od najtańszego):

Acer Nitro 5 15,6 " Intel Core i5 32 GB / 512 GB - https://www.x-kom.pl/p/1077723-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i5-12500h-32gb-512-rtx3050ti-165hz.html

Acer Nitro 5 15,6 " Intel Core i7 16 GB / 512 GB - https://www.x-kom.pl/p/1122804-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i7-12700h-16gb-512-win11px-rtx3060-144hz.html

Acer Nitro 5 15,6 " Intel Core i7 32 GB / 1472 GB - https://www.x-kom.pl/p/1122824-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i7-12700h-16gb-512960-win11px-rtx3060-144hz.html

Gigabyte AORUS 5 i7-12700H 16GB 1TB SSD - https://www.x-kom.pl/p/1114412-notebook-laptop-156-gigabyte-aorus-5-se4-i7-12700h-16gb-1tb-rtx3070-240hz.html

Nie chcę większego niż 16 cali. Pierwszy jest na i5 i zastanawiam się czy by mi wystarczył? Ostatni jest już na i7 i RTX3070 ale nie chciałbym mocno przekraczać 6000 zł i nie wiem czy potrzebuję aż takiej maszyny. Najbardziej chyba pasowałby mi przedostatni Acer na i7 12th gen, RTX3060, 32 GB i dwoma dyskami SSD. Jakoś mocno już nie gram na kompie ale zdarza się że potrafię całą sobotę prawie poświecić na nowy sezon PoE. Przy D4 też posiedzę trochę więc boję się jak laptop się zachowa przy długim graniu na dodatkowym monitorze. Względy takie jak klawiatura i mysz nie wymagają dyskusji ponieważ moje stare wysłużone graty mi do tego posłużą. Laptop głownie będzie podczas użytkowania stał i dostarczał moc i obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli aktualnie masz RTX 3060 w stacjonarce to poczujesz znaczący spadek wydajności względem laptopa.

Od Acera Nitro zdecydowanie lepszy będzie Legion z uwagi na realnie wyższe TGP (Acer podaje 140W ale w przypadku obciążenia CPU jest ono niższe), oraz ogólnie lepszą wydajność chłodzenia / wykonanie.

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 5800H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz - 5999 zł

ew. w wersji z 32GB kosztem systemu:
Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 5800H/32GB/512 RTX3060 165Hz - 6099 zł

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, manuelos napisał:

Jeśli aktualnie masz RTX 3060 w stacjonarce to poczujesz znaczący spadek wydajności względem laptopa.

Od Acera Nitro zdecydowanie lepszy będzie Legion z uwagi na realnie wyższe TGP (Acer podaje 140W ale w przypadku obciążenia CPU jest ono niższe), oraz ogólnie lepszą wydajność chłodzenia / wykonanie.

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 5800H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz - 5999 zł

ew. w wersji z 32GB kosztem systemu:
Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 5800H/32GB/512 RTX3060 165Hz - 6099 zł

 

Jakoś nie mogę się przemóc na procesor AMD. Wiem że są całkiem niezłe ale boję się że będą miały spadki FPS podczas gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 i5-12450H/16GB/512 RTX3050 165Hz 3999 złotych

Do PoE RTX 3050 z wysokim TGP wystarczy. Do PoE 2 pewnie też, chociaż trzeba będzie ograniczyć detale. Ten Lenovo ma bardzo dobrą matrycę FHD IPS i przyzwoitą wydajność. System chłodzenia dość dobrze radzi sobie z tymi podzespołami. Mógłby być lepiej wykonany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Stefan999 napisał:

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 i5-12450H/16GB/512 RTX3050 165Hz 3999 złotych

Do PoE RTX 3050 z wysokim TGP wystarczy. Do PoE 2 pewnie też, chociaż trzeba będzie ograniczyć detale. Ten Lenovo ma bardzo dobrą matrycę FHD IPS i przyzwoitą wydajność. System chłodzenia dość dobrze radzi sobie z tymi podzespołami. Mógłby być lepiej wykonany. 

Ok ale PoE to tylko jedna z gier w która gram sezonowo. Głównie mam na blacie Warzone 2 i New Worlda. Coraz mocniej myśle o tym Gigabyte. Czy ktoś tu korzysta z laptopów Gigabyte? Jak to jest w Acerach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marcinmil napisał:

Jakoś nie mogę się przemóc na procesor AMD. Wiem że są całkiem niezłe ale boję się że będą miały spadki FPS podczas gry.

Dlaczego miałyby mieć spadki FPS ? Te procesory i tak są z dużym zapasem do możliwości GPU, które to jest najważniejsze w grach. Dropy FPS występują w laptopach które mają słabe chłodzenie , powodując przekraczanie temperatur i zrzucania taktowania GPU/CPU - dlatego właśnie Legion jest tu najlepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marcinmil napisał:

Jakoś nie mogę się przemóc na procesor AMD. Wiem że są całkiem niezłe ale boję się że będą miały spadki FPS podczas gry.

OD ZEN2 już amd jest ogarnięte to nie to co kiedyś ;) najlepszy cpu na świecie obecnie jest od amd :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

OD ZEN2 już amd jest ogarnięte to nie to co kiedyś ;) najlepszy cpu na świecie obecnie jest od amd :] 

Ok. Czyli na Ryzenie 7 5800h jest podobna wydajność jak na intelu i5 czy i7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, marcinmil napisał:

Ok. Czyli na Ryzenie 7 5800h jest podobna wydajność jak na intelu i5 czy i7?

Pomijając fakt, że zestawiasz konkretny model AMD z bliżej nieokreślonymi Intela to tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, manuelos napisał:

Pomijając fakt, że zestawiasz konkretny model AMD z bliżej nieokreślonymi Intela to tak.

Chodzi mi ryzen 7 5800h a Intel i5 lub i7 12 gen. Ewentualnie 11 gen z intela. Dużo nie trzeba szukać bo i5 to będzie albo 11400h jeśli chodzi o 11 gen a 12 gen to 12500h. Natomiast i7 to chyba było oznaczenie 12700h 12 gen i 11800h 11 gen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od konkretnej gry ale jak najbardziej 5800H vs 11400H są niemal identyczne pod względem wydajności w grach ( w wielu aplikacjach Ryzen będzie o wiele szybszy).

To samo się tyczy 12500H.

Przy 12700H różnica teoretycznie jest na korzyść intela, ale przy tym GPU to raczej małe prawdopodobne, ważniejsza będzie wydajność GPU jak i całościowa wydajność układu chłodzenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, manuelos napisał:

Dużo zależy od konkretnej gry ale jak najbardziej 5800H vs 11400H są niemal identyczne pod względem wydajności w grach ( w wielu aplikacjach Ryzen będzie o wiele szybszy).

To samo się tyczy 12500H.

Przy 12700H różnica teoretycznie jest na korzyść intela, ale przy tym GPU to raczej małe prawdopodobne, ważniejsza będzie wydajność GPU jak i całościowa wydajność układu chłodzenia.

Czyli przesiadając się w sumie z leciwego swojego i7-7800x na ryzena 7 5800h to i tak prawdopodobnie odczuje różnice na plus? Można gdzieś sprawdzić jak te procesory są sklasyfikowane? Po prostu wydając 6 tys nie chce żałować zakupu. Słyszałem ze legiony maja dobre chłodzenie. Jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, marcinmil napisał:

 Słyszałem ze legiony maja dobre chłodzenie. Jak to jest?

No właśnie tak jak słyszałeś, przecież dokładnie z tego powodu Ci je polecam ;)

 

17 minut temu, marcinmil napisał:

Czyli przesiadając się w sumie z leciwego swojego i7-7800x na ryzena 7 5800h to i tak prawdopodobnie odczuje różnice na plus? 

Oj zdecydowanie tak, to jest przepaść w architekturze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, manuelos napisał:

No właśnie tak jak słyszałeś, przecież dokładnie z tego powodu Ci je polecam ;)

 

Oj zdecydowanie tak, to jest przepaść w architekturze

Dzięki za informacje. Muszę tylko doczytać dokładnie co i jak z konfiguracji wybrać i chyba postawie na legiona. Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.dubel

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...