Skocz do zawartości
Astec

Zasilacz 750 W Gold do kwoty 500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
Powoli przymierzam się do zmiany zasilacza do zestawu z Ryzenem 5 7600X i RTX 3070 (do tego 2 dyski M2 i 8 wentylatorów 120 mm z ARGB). Zestaw ten nie jest najbardziej prądożernym zestawem na świecie, ale patrząc przyszłościowo zdecydowany jestem na jednostkę 750 W. W planach mam dołożenie 3 dysku NVMe i wymianę karty graficznej na RTX 4070/4070 Ti. Wymaganiami jakie stawiam przed nowym zasilaczem są: 
- 750 W mocy, 
- modularne okablowanie, 
- certyfikat 80 PLUS Gold, 
- parametry pracy (regulacja napięć, tętnienia, sprawność) na dobrym poziomie, 
- cena do 500 zł.
Kandydatem numer 1 jest Endorfy Supremo FM5 750W, bo wydaje mi się, że z powodzeniem wpisuje się w moje wymagania, ale jak to jednak bywa nic nie jest do końca oczywiste. Czytając różne tematy na forach obserwuje negatywne nastawienie do zasilaczy czy też innych produktów Endorfy (czy dawnego SPC). Do argumentów przeciw najczęściej zaliczają chińskie pochodzenie, wysoką awaryjność, niskiej jakości komponenty, brak ekspansji na rynkach zagranicznych oraz dalekie od ideału parametry pracy. Jestem trochę zmieszany, ponieważ przez 5 lat używałem Supremo FM2 750W i byłem w pełni zadowolony. Co o tym myślicie? Czy zasilacz od Endorfy spełni pokładane w nim nadzieję czy lepiej szukać lepszych, ale też droższych produktów konkurencji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chińskie pochodzenie mają praktycznie wszystkie zasilacze na rynku. Testy modeli FM5 850W czy 1000W pokazują wysokiej jakości komponenty oraz dobre parametry prądowe. Przyczepić się można do braku złącza 12VHPWR w nowym modelu zasilacza (trzeba będzie stosować adapter dołączony do 4070).

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Astec napisał:

Jestem trochę zmieszany, ponieważ przez 5 lat używałem Supremo FM2 750W i byłem w pełni zadowolony. Co o tym myślicie? Czy zasilacz od Endorfy spełni pokładane w nim nadzieję czy lepiej szukać lepszych, ale też droższych produktów konkurencji?

Ja dziesięć czy dwadzieścia lat temu potrafiłem przez siedem czy dziesięć lat jechać na gównianych (w porównianiu do dzisiejszych) zasilaczach i też byłem zadowolony. A FM2 nawet w porównaniu do dzisiejszych to zasilacz niegówniany, bo wręcz dobry.

Zacząłbym od tego, że Silentium sprzedaje się dużo, więc generuje to dużo opinii, a to zwykle zwiększa ilość takich negatywnych. Osobiście Silentium nie polecam, bo przeszkadza mi, że nie są to zasilacze zbyt powszechnie i dokładnie przetestowane, więc uważam polecanie czegoś takiego za nie do końca odpowiedzialne. Mało testów, zwykle powierzchowne i co do zasady pochodzące od rodaków. Nie chcę snuć teorii spiskowych o Silentium dającym w łapę polskim recenzentom, ale to po prostu możliwe i bardziej prawdopodobne niż konkurencja opłacająca cały i renomowany świat. Dodatkowa siłą Silentium jest bycie marką budżetową, która umie sensownie przycinać. Do tego mniej rozpoznawalną, więc nie płacisz u nich zwyczajowego premium za uznany znaczek, a wręcz oni, by do siebie zachęcić, muszą za dane pieniądze dać wyjątkowo dobrze. Czasem nawet zdarza się im dać lepiej niż reszta. Jednak nawet wtedy wielkość tego "lepiej" lub "taniej" jest wg mnie nieistotna. Podsumowując to wszystko, ja nie chciałbym takiego zasilacza w swoim kompie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym dopłacić 50 zł i wziąć zasilacz na platformie Seasonic ze świetną regulacją napięć i 10 lat gwarancji:

https://www.x-kom.pl/p/516627-zasilacz-do-komputera-phanteks-amp-750w-80-plus-gold.html

Ewentualnie be quiet z ATX 3.0 (niestety, aktualnie niedostępny):

https://www.x-kom.pl/p/1114799-zasilacz-do-komputera-be-quiet-pure-power-12-m-750w-80-plus-gold.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, MassTA napisał:

Wolałbym dopłacić 50 zł i wziąć zasilacz na platformie Seasonic ze świetną regulacją napięć i 10 lat gwarancji:

https://www.x-kom.pl/p/516627-zasilacz-do-komputera-phanteks-amp-750w-80-plus-gold.html

I to jest właśnie esencja opłacalności Silentium. W swojej cenie zwykle nawet bardzo opłacalne, ale dopłać 10-15% i przebieraj w sprawdzonych i markowych, a jak znasz rynek, to za tą niewielką dopłatę kupisz wręcz coś odczuwalnie lepszego - w przykładzie kolegi masz tryb pół-pasywny i dłuższą gwarę. Żeby nie było, że to jakiś odosobniony przypadek, ja rzucę kolejnym przykładem: https://www.ceneo.pl/102474830 Uznany OEM; poł-pasywny; dziesięć lat gwary; linia Toughpower, która ma dobre dwadzieścia lat, więc dla kogoś może być kultowa :D

Te pięć dych czy nawet stówa to żadne oszczędności z perspektywy dobrych kilku lat, które zasilacz zwykle posłuży, a z Silentium będziesz mieć za nie coś gorszego. Silentium jest dobre jedynie dla osób, które liczą każdą złotówkę, mają napięte budżety, bo po prostu nie mają więcej pieniędzy i wtedy te pięć dych-stówa kupi im np. konieczne chłodzenie na procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z FM5 jest też taki plus, że gwarancję masz d2d. Rodzi się pytanie czy zasilacz musi mieć złącze 12VHPWR - jeśli nie, warto polować na coś sprawdzonego pokroju RM750x/GX750 Jak masz apkę w xkomie, zerknij w piątki od 7 rano, często są promocje na PSU. P.S. xkom od początku stycznia nie robił promocji na komponenty, jak nie musisz mieć na szybko warto śledzić poniedziałki/wtorki. Jak masz konto na pepper to ustaw sobie alert na zasilacze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim szukaj czegoś z 12VHPWR, szczególnie jeśli w planach wymiana karty. Bez sensu na dziś kupować zasilacz bez takiego złącza. Ewentualnie rozglądać się za takimi gdzie można dokupić kabelek osobno (Seasonic, Be Quiet, Thermaltake).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2023 o 17:52, Dirian napisał:

Przede wszystkim szukaj czegoś z 12VHPWR, szczególnie jeśli w planach wymiana karty. Bez sensu na dziś kupować zasilacz bez takiego złącza. Ewentualnie rozglądać się za takimi gdzie można dokupić kabelek osobno (Seasonic, Be Quiet, Thermaltake).

Dołączam się do tematu, bo chciałbym przy okazji zadać pytanie. Czy posiadanie złącza 12VHPWR jest ważniejsze, niż posiadanie nowego standardu ATX 3.0?

Także, planuję podobny zestaw (7800X3D+RX 6950/7900 XT/RTX 4070 Ti), ale też zastanawiam się, czy warto dopłacać 150-200 zł różnicy do ATX 3.0 dla takiego zestawu w praktyce?

Na moment obecny, pomijając niedostępnego be quiet!, wyżej wymienione Phanteks AMP czy TOUGHPOWER GF1 to wciąż porządne jednostki, ale takiego MSI MPG A850G PCIE5 można już kupić za ok. 700 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie 12VHPWR jest mniej istotne. Zwalnia Cię z korzystania z przejściówki, która prawidłowo podpięta zdecydowanie nie powinna sprawić problemów, ale oczywiście jest dodatkowym połączeniem, którego na taką chamską logikę lepiej, żeby nie było. Z drugiej strony takim samym połączeniem jak modularność zasilacza. Jest jeszcze sprawa tego, że taką przejściówką miało być można podać karcie maksymalnie "jedynie" 450W, ale nie wiem, czy w końcu się tego trzymają, czy nie.

W ATX 3.0 istotne są zwiększone możliwości radzenia sobie z nagłymi skokami poboru prądu kart graficznych. W przypadku nieradzenia sobie z nimi będą podczas obciążenia, np. zwyczajnego grania, lecieć restarty kompa, więc ów będzie w tym zastosowaniu nieużywalny. Jednak jak dotąd problem z tymi skokami zwykł dotyczyć kart z co najmniej wysokiej półki (RTX >=80). Jeśli chodzi o te rozpatrywane przez Ciebie, jedynie w przypadku 4070 Ti bym się tym nie martwił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że w przypadku mojego zestawu, używanie be quiet! Pure Power 12 M 650W raczej nie będzie rozsądne?

Po taniości na ATX 3.0, mam na oku Gigabyte UD850GM PG5, choć to bardzo średni zasilacz i w dodatku bez 12VHPWR. Czy kupno zasilacza zwykłego ATX 850W (np. GF1) może stanowić alternatywę dla kupna ATX 3.0? 50-100 zł różnicy względem ATX 3.0 850W, na moment obecny.

Z drugiej strony, planuję modernizację PC w przyszłości, to wymianę CPU i GPU, więc warto rozważyć większą inwestycję w zasilacz, ale też pytanie, czy przyszłe GPU będą bardziej stabilne, czy może ATX 3.0 stanie się nowym standardem, bez którego GPU nie odpali czy coś, ale też PC będzie tylko do gier, więc raczej obciążeń nie będzie.

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przyszłości, nikt Ci jej nie przewidzi. Pure Power 12M to najtańsza (sensowna i w miarę dobrze przetestowana) opcja ATX 3.0. 650W zasilacza ATX 3.0 powinno starczyć do tych kart, ale to tak trochę mało, a procka zmienisz na prędzej bardziej prądożernego niż mniej. Taki Radeon 6950 żre w grach 450W, a skoki ma do 500-600W, z którymi raczej nie poradzi sobie zasilacz 650W nie-ATX 3.0. Kupno zasilacza ATX 2.X to taka alternatywa, jak Ci ją opisałem w powyższym poście. Ogółem tyle kasy wydajesz na ten sprzęt, a kombinujesz, żeby pięc dyszek-stówkę przyciąć na zasilaczu...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Ogółem tyle kasy wydajesz na ten sprzęt, a kombinujesz, żeby pięc dyszek-stówkę przyciąć na zasilaczu...

Niby tak, że nie ma co oszczędzać z takim zestawem, ale jednak wolę nie wydawać więcej, niż praktycznie będę potrzebować. No i, przez obecne ceny GPU, przyda się każda zaoszczędzona złotówka.

9 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

W ATX 3.0 istotne są zwiększone możliwości radzenia sobie z nagłymi skokami poboru prądu kart graficznych [...] Taki Radeon 6950 żre w grach 450W, a skoki ma do 500-600W, z którymi raczej nie poradzi sobie zasilacz 650W nie-ATX 3.0. Kupno zasilacza ATX 2.X to taka alternatywa, jak Ci ją opisałem w powyższym poście.

Właśnie, w praktyce podczas grania, powinienem się obawiać o te skoki czy coś? Bo widzę, że ludzie i tak kupują zestawy z mocnym procem i RTX 4070 Ti z Supremo FM5, ale ja celuję bardziej w wymienione Radeony.

Tutaj mam dylemat między zachowaniem pieniędzy na wciąż drogie GPU, a zabezpieczeniem na przyszłość w postaci ATX 3.0. Co prawda, można w przyszłości dokupić 12VHPWR do zasilacza ATX 2.X, bo to chyba usprawnia starsze zasilacze, ale to złącze chyba jest dedykowane pod karty Nvidia.

Niby taki złoty środek to be quiet! Pure Power 12 M, ale ciężko go kupić i trzeba będzie na niego polować, bo co chwilę się wyprzedaje.

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mercury3 napisał:

Niby tak, że nie ma co oszczędzać z takim zestawem, ale jednak wolę nie wydawać więcej, niż praktycznie będę potrzebować. No i, przez obecne ceny GPU, przyda się każda zaoszczędzona złotówka.

To może należy odpuścić szarpanie się na mocniejszą kartę kosztem pewnie wszystkiego innego? Bo widząc takie rozterki przeczuwam chłodzenie, które nie wyrobi z prockiem, płytę główną, która nie wyrobi z prockiem, zasilacz, który ledwo styknie i będzie wył albo się wyłączał, a to wszystko w podstawowej obudowie, która nie będzie w stanie wietrzyć tego zestawu. I później będziesz tu przychodził, pytał o rozwiązanie, gówno z tego wyjdzie, a w międzyczasie minie czas na zwrot części, więc skończysz wydając kolejne pieniądze na to, co powinieneś kupić od razu i może jeszcze serwisanta, który to ogarnie już na pewno ;)

Godzinę temu, Mercury3 napisał:

Właśnie, w praktyce podczas grania, powinienem się obawiać o te skoki czy coś? Bo widzę, że ludzie i tak kupują zestawy z mocnym procem i RTX 4070 Ti z Supremo FM5, ale ja celuję bardziej w wymienione Radeony.

Z trzech kart, które wymieniłeś, nie musisz obawiać się o skoki (i pobór, i nawet szczególną wentylację obudowy) tylko w przypadku 4070 Ti, bo tu jest kulturka: https://www.techpowerup.com/review/pny-geforce-rtx-4070-ti-oc/39.html Masz tu coś takiego jak Power Spikes 20ms, więc możesz sobie te skoki zobaczyć. Do wymienionych Radeonów lepiej kup sobie zasilacz ATX 3.0 albo dobry i z większym zapasem 2.X typu bezpieczne 850W. W przypadku zasilaczy ATX 3.0 miej na uwadze, że w związku z 12VHPWR mają mniej przewodów PCIe 6+2, które będą potrzebne do tych Radeonów.

Godzinę temu, Mercury3 napisał:

Tutaj mam dylemat między zachowaniem pieniędzy na wciąż drogie GPU, a zabezpieczeniem na przyszłość w postaci ATX 3.0. Co prawda, można w przyszłości dokupić 12VHPWR do zasilacza ATX 2.X, bo to chyba usprawnia starsze zasilacze, ale to złącze chyba jest dedykowane pod karty Nvidia.

Niby taki złoty środek to be quiet! Pure Power 12 M, ale ciężko go kupić i trzeba będzie na niego polować, bo co chwilę się wyprzedaje.

Kabelek 12VHPWR do zasilacza ATX 2.X nie zmienia nic - jedynie wygląda inaczej niż kable 6+2 wpięte w przejściówkę. Ogółem w kompach zabezpiecza się na przyszłość, jeśli ma się na to dodatkowe pieniądze, a nie zabezpiecza kosztem teraźniejszości. Na tej zasadzie, że przy nienaginalnym budżecie pierw planujesz najmocniejszego kompa, na którego możesz sobie pozwolić i który będzie działał, jak należy (na zasadzie np. chłodzenie wyrabiało z prockiem czy procek z kartą). W drugiej kolejności, jeśli możesz sobie na to pozwolić, dopłacasz do jakichś zabezpieczeń typu mocniejszy niż potrzebujesz teraz procesor czy zasilacz z zapasem mocy. Podzespoły się wrednie starzeją, a w im mocniejsze celujesz, tym wbrew pozorom częściej je wymieniasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

To może należy odpuścić szarpanie się na mocniejszą kartę kosztem pewnie wszystkiego innego? Bo widząc takie rozterki przeczuwam chłodzenie, które nie wyrobi z prockiem, płytę główną, która nie wyrobi z prockiem, zasilacz, który ledwo styknie i będzie wył albo się wyłączał, a to wszystko w podstawowej obudowie, która nie będzie w stanie wietrzyć tego zestawu.

W sumie, to mam RTX 2070 Super, więc mogę przeczekać do spadku cen nowszych GPU, a na razie kupić sam PC bez nowej karty.

Właśnie, te cięcia budżetowe to są dla lepszego chłodzenia za 200-400 zł, wszystkie B650 chyba mają przesadzony VRM (poza ASUS PRIME), planuję przewiewną obudowę za 400-450 zł, np. Regnum 400, ale to już tak dla ścisłości i dyskusja na inny temat, a co do zasilacza...

21 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Do wymienionych Radeonów lepiej kup sobie zasilacz ATX 3.0 albo dobry i z większym zapasem 2.X typu bezpieczne 850W. W przypadku zasilaczy ATX 3.0 miej na uwadze, że w związku z 12VHPWR mają mniej przewodów PCIe 6+2, które będą potrzebne do tych Radeonów.

Kabelek 12VHPWR do zasilacza ATX 2.X nie zmienia nic - jedynie wygląda inaczej niż kable 6+2 wpięte w przejściówkę. Ogółem w kompach zabezpiecza się na przyszłość, jeśli ma się na to dodatkowe pieniądze, a nie zabezpiecza kosztem teraźniejszości. Na tej zasadzie, że przy nienaginalnym budżecie pierw planujesz najmocniejszego kompa, na którego możesz sobie pozwolić i który będzie działał, jak należy (na zasadzie np. chłodzenie wyrabiało z prockiem czy procek z kartą). W drugiej kolejności, jeśli możesz sobie na to pozwolić, dopłacasz do jakichś zabezpieczeń typu mocniejszy niż potrzebujesz teraz procesor czy zasilacz z zapasem mocy. Podzespoły się wrednie starzeją, a w im mocniejsze celujesz, tym wbrew pozorom częściej je wymieniasz.

W przypadku ATX 3.0 dla Radeonów, 750W to takie minimum czy po prostu wystarczy? Rekomendacje zalecają 700-800W, w zależności od modelu danej firmy, ale chyba jednak RX 6950 XT odpuszczę, pomimo niższej ceny, bo to "smok" w porównaniu do RX 7900 XT.

A jeszcze zapytam, co sądzisz o Gigabyte UD850GM PG5 (rev. 2.0), unikać czy kupić (w ostateczności)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyborem chłodzenia poczekalbym na testy 7800X3D. Cholernie bym się zdziwił, jakby w takich gierkach (do których w sumie jest stworzony) nie ogarniało go chłodzenie powietrzne bliżej dwóch stówek niż czterech. Inna sprawa, że nie zdziwiłbym się, jakby był dziadem gorącym i w zasadzie niereagującym na moc chłodzenia wzorem 5800X3D - prockiem nie dla osób wydyganych w temacie temperatur. Ogółem, jeśli potrzebujesz oszczędności, w pierwszej kolejności nie napinałbym się na 7800X3D, który pewnie będzie kosztował jeszcze więcej niż się spodziewasz. Rozwalenie budżetu przydrogim prockiem do stopnia szukania groszowych oszczędności wszędzie to podstawowy błąd w komponowaniu komputerów. Prędzej już idzie zrozumieć grafikę, ale to tak samo złe.

Co do obudów, Regnum 400 i ogółem przewiewne skrzynki Silentium/Endorfy są spoko w swojej kategorii cenowej <400 PLN.

21 minut temu, Mercury3 napisał:

W przypadku ATX 3.0 dla Radeonów, 750W to takie minimum czy po prostu wystarczy? Rekomendacje zalecają 700-800W, w zależności od modelu danej firmy, ale chyba jednak RX 6950 XT odpuszczę, pomimo niższej ceny, bo to "smok" w porównaniu do RX 7900 XT.

Jeśli mówimy o tych samych Radeonach co wcześniej, to tak, 750W ATX 3.0 to takie sensowne minimum. Starczy mocowo, a ATX 3.0 zepewni niewrażliwość na skoki poboru, ale jeśli weźmiesz sobie jakiegoś siorbiącego 400+W Radeona, a do tego dodasz resztę kompa, to nie zdziw się, jeśli zasilacz 750W będzie głośnawy. Najlepiej, żeby pobór mocy zestawu nie przekraczał 60% mocy znamionowej, bo zwykle mniej więcej przy tym obciążeniu wentylatory gwałtownie przyspieszają. Moją opinię na temat sensu zakupu 3.0 już znasz, a co do zapasu mocy i zasilacza proponuję tu wrócić, kiedy będziesz już miał wybraną resztę sprzętu.

32 minuty temu, Mercury3 napisał:

A jeszcze zapytam, co sądzisz o Gigabyte UD850GM PG5 (rev. 2.0), unikać czy kupić (w ostateczności)?

Cienizna i raczej głośny (patrząc po testach 1000W). 

Pure Power 12. Asus i MSI wydali ostatnio jakieś tanie zasilacze PCIe 5.0, ale nie widziałem sensownych testów i nie wiem ile kosztują. Coś też chyba niedrogiego ma wydać Enermax. Generalnie jakbyś wygrzebał jakiś tani zasilacz ATX 3.0, to możesz tutaj podrzucić do rozważenia, bo takich nam do polecania brakuje, a ja mogłem pojawienia się jakiegoś nie zauważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...