Skocz do zawartości
LEG1ON

Ocena 2 zestawów ~11/12k + potencjalnie monitor, głownie gry + rozrywka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, raz na kilka lat wymienam komputer, i przyszła ta chwila :)

Prosiłbym o ocenę 2 zestawów które złożyłem przegladając forum i czytając xkoma i morele. Budżej mniej więcej 11-12k, nie jest jakiś sztywny, ale im mniej tym lepiej. Możliwe, że to co złożyłem w ogóle mi nie jest potrzebne i starczy coś słabszego za 8-9k. 

 

Komp do gier i jako domowe centrum rozrywki, oglądanie YT, discordy, dużo okienek na raz. Gry głownie MMO, Witcher, Diablo 4, Hogwarts (żona chce grać :)).

Granie będzie na 1440p na ultrawide (którego chce kupić też teraz razem z kompem) - więcej poźniej (poniżej).

 

W obu zestawach starałem się zostawić wszystko to samo, poza płytą glowna, prockiem i ramem (coby było łatwiej porównać).

Zestaw na i5 -> https://www.morele.net/inventory/info/e9f23f3f/ -> 11337 zł

Zestaw ma Ryzenie -> https://www.morele.net/inventory/info/df206dae/ -> 12053 zł - 410 zł (bo promka) = 11643 zł (ale jest promka na Morele chwilowo na AMD, wiec -410zl jest na plyte+procka)

 

Osobiście jestem bardziej przychylny intelowi (bo zawsze ich miałem i i5 13600k jest po prostu dobry), ale nie skreślam AMD. Wiem, że 1700 jest prawie martwe, a AM5 nowe i będzie można coś rozbudowywać, ale sprawa ma się tak, że ja naprawdę nie ruszam zestawów przez lata, nie lubię i nie czuję potrzebny dopóki jakoś zipie.

Poprzedniego kompa złożyłem z wasza pomoca 8.5 lat temu (i5 4690k, gtx970, 8gb ramu). Jedyne co przez ten czas zrobiłem to dołożyłem  do 16gb ramu, więc "możliwość rozbudowy" AM5 przez kolejne minimum 2 lata (a pewnie nie dużo więcej) nie ma dla mnie żadnego znaczenia, bo jak już coś zrobie za lat 5 powiedzmy, to będzie AM7 pewnie. 

To czego teraz szukam, to stabilnej, prawie "bezobslugowej" platformy (moze byc lekki UV i OC), która starczy na kolejne kilka lat. Jezeli zestaw z Ryzenem jest szybszy i duzo lepszy, to go wezme, ale nie zalezy mi na tym, że można go rozbudowywać bo i tak tego nie zrobie. Jezeli sa podobne, albo i5 13600k jest "ogolnie" lepszy, to wolę intela. Wiem, ze wychodzi tez x3d za niedlugo, ale pewnie będzie się to wiązało z kolejna dopłata, a te prawie 12k już jest dla żony dość naciągane jak na samą "budę" :)

 

Czy te oba zestawy mają sens?

- czy te płyty główne sa OK do tych procków (w razie gdyby UV czy OC trzeba było zrobić)

- zasilacz - wyczytałem, że lepiej żeby był mocniejszy, bo wtedy nie będzie musiał chodzić na "wysokich obrotach", tylko czy ten Endorfy jest OK?

- 4080 dodałem Gainwarda Phantom, ale mogę wziąć cokolwiek innego, jeżeli będzie tańszy, na xkomie jest promka bodajże na Inno3d xchill za 5999zl

- Czy to chłodzenie wodne da rade?

- Dysk twardy jest 3ciej gen, ale wyczytałem że 4ta gen aż tyle mi nie da, a ważniejsza jest pojemność, przynajmniej na systemowy dysk

 

Co do monitora, to planuje kupic 34" curved, uwqhd, VA - najprawdopodobniej Iiyame https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-gb3467wqsu-b5-red-eagle-12580379/. Ewentualnie chodzi mi po glowie Samsung Odyssey g9 49 cali (ta starsza wersja za 5.5k), ale nie wiem czy to nie będzie zbyt duży szok jak się przesiąde z 2 x 27 cali na takiego duzego potwora. 

 

Sorry za przydlugawy post, będę wdzieczny, jeżeli ktoś doświadczony może rzucić okiem na obie listy i powiedziec czy to co tam jest ma sens, moze zasilacz za mocny, zly ram, plyta czy cos. Ciagle sie wacham czy intel czy AMD.

 

Pozdrawiam i milego wieczoru zycze wszystkim!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700X jest wydajniejszy w grach, Zasilacz 850W także będzie się nudził. AIO weź w wersji F240 (też wystarczy), 280mm nie wejdzie na górę w tej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi! Widzialem tez w jakims innym watku, ze paru forumowiczow sugerowalo, zeby brac 7700 (bez X), jak sie nie planuje podkrecania, bo mniej pradu zre i nie grzeje sie az tak, a performance jest minimalnie mniejszy tylko. Potem ktos pisal, ze mozna brac z 7700X i na eco mode dac, bo to jest to samo. Jak to wyglada w realu?

Edit: Na Morele.net cena z X czy bez X jest identyczna i normlanie, jak czlowiekowi daja cos za darmo (w tym przypadku literke X, to by to chcial), ale jak to w realu wyglada? Na YT pare recenzji widzialem, które sugerowaly, zeby isc w ten 7700 przy tych cenach energii (mniej pradu, wieksza kultura pracy, mniejsza temp). Jakas sugestia/opinia co do tego?

Edytowane przez LEG1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał z X i najwyżej zmniejszył limit mocy. Zawsze to nieco lepszy kawałek krzemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...