Skocz do zawartości
Marevo

Undervolting rtx 3080 12gb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj zrobiłem undervolting mojego zotaca rtx 3080 12gb. Po undervoltingu karta jest w miarę cicha przy temperaturze 72C pod obciążeniem jednak wydaje mi się, że po tym straciłem trochę na fpsach w grach. Czy zrobiłem w miarę dobrze ten undervolting ?. Starałem się robić według filmiku na YT z kanału TechManiacHD 

Edytowane przez Marevo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo bo nie pokazałeś jak :E zazwyczaj UV przynosi właśnie nawet poprawę wydajności bo zwyczajnie zegar rdzenia potrafi być wyższy gdy karta ma chłodniej i nie odbija się od limitu mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

Nie wiadomo bo nie pokazałeś jak :E zazwyczaj UV przynosi właśnie nawet poprawę wydajności bo zwyczajnie zegar rdzenia potrafi być wyższy gdy karta ma chłodniej i nie odbija się od limitu mocy

Zrzut_ekranu_2023-03-28_193047.thumb.png.e1c8b4de3533b8b43bd6cca712c8b450.png

 

Zrzut_ekranu_2023-03-28_192916.thumb.png.fbd1dd26fedb003a36191c60c0a5f431.png

 

tutaj ss z afterburnera 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dosyć mocne UV, także parę fps możesz stracić, w zależności od tego ile Twoja karta osiągała na domyślnych ustawieniach. Może miała 1900mhz? Zawsze możesz to nadrobić podkręcając ram, u mnie często +1000 działało, a jeśli nie to daj +500, testuj, sprawdzaj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukibossss napisał:

To dosyć mocne UV, także parę fps możesz stracić, w zależności od tego ile Twoja karta osiągała na domyślnych ustawieniach. Może miała 1900mhz? Zawsze możesz to nadrobić podkręcając ram, u mnie często +1000 działało, a jeśli nie to daj +500, testuj, sprawdzaj.

Gdzie ustawic +500 ? 

 

Przed tym UV temperatury karty na samym pulpicie potrafiły wynosić jakieś 50C a teraz wynoszą 30C tylko no właśnie wydaje mi się że z 10 fpsow straciłem na tym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Marevo napisał:

Gdzie ustawic +500 ? 

 

memory clock w afterburnerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marevo napisał:

Przed tym UV temperatury karty na samym pulpicie potrafiły wynosić jakieś 50C a teraz wynoszą 30C tylko no właśnie wydaje mi się że z 10 fpsow straciłem na tym 

To akurat nie ma nic do rzeczy, może teraz ci się wentylaory obracają na niskich obrotach bo nieświadomie coś zmieniłeś a przed ten leciała na fabrycznych ustawieniach czyli działał tryb pasywny bez obciążenia. Jak po tak agresywnym uv do 0.8v i tak przegraczasz 70c to coś tu nie pasuje że straciłeś 10fps na stock pewnie z 80c było i niski zegar, chyba że leciałeś na suszarce aby utrzymać przyzwoite temperatury :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Send1N napisał:

To akurat nie ma nic do rzeczy, może teraz ci się wentylaory obracają na niskich obrotach bo nieświadomie coś zmieniłeś a przed ten leciała na fabrycznych ustawieniach czyli działał tryb pasywny bez obciążenia. Jak po tak agresywnym uv do 0.8v i tak przegraczasz 70c to coś tu nie pasuje że straciłeś 10fps na stock pewnie z 80c było i niski zegar, chyba że leciałeś na suszarce aby utrzymać przyzwoite temperatury :> 

Hmm, to jutro będę próbował jeszcze raz to zrobić . A macie może jakiś pomysł jak to zrobić te uv żeby za dużo tych fpsow nie stracić a karta byłaby cichsza i chlodniejsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marevo napisał:

Hmm, to jutro będę próbował jeszcze raz to zrobić . A macie może jakiś pomysł jak to zrobić te uv żeby za dużo tych fpsow nie stracić a karta byłaby cichsza i chlodniejsza?

Przede wszystkim przetestuj to na jakiejś grze lub benchmarku na stocku przed jakimikolwiek zmianami zapisz sobie jakie wyszły FPS/wynik do tego warto też zanotować temperaturę lub max temperaturę, jakie miała core voltage, jakie taktowanie rdzenia, ile Wattów pobierała karta, obroty wentylatora.

Następnie robisz UV i testujesz znowu tym samym testem lub grą, te testy mają po pierwsze pokazać czy UV jest stabilny i nie wywali ci się gra lub sterownik, czy żadne artefakty też się nie pojawią w teście. Po drugi masz porównanie wtedy ile teraz karta wypluje fps/punktów, ile prądu pobiera i jak z temperaturami i wentylarorami.

I tak możesz się bawić jeszcze, robić agresywniejszy UV lub zluzować jeśli są problemy w teście i znowu ponowić próby.

I tak metodą prób i błędów dojdziesz jakie będzie optymalne UV/OC twojej karty.

Mój własny przykład z przed kilku dni. Przesiadłem się na 3090 i w obudowie od MSI Sekira 100R było za mało powietrza aby karta chodziła bez wentylatorów na 100% a i tak się dławiła. Albo musiałem zdjąć bok obudowy aby karta chodziła na 100% bez dławienia i przy znośnych obrotach wentylatorów i głośności albo robić agresywny UV i wtedy mogłem zamknąć bok obudowy.

Na nowej obudowie już mogłem zrobić tylko delikatny UV i jednocześnie nawet zwiększyć częstotliwość na rdzeniu w porównaniu do stokowych wartości.

Na starej obudowie zszedłem do 718 mV przy 1590 MHz na rdzeniu. Fabrycznie ten model niby ma 1710 chociaż przy otwartej obudowie czasem nawet robił 1740.

Max pobór spadł z 330W do okolic 250W wydajność  w teście wbudowanym w Shadow of Tomb Raider spadła ze 130 fps (stock) do 122 fps (UV).

Na nowej obudowie i nowym UV: 825 mV i zegarach 1770 MHz ten sam test pokazał 134 fps.

 

Więc TLDR test zanotowanie wyników, robienie UV, test, sprawdzanie porównywanie wyników i ewentualnie od nowa aż do zadowalającego UV lub braku stabilności, wtedy cofamy się z UV aby było stabilnie. Nikt nie chce w środku gry aby go wywaliło do pulpitu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma tufa tez 3080 12gb i mam ustawione 1950 mhz przy 900 mV. Stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić 0,806mV na 1830mhz i w cyberpunku po zrobieniu benchmarku wygląda to tak:

Przed UV:

1995-2025mhz

AVG FPS: 82,84

MIN FPS: 67,60

MAX FPS: 100 

Pobór: 300-330W

Wentylatory: 90-100%

Temp: 74C

Po UV:

AVG FPS: 78

MIN FPS: 64

MAX FPS: 96

Wentylatory: 60%

Temp: 68C 

Pobór: 220-250W

Grafika na najwyższych detalach z włączonym rt i dlss 1080p

 

Pograłem jakieś 30 min w cyberpunka i trochę tam w fortnite'a i nie wywaliło z gry żaden komunikat się nie pojawił.

 

Zostawić tak jak jest ? Czy próbować jeszcze robić ten UV ? 

 

 

 

Edytowane przez Marevo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to od Ciebie zależy. Ja jak miałem 3090 to chciałem uzyskać 0.8V i testowałem 1900mhz = wywałka, 1850mhz = wywałka, 1800mhz i było stabilnie, więc zostało 0.8V@1800mhz. Na defaultowych nastawach karta śmigała na ponad 2000mhz, więc wiadomo, że parę fps się straciło. Zawsze możesz iść w półśrodki i testować np. 0.95V@2000mhz wszystko od sztuki zależy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...