Skocz do zawartości
Baronik

Ocena upgrade'u zestawu do ok. 6k PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zaktualizować mój komputer jak w sygnaturce. Będzie wymiana obudowy, MB, CPU, GPU, RAM, SSD systemowy, chłodzenie oraz zasilacz. Wszystkie powyższe komponenty zamierzam kupić nowe (niekoniecznie w Morele, akurat tam znalazłem w miarę tanio i z większym wyborem niż w X-Kom), zaś GPU na Allegro/OLX, używane z gwarancją. Gram głównie w Fallout 76, zamierzam grać w Diablo IV, bo beta bardzo mi się spodobała, reszta tak z doskoku.

Oto wybrane części:

https://www.morele.net/inventory/info/c3f2c2c3/

I teraz pytania do znawców tematu:

1. Czy ogólnie wybór komponentów jest prawidłowy, czy nie ma jakichś konfliktów, nietrafionego wyboru części itp. (dodam, że wybrany GPU to RTX 3070)?

2. Czy faktycznie będę musiał dopłacić za update BIOS do Ryzena 5xxx, bo standardowo nie wstanie?

3. Czy wybrane chłodzenie CPU nie zablokuje RAMów, które wybrałem? Płyta niby ma 4 sloty, więc można obsadzić te banki bardziej oddalone od chłodzenia, ale mimo to wolę wiedzieć wcześniej.

Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi i opinie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 5700X i 5800X mają identyczną wydajność w grach.

Co do płyty - zależy którą wersję BIOSu wgrano w fabryce. Jeśli będzie wystarczająco nowa to procek ruszy. Jeśli nie to możesz sam zrobić aktualizację BIOSu z pendrive'a, bez procesora w gnieździe.

Fortis nie zablokuje RAMu, a kości należy włożyć w sloty A2 i B2 (na przemian).

Poprawki:

równie dobry dysk: https://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-kc3000-1tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen4-nvme-skc3000s-1024g-5949889/

zasilacz: https://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-toughpower-gf1-750w-ps-tpd-0750fnfage-1-6015720/

Rozważ nieco szybszą kombinację Intela:
https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-13500-2-5-ghz-24-mb-box-bx8071513500-12462058/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b760-pro-rs-d4-12614583/

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-argb-ey3a007-11788465/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, kalderon napisał:

Ryzeny 5700X i 5800X mają identyczną wydajność w grach.

No tak zupełnie identycznej to bym nie powiedział, ale wiem, że zbliżoną na pewno ;)

48 minut temu, kalderon napisał:

Co do płyty - zależy którą wersję BIOSu wgrano w fabryce. Jeśli będzie wystarczająco nowa to procek ruszy. Jeśli nie to możesz sam zrobić aktualizację BIOSu z pendrive'a, bez procesora w gnieździe.

Czyli można uruchomić komputer bez procesora do BIOSu?

48 minut temu, kalderon napisał:

o tym nie wiedziałem, że równie szybki i dobre opinie, a przy okazji ponad stówkę tańszy! Dzięki!

48 minut temu, kalderon napisał:

Myślałem o tym, bo nowsza platforma, procek trochę szybszy, ale droższy o ponad 2 stówki. Niby zaoszczędzę na chłodzeniu, bo do 65W faktycznie Fera wystarczy, ale musiałbym jakąś inną płytę dobrać, bo wolałbym ASRocka już nie brać. A jak z RAMami? Z tego co czytałem i oglądałem, to Ryzen ma "wywalone" na szybkość i timingi, a czy w przypadku Intela i tych Gear'ów (1, 2) nie będę musiał też droższych pamięci szukać?

Edytowane przez Baronik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczna, w grach oba boostują do niemal takich samych zegarów, różnica w wydajności to max pojedyńcze klatki.

Na płycie jest specjalny przycisk, wkładasz pendrive z BIOSem (odpowiednio sformatowany) do właściwego gniazda USB, wciskasz przycisk i robi się aktualizacja. Dokładna instrukcja będzie z płytą.

Ryzeny jak najbardziej lubią szybki RAM (do 3600-3800) z ciasnymi timingami. Ja bym powiedział że to Intel jest ciut mniej wrażliwy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach to praktycznie 5600 i 5800X mają identyczną wydajność :E Dopiero 5800X3D to skok jakościowy. No chyba, że akurat Fallout 76 jako multi tak dobrze wykorzystuje 8c16t - nie wiem nie grałem w to nigdy, ale pewnie da się to sprawdzić w internece.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13400f kosztuje tysiaka, IMO 13500 nie jest wart dopłaty.

Z procków wartych kupna, to jak dla mnie 12400f, 13400f, a od AMD 5600, 5800X3D, wg mnie AM5 też ma sens jeśli bierzemy pod uwagę przyszłe upgrade'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod GPU na poziomie max RTX 3070 to spokojnie można wziąć Ryzena 5 5600 i sobie nie zawracac głowy dopłatami do droższych CPU. 

btw. raczej rozejrzałbym się za RX 6800, cena podobna, wydajność wyraźnie wyzsza, więcej VRAM.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton twierdzi że 5600 bywa za mało do 3070.

52 minuty temu, Pioy napisał:

3400f kosztuje tysiaka, IMO 13500 nie jest wart dopłaty.

Z procków wartych kupna, to jak dla mnie 12400f, 13400f,

No nie, to 13400F nie jest wart żadnej dopłaty, w grach ma identyczną wydajność jak 12400F. Kolejne oczko wydajnościowe u Intela to właśnie 13500, a następne - 13600KF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kalderon napisał:

Lipton twierdzi że 5600 bywa za mało do 3070.

Chyba grając w 720p :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Mate_usz napisał:

Ryzen 7 5800x i 5700x mają podobną wydajność więc można trochę przyoszczędzić, no na twoim miejscu rozważyłbym zestaw na intelu ze względu na nowszą platformę jak i szybkość procka. A tutaj link do zestawu na intelu ---> https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/DOpvj1llpK

Dzięki za propozycję, ale wybrałeś mi kilka części, na które raczej na pewno bym się nie zdecydował - RAMy i cooler cpu bez RGB (a ja lubię RGB ;), zasilacz od Endorfy (nie mam zaufania do tej firmy w kwestii zasilaczy, wole sprzęty uznanych marek, które dają wieloletnią gwarancje na swoje produkty, jak Corsair, Be Quiet, Seasonic, EVGA itp.).

10 godzin temu, Dirian napisał:

Pod GPU na poziomie max RTX 3070 to spokojnie można wziąć Ryzena 5 5600 i sobie nie zawracac głowy dopłatami do droższych CPU. 

btw. raczej rozejrzałbym się za RX 6800, cena podobna, wydajność wyraźnie wyzsza, więcej VRAM.

poczytałem wczoraj i chyba faktycznie RX 6800 będzie lepszym wyborem - ostatnio sporo nowych gier dławi się na 8GB (m.in. RE4, TLOUS), więc nawet mimo gry w 1080p, lepiej będzie wziąć Radka. Na Allegro i OLX mniejsza podaż i ciężej znaleźć w dobrej cenie sprzęt z gwarancją, ale będę obserwować okazję, to może coś się trafi fajnego.

10 godzin temu, kalderon napisał:

No nie, to 13400F nie jest wart żadnej dopłaty, w grach ma identyczną wydajność jak 12400F. Kolejne oczko wydajnościowe u Intela to właśnie 13500, a następne - 13600KF.

Raczej zdecyduję się na 13500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Baronik napisał:

zasilacz od Endorfy (nie mam zaufania do tej firmy w kwestii zasilaczy, wole sprzęty uznanych marek, które dają wieloletnią gwarancje na swoje produkty, jak Corsair, Be Quiet, Seasonic, EVGA itp.).

Firma nic nie znaczy, każda z wymienionych alternatyw oprócz topowych zasilaczy produkuje też masę śmieci przy których Vero 5 to Rolls-Royce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Baronik napisał:

 musiałbym jakąś inną płytę dobrać, bo wolałbym ASRocka już nie brać. 

Dlaczego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Gloin napisał:

Dlaczego? 

BIOS - obecnie mam ASRocka i bios jest średnio intuicyjny, a słyszałem też, że seria Taichi odstaje tutaj już mocno od konkurencji typu ASUS, MSI czy GB. Co prawda Taichi nie planuje kupować, bo to wyższa półka, ale generalnie jak w tej samej cenie będzie ASRock i wyżej wymienione, to raczej wybiorę z tamtych.

28 minut temu, kalderon napisał:

Firma nic nie znaczy, każda z wymienionych alternatyw oprócz topowych zasilaczy produkuje też masę śmieci przy których Vero 5 to Rolls-Royce.

Wiem, że w testach nie ma do nich generalnie większych zastrzeżeń, a w zasadzie wszystkich zestawach polecanych jest pełno SPC (obecnie Endorfy), ale nie przypominam sobie też wpadek ze strony Corsaira, Seasonic, Be Quiet czy EVGA. Przy różnicy w cenie kilkudziesięciu złotych, kilkukrotnie dłuższa gwarancja (nawet do 10 lat) jest dla mnie "języczkiem u wagi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Baronik napisał:

BIOS - obecnie mam ASRocka i bios jest średnio intuicyjny, a słyszałem też, że seria Taichi odstaje tutaj już mocno od konkurencji typu ASUS, MSI czy GB. Co prawda Taichi nie planuje kupować, bo to wyższa półka, ale generalnie jak w tej samej cenie będzie ASRock i wyżej wymienione, to raczej wybiorę z tamtych.

 

ASRock to bardziej bezpieczny zakup w porównaniu do GB (serwis) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Baronik napisał:

Wiem, że w testach nie ma do nich generalnie większych zastrzeżeń, a w zasadzie wszystkich zestawach polecanych jest pełno SPC (obecnie Endorfy), ale nie przypominam sobie też wpadek ze strony Corsaira, Seasonic, Be Quiet czy EVGA. Przy różnicy w cenie kilkudziesięciu złotych, kilkukrotnie dłuższa gwarancja (nawet do 10 lat) jest dla mnie "języczkiem u wagi".

Seasonic miał wpadkę nawet w Focusie Gold gdzie zasilacz miał źle wyregulowane zabezpieczenia. 

Endorfy / SPC oprócz pierwszych Deusow tak naprawdę nie miało żadnej istotnej wpadki, a w Polsce te zasilacze sprzedają się jak szalone i mają całą masę pozytywnych opinii.

Oczywiscie droższe produkty Corsaira czy Seasonic to sprzęty pod niektórymi względami lepsze, no ale też kosztują odpowiednio więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Gloin napisał:

I jak kupiłeś coś ?

nie, będę kupował pewnie w okolicach czerwcowej premiery Diablo IV. Na razie muszę przekonać żonę, że to nie "niezbędny" wydatek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że zdecydowałem się na intela, to zastanawiam się, czy coś się zmieniło w kwestii wyginającego się gniazda LGA1700 - czy wciąż konieczna jest ta nakładka aluminiowa? Czy zostało to już naprawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Baronik napisał:

Jako że zdecydowałem się na intela, 

https://youtu.be/77Xdpmwh8S0 słabo Intel na DDR4 wypada

Edytowane przez Gloin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Baronik napisał:

Jako że zdecydowałem się na intela, to zastanawiam się, czy coś się zmieniło w kwestii wyginającego się gniazda LGA1700 - czy wciąż konieczna jest ta nakładka aluminiowa? Czy zostało to już naprawione?

Tu jest loteria, ja montowałem do tej pory 4 zestawy na LGA 1700 i w żadnym się nic nie wyginało, ale faktycznie były różnice w sile nacisku przy zamykaniu CPU i w jednych płytach szło to prościej a w innych trzeba było trochę więcej siły użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Dirian napisał:

Tu jest loteria, ja montowałem do tej pory 4 zestawy na LGA 1700 i w żadnym się nic nie wyginało, ale faktycznie były różnice w sile nacisku przy zamykaniu CPU i w jednych płytach szło to prościej a w innych trzeba było trochę więcej siły użyć.

Czyli biorąc pod uwagę koszt kilkunastu złotych za taką podkładkę lepiej ją założyć i mieć spokój? Rozumiem, że ona nie będzie kolidować z mocowaniem coolerów typu Fera/Fortis?

49 minut temu, Gloin napisał:

https://youtu.be/77Xdpmwh8S0 słabo Intel na DDR4 wypada

nie chciałbym wydawać więcej na procesor niż 1200 zł, więc co lepszego w tej cenie uważasz, że powinienem wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno z podkładką będzie lepiej, niż gorzej. Nie będzie kolidować.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Baronik napisał:

nie chciałbym wydawać więcej na procesor niż 1200 zł, więc co lepszego w tej cenie uważasz, że powinienem wybrać?

Do 1200 zł masz Ryzena 5 7600 przy czym dochodzi większy koszt za mobo oraz pamięci DDR5

Choć z drugiej strony jak tutaj będzie RTX 3070, to tak jak już napisane miałeś wcześniej - możesz dać nawet Ryzena 5 5600 za 600 zł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...