Skocz do zawartości
spokoziomek9191

Wysokie temperatury karty graficznej - RX6600

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z moją kartą graficzną. Temperatury samej karty wydają mi się dość wysokie. Komputer dzisiaj przeczyściłem cały, zmieniłem pastę na procesorze, dołożyłem jeden wentylator do obudowy. Po dotknięciu szkła z boku obudowy jest ono strasznie gorące. Co może być temu winne ? Poniżej pełna specyfikacja: 

i5-11400F

Gigabyte B560 DS3H v2

Crucial 16GB 2x8 3600 CL16

SPC RG4T RGB ( 4 wentylatory )

Kingston KC2500 + MX500

RX 6600 PowerColor HellHound

SPC Vero M3 600W Plus Bronze

SPC fera 5

Poniżej link do zdjęć z HWmonitor i AMD software. Dzięki za pomoc ;)

https://postimg.cc/gallery/btJ9XdQ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny kolega @Killer85  dziś to samo pisał i pokazywał z rx 6600 , przy TDP 100 to jakiś kosmos jest

zainstalowaliście może najnowsze sterowniki  23.3.2  ??   jeśli tak, próbowałeś wrócić do starszych, najlepiej tych z grudnia 22.11.2 ..

w przypadku amd wszystko jest możliwe..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest temperatura podczas grania? Użycie GPU masz na 81%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, qrek1 napisał:

To jest temperatura podczas grania? Użycie GPU masz na 81%.

zgadza się

16 minut temu, mimuszek napisał:

inny kolega @Killer85  dziś to samo pisał i pokazywał z rx 6600 , przy TDP 100 to jakiś kosmos jest

zainstalowaliście może najnowsze sterowniki  23.3.2  ??   jeśli tak, próbowałeś wrócić do starszych, najlepiej tych z grudnia 22.11.2 ..

w przypadku amd wszystko jest możliwe..

 

zgadza się, mam najnowsze, ale problem był na kilku sterownikach wstecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, spokoziomek9191 napisał:

SPC RG4T RGB ( 4 wentylatory )

Dziwne ... mam jeden wentylator 140mm chłodzący całą obudowę (kręci się tak, że go nie słychać), GPU z TDP 130W, CPU TDP65W, a mam niższe temperatury wszystkiego. ... może te wentylatory masz źle ustawione (w dobrą stronę "wieją"?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, mimuszek napisał:

inny kolega @Killer85  dziś to samo pisał i pokazywał z rx 6600 , przy TDP 100 to jakiś kosmos jest

zainstalowaliście może najnowsze sterowniki  23.3.2  ??   jeśli tak, próbowałeś wrócić do starszych, najlepiej tych z grudnia 22.11.2 ..

w przypadku amd wszystko jest możliwe..

 

Ja mam 23.3.1 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kyle_PL napisał:

Dziwne ... mam jeden wentylator 140mm chłodzący całą obudowę (kręci się tak, że go nie słychać), GPU z TDP 130W, CPU TDP65W, a mam niższe temperatury wszystkiego. ... może te wentylatory masz źle ustawione (w dobrą stronę "wieją"?)

na 1000% mam ustawione dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pacze i widzę że masz niskie obroty wentylatorów na karcie. Przy tej temperaturze to powinny chodzić na maxa, jakieś 1900rpm, a u ciebie jest luzik niecałe 1200rpm

 

Edytowane przez qrek1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lukibossss napisał:

Normalne atrakcje na kartach AMD

normalne forumowe piertolenie ?

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukibossss 

Farmazon totalny.

@spokoziomek9191

Mam RX,a 6700 XT Pulse też z nie najlepszym chłodzeniem ale temperatury są dużo niższe niż na dużo słabszej karcie. U mnie w RDR2 na ultra Hot Spot nie przebija 85C, temperatura rdzenia 75C w Meshify C z jednym wentylem na froncie i drugim na tyle, sterowniki najnowsze rekomendowane. Szkło w dzisiejszych czasach to dziadostwo... świetnie zbiera ciepło jednak gorzej z rozproszeniem. Już lepiej jakbyś miał na boku blachę bo obudowa jest bardzo wąska. 

Zmień budę na coś w czym karta będzie oddychać z najlepiej perforowanym bokiem. Do tego robisz UV i masz chłodziarkę. :-D

https://www.komputronik.pl/product/784324/asus-ap201-prime-white.html?saids=58700005670292889_p75009469876&gclid=Cj0KCQjwiZqhBhCJARIsACHHEH9DZWNqCZq0Vdt4QeXe6jSKocVwgeleDVom8unau_Ml_epUYH9SyXUaAqDzEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iri Obudowę podlinkowałeś fajną, ale takie obudowy nie są dla każdego, bo mają jednak pewne ograniczenia. Ale i tak jest masa innych, do tego połowę tańszych. Wystarczy, jak kupi coś z meshem na froncie, do tego wentylatory w konfiguracji 2x przód, 1x tył - i to w zupełności wystarczy, aby "przewiać" sprzęt wśrodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Crypt sprzęt z opisu utkałby tutaj bez najmniejszego problemu ,a i większe chłodzenia i cieplejsze karty. Chłop złożył w tym 13700k z AiO 360 i 4090. Mało jest obudów na tą chwilę z perforowanymi bokami w tej cenie. Fakt też ,że mógłby kupić coś tańszego z przewiewnym frontem i też by wystarczyło. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Crypt napisał:

@Iri Obudowę podlinkowałeś fajną, ale takie obudowy nie są dla każdego, bo mają jednak pewne ograniczenia. Ale i tak jest masa innych, do tego połowę tańszych. Wystarczy, jak kupi coś z meshem na froncie, do tego wentylatory w konfiguracji 2x przód, 1x tył - i to w zupełności wystarczy, aby "przewiać" sprzęt wśrodku.

Ja tam przewiewam jednym wentylatorem. To zależy od obudowy, ilości mocy w postaci ciepła w obudowie jaką trzeba przepompować, położenia wentylatorów wzgl. grzejących punktów w obudowie. Przykładowo przy takim Fractal Torrent, z dwoma wentylatorami z przodu (i brak innych obudowy) przewiejesz 2x bardziej grzejący sprzęt (powiedzmy 500W) lepiej, niż przy konfiguracji "2x przód, 1x tył" w obudowie "X" ten sprzęt powiedzmy 250W.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Moim zdaniem obudowa nie jest winą wysokiej temperatury. Jak kolega qrek1 stwierdził że za wolno chodzą wentylatory, miałem to samo na rx5600xt asrock temp. 76c i 1000rpm, po ustawieniu swojej krzywej temp. 65c i 1500/1600rpm.

Edytowane przez Kelero
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób prosty test, odkręć bok obudowy i używaj chwile komputera bez niego sprawdzając jakie są temperatury teraz. Jak będzie zauważalna różnica na plus to masz odpowiedź że przyczyna wysokich temperatur leży w kiepskiej cyrkulacji powietrza obudowy.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL dla przykładu u mnie są 2 wentylatory na górze tylko (Noctua 12x25) i to wszystko. Hot-spot na karcie max 83stC, lekki uv, cpu stock (max 67stC w Aida64). Miałem kupować coś pod kartę, ale chyba sobie odpuszczę, bo karta zaciaga sama powietrze z dołu, a wyrzuca obiema stronami obudowy, przez meshowe boki. Jest super cicho (i lekko piszczące cewki przy graniu :E )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem, ze ten Hellhound ma dual BIOS. Zapewne wystarczy zmienic BIOS na tryb performance czy cos w ten desen. Mysle, ze sprawa rozwiazana, bo teraz masz raczej BIOS silent.

Wszystko jest na 4 slajdzie: https://www.powercolor.com/product?id=1623916068

EDIT: Ale moge sie mylic, bo w linku jest wersja XT...

EDIT2: No i raczej sie myle, bo wersja bez XT nie ma dual BIOS...

No ja na miejscu autora tematu zrobil bym undervolting... Raczej po uV spokojnie zejdzie z temp o 10C przy tych samych obrotach wentylatorow i bez straty na wydajnosci. Ewentualnie dostosowac krzywa wentylow ale tu juz bedzie glosniej niz z uV.

Edytowane przez daerragh
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupił kartę używaną to może mieć zmodyfikowany bios pod kopanie. Kilka miesięcy temu robiłem MSI RX,a 580 z lipnym chłodzeniem ARMOR. Edytowałem oryginalny bios zmieniając ustawienia wentylatorów, napięcie i taktowanie na stałe. Karta pomimo zmiany pasty łapała wysokie temperatury ,a wentyle wbijały się na około 3000 obrotów. Tutaj też ktoś mógł zrobić bios pod siebie. Jeśli kupiłeś używkę to warto pobrać oryginał bios i zrobić reflash.

Edytowane przez Iri
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iri DObrze kombinujesz. Ale moze przed ryzykowna zmiana BIOSu niech po prostu sprawdzi czy obecny jest oryginalny.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@daerragh Jeśli komuś było zbyt głośno i zmienił tylko rpm wentyli ,a taktowanie zostało takie samo to musiałby otworzyć ten obecny bios. Jeszcze nie miałem okazji robić RX,a 6xxx. Na razie to był tylko pomysł, pierwsze to niech sprawdzi temat obudowy. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Iri napisał:

Jak kupił kartę używaną to może mieć zmodyfikowany bios pod kopanie. Kilka miesięcy temu robiłem MSI RX,a 580 z lipnym chłodzeniem ARMOR. Edytowałem oryginalny bios zmieniając ustawienia wentylatorów, napięcie i taktowanie na stałe. Karta pomimo zmiany pasty łapała wysokie temperatury ,a wentyle wbijały się na około 3000 obrotów. Tutaj też ktoś mógł zrobić bios pod siebie. Jeśli kupiłeś używkę to warto pobrać oryginał bios i zrobić reflash.

Kupiona jako nówka :)

Zrobiłem undervolting. Temperatury karty spadły ok 10-12 stopni więc jest poprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no to ogarnąć temat budy i jeszcze poleci w dół. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obudowa prawie nic tu nie zmieni.

Zostało już powiedziane że wysokie temperatury są wynikiem niskiej prędkości wentylatorów przy dużym obciążeniu karty. Czyli wentylatory nie przyspieszają gdy temperatura karty rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...