Skocz do zawartości
bocieque

O graniu na strzałkach, WSADach, padach i innych takich rozterki graczy okrutne

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wyobrażam sobie mieć klawy bez klawiatury numerycznej, często używam jak coś wklepuję np przy hasłach, to jest automatyczne.
Kiedyś grałem na padzie ale na krzyżaku, wtedy też nie miałem padów z gałką, potem u kumpla który miał PSX pierwszy raz grałem na tym dualshocku-analogu w ISS Pro- taka piłka nożna, jedna z najlepszych, ale już przeszła do historii, i stworzyli jakiś twór zwany eFootball.
Od tamtego czasu grywam na analogach, pierwsze efekty były trudne, dziwnie się grało, ale z czasem ogrywałem już kumpla czy AI w piłkę i grywałem inne gierki na analogu, nie miałem PSX, PS2, dopiero PS4, ale większość czasu grałem na padzie na kompie, czy to piłki, sportowe, czy inne gry, choć te inne- to dopiero z czasem, a od jakiegoś czasu prawie we wszystko na padzie.

Nie pamiętam od kiedy gram na WASD, ale zapewne od czasu kiedy to gry wymagały.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnią grę w jaką grałem na m+k to D2R. Teoretycznie można grać na padzie, fajnie się używa czarów i porusza się, ale zmiana ekwipunku, podnoszenie lootu czy używanie menu jest o wiele wygodniejsze na m+k, nie jest tak "ślamazarne". 99% pozostałych gier gram tylko na padzie, nawet w FPS. Jest dla mnie bardziej komfortowo i mogę sobie korygować dowolnie dystans gdzie chcę siedzieć. . 

11 godzin temu, Reddzik napisał:

To są tak skrojone gry(exy Sony), że miło się gra na padzie i warto się przemóc, zmienić swoje nawyki odnośnie bycia "only k+m, bo mam PC"

Warto się przemóc, ale jestem zdania, że jeśli jakiś dev robi port gry pod platformę gdzie jedynym kontrolerem jest myszka i klawiatura to ten port powinien być tak napisany, aby m+k i banglała jak należy, a nie aby gracze mieli problemy ze sterowaniem czy jak w przypadku Wo long gra nie obsługiwała tych kontrolerów.  W przeciwnym razie niech dodają do swoich gier i pady. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Reddzik napisał:

Nie wyobrażam sobie mieć klawy bez klawiatury numerycznej, często używam jak coś wklepuję np przy hasłach, to jest automatyczne.

Ja też sobie nie wyobrażałem, całe życie od małego dzieciaka na pełnej klawie.

Ale od całkiem niedawna, kiedy zmieniłem klawiaturę na Claymore II gdzie mam odłączany panel numeryczny, swoją drogą można go podłączać i z prawej i lewej strony klawy to w zasadzie bardzo rzadko go w ogóle wyciągam i podłączam.
Po prostu jeśli nie jest potrzebny w jakiejś gierce, albo nie ma dużo wklepywania na klawie cyfr to wygodniej mi z mniejszą klawą na biurku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam gram na strzałkach. Parę razy próbowałem przesiąść się na WSAD ale pamięć mięśniowa robi swoje. Na dodatek układ strzałek ma dla mnie jedną wielką zaletę. Pozostałe klawisze znajdujące się przy strzałkach ułożone są symetrycznie oraz są od nich oddzielone. Generalnie są uporządkowane. Najbardziej ubolewam nad brakiem dodatkowych klawiszy przy strzałkach. Szkoda, że steelseries odpuściło takie klawiatury:

Zrzut-ekranu-2023-04-01-113923.jpg

Dla mnie ideał.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy kontakt z PC i od razu grą to 98 w szkole i Duke Nukem. Sterowania człowiekowi nikt nie objaśnił więc odruchowo założył, że gra się strzałkami. Później u kumpla pierwszy PC na dzielnicy i to samo, wszyscy strzałki. I tak latami, już na Swoim sprzęcie. Dopiero po latach w dobie internetu człowiek dowiedział się, że jest coś takiego jak WSAD i w zasadzie "wszyscy" tak grają.

Pierwsze starcie z padem to PS3 u brata i Uncharted - k*wa, przecież tym się nie da grać. Pada dopiero ogarnąłem prawie dwa lata później jak kupiłem X360 i Dead Island. 

A WSADEM od biedy nauczyłem się grać przy pierwszym laptopie. Ale wtedy też nauczyłem się, że laptop to żaden sprzęt do grania. a przynajmniej te, które ja miałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, skypan napisał:

 

Zrzut-ekranu-2023-04-01-113923.jpg

Dla mnie ideał.

Mam dokładnie tę klawę (albo z tym układem z foto 1:1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fnatic czy jakoś tak się nazywa :) Co ja się takiej klawiatury swego czasu naszukałem. Oby Tobie i mnie jak najdłużej służyły bo to są białe kruki dzisiaj. Dodatkowo ma jeszcze z lewej strony pionowy rząd klawiszy. Generalnie swietna klawa do pracy i zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na WSAD, od czasów Quake 3 i UT99, czyli już ponad 20 lat, nawet w takie gry jak HZD z PS, też WSAD. Na padzie w samochodówki, bijatyki i platformówki gram.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzałek używałem od GTA, później już nie kojarzę ale raczej gdy do gier dochodziła dodatkowo myszka i dodatkowe interakcje pod postaciami klawiszy "E" czy F"" to przerzuciłem się na WSAD(choć jak to w takim Quaku czy DN3D było domyślnie z chodzeniem i strzelaniem?). Choć do teraz odpalając salonówki to muszę grać na strzałkach :D . Co do pada to jedynie sportówki, bijatyki i platformówki, pamiętam jak się męczyłem grając na premierę GTAV i później ogrywając RDR na padzie. Najgorszy to ten autoaim i asysty przy celowaniu, dla mnie to takie trochę upośledzające, jak grając w sieciówki z autoaimem... Podziwiam ludzi grających bez tego ułatwiacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AndrzejTrg napisał:

dochodziła dodatkowo myszka i dodatkowe interakcje pod postaciami klawiszy "E" czy F""

I tu wchodzi właśnie wspomniana klawiatura, która dodaje Q i E. Pozostałe klawisze mam na myszce. Dla mnie jest to bardziej ergonomiczne bo dziele "funkcje" na dwie dłonie.

ps. Swego czasu skakanie miałem na prawym przycisku myszy a celowanie na środkowym :szczerbaty: No ale przyszły myszki z przyciskami pod kciukiem i już mam normalnie :P Kciuk na myszce do skakania i PPM do celowania.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celowanie na padzie to masochizm i kretynizm.
Mam w dudzie, że można to ogarnąć tak, że jakoś działa.
To nadal jest fest pokraczne, na każdym gameplay z gier widać, kiedy ktoś gra za pomocą pada.

Do TPP tylko klawiatura i mysz, pad to jest dobry do niektórych ścigałek (arcade, simcade, motocykle... do reszty - kierownica), platformówek i FIFY.

Kiedy skończy się ta padowa patologia i zapanuje normalność? Przecież Xbox to komputer na Windows 10...

A w domu nie wyobrażam już sobie klawy innej niż TKL. Boże, zupełnie inna ergonomia pisania, wreszcie klawiatura alfabetyczna idealnie przede mną, a mysz ergonomicznie blisko na podkładce! Numerki mi niepotrzebne.

Edytowane przez Zas
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem chwilę PS3...zagrałem w GTA5...wróciłem do PC
Ścigałki i bijatyki na padzie jak najbardziej
Ale nie mogę ogarnąć jak grać na padzie w Forza 5 :(

Edytowane przez Killer85
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Killer85 napisał:

Miałem chwilę PS3...zagrałem w GTA5...wróciłem do PC
Ścigałki i bijatyki na padzie jak najbardziej
Ale nie mogę ogarnąć jak grać na padzie w Forza 5 :(

Ja męczyłem na premierę na Xie GTA5... najgorsze co mnie w życiu spotkało :lol2:

Forza to tam pikuś na padzie, są masochiści co na klawiaturze grają.

 

W ogóle te całe wspomagacze czytaj asysty w grach mnie strasznie irytują, np chciałem kiedyś popykać w Fife na manualu online... ze świeczką szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet bijatyki i np. Tony Hawki wolę na klawiaturze. Zdecydowanie łatwiej combosy walić mając do dyspozycji 10 palców na klawie, niż 4-6 na padzie. Z resztą wielu "prosów" Tony Hawka grało właśnie na klawie, a w bijatyki ludzie grają na arcade stickach, które w ergonomii już bardziej przypomina klawiatura niż pad (osobny palec pod osobny klawisz). Na padzie u mnie tylko FIFY, PESY przed laty oraz Soulsy i czasem jakaś spokojna, powolna gra single na TV.

Edytowane przez bocieque

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem leworęczny i w pracy jak korzystam z myszki prawą ręką tak do grania jakoś nie mogę. Do tej pory też męczyłem się na strzałkach ale gdzieś w necie ktoś podsunął mi pomysł, że można zrobić odbicie lustrzane wsad czyli p;l' i wszystko dookoła też się zgadza. Polecam dla tych co mają problem z ustawieniem klawiszy a muszą mieć w lewej ręce myszkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...