Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam zrobiony po taniości stary dysk 2,5" HDD przerobiony na zewnętrzy w obudowie natec rhino go. Kupiłem go od znajomego i generalnie ok. dwóch lat służył mi bardzo dobrze. Miał tylko jedną dziwną cechę: bardzo lubił się rozłączać samoczynnie, jeżeli był podpięty do portu USB na przedłużce np. na front panelu obudowy. Przy podpięciu na port z bezpośrednim podłączeniem do płyty głównej nie ma żadnych problemów. Ostatnio windows zaczął atakować mnie o konieczność naprawy plików na dysku, ponieważ faktycznie gdy sprawdziłem dokładnie okazało się, że kilka plików jest uszkodzonych. Pobrałem program Crystal disk info i otrzymałem taki raport:

2023-04-07_18h30_46.thumb.png.da952fa006411652e3d5bbc288918248.png

Pytanie z jakim się zwracam to czy dysk już umiera i należy go pożegnać czy mogę coś zrobić aby go podreperować ? Generalnie używam go do przenoszenia danych z komputera A na komputer B gdzie trzymam backup, plus na samym dysku też trzymam backup tych samych danych.

 

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeskanuj go HDTune (darmowe) "error check" i daj full scan(nie quick scan).

HD tune to jedyny program ktoremu ufam a siedzie w IT od 20 lat

Edytowane przez fic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowy HDTune ma już 15-16 lat, darmowa wersja jest nierozwijana.
Skan w HDTune jest jednym z najsłabszych jakie można zrobić (zwłaszcza quick). Lepszy jest już "speed map" z wersji pro.

Zakładka Health z danymi SMART nie zawsze cokolwiek pokazuje, coraz częściej brakuje opisu co dany parametr znaczy.

Narzędzie proste i szybkie ale zdecydowanie przestarzałe i do dokładniejszej diagnostyki nie powinno być już używane.
Do odczytu SMART Crystal jest bardzo dobry. Do skanowania Victoria zdecydowanie lepsza (przy odrobinie wiedzy idzie też pobawić się w remapy itp.).

W dniu 7.04.2023 o 18:47, d4rK_7 napisał:

Pytanie z jakim się zwracam to czy dysk już umiera i należy go pożegnać czy mogę coś zrobić aby go podreperować ?

Ciężko powiedzieć na podstawie niepełnych danych. Na zrzucie masz uciętą kolumnę raw.
Jak nie da się poszerzyć okna, to daj węższą kolumnę z opisem parametrów, tak żeby było widać całą raw.

Z tego co widać, to dysk miał jakieś problemy.
BB wskazuje na jakieś poważniejsze błędy, które nie zostały skorygowane przez mechanizm dysku.
BC w przeszłości sporo problemów komunikacyjnych
C5 i C6 - jakieś podejrzane sektory, być może wynik niepewnego podłączenia do komputera. Jeżeli wartość raw jest w obu taka sama, to być może da się to naprawić przy pomocy https://www.seagate.com/pl/pl/support/downloads/seatools/  Dawno z nich nie korzystałem, więc ciężko mi podpowiedzieć czy dadzą radę, kiedyś robiło się długi test i zgadzało na naprawę. Istnieje tutaj ryzyko utraty danych, więc jak masz coś unikatowego na tym dysku, to zrób kopię.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Na razie zrobiłem mu pełnego formata i trochę poprzerzucałem na niego danych tam i z powrotem. Wychodzi na to, że chyba problemy pojawiają się z powodu niepewnego połączenia. Używam tego dysku tylko jako nośnik do przerzucania danych, więc pewnie jeszcze go potrzymam i zobaczę co się będzie dalej działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...