Skocz do zawartości
grzesiek811

Patriot P210 1 TB, bardzo niska prędkość zapisu

Rekomendowane odpowiedzi

Sugerując się testem na ithardware kupiłem dwa dyski Patriot P210 1TB. Jeden już padł i całe szczęści bo się go pozbyłem.
Kopiowałem wczoraj dużą paczkę plików MKV. Po chwili prędkość zapisu spadła, ale nie jak w teście do 200 MB/s, tylko do ~50 MB/s, w dodatku często spadając do 25 MB/s. To już przecież dyski HDD są szybsze.
Nie wiem czy na tej podstawie można próbować reklamować dysk? Czy te dyski tak mają, że to taka lipa?

Takie większe kopiowanie trafia mi się raz na jakiś dłuższy czas, ale to masakra, że prędkość jest poniżej 100 MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu te dyski sa tanie. Z 2TB wersja jest jeszcze gorzej. Odczyt ok ale zapis, szczególnie dłuższy i większych plików nie polecam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście co czytałem była wersja 512MB i prędkości spadały do 200 MB/s, ale 25 -50 MB/s to już chyba przesada.

Może w między czasie podmienili komponenty, co jest ostatnio bardzo prawdopodobne.

Miałem też drugi, ale padł po dwóch miesiącach i oddali kasę. Nie obraził ym się gdyby z tym było tak samo, jak gwarancja jeszcze będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak zerkam na ith to tam piszą, że w przypadku tego dysku jest loteria. Ogólnie jak nie ma się pewności co producent wrzuca do takich dysków to omijać szerokim łukiem.

Miałem kiedyś taniego sandiska, co to był za złom to nawet nie będę się rozpisywał, nadawał się tylko na bida magazyn i jedyna jego zaleta to była taka, że nie skrobał jak HDD :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdawałem sobie sprawę, że kupuję tani dysk. Wg tamtego dysku miał być dobry, poza tym główna zaleta, to ,ze jest niesłyszalny w porównaniu do HDD.

Przed chwilą zrobiłem test zapisu na starym HDD, prędkość 90MB/s. Ja wiem, że dyski SSD są różne, są szybsze i są wolniejsze, ale żeby był dwa razy wolniejszy niż HDD to chyba przesada.

Próbował ktoś reklamować na takiej podstawie dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 godzin temu, lukadd napisał:

Jak zerkam na ith to tam piszą, że w przypadku tego dysku jest loteria. Ogólnie jak nie ma się pewności co producent wrzuca do takich dysków to omijać szerokim łukiem.

To jaki radzisz kupić w cenie tego P210 ?  :>

 

20 godzin temu, grzesiek811 napisał:

Sugerując się testem na ithardware kupiłem dwa dyski Patriot P210 1TB.

Kupiłem nowszą wersję P220 1 TB i nie narzekam. 

Edytowane przez InoProwda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, grzesiek811 napisał:

Po chwili prędkość zapisu spadła, ale nie jak w teście do 200 MB/s, tylko do ~50 MB/s, w dodatku często spadając do 25 MB/s.

Jak spadło to się chyba i podniosło. Czyli ŚREDNIA całego transferu ile wynosiła ? Stoper i jedziesz z pomiarem. A nie, że chwilowo spadło... :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, InoProwda napisał:

Kupiłem nowszą wersję P220 1 TB i nie narzekam. 

Pewnie trafiłeś na wersję z lepszymi bebechami. Oni tam wpychają co mają pod ręką do tych dysków i masz loterię.

Ostatnio sprawdzony MX500 był poniżej 240zeta do wyrwania w morelowym chyba.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 minut temu, lukadd napisał:

Pewnie trafiłeś na wersję z lepszymi bebechami. Oni tam wpychają co mają pod ręką do tych dysków i masz loterię.

Ostatnio sprawdzony MX500 był poniżej 240zeta do wyrwania w morelowym chyba.

Chyba BX500 - ten jest dzisiaj za 240 zł. P210 za 190 zł .

Z cenie do ok. 240 zł :

PNY CS900 1TB

TeamGroup T-Force Vulcan Z

Intenso Top 

Hikvision E100

Lexar NS100

GoodRam CX400

Crucial BX500

ADATA Ultimate SU650

to który z nich lepszy od P210/220 ?

MX500 chyba nigdy nie był tańszy jak ok. 300 zł i za tyle go kiedyś kupiłem. A P220 kupiłem za 180 zł jak tylko pojawił się w sprzedaży.

Edytowane przez InoProwda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX500 było na pepperze z kodem rabatowym, ale to jako chyba z 2 tygodnie temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, InoProwda napisał:

Jak spadło to się chyba i podniosło. Czyli ŚREDNIA całego transferu ile wynosiła ? Stoper i jedziesz z pomiarem. A nie, że chwilowo spadło... :>

To zależy ile danych będziesz miał, bo prędkość spada po minucie czy 2, potem jest około 50 MB/s aż do końca ze spadkami do 25 nawet, jak kiepski pendrive.

Nie mam pojęcia który dysk SSD sata warto kupić. Chyba tylko MX500 i 870evo, ale one znacznie droższe, za tą cenę można kupić M.2 PCIe 4.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, grzesiek811 napisał:

...prędkość spada po minucie czy 2, potem jest około 50 MB/s aż do końca ze spadkami do 25 nawet, jak kiepski pendrive.

Wystarczyło dać obrazek (zrzut ekranowy) z transferem i to by najlepiej by pokazało jak jest z tym dyskiem. Zrzut pod koniec transferu a nie na początku.

Edytowane przez InoProwda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat już skończyłem przerzucać dane, ale mówię jak jest. Wygląda, że dysk ma bufor kilka czy kilkanaście GB, gdzie jest dobry transfer pomiędzy 400 a 500 MB/s.

Po przekroczeniu tego bufora prędkość spada do około 50 MB/s i tak jest do końca kopiowania z chwilowymi spadkami do 25 MB/s.

Realna prędkość dysku po przekroczeniu bufora to 50 MB/s. Chyba, że mam jakiś wadliwy model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy przewalaniu z dysku na inny dysk dużej ilości plików o dużej pojemności trzeba wyłączyć Microsoft Defender lub innego antywirusa

To tylko tak mi się przypomniało - dla tych co może kiedyś to przeczytają.  :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 13.05.2023 o 11:34, InoProwda napisał:

To jaki radzisz kupić w cenie tego P210 ?  :>

 

Kupiłem nowszą wersję P220 1 TB i nie narzekam. 

P220 to  już ten sam badziew co P210 obecnie.

Kontroler Maxio  MAS1102 (to akurat jest lepsza wiadomość z dwóch i tak było od pierwszych wypustów tej serii; mrzonki o S12 jak i o DRAM od początku były pocieszną paplaniną tutejszych forumowych znawców https://forum.pclab.pl/topic/1105934-ssd-wątek-zbiorczy-przeczytaj-zanim-założysz-nowy-temat/?do=findComment&comment=16930226)
oraz:
nagorsza padlina w roli NAND: QLC od YMTC (to ta druga wiadomość).

Drive: 0(ATA)
Model: Patriot P220 512GB                      
Fw   : 030fAA20
Size : 488386 MB [512.1 GB]
From smart : [22] []
Firmware id string[2D0]: HKSSD_100006000086810121,May 27 2022,09:24:17,MA1102,HS8SC#2H
Project id string[280] : f:/Project/SSD/V300_HUS/code/baseline_220527
Controller             : MAS1102
NAND string            : YMN0WQC1B1AC6C
NAND MaxPE cycles      : 1000
Ch0CE0: 0x9b,0xd5,0x58,0x8d,0x20,0x0,0x0 - YMTC 3dv3-128L QLC 16k 1.33Tb/CE 1.33Tb/die
Ch1CE0: 0x9b,0xd5,0x58,0x8d,0x20,0x0,0x0 - YMTC 3dv3-128L QLC 16k 1.33Tb/CE 1.33Tb/die
Ch4CE0: 0x9b,0xd5,0x58,0x8d,0x20,0x0,0x0 - YMTC 3dv3-128L QLC 16k 1.33Tb/CE 1.33Tb/die

Źródło: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3975323.html#20562993

A tak wygląda raport HD Sentinela o P210 256GB, kupionym w zeszłym roku, z takimi samymi pamięciami jak te w P220 (QLC od YMTC) - po zapisaniu na tym SSD mniej niż pół terabajta.

13973547_1.jpg

Źródło: https://www.pepper.pl/comments/permalink/13973547

Te Patrioty to obecnie najniższa półka.

Już pojawiły się raporty na ceneo o padających P220, mimo tego, że mają zaledwie kilka opinii, np.: https://www.ceneo.pl/145964599#tab=reviews_scroll - z 2 opinii na temat modelu o pojemności 1TB jedna już od nieszczęsnego nabywcy, któremu P220 padł po miesiącu mniej więcej a to pewnie egzemplarz jeszcze z TLC, bo pierwsze partie wypuścili na TLC (ale też od YMTC, więc nie pokładałbym zbytnich nadziei w nich), teraz po cichu pakują już QLC (co wróży jeszcze gorzej).

Edit: w niemieckiej porównywarce geizhals opinie jeszcze mniej pochlebne: https://geizhals.de/patriot-p220-1tb-p220s1tb25-a2871750.html

Edytowane przez Soark
Dodanie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie trzymam na nim nic cennego, jak padnie na gwarancji i dostanę zwrot kasy to będzie fajnie.

Pierwszy P210 padł po miesiącu. Tzn. niby działał ale transfery spadały prawie do zera.

Drugi ma prędkość dwukrotnie niższa niż HDD

Kupiłem na zadowolenie, próbowałem reklamować, ale nic nie odpisali.

Można reklamowa ssd na Podlasie prędkości zapisu niższej niż HDD? Próbował ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, grzesiek811 napisał:

Można reklamowa ssd na Podlasie prędkości zapisu niższej niż HDD?

Śmiesznie wyszło ;) 

Nie, to nie jest podstawa do reklamacji - stąd te prędkości "do iluś".
 

 

16 godzin temu, Soark napisał:

P220 to  już ten sam badziew co P210 obecnie.

Te Patrioty to obecnie najniższa półka.

Ciekawe ile mój pociągnie (TLC, te kostki niby 3000 cykli) - właśnie przekraczam 2100h użytkowania (ale tylko ~1.2TB zapisów) i działa jak na początku - ciągły zapis większych plików ~450 MB/s.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

10 godzin temu, rzymo napisał:

Śmiesznie wyszło ;)

Śmiesznie wyszło bo piszę z telefonu i autokorekta zrobiła swoje.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdziłem swojego P210 i też mam MAS1102 + QLC YMTC, podobno najgorsza wersja.

Będę próbował reklamować na podstawie niezgodności z umową, zobaczymy.

Zastanawia mnie co innego. Naprawdę opłaca im się robić takie padaki na chińskich złomowych częściach? Przy takiej ilości reklamacji gwarancyjnych, muszą wysyłać nowe albo oddawać kasę.

Jednego P210 już oddałem, bo zapis na nim spadał prawie do zera, nie można było nic zainstalować. Oddali kasę i wziąłem Lexara NM620. Jak drugiego uda się oddać, to znów wezmę chyba NM620. Tam też zmienili podzespoły, ale na szczęście nie jest dużo gorszy niż wcześniejsze wersje.

Z dysków SSD Sata to chyba obecnie jedyny logiczny wybór to MX500 i 870 EVO, ale ich ceny to jak za dobry M.2.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego P210 2TB odczytałem tylko że ma kontroler Silicon Motion SM2259XT, dysk podczas zapisu po czasie spada do prędkości 0 :E
Ogólnie mi to nie przeszkadza bo używam go tylko do MFS. Ma przepracowane juz 67 dni, zapis na poziomie 4,90 TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy tak miał, że spadało do 0. Tylko nie wiem jak to może nie przeszkadzać. Mi się 3dMark instalował dwie godziny. Dysk poszedł na reklamację i zwrócili kasę. Teraz próbuję drugi reklamować.

Programem z mojego załącznika można sprawdzić właśnie kontroler i typ pamięci.

jm_id.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzadko coś na niego kopiuję w takich ilościach że spada do 0.
Odczyt ma prawidłowy, dlatego mi to nie przeszkadza.
Nie wiem tez, czy przypadkiem tutaj nie miesza sam Windows 11 który jakiś czas temu miał problemy z SSD i czy to naprawili.

https://www.dobreprogramy.pl/uwaga-na-nowa-aktualizacje-windows-11-poprawka-obniza-wydajnosc-dyskow-ssd,6877010576599872a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zareklamowałem dysk jako niezgodny z umową i dostałem zwrot kasy. Także warto powalczyć o swoją rację.

Teraz w to miejsce zamówiłem Lexar NM620 2 TB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...