Skocz do zawartości
Skoczny_Andrzej

Do pracy (finanse) + WoW Classic SoD

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cos tam sie orientuje w elektronice, ale nigdy samodzielnie nie kupowalem PC stacjonarnego (zawsze lapki) i dlatego m. in. nie jestem w stanie podac max budzetu.

Po prostu chcialbym, zeby byl to jak najlepszy stosunek cena/jakosc dla moich potrzeb i wymagan.

Dwa glowne zastosowania:

1. pracy (finanse): programy typu exocharts, excel, przegladarka, klient mail itd. Ok. 15 takich programow wlaczonych jednoczesnie.

2. gra WoW Classic SoD, zeby bez problemow chodzil na wymaxowanych ustawieniach

gdzie gra WoW to sprawa drugorzedna.

Wymagania/preferencje:

- min. 1TB SSD

- min. 32GB RAM

i to chyba tyle.

Nie musza to byc podzespoly najnowszych generacji.
Przykladowo, kupujac lapka kupowalem zazwyczaj model z wyzszej polki (typu Dell Precision) sprzed 1-2 lat.
Podobnie ze smartfonem: flagowiec sprzed 1-2 lat czy "zabojce flagowcow" np. od POCO.

Dlaczego? Najlepszy stosunek cena/jakosc ?

Szukam tez monitora 27", oddzielny watek:
https://forum.pclab.pl/topic/1365892-27-do-pracy-excel-wykresy-itp-najlepszy-stosunek-cenajakosc/

Edytowane przez Skoczny_Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chcesz coś tam pograć w WoW na maksa w 1440p, no to tutaj już taka integra niekoniecznie. Ale zacząć od tego jest sens, a jak coś to później dorzucić jakieś dedykowane GPU, choć dedykowane GPU wygeneruje koszt + 1000 zł. 

Z mojej strony https://proline.pl/koszyk/c56e7868

Jak z GPU, to https://proline.pl/koszyk/1a21c008 

Do tego nawet 2x https://proline.pl/iiyama-prolite-xu2792qsu-b1-27-cali-ips-wqhd-70hz-4ms-z-gwarancja-iiyama-3-lata-zero-martwych-pikseli-30-dni-p8115114

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z kodem prezent-komponenty 3200 zł -> https://www.x-kom.pl/lista/8lvvpujyg Chyba że bierzesz pod uwagę używane grafiki? Wtedy zamiast RX 6600, mógłbyś np. poszukać używanej RX 580, która w zupełności by Ci wystarczyła. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki za propozycje.

@Caps

+1000zl nie robi problemu. Nie musze "dziadować".

Choc nie lubie przeplacac (szczegolnie za zbedne "bajery") to nie mam problemu z placeniem nieco wiecej za jakosc i dluzsza zywotnosc sprzetu.

Tak sobie mysle, ze budzet to max 5-6k, ale jesli w moim przypadku nie ma sensu wiecej wydawac to nic na sile.

Skoro wychodzi 3-4k to nie narzekam, to w koncu w glownej mierze PC do "excela z bajerami" ?

Chcialbym dedykowane GPU.

Raczej nowe, ale jesli sa jeszcze jakies sensowne propozycje z uzywek poza  RX 580 to poprosze - do rozwazenia ?

"raczej", bo nie wiem, czy bedzie mi sie chcialo szukac okazji i unikac cwaniaczkow-"januszy".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak budżet trochę większy to można podbić to o 8-rdzeniowy procek - skoro dużo programów będzie pootwierdanych na raz, to dodatkowe rdzenie mogą się przydać a to tylko ~ 220 zł dopłaty.

https://proline.pl/koszyk/d183162c

Reszta też trochę doinwestowana: lepsza płyta główna, wydajniejsze chłodzenie na CPU, porządniejszy zasilacz i lepszy dysk SSD.

Ofc jak weźmiesz coś z tych propozycji powyżej to też nie będzie źle, no ale jak nie ma potrzeby ucinania każdej stówki to ja bym dorzucił - tym bardziej jeśli komputer na siebie zarabia.

GPU zdecydowanie brałbym nowe, RX 580 to już stary rupieć i nie wiadomo kiedy padnie. A jak padnie to zostaniesz bez grafiki i możliwości pracy na PC.

Edytowane przez Dirian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Dirian napisał:

Jak budżet trochę większy to można podbić to o 8-rdzeniowy procek - skoro dużo programów będzie pootwierdanych na raz, to dodatkowe rdzenie mogą się przydać a to tylko ~ 220 zł dopłaty.

No to tak zrobimy. Też uważam, że warte dopłaty.

Panowie głównie podsyłają zestawy z Proline - z czego to wynika? Maja najlepsze ceny?

Jeszcze w sumie jedna rzecz: rozważam przejście na Linuxa.
Czy miałoby to jakiekolwiek znaczenie pod kątem wyboru podzespołów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Skoczny_Andrzej napisał:

Panowie głównie podsyłają zestawy z Proline - z czego to wynika? Maja najlepsze ceny?

W moim przypadku z wygody - mają wygodny konfigurator i szybko działającą stronę, szybciej mi się tam wyszukuje części i robi gotowy koszyk niż np. na X-Kom czy morele. Do tego z reguły jest taniej, choć nie zawsze.

No i w Proline masz montaż za 1 zł z kodem rabatowym, podczas gdy inne stronki liczą sobie za to 150-300 zł, więc to dodatkowy argument.

A poza tym sklep jak sklep, to że podsyłamy stamtąd zestawy nie znaczy, że musisz zamawiać tam ;)

Co do Linuxa - w przypadku tego zestawu raczej nie ma to większego wpływu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzieki, ale nie ma potrzeby nic "urywac" ?

Zestaw podlikowany przez Diriana ( https://proline.pl/koszyk/d183162c ) mi odpowiada.

Jesli juz to ew. kierunek do gory. Tak jak pisalem - myslalem, ze wyjdzie wiecej + nie mam problemu z placeniem za jakosc.

Mniemam jednak, ze skoro Dirian zaproponowal zestaw taki a nie inny to wydajac wiecej zaczalbym bezsensownie "przeplacac", biorac pod uwage moje skromne potrzeby.

Jako ciekawostke dodam jeszcze tylko, ze poczytalem troche nt. sprzetu pod WoW WotLK Classic i wychodzi na to, ze gra jest zle zoptymalizowana.

O ile przy ogolnej rozgrywce latwo wyciagnac 100+ fps nawet na starym sprzecie to przy raidach 25-osobowych cos jest nie tak.

Ludzie pisza, ze dopiero AMD Ryzen 7 5800X3D gwarantuje 144 fps z vsync przy 1440p w end-game raidach.

Przykladowy komentarz w temacie:

https://www.reddit.com/r/classicwow/comments/12a825l/im_getting_my_new_pc_this_week_is_it_hard_to_max/jerg5ft/?context=3

Oczywiscie NIE zamierzam kupowac zestawu z 5800X3D, bo nie wiem, czy w ogole/ile bede grac w WoWa + "marnowalby sie" + prawie 2x drozszy + zre o wiele wiecej pradu.

A co do monitorow, o ile kogokolwiek to interesuje, to bede brac:

iiyama Prolite XUB2792QSU-B5

lub

Dell S2722DC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Skoczny_Andrzej napisał:

Mniemam jednak, ze skoro Dirian zaproponowal zestaw taki a nie inny to wydajac wiecej zaczalbym bezsensownie "przeplacac", biorac pod uwage moje skromne potrzeby.

Tak

9 godzin temu, Skoczny_Andrzej napisał:

A co do monitorow, o ile kogokolwiek to interesuje, to bede brac:

Ten Dell trochę już mało opłacalny, bo w tej cenie masz 165 Hz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 godzin temu, Caps napisał:

Ten Dell trochę już mało opłacalny, bo w tej cenie masz 165 Hz

Mozliwe, ale:

1. przejrzalem allegro i najpopularniejsze sklepy i po przefiltrowaniu (zaznaczylem takze 144 Hz i 165 Hz) tylko te 2 monitory maja wszystkie pozadane cechy + wydaja sie sensowne.

Byl jeszcze jakis ASUS, Acer i MSI, ale zero opinii + mam wieksze zaufanie do marek Dell i iiyama w kwestii monitorow.

2. jakos nie czuje, zeby 100+ Hz bylo mi potrzebne/warte do prac biurowych

Raczej sklaniam sie ku iiyama, bo wieksze zakresy fizycznej regulacji i jest tanszy o ~300 zl.

Na plus Della USB-C 65W, ale nie przychodzi mi do glowy, do czego mialbym to wykorzystywac.

https://www.displaydb.com/compare/iiyama-prolite-xub2792qsu-b5/dell-s2722dc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sory, ze odgrzewam kotleta, ale finalnie z powodu remontu nie zajalem sie zakupem tego PC...

Podrasowalem jeden z powyzszych zestawow od @Dirian

https://proline.pl/koszyk/69cd10ca

Wszystko git?

btw. Proline ma nadal jakis kod rabatowy na zlozenie PC za 1 zl?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie podoba się mnie to - tutaj w tej cenie stawiałbym to juz na AM5 i Ryzen 5 7500F. Pomimo 6/12 jest to praktycznie taka sama wydajność wielowątkowa jak na 8/16 w postaci 5700X. 

Zerknij na https://proline.pl/koszyk/a508c43f

3 godziny temu, Skoczny_Andrzej napisał:

btw. Proline ma nadal jakis kod rabatowy na zlozenie PC za 1 zl?

no od 1 grudnia póki co nie działa 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Caps

Zmieniles takze obudowe:

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-pop-silent-black-solid-p8115194

na

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-czarna-bg034-p1383152

Z ta moja cos nie tak? 😅

Fractal Design mi sie bardziej podoba wizualnie, ale jesli z jakichs wzgledow be quiet lepsza to wezme be quiet.

btw. czy jest jakis sklep, ktory przy zamowieniu zlozy kompa za free?

bo jesli chodzi o raty 0% to chyba kroluje MediaExpert i RTV EURO AGD?

(najwieksze odroczenie 1. raty + najwieksza liczba rat)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pop Silent jest bardzo mocno zabudowany, na przodzie ma tylko mały pasek przez który wciągane jest powietrze do środka.

Z drugiej strony masz 6600 oraz 5700X z coolerem  więc z temperaturami i tak nie będzie problemów. 

Pure Base 500 jest minimalnie tańszy i jednak te wloty powietrza na przodzie ma dwa i chyba nieco większe.

Ogólnie jak podoba Ci się Silent Pop, to też będzie ok

12 godzin temu, Skoczny_Andrzej napisał:

btw. czy jest jakis sklep, ktory przy zamowieniu zlozy kompa za free?

Proline miał właśnie montaż za 1 zł w 5 dni z kodem PROPRO ale coś to od początku miesiąca nie działa. Jak chcesz to napisz do nich i zapytaj. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim mieszkaniu mocno sie kurzy.

Czy ma to znaczenie w kontekscie wyboru obudowy? (mesh vs. solid)

Znalazlem jeszcze taka fanaberie - pasywny zasilacz:

Seasonic PRIME PX-500 Fanless 80Plus Platinum 500W

Dobre to? Komp bedzie cichszy?

No i ostatnia kwestia - zmiescilbym sie w Micro ATX?

Pop Mini Silent

Twoj lub moj zestaw. Zakladajac oczywiscie mobo Micro ATX w obu przypadkach.

Czy mialoby to wady, jest w ogole sens to rozwazac? (gorsze temperatury? halas? nie znam sie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Skoczny_Andrzej napisał:

Dobre to? Komp bedzie cichszy?

Nie ma on sensu, taniej masz pół pasywne, ciche 

5 godzin temu, Skoczny_Andrzej napisał:

Z jednej strony Silent ma wygłuszyć, ale przez to że jest zabudowany ma słaby obieg powietrza a to = wyższe temperatury, wyższe obroty chłodzeń, wyższy hałas ale z drugiej strony pod te podzespoły możesz sobie dać bo tam z temperaturami i tak problemów żadnych nie będzie. W cenie tego Seasonica masz chociażby nawet już https://proline.pl/zasilacz-fractal-design-ion-2-platinum-860w-p8114435 ale to przerost dla takiej konfiguracji, może zobacz na https://proline.pl/zasilacz-be-quiet-pure-power-12-m-550w-p8116833

W dniu 7.12.2023 o 07:02, Caps napisał:

Proline miał właśnie montaż za 1 zł w 5 dni z kodem PROPRO ale coś to od początku miesiąca nie działa. Jak chcesz to napisz do nich i zapytaj. 

btw, jak uderzasz do proline zapytaj o kod, bo zapytałem ich ale póki co brak odp ;-)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie to ten zasilacz by mi najbardziej pasował:

Seasonic FOCUS GX-550 80Plus Gold 550W

ale nie ma i dostawa dopiero w... lutym.

Straszne braki maja w tym Proline. Nie mozna sobie normalnie zamowic z upatrzonymi podzespolami tylko trzeba dobierac suboptymalne zamienniki ;/

No nic, najwyzej obczaje inne sklepy.

Dzieki za wszelka pomoc i nauki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten zasilacz to już raczej wycofany z produkcji, bo jest nowa wersja z ATX 3.0. Tylko na razie wersji 550W nie ma bo pewnie mało kogo ona interesuje.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zasilacz niby w dostawie Brak towaru, w dostawie na 2024-02-14

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi