Skocz do zawartości
dawdawdaw

instalacja systemu na dwóch dyskach i wyłączanie jednego dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam laptopa lenovo legiona 5-15 , ma on jeden dysk fabryczny NVME i dokupiłem teraz drugi NVME.
Jeden dysk służyć będzie mi do pracy , a drugi do grania. Chciałbym na tym drugim zainstalować system. Ale...

Czy jest możliwość , aby zainstalować system na obydwu dyskach i potem rozdzielić je w taki sposób, że przy uruchamianiu systemu będę sobie wybierał, który dysk uruchomić, a jednocześnie ten drugi będzie nieaktywny (wyłączony)?

Chodzi mi o to, że gdy wybiorę sobie , że w danym dniu uruchamiam sobie np. system na dysku do pracy , to chciałbym , aby ten drugi dysk (z grami) był jakby wyłączony i niewidoczny w "ten komputer" bez konieczności jego odpinania.  
I odwrotnie - gdy uruchomię system na dysku z grami , to chciałbym , aby dysk do pracy był wyłączony.

Czy da się tak zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, dawdawdaw napisał:

Czy jest możliwość , aby zainstalować system na obydwu dyskach...

Jest możliwość ! Bez problemu zainstalujesz jeden system na dysku fabrycznym a potem - drugi raz zainstalujesz drugi system wskazując instalatorowi drugi dysk.

Edytowane przez InoProwda

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dysk zawsze można wyłączyć w menedżerze dysków (diskmgmt.msc). Wtedy nie będzie się pokazywał w systemie.

Możesz też sklonować istniejący dysk i wybierać w biosie komputera z którego ma się uruchomić. Drugi dysk wręcz wyłączy się automatycznie i nie bedzie widoczny, bo windows rozpozna konflikt identyfikatorów,  przynajmniej po klonowaniu Clonezillą. Nie jestem pewien, czy aktywacja Windowsa na drugim dysku będzie ważna przy takim przełączaniu, ale można spróbować.

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

dysk można "wyłączyć" w rejestrze - wyłączyć w cudzysłowie, bo oznacza to tylko, że nie będzie go w eksplorerze, tzn mój komputer

trzeba wpisać do rejestru wartość NoDrives

ewentualnie w zarządzaniu dyskami po prostu usunąć literę partycji

zobacz tutaj

ps - dodam - bo w linku tego nie ma - że jeśli ukrywasz np 2 partycje w rejestrze to ich liczby z tabeli dodajesz do siebie i wpisujesz sumę - tak samo z 3, itd

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi