Skocz do zawartości
Kyiomii

i5-13600KF i temp blisko 100 stopni przy nowej karcie graficznej z serii 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam serdecznie,

 

Moje spwcyfikacje PC: 

MSI PRO z690-A 

INTEL i5 13600KF

be quite straight power 11 750 watt

ramy ddr4 3600

chlodznie Fortis 5

Obudowa nzxt H500

 

wczoraj przesiadłam się z karty graficznej 1060 gtx msi gaming 6gb na 4070ti msi gaming x trio i nagle moj procesor podczas gry i streama miał 96 stopni wystraszylam sie i zaczelam kminic o co chodzi, nie wiem czy szturnelam gdzies radiator od chlodzenia podczas montażu nowej karty ale nie przypominam sobie bym go tam trąciła staralam sie to robic uwaznie, no i stwierdzilam ze zrobie undervolting z mode 12 na mode 7 dalam i temp teraz na samej grze sa chyba okey bo mam od 60 do 72 czasami tam skoczy do 82 „maksymalna” program ktory uzywam do sledzenia temp to HWiNFO robilam test po undervoltingu cinebench r23 i pod maksymalnym obciazeniem pokzywalo najwyzje temp po minucie 90, prosze pomozcie nie wiem na pulpicie z sama przegladarka ma 40.

Czy te temp przed obcieciem procka sa zbyt wysokie prawda? Cos jest nie tak czy to jest problem obudowy i chlodzenia? 
 

Moze trzeba kupic lepsza obudowe i wodne AIO pod ten procesor teraz? 
 

Prosze doradzcie cos boje sie ze sie spali bo tam jest piekarnik ?

 

Dziękuję z góry za wszystkie rady.

 

Miłego dnia, 

 

 

Edytowane przez Kyiomii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ile fps-ów teraz wyciąga gra, w której procesor osiągnął taką temperaturę. I w jakiej rozdziałce grasz? Pewnie  do tej pory CPU chodził na 1/4 wydajności bo ograniczała go karta. Teraz karta pozwala mu wygenerować 3 razy więcej klatek więc i zużywa więcej mocy. 100C to chyba nic nadzwyczajnego w 13 generacji?

Mam Fortis 5 i nie przekraczam 60C ale gram w 4k  +RT, więc raczej karta limituje mój system

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tgolik napisał:

100C to chyba nic nadzwyczajnego w 13 generacji?

Jednak miałbym obawy o dłuższe działanie tak gotującego się CPU. Na Fortis 5 po porządnym UV, lub po włączeniu limitów mocy ze specyfikacji Intela (bo producenci płyt głównych domyślnie oczywiście olewają specyfikację i stąd to gotowanie) ten CPU nie powinien się rozgrzewać do rejonów 100 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tgolik napisał:

A ile fps-ów teraz wyciąga gra, w której procesor osiągnął taką temperaturę. I w jakiej rozdziałce grasz? Pewnie  do tej pory CPU chodził na 1/4 wydajności bo ograniczała go karta. Teraz karta pozwala mu wygenerować 3 razy więcej klatek więc i zużywa więcej mocy. 100C to chyba nic nadzwyczajnego w 13 generacji?

Mam Fortis 5 i nie przekraczam 60C ale gram w 4k  +RT, więc raczej karta limituje mój system

Mam 300fps przed i po undervoltingu jest tak samo gram w apex legends i jednoczesnie streamuje w 1080p 60 klatek po obcieciu procka bez streama mam od 60 do 75 stopni czasami skoczy do 82 a przed obcieciem mial 96 stopni z gra i streamem 

30 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jednak miałbym obawy o dłuższe działanie tak gotującego się CPU. Na Fortis 5 po porządnym UV, lub po włączeniu limitów mocy ze specyfikacji Intela (bo producenci płyt głównych domyślnie oczywiście olewają specyfikację i stąd to gotowanie) ten CPU nie powinien się rozgrzewać do rejonów 100 stopni.

Czyli masz na mysli ten undervolting? Zrobilam to z mode 12 dalam na 7 i temp sa teraz z sama gra od 60 do 75 stopni czasami skacze do 82 maks nie testowalam tego jeszcze z streamem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Temperatury maksymalne CPU testuje się w czymś skutecznie obciążającym wszystkie wątki procesora np. Cinebench R23 w trybie multicore. Sprawdź jakie tam masz temperatury. Podczas testowania w Cinebench R23 multicore, odpal w tle monitoring np. pobieranej mocy przez CPU i zobacz ile W jest generowane. Jak np. 200W, to za dużo dla Fortis 5 (ten CPU w ogóle nie powinien tyle pobierać - jak pobiera, to znaczy, że albo Twoje UV nie działa, albo nie masz włączonych limitów mocy). Ja osobiście nie robię UV, tylko odpalam to co jest wymalowane w specyfikacji i to ma działać, i się nie przegrzewać.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Kyle_PL napisał:

Temperatury maksymalne CPU testuje się w czymś skutecznie obciążającym wszystkie wątki procesora np. Cinebench R23 w trybie multicore. Sprawdź jakie tam masz temperatury. Podczas testowania w Cinebench R23 multicore, odpal w tle monitoring np. pobieranej mocy przez CPU i zobacz ile W jest generowane. Jak np. 200W, to za dużo dla Fortis 5 (ten CPU w ogóle nie powinien tyle pobierać - jak pobiera, to znaczy, że albo Twoje UV nie działa, albo nie masz włączonych limitów mocy). Ja osobiście nie robię UV, tylko odpalam to co jest wymalowane w specyfikacji i to ma działać, i się nie przegrzewać.

Robilam testy cinebench r23 po obcieciu procka i podczas minutowego testu multicore temp nie byla wyzsza niz 90 stopni ale no nie patrzylam na waty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 16.05.2023 o 15:00, Kyle_PL napisał:

 Jak np. 200W, to za dużo dla Fortis 5 (ten CPU w ogóle nie powinien tyle pobierać - jak pobiera, to znaczy, że albo Twoje UV nie działa, albo nie masz włączonych limitów mocy). Ja osobiście nie robię UV, tylko odpalam to co jest wymalowane w specyfikacji i to ma działać, i się nie przegrzewać.

Fortis 5 Dual Fan, 13600KF ustawienia standard, bez UV itp., poniżej screen z końcówki 10 minutowego testu w CB R23, średnia moc prawie 200W (taki scenariusz jest u mnie i pewnie w większości domowych zastosowań nie realny) wentyle w budzie stała prędkość na manualnym kontrolerze, tak ustawione, że ich nie słychać. Wklejone zdjęcie z ustawień wentyli w biosie. Jak widać da się, normalnie w idle mam średnią temp. 40-42 stopnie, test robiony gdy na zewnątrz mam 23 stopnie, balkon cały czas otwarty, ile mam w pokoju - nie wiem :E Jeśli bym ustawił wentyle w budzie na większe obroty, to i pewnie temperatury byłyby niższe.
Do autorki - a może masz krzywą wentyli ustawioną na małe wartości, albo wentyle w budzie się słabo kręcą?

03ab8dc976c4b.jpg

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, JDM napisał:

Fortis 5, 13600KF  średnia moc prawie 200W

Gotowanie na niemal 100 stopniach, rodziło by moją niepewność, co do długowieczności tak traktowanego CPU.

blender-4900-max-rpm.jpg

Co innego jak ktoś wymienia swój CPU dosyć często, a stary utylizuje. Tak czy inaczej, jak widać powyżej, wystarczy sztuka z nieco gorszym IHS (a może nawet niekoniecznie) i przy fortis już jest gotowanie przy 206W. Interesujące jest to, jak dobrze przy takich mocach radzi sobie Noctua NH-U14S - pewnie przez lepsze rozpraszanie skoncentrowanego ciepła na IHS, dzięki podstawie która to lepiej realizuje niż "direct heatpipe)

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jeszcze raz - 200W to jest nie realny scenariusz dla większości domowych PC. Kto potrzebuje mocnego CPU żeby jeszcze zarabiać na jego pracy, nie kupuje i5 tylko i7/i9 lub Ryzena 7/9 i wtedy zakładanie aio jest uzasadnione. W Davinci Resolve przy renderowaniu materiału z mnóstwoma efektami na i7 12700 miałem pobór mocy rzędu 120-130W, gdzie CB R23 dawał ponad 200W. Sam używając i5 13600KF w grach rzadko kiedy widzę moc na poziomie 90W, więc Fortis 5 spokojnie sobie z 13600KF poradzi, tymczasem jeśli ktoś chce komputer do gier z tym CPU, to polecane jest aio za 350-400zł, zupełnie nie wiem czemu.
EDIT: Godzina grania w Hoghwart's Legacy - śred. temp. 57 stopni, śred. moc 63W, śred. obr. went. ~ 780rpm.

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(nie ten wątek - sorki. prośba o usunięcie posta)

Edytowane przez iCrX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...