Skocz do zawartości
arek71

Usunięty sterownik nie może wstać system.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, odinstalowałem sterownik do mojego dysku NVMe i system automatycznie się uruchomił ponownie. Teraz nie może wstać, bo nie ma sterownika (niestety miałem wyłączoną kopie zapasowa i nie mogę teraz nawet przywrócić.) Jakieś pomysły jak to załatwić i dograć ten sterownik? Jestem na drugim dysku i ten pierwszy główny mam jak co też podłączony, czyli mam dostęp do plików. Chodzi o ten sterownik:

 

  •  
  • Jak co jestem w posiadaniu tego sterownika (mam pliki) na systemie, którym jestem zalogowany obecnie. Bo podłączyłem dysk na którym robiłem klona tego systemu, który właśnie nie chcę się odpalić. Normalnie bym zrobił ponownie klona tylko na mój dysk NVMe, problem natomiast jest taki, że klon był robiony miesiąc temu i straciłbym sporo opcji niezapisanych.

fewf3wd.jpg

Edytowane przez arek71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

System zaaktualizowany do roku 2020?

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Atak_Snajpera napisał:

System zaaktualizowany do roku 2020?

Tak, system miał wszystkie aktualizacje (Windows 7)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wygląda to tak

1) nagrywasz sobie botowalny pendrive z windowsem ( może być win10)

2) dorzucasz jeszcze na pendrive sterowniki Samsungowe dla nvme (znajdziesz je w moim windows 7 image updater)

3) bootujesz pena i potem Shift+F10 aby odpalić konsolę

4) teraz coś takiego

Dism /Image:X:\Windows /Add-Driver /Driver:Y:\drivers\mydriver.inf

 

Gdzie X to litera dysku pod którą jest obecnie dysk systemowy

Y to litera gdzie masz pena. Musisz jeszcze dać poprawną ścieżkę do pliku inf sterownika nvme Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Atak_Snajpera napisał:

Generalnie to wygląda to tak

1) nagrywasz sobie botowalny pendrive z windowsem ( może być win10)

2) dorzucasz jeszcze na pendrive sterowniki Samsungowe dla nvme (znajdziesz je w moim windows 7 image updater)

3) bootujesz pena i potem Shift+F10 aby odpalić konsolę

4) teraz coś takiego

Dism /Image:X:\Windows /Add-Driver /Driver:Y:\drivers\mydriver.inf

Czekaj, bo nie rozumiem dwóch kwestii. Po co mi ten win10 na penie? Przecież konsole mogę odpalić bez tego, jak nie wstaje mi system to tam była opcja, że można uruchomić między innymi właśnie konsole.

10 minut temu, Atak_Snajpera napisał:

Dism /Image:X:\Windows /Add-Driver /Driver:Y:\drivers\mydriver.inf

 

Gdzie X to litera dysku pod którą jest obecnie dysk systemowy

Y to litera gdzie masz pena. Musisz jeszcze dać poprawną ścieżkę do pliku inf sterownika nvme Samsunga.

A możesz to podać na przykładzie? Rozumiem, że muszę utworzyć na penie folder "drivers" i tam te "mydriver.inf to zmienić na nazwę jak się nazywa faktycznie sterownik do NVMe, tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taki luksus że masz dostęp do konsoli to możesz bez instalki pena. Instalka pena się przydaje jak system jest totalnie kaput.

 

Nie ma znaczenia jak sobie nazwiesz katalog. Ważne aby narzędzie dism miało poprawną ścieżkę do pliku inf sterownika. To co ci podałem to tylko przykład. Plik inf sterownika Samsunga oczywiście będzie się nazywał inaczej. Nie pamiętam może nvme.inf czy jakoś tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Atak_Snajpera napisał:

Jak masz taki luksus że masz dostęp do konsoli to możesz bez instalki pena. Instalka pena się przydaje jak system jest totalnie kaput.

 

Nie ma znaczenia jak sobie nazwiesz katalog. Ważne aby narzędzie dism miało poprawną ścieżkę do pliku inf sterownika. To co ci podałem to tylko przykład. Plik inf sterownika Samsunga oczywiście będzie się nazywał inaczej. Nie pamiętam może nvme.inf czy jakoś tak.

Rozumiem, to zaraz spróbuje i dam Ci znać co wyszło. Powiedz mi jeszcze ostatnia kwestie skąd mam wiedzieć jaką litere dysku będzie miał mój włożony pendrive? 

Teraz widnieje jako G, czyli rozumiem, że powinienem wpisać:

Dism /Image:C:\Windows /Add-Driver /Driver:G:\drivers\mydriver.inf  ?

Tak samo Image:C, bo moim systemowym jest obecnie dysk C, dobrze?

obraz_2023-05-17_124147596.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dir: d:\
jak nie ma tam pliku, to robisz Dir e:\ i tak dalej, aż trafisz na odpowiedni dysk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 minut temu, narmiak napisał:

Dir: d:\
jak nie ma tam pliku, to robisz Dir e:\ i tak dalej, aż trafisz na odpowiedni dysk

 

Jakie dir? Tak wpisałem i nie rozpoznaje. 

gmT1QqA.jpg

Edytowane przez arek71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz spacji między /image:C:\Windows oraz przełącznikiem /Add-Driver no i brakuje dwukropka po literze dysku

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pen jako wirtualny dysk ma zawsze literę x, czyli x:\stery...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, narmiak napisał:

Nie masz spacji między /image:C:\Windows oraz przełącznikiem /Add-Driver no i brakuje dwukropka po literze dysku

 

 

1 godzinę temu, glauks napisał:

pen jako wirtualny dysk ma zawsze literę x, czyli x:\stery...

Dalej nic, probowałem pod koniec tez zamiast X: , D

HJ6xtk7.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz wyraźnie "nie można uzyskać dostępu do obrazu", czyli obrazu windows na c - sprawdź, jaką literę ma c w penie - wpisz polecenie notepad, potem kliknij plik- otwórz - komputer, i sprawdź, jak widzi c pen, tzn pod jaką literą, tę literę wpisz do polecenia zamiast c; natomiast pen ma zawsze x, jak pisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
39 minut temu, glauks napisał:

masz wyraźnie "nie można uzyskać dostępu do obrazu", czyli obrazu windows na c - sprawdź, jaką literę ma c w penie - wpisz polecenie notepad, potem kliknij plik- otwórz - komputer, i sprawdź, jak widzi c pen, tzn pod jaką literą, tę literę wpisz do polecenia zamiast c; natomiast pen ma zawsze x, jak pisałem

Nie bardzo rozumiem "jaką literę ma c w penie"? Jak to interpretować. W jakim penie? Przecież pendrive nie ma systemu, tam jest jedynie folder ze sterownikami. Natomiast ten dysk z systemem, który nie chcę się odpalić widnieje jako E: 

Edytowane przez arek71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pen tworzy wirtualny system w pamięci, tzw wirtualny dysk- zobacz, skąd startuje wiersz polecenia na penie- wyraźnie jest x:\windows\system32, itd; więc pen normalnie montuje i dysk hdd i przydziela litery partycjom na dysku - te litery mogą być różne niż normalnie w systemie na dysku; więc wpisz e: zamiast c, czyli image:e:...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, glauks napisał:

pen tworzy wirtualny system w pamięci, tzw wirtualny dysk- zobacz, skąd startuje wiersz polecenia na penie- wyraźnie jest x:\windows\system32, itd; więc pen normalnie montuje i dysk hdd i przydziela litery partycjom na dysku - te litery mogą być różne niż normalnie w systemie na dysku; więc wpisz e: zamiast c, czyli image:e:...

 

Nie mam już sił... Wpisałem notepad i póżniej wszedłem w komputer, okazało się, że ten dysk, który nie chcę wstać widnieje jako G:. 

No to użyłem komendy zamieniając image:G: i dalej nic:

emn5weK.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

to nie wiem; że raz e, raz g nic dziwnego, bo po prostu pen może montować za każdym razem pod inną literą; ale jesteś pewien, że g - kliknij na g i sprawdź, czy foldery się zgadzają, itd; w ogóle możesz uruchamiać z g, powędruj do system32, w rodzaj plików na dole wybierz zamiast txt wszystkie pliki, i wtedy notatnik pokaże wszystkie pliki, kliknij na cmd prawym i wybierz uruchom, jeśli wystartuje wpisz to polecenie dism, bo w systemie też jest dism, i wtedy wpisz c do image a stery pod x

nie interesuję się nvm, ale powinien zadziałać generyczny sterownik nvm windowsa - może samsung wyłączył i wystarczy w rejestrze ustawić 0 dla start w kluczu windowsa - z pena możesz to ustawić w rejestrze, tylko musisz wiedzieć, jak nazywa się ten sterownik windowsa

ps - gdyby dism z dysku wystartował, ale nie mógł znaleźć x kliknij prawym na notepad w systemie, uruchom, i sprawdź, jak widzi litery, w tym literę pena, i wpisz pena do stery

ps2 - sprawdź litery w diskpart, bo może notatnik przekłamuje - wpisz

diskpart

list vol

sterownik windowsa to chyba stornvme - w wierszu wpisz regedit, zaznacz klucz local machine, kliknij plik - załaduj gałąź, wskaż plik windows\system32\config\system na dysku (tu tak samo c może być pod inną literą), wpisz nazwę, np windows_system, w tym załadownym kluczu kliknij \SYSTEM\CurrentControlSet\services, kliknij na stornvme i sprawdź, czy w start jest 0 - jeśli nie kliknij 2 razy i wpisz 0, ok; zaznacz klucz windows-system i z menu plik wybierz zwolnij gałąź

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, glauks napisał:

to nie wiem; że raz e, raz g nic dziwnego, bo po prostu pen może montować za każdym razem pod inną literą;

Bo w zaleznosci gdzie sie sprawdza, teraz widnieje na systemie jako E:, natomiast wtedy z pozycji biosu i wiersza polecen jak dalem notepad i wszedlem w komputer to widnial jako G:. 

 

39 minut temu, glauks napisał:

kliknij na g i sprawdź, czy foldery się zgadzają, itd

Ale przecież to samo mogę zrobić na obecnym systemie, przecież mam dostęp, tylko co mi to da? Jakie foldery mają się zgadzać? Sprawdziałem system32/drivers to niby brakowało 3 plików, więc przeniosłem brakujące, ale system też nie wstaje. 

 

40 minut temu, glauks napisał:

w ogóle możesz uruchamiać z g, powędruj do system32, w rodzaj plików na dole wybierz zamiast txt wszystkie pliki, i wtedy notatnik pokaże wszystkie pliki, kliknij na cmd prawym i wybierz uruchom,

Ale co mam uruchomić dokładnie? Probowałem ten sterownik prawym + zainstaluj, ale wyskakuje monit, że mam wybrać jakim programem to uruchomić, czyli tak nie pójdzie. Trzeba byłoby się zalogować do systemu.

41 minut temu, glauks napisał:

z pena możesz to ustawić w rejestrze, tylko musisz wiedzieć, jak nazywa się ten sterownik windowsa

A skąd mam się dowiedzieć jak nazywa się sterownik windowsa?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopisałem do poprzedniego postu, sprawdź; ale z tego 2 systemu nie zainstalujesz, on zainstaluje dla siebie, nie dla właściwego; dlatego musisz użyć dism, a w poleceniu obraz\image wskazuje, dla jakiego windowsa ma zainstalować

jeśli masz dostęp z 2 systemu to użyj jego dism, ma przecież w system32- czyli polecenie w cmd tak samo tylko litery jak widzi je ten 2 system (no i folder ze sterownikem na 2 systemie); cmd wystartuj w trybie administratora

tak samo regedit możesz użyć z 2 systemu, nie z pena

problem z tym, że normalnie 2 system nie ma dostępu do 1 systemu, albo trzeba go dopiero uzyskać przez modyfikacje zabezpieczeń; dlatego z pena łatwiej, jeśli to oryginalny, tzn zainstalowany system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, glauks napisał:

sterownik windowsa to chyba stornvme - w wierszu wpisz regedit, zaznacz klucz local machine, kliknij plik - załaduj gałąź, wskaż plik windows\system32\config\system na dysku (tu tak samo c może być pod inną literą), wpisz nazwę, np windows_system, w tym załadownym kluczu kliknij \SYSTEM\CurrentControlSet\services, kliknij na stornvme i sprawdź, czy w start jest 0 - jeśli nie kliknij 2 razy i wpisz 0, ok; zaznacz klucz windows-system i z menu plik wybierz zwolnij gałąź

Nie bardzo rozumiem, jaką gałąż windows/system32/config? Gdzie to mam zrobić? Wchodząc w rejestr z biosu na wierszu poleceń i klikając locach machine nie ma folderów o których piszesz. 

Jedynie jest \SYSTEM\CurrentControlSet\services, ale nie ma już póżniej stormnvme, bylo jedynie bodajże secnvme, ale klucz o nazwie Start był ustawiony na 0, czyli niby wszystko okej, jezeli oczywiscie zakladajac, ze o to chodzi.

 

33 minuty temu, glauks napisał:

jeśli masz dostęp z 2 systemu to użyj jego dism, ma przecież w system32- czyli polecenie w cmd tak samo tylko litery jak widzi je ten 2 system (no i folder ze sterownikem na 2 systemie); cmd wystartuj w trybie administratora

 

Ten sam komunikat ;/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga przypomnialo mi sie, ze to niekoniecznie musi byc wina tego, ze usunalem sterownik. Bo jeszcze wczesniej usuwalem revo unistallerem program i dalem glebokie skanowanie i usunalem pelno plikow z rejestru, wiec chyba przez to nie wstaje. Tylko co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, jak napisałem dostęp z 2 systemu b. trudny

a ten 2 system na tym samym komputerze, masz te same sterowniki

o stornvme zobacz tutaj

ale chyba? nie ma 0 w start, tylko 3 - czyli startuje go inna usługa; sprawdź więc, jeśli jest, czy nie wyłączony, czyli w start ma 4 - jeśli ma 4 kliknij 2 razy na start i wpisz 3

co do regedit - jak wywołasz regedit to automatycznie załaduje ci własny rejestr, czyli rejestr systemu, z którego startuje; jeśli z pena załaduje rejestr wirtualnego systemu pena, bo też ma rejestr - dlatego w menu plik kliknij załaduj gałąź, i teraz trzeba mu wskazać,  jaką gałąź innego rejestru, czyli innego systemu, ma załadować - gałąź= tu plik rejestru; pliki rejestru są w system32\config, więc musisz tam powędrować w tym innym systemie, wskazać plik system i wtedy cię zapyta, pod jaką nazwą ma go załadować - wpisz windows-system (wcześniej zaznacz klucz local machine, żeby wiedział, gdzie załadować), i załaduje ci tę gałąź jako klucz windows-system - rozwiń ten klucz, znajdź services i klucz sterownika, jeśli jest, itd; jak skończysz musisz tę gałąź rozładować, czyli zaznacz cały, tzn windows-system i kliknij w plik zwolnij gałąź; cała mistyka! oczywiście może się zdarzyć, że nie będzie dostępu do rejestru tego innego systemu, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, glauks napisał:

a ten 2 system na tym samym komputerze, masz te same sterowniki

 

No tak, to jest klon 1:1 wszystko jest to samo. Nawet ten sam sterownik do NVMe mimo, ze to jest Crucial SSD.

 

28 minut temu, glauks napisał:

o stornvme zobacz tutaj

 

Ale zauwaz, ze to jest Windows 10, ja mam siodeme.

 

Czytales co pisalem wyzej? Ze jednak to nie musi byc kwestia tego sterownika. Czy da sie zrobic tak, zeby obecny rejestr przeniesc na ten NVMe? Po prostu, zeby skopiowac caly rejestr 1:1 na ten dysk NVMe, ktory nie startuje? Bo na 90% zaloze sie, ze to cos z rejestru usunalem i dlatego nie wstaje system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

skopiować raczej się nie da - możesz spróbować, ale z 2 systemu raczej nie przejdzie, prędzej z pena

trzeba przekopiować plik system z config - więc zaznacz plik system, kopiuj, powędruj do 2 systemu config i wklej - jeśli trzeba nadpisz 

inne rozwiązanie - 7 ma kopię rejestru w regback - może tam zachował się wpis sterownika - czyli wejdź do config\regback tego 2 systemu, skopiuj system, przejdź do config i wklej

inne - utwórz ten klucz - załaduj plik system 2 systemu jako gałąź, kliknij services, nowy klucz, wpisz nazwę, potem kliknij w prawym panelu prawym - nowy - i tak: wartość ciągu = reg sz, wartość ciagu rozwijalnego = reg expand, a dword jest jasny - utwórz wartości, kliknij 2 razy na nazwie i wpisz dane

oczywiście w system32\drivers musi być sterownik, ewentualnie w folderze windows\inf plik inf sterownika - plik inf znajdziesz w menedzer urządzeń, kontrolery ide.., kliknij na kontrolerze, szczegóły - nazwa pliku inf; w usługa masz nazwę sterownika w kluczu services

od 7 jest kopia sterowników w system32\driver store\file repository - może tam zachował się ten sterownik i można go przywrócić

nazwę sterownika znajdziesz także tak - wpisz do uruchom msinfo32, składniki-magazyn, kliknij ide albo coś innego (nie wiem, co dla nvme), sterownik

Edytowane przez glauks
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...