Skocz do zawartości
Pentium D

Pykanie w słuchawkach B550 AUROS Elite V2

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wczoraj podmieniłem płytę z B350 na B550 AUROS Elite V2 i procka z 5600 na 5700G i mi pyka w słuchawkach. Gdy komp się odpala i idzie zasilanie na myszkę i klawiaturę coś tam sobie popyka delikatnie, ale to chyba normalne, podobnie było na poprzedniej. Problem jest przy łażeniu po necie. Na nowej płycie pyka mi przy ładowaniu stron. Gdy mam odpaloną muzykę w tle czy film na youtube nic nie pyka. Gdy jest cisza w słuchawkach i załaduje się strona pyka. No zaraz chmjs. Nie dość, że mnie dupa boli po zmianie ALC1220 z SHA na ALC1200 z uciętymi jajami to jeszcze mi PYKA. Pyka zarówno na froncie jak i tyle.

Płyta zamontowana na kołkach dystansowych. Zmieniłem przedłużacz jack, kabel prosty nic nie pomogło. Sterownik do audio i chipsetowe wgrane. 

Zrobiłem mały eksperyment. Odpaliłem AIMPa i i po kliknieciu w "play" pyka i muzyka gra. Po kliknięciu w "stop" odtwarzanie się zatrzymuje i po chwili słychać pyknięcie. Gdy muzykę się zapauzuje nie ma pyknięcia tak samo jak się odpauzuje.

Postawiłem też nowy system na innym dysku i jest to samo nawet na innym sterowniku i odtwarzaczu Windowsowym.

Ewidentnie jest to jakieś usypianie odłączanie zasilania dla audio tylko po co i czemu pyka przy przeglądaniu neta i ładowaniu stron 🤦‍♂️Na sobotę powinienem mieć wersję Elite bez V2 w nazwie, ale jak będzie to samo to....

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slot PCIE 16x ustaw z auto na ręcznie 4.0
W panelu kontrolnym Nvidii tryb zarządzania energii z normalnego ustaw na preferowanie maksymalnej wydajności.
Nvidia ma problem z DPC Latency od dawna które właśnie objawia się wszlekiego typu trzaskami, pykaniami itd (w końcu próbują to naprawić w sterownikach po tylu latach) i jest szansa, że to Ci pomoże.

Jeśli to nie pomoże to spróbuj jeszcze usunąć sterownik Realteka i używaj tego co sam Windows zainstaluje - widziałem to rozwiązanie mnóstwo razy na reddicie i wielu osobom pomogło.
To niestety może być wiele rzeczy a najczęściej właśnie jakieś oszczędzanie energii w którymś miejscu. Może być Nvidia, mogą być C-states, może to być wina dźwiękówki, może sterownika dźwiękówki a może jeszcze czegoś innego.

Jaka częstotliwość tego pykania? Przy każdym ładowaniu strony?
U mnie mając DAC na USB losowo też sobie czasem lekko pyka, np kilkadziesiąt sekund po tym jak przestanie grać jakiekolwiek audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, fakeman napisał:

Jaka częstotliwość tego pykania? Przy każdym ładowaniu strony?
 

Pyka gdy chce się otworzyć multimedia dźwiękowe. To jest tak jakby ktoś włączał kartę dźwiękową na czas odtwarzania dźwięku i ją wyłączał po zakończeniu piosenki w odtwarzaczu na pulpicie czy zamknięciu karty w chromie która odtwarzała dźwięk.

Komp obecnie to

CPU: AMD R7 5700G
MOBO: Gigabyte B550 Aorus Elite V2
GRAFA: Palit GTX 1070 Ti Dual 1835 MHz 0.862 V
RAM: G.Skill RipjawsV DDR4 2x 8 GB 3200MHz
HDD: Toshiba P300 1 TB + 3 TB 
SSD: Samsung 960 EVO 250 GB + SanDisk Plus 240 GB + Hynix SC300 M.2 512 GB
OBUDOWA: Regnum L50 Piór Blek
MONITOR: LG 32LD465
ZASILACZ: SPC Supremo FM2 650 W

 

Wgrałem najnowszy bios, ale bez zmian. Za dnia może wsadzę R5 5600 to przynajmniej wyjaśni się czy to coś z procesora 5700G czy z płyty, ale płyta z Outletu więc może nie znalazła się tam przypadkiem.

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba też miałem takie pyknięcie przy odpalaniu np filmu na yt na samym starcie przy dacu maya u5  i już się do tego przyzwyczaiłem brzmiało to tak jakbym włączał całkowicie wyłączone głośniki pokrętłem np. Obecnie tego nie mam ale mam inną kartę dźwiękową, natomiast jak miałem takie pykania losow podczas grania w bf v to musiałem podnieść soc voltage troche wyżej i ustąpiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dałem 1,1V na SOC i nadal pyka. Dałem LLC z auto na standard dla cpu i soc, bez zmian.

Ustawienie pcie na 3.0 tez bez zmian. Nie pykało jedynie gdy wyłączyłem HD Audio w biosie :E 

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Proc podmieniony i nadal słychać pykanie więc wychodzi na to, że problem z płytą. W sobotę może będzie Elite V1.

Pomyślałem, że zrobię OC tego R5 5600 ale szkoda mi było pasty marnować skoro i tak wkrótce opuści socket więc zrobiłem jej recykling i dałem tylko dwie śruby po skosie 😁

IFkGDuA.jpg

 

Oby nowa płyta była sprawna w 100% 🙏

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zostawiałeś uruchomionego latencymon'a czy coś nie robi dużego opóźnienia? coś czuje że to nie jest wina płyty i może być to samo po zmianie :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Send1N napisał:

A zostawiałeś uruchomionego latencymon'a czy coś nie robi dużego opóźnienia? coś czuje że to nie jest wina płyty i może być to samo po zmianie :] 

Też mi się tak wydaje, starsze płyty z jakiegoś powodu mają mniejsze DPC Latency nawet z Nvidią. A nowe możesz sobie wymieniać platformy, AMD czy Intel (przerobiłem temat niestety z 13700K a teraz 7800X3D) a stuttery, trzaski i pykania będą z Tobą cały czas.
@Pentium D po skrinie widzę, że używasz Windowsa 10 - 11tka jest jeszcze gorsza pod tym względem także możesz od razu wykluczyć te opcję jeśli zastanawiałeś się nad próbą 11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

A zostawiałeś uruchomionego latencymon'a czy coś nie robi dużego opóźnienia? coś czuje że to nie jest wina płyty i może być to samo po zmianie :] 

Sprawdzałem i na zielono lub minimalnie w żółte. 

39 minut temu, fakeman napisał:

 

Sprawdzałem na dwóch win 10, 19Hcoś i 22H2.

Kupiłem też b450 aorus pro :p 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wleciała B450 Aorus Pro, ale co ten x-kom odwala w tym Outlecie to jakiś żart. Płyta niby ze zwrotu do 15 dni a rok produkcji płyty 2019 :E W dodatku płyta śmierdzi, smrodek starej mocno grzanej elektroniki z okolicy socketu. Może płyta chodziła z boxem i ten rejon jest wygrzany mocno :hmm:Pudełko dali od B450 Aorus Elite V2.

Przynajmniej nie ma pykania i jest ALC1220 z SHA

4NDy2Cq.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie sprawdzałeś na jakiejś karcie na pci-e czy usb bo nie wiadomo czy to przez kodek pykało czy cała płyta była winna :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Send1N napisał:

 

Nie mam takich rzeczy a wydawać 580 zł na płytę z potencjalnym uszkodzeniem to tak średnio jeśli miałbym dokupić kartę. 

Edytowane przez Pentium D
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...