Skocz do zawartości
Doktor37

Budżetowy zestaw

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanko, planuje sobie kupić bardzo budżetowy zestaw bo gdzieś w okolicach 2000zł coś tam złożyłem ale w sumie nie jestem za bardzo na bieżąco czy też obeznany z kompletowanie, bo dawno tego nie robiłem. Moglibyście ocenić ewentualnie podpowiedzieć czy coś zmienić? 
Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 600W (EY7A005)
Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X001T-RNNNG)
Płyta główna ASRock B450M-HDV R4.0
Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 (KF436C17BBK2/16)
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS OC V1 4GB GDDR6 (GTX 1650 D6 VENTUS XS OCV1)
Procesor AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, MPK (100-100000031MPK)
Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)
Obudowa Krux Trek (KRX0015)

Całość wychodzi 2300zł 

Chodzi mi głównie o moc procesora bo raczej nie grywam w nowe gierki, a w to co pogrywam to wymaga mocniejszego procesora niż grafiki bo aktualna i3-4160 + GTX 750 + 12gb ramu jako tako daje rade 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożysz samodzielnie?

1650 za 750zł to straszna cena, używkę 1660 znajdziesz wyraźnie taniej. Tańszy RAM:

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-pv416g360c7k-1661140/

Spartan 5 może nie wejść do wybranej obudowy. Zamiennie:
https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-arctic-freezer-7x-acfre00077a-6593264/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie złożyć bym złożył ale nigdy nie miałem głowy do układani kabli, przez co chyba po prostu dopłacę morele za złożenia tego chociaż zastanawia mnie ile im to średnio zajmuje, żeby sie to nie wydłużyło do 2 tygodni czy coś, bo tutaj komputer upadł niczym Jezusek pod krzyżem (xD) i tak jakby grafika potrafi sie "zatrzymać" bo komputer odpowiada ale obraz sie zacina na 2-3 sekundy
Też mi sie wydawało że 750zł za karte z 2019 roku to całkiem sporo i niby znalazłem Karta graficzna MSI GEFORCE GTX 1660 VENTUS XS 6GB za 580zł ale pytanie co będzie lepsze lekko wysłużona karta czy nowa sztuka + ten 1660 jest na ddr5, a ta 1650 na ddr6 nie wiem jak bardzo to sie różni przez to pytam was co może być lepszą opcją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli byś spróbował złożyć samodzielnie to masz dodatkowe ~200zł do budżetu które można przeznaczyć na lepsze komponenty np. Ryzena 5600 który jest wyraźnie szybszy w grach niż 3600 (a pisałeś że twoje gry siedzą na procku).

Ceny z ceneo:

Ryzen 5600 - 599zł

Patriot Viper 3600 CL17 - 186zł

Gigabyte B450M K - 295zł

Lexar N620 1TB - 207zł

SPC Elementum E2 550W - 179zł

Zalman Z3 - 166zł

GTX 1660 - 580zł

Wychodzi razem 2200zł jak złożysz samodzielnie. Względem tego co w pierwszym poście masz mocniejszy procesor, kartę i 100zł zapasu.

1650 z GDDR6 ma niższy zegar i jest nawet ciut wolniejsza niż wersja z GDDR5. 1660 jest od niej szybsza o jakieś 50-60%, a 1660 ti lub Super to kolejne 10-15%. Jeśli używka będzie w miarę nowa (najlepiej żeby sprzedający miał papier) to powinna jeszcze długo posłużyć.
 

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No brzmi spoko w sumie, problem jest tego typu że jestem leniwcem, a to wymagało by zamawiania z kilku stron przez to wybrałem sobie konfigurator na morele ale może faktycznie lepszą opcją będzie zamówić bez grafiki i tą dokupić "lekko" używana za niższą ceny. Te gry o których mówię to Tibia i Europa Universalis 4 czasem Victoria ale tutaj komputer już nie daje rady po kilkunastu latach rozgrywki. 

czyli totalnie nie sugerować sie "generacja" GDDR'ów 

A jeszcze kwestia płyty głównej, bo w sumie mam 1gb łącze i chciałbym to lepiej korzystać bo w obecnym pc sieciówka przepuszcza mi max 100/100 

Edytowane przez Doktor37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się rozbija o budżet, składanie kosztuje 10% tego co chcesz wydać na kompa. Do tego kupując oddzielnie masz dodatkowe oszczędności bo nie ma sklepu gdzie wszystko jest najtańsze.

Kartę zdecydowanie bierz oddzielnie. Jakbyś się uparł na składanie w sklepie to chyba wszędzie bez problemu złożą kompa bez GPU, a kartę później możesz dołożyć samodzielnie.

Praktycznie wszystkie obecne płyty główne mają minimum 1-gigowy LAN.

PS. Obudowa miała być Zalman Z3, nie S3. Z3 to starszy model, ale jest tańszy i ma 3 wentylatory w standardzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie chyba sam podejmę sie złożenia mimo że nie robiłem tego z 5 lata, nie licząc grzebania w swoim czy znajomych, co by przeczyścić czy wymienić pasty lub podzespoły. Może jednak warto poświęcić popołudnie i powybierać "najtańsze" sklepy na te części co mi zaproponowałeś bo obstawiam że będzie to lepiej "skomponowany" zestaw :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1550 zł możesz wziąć https://proline.pl/koszyk/e62a043c

Możesz też dać to w montaż w 5 dni za 1 zł z kodem PROPRO

A jak już jest budżet ~ 2200 zł - to możesz dać GPU 1060 i zmieścisz się w budżet ale jak chcesz coś wydajniejszego, to zdecydowanie dopłać kilka stów do RX 6600, którego nowego można mieć za ~ 900 zł. 

Więc jak przeskoczysz z 2200 na 2400 zł, to masz całkowicie inną ligę wydajności. Za 2200 nie brałbym zestawu z 1060 bo to jest po prostu mocno nieopłacalne. RX 6600 jest często dwurktonie wydajniejsza

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To też brzmi sensownie, bo generalnie ten wczorajszy od kalderon pododawałem na każdej stronce z osobna to przez fakt że praktycznie do wszystkiego musiałbym dopłacić za wysyłkę to "różnica" zaciera się względem wybrania wszystkiego na morele, bo jedyna widoczna to była na procesorze w wysokości 40zł co już nie robi problemu. Znalazłem roczną 1660 super za 600zł  i aktualnie by wyglądało to tak 
AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX
ASRock B450M-HDV R4.0 (Tutaj nie wiem czy ona jest "git")
Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3
Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17
Zasilacz SilentiumPC Elementum E2 550W
Chłodzenie CPU Arctic Freezer 7X
Obudowa Krux Trek (Bo tego zalmana znalazłem w jednym sklepie, który był dziwny) 
+ GIGABYTE geforce gtx 1660 super d6 6gb
Thermal Grizzly Hydronaut 1g 


I teraz pytanie, który zestaw będzie bardziej wydajny w tych pieniądzach chociaż i tak już cały czas w góre idziemy, a liczyłem że pójdzie w drugą :D 

Edit. 
I w sumie pytanie jak w Twoim zestawie odnalazłby sie ten 1660 super w sumie w ten sposób wyszło by "najekonomiczniej" co porównałem obydwa procesory to ten ryzen jest minimalnie lepszy od tej i5 a tak w całości zamknąłbym sie w 2200-2300 

Edytowane przez Doktor37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5600 jest ok. 20-30% szybszy w grach od 10400F. To inna liga.

Do większości wymienionych przeze mnie komponentów przysługiwała darmowa wysyłka.

Pasta przyjdzie z chłodzeniem. Płyta to model najniższy z najniższych. Tu masz przynajmniej 4 sloty RAMu:
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-a520m-ds3h-7007675/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b450m-a-ii-7244516/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-pro-vdh-max-6299216/

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...