Skocz do zawartości
Ronson

Problem z hasłem do Windy w lapie. Jak zresetować?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siema

 

Kolega poprosił o pomoc. Na jego lapie dzieciak gra w gry i ma tam zapisy i poinstalowane programy, a jest problem z zalogowaniem się. Chciałbym więc uniknąć konieczności reinstalacji Windy.
Według niego hasło się samo z siebie "popsuło". Może jego dzieciak coś nagrzebał i nie chce się przyznać, ale wątpię bo za smarkaty na takie coś jeszcze.

Googlowałem na szybko i jest metoda, aby użyć execa wywoływanego przez funkcję "Klawisze trwałe". 
To da dostęp do CMD.EXE i wtedy można coś kombinować.
Pytanie czy odzyska się dostęp do tego konta, czy tylko uda się założyć inne konto obok, co nie rozwiązałoby problemu z dostępem do danych i zapisów w grach. 

Póki co wiem tyle, że się pojawia ekran logowania, prosi o PIN (to błędna nazwa hasła zdaje się, bo litery też mogą w nim być) i zaraz po tym info, że ta opcja jest niedostępna z powodu zbyt dużej liczby nieudanych prób wpisania PINu.

Na razie nie wiem nawet czy to Winda 10 czy 11, bo sami jeszcze nie wiedzą.

Będę wdzięczny za doradzenie. I jeszcze jedno. Pendrive'a mam ze starą wersją instalki Win10. Nie wiem czy to ma znaczenie.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ten dostęp do cmd.exe umożliwia zmianę hasła, więc wejdzie na to samo konto

tak samo dostęp do cmd na ekranie logowania można uzyskać przez wpisy w rejestrze, też do zmiany hasła; ale to stare, czy z pinem 10 działa nie wiem

1 wpis w rejestrze też działa przez klawisze trwałe, 2 inaczej - w kluczu  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup trzeba kliknąć 2 razy na wartość setup type i w dane wpisać 2, a w kluczu cmdline wpisać dane cmd.exe - jeszcze przed logowaniem pojawi się ekran cmd; plik rejestru system z system32\config trzeba załadować do regedit na penie przez załaduj gałąź rejestru - ale czy na 10 zadziała, i to jeszcze z pinem nie wiem; no i czy stara wersja na penie załaduje rejestr nowszej

można chyba zainstalować  z zachowaniem starych plików użytkownika

ps - podobno już na ekranie logowania jest opcja rozwiązywania problemów - trzeba na tym ekranie nacisnąć shift i z naciśniętym klawiszem wybrać uruchom ponownie - po potwierdzeniu po starcie pojawi się wybór opcji, w tym rozwiązywanie problemów

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale na razie próbuję bez grzebania w rejestrze, bo wolę nie grzebać tam, gdzie mój brak wiedzy może coś popsuć.

Póki co podmieniłem nazwy plików, żeby uzyskać cmd.exe i niestety poradniki nie działają.

To winda 11.
3b27a6e844fd9a20987b855a339eef13.png
 

e357b494328c30774ecbc422d28dceb2.png
W pierwszym jest na dole info, że nie mogę zmieniać hasła dla tego konta. W drugim (CMD) nie pozwala, bo krzyczy, że nie mam takich praw (jestem na tym domyślnym koncie administratora, które aktywowałem komendą wcześniej)
A tej opcji to w ogóle nie ma:
computer-management-set-password.webp?w=


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie wiem, ten sposób z rejestru to z 7

ale może zadziała, bo działa przez klucz setup=trusted installer, a on ma maksimum uprawnień

jeśli tylko da się załadować plik system sposób nie jest aż tak ryzykowny, bo zawsze da się cofnąć zmiany

na penie musisz wpisać regedit do wiersza, potem zaznaczyć klucz local machine, z menu plik wybrać załaduj gałąź i wskazać plik system z system32\config na koncie, które chcesz zresetować - wpisać nazwę, pod którą załaduje gałąź, np windows_system, i w kluczu setup tej gałęzi wprowadzić te zmiany; potem zaznaczyć ten klucz gałęzi, czyli windows-system, i z menu plik wybrać zwolnij gałąź; jeśli nic nie da po prostu przywrócić stan sprzed zmian

chyba nie takie ryzykowne, bo to odnosi się do stanu jeszcze sprzed uruchomienia systemu, więc raczej nie powinno nic zmienić w systemie

w poleceniu net user nazwa konta stara, zmieniasz tylko hasło

ps - żeby wyjść z cmd - jeśli się pojawi - wpisz exit

ps2 - powinieneś to zrobić z odzyskiwania, nie z pena

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nowszy system (W10 albo W11) to jest spora szansa, że zmieniło się hasło do konta Microsoft i dlatego to może nie działać. Wtedy metoda na zmianę hasła lokalnego nie zadziała, bo go po prostu nie ma.
Sprawdźcie więc metodę na odzyskania hasła przez stronę MS:
https://support.microsoft.com/en-us/account-billing/reset-a-forgotten-microsoft-account-password-eff4f067-5042-c1a3-fe72-b04d60556c37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i zgadłeś. Konto zdaje się było "online" i dlatego nie działało.
Kolega odnalazł hasło do maila i problem się sam rozwiązał.
Niepotrzebnie zmarnowałem sporo czasu.


PS. Nadal nie wiem czym jest różnica mięzy PINem a hasłem i co to jest te całe Windows Hello.
A. I kolega chciał, abym mu wyłączyl hasło zupełnie, żeby nigdy o nie nie pytało.
Wpisuję opcje, znajduje co trzeba, klikam, przenosi na stronę z ustawieniami, ale tam żadnej opcji nie ma. W nic kliknąć (bo może pod czymś schowane) też nie ma. Ostatecznie przekonałem go, że tak czy siak lepiej zostawić bo brak hasła to zagrożenie nie tylko lokalne, ponoć (tak czytałem, nie znam się na kwestiach bezpieczeństwa w Win11)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w netplwiz nie można hasła wyłączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie dawało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz tutaj

klucz to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\AutoLogonChecked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie zobaczę, sorry.
Laptop dawno wrócił do kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...