Skocz do zawartości
Blimsien

Czy dodatkowe wentylatory od dołu karty coś dadzą?

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem że sporo osób umieszcza dodatkowe wentylatory w obudowie zamontowane pod kartą graficzną. Założmy że mam obudowę w której układ wentylatorów wygląda tak https://i.imgur.com/omtFz64.png

a sama karta ma pobór prądu 200W i się grzeje. Tzn. osiąga dosyć wysokie temperatury przy 100% obciążeniu (okolice 80-82 stopni). Jeśli dokupię dwa 120mm wentylatory wiejące na kartę od dołu to naprawdę coś da? Temperatura rzeczywiście spadnie o te kilka stopni, czy to bardziej taka sztuka dla sztuki a efektywność takiego dodatkowego chłodzenia jest znikoma? Ktoś na własnym przykładzie może powiedzieć szczerze czy to naprawdę daje jakieś zauważalne efekty?

 

Edytowane przez Blimsien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym prędzej że taki dodatkowy układ z wentylatorami "w podłodze", bardziej zaburza cyrkulację powietrza niżby miało to pomóc. Co to za karta graficzna? Ila lat niezmieniana pasta na rdzeniu i Vramach?  Tu bym szukał problemu.

Edytowane przez blubaju
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, zwróciłbym uwagę którędy będzie wyrzucane to powietrze, zasysane od dołu przez np. 2 wentylatory i zasysane dodatkowo przez dwa wentylatory na froncie ... bo chyba nie jedynie przez ten jeden wentylatorek z tyłu? 😏

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam ze karta jest blisko boku obudowy i wyrzuca gorace powietrze wlasnie na ten bok. Wtedy te wentyle z dolu nic nie dadza. Juz bardziej zamontowanie wentylatora wysysajacego powietrze  na gorze obudowy o ile masz taka mozliwosc. Sprawdz temperatury ze zdjetym bokiem. Jesli nadal beda wysokie to pasta w karcie do wymiany. Jesli spadna to trzeba poprawic przeplyw powietrza w obudowie albo wymienic na jakas przewiewna. Jaka masz karte i jaka obudowe??

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta to RTX 2060 Palit Dual. Termopady zostały wymienione razem z pastą. Pasta na Gelid Extreme. Spadło raptem od 2 stopnie. Wcześniej dobijało do 84-85 przy pracy na pełnych obciążeniach. 

Bok obudowy mam w lecie OTWARTY. Więc powietrze które leci w bok jest od razu usuwane z obudowy. 

Czyli ten pomysł z dwoma wentylatorami 2x120mm na dole to tak naprawdę lipa i niewiele to da? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dając dodatkowe dwa  zasysające wentylatory na dole obudowy stworzysz wewnątrz nadciśnienie, którego ten pojedynczy wentylator na tylnym panelu nie da rady rozładować. W ten sposób jeszcze pogorszysz sytuację. Co to za obudowa?

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, blubaju napisał:

Dając dodatkowe dwa  zasysające wentylatory na dole obudowy stworzysz wewnątrz nadciśnienie, którego ten pojedynczy wentylator na tylnym panelu nie da rady rozładować. W ten sposób jeszcze pogorszysz sytuację. Co to za obudowa?

Ten wentylator z tyłu nie ma żadnego znaczenia, bo jak napisałem wcześniej - cały bok obudowy mam otwarty, Żadne ciepło się tam nie kumuluje. Obudowa to Kolink Citadel Mesh. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie obudowy to jest złudzenie  że poprawia sytuacje. Przy dobrze działającej cyrkulacji wewnątrz przewiew który tam się tworzy zapewnia dużo lepsze chłodzenie podzespołów niż zdjęty bok.

  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Blimsien napisał:

Karta to RTX 2060 Palit Dual. 

Mialem Palit Dual tyle ze rtx 3060ti . W kazdym razie to chlodzenie przy 200w slabo sobie radzi, tez mi sie grzala do prawie 80c. Dopiero po UV na 0,8mv temperatury mocno spadly. Jesli u ciebie tak jest ze zdjetym bokiem i po wymianie pasty to tylko uv moze pomoc + dobre wentyle , ew ja u siebie powywalalem wszystkie filtry przeciwkurzowe w budzie zeby byl lepsze przewiew:p

Edytowane przez naczelnik5
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mi przyszła taka myśl. Jak masz zrobiony cable management w tej obudowie? Ten problem jest często pomijany, ale jak są kable źle poukładanie to zakłócają przepływ powietrza. Ma to miejsce wówczas, jak kable od zasilacza są długie i nie ma jak ich schować za "ścianą" płyty gł lub w "piwnicy", Lądują wtedy pozwijane w komorze głównej.
Dotyczy to najczęściej obudów typu Mini Tower.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale starsze karty tak mają. Przesiadając się z 3090 (i to z topowym chłodzeniem) na najbidniejszego 4080 przeżyłem szok, karta pod pełnym obciążeniem nie przekracza 60 stopni, po UV jeszcze lepiej. Takie parametry na starych kartach to można osiągnąć jedynie je wodując.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, lukibossss napisał:

 Takie parametry na starych kartach to można osiągnąć jedynie je wodując.

Jak mają kiepskie chłodzenie (w stosunku do ilości generowanego ciepła przez GPU).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PLNo tak, ale miałem 3090 Asus Strix (czyli topowe chłodzenie powietrzne) i nawet po mocnym UV miałem gorsze temperatury niż teraz na najtańszej, najbiedniejszej wersji 4080.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, lukibossss napisał:

No tak, ale miałem 3090 Asus Strix (czyli topowe chłodzenie powietrzne)

Jak widać za słabe. Ja na HD4850 Gigabyte Multicore (+wolnoobrotowy), XFX RX 460 (+wentyl), GTX 1650 KalmX (+wentyl) i teraz RTX 3050 Aorus Elite mam poniżej 60stopni na rdzeniu przy pełnym katowaniu. Ciekawy był ten HD 4850, który miał rejony 55stopni przy pełnym katowaniu, przy niesłyszalnej pracy, po 7 latach użytkowania (bez zmiany pasty czy innych dupereli)

Ten ASUS ROG STRIX RTX 3090 miał po prostu za słabe chłodzenie. Trzeba było kupić ASUS ROG STRIX RTX 3050 to nie miałbyś takich problemów 🤣

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, blubaju napisał:

A jeszcze mi przyszła taka myśl. Jak masz zrobiony cable management w tej obudowie?

Wszystkie kable wyprowadzone na tył i do piwnicy koło zasilacza. Nic nie zakłóca przepływu powietrza.

33 minuty temu, lukibossss napisał:

Niestety ale starsze karty tak mają. Przesiadając się z 3090 (i to z topowym chłodzeniem) na najbidniejszego 4080 przeżyłem szok, karta pod pełnym obciążeniem nie przekracza 60 stopni, po UV jeszcze lepiej. Takie parametry na starych kartach to można osiągnąć jedynie je wodując.

Właśnie zaczynam sobie z tego zdawać sprawę, że raczej niewielw skóram dokupując jakieś kolejne wentylatory, bo wina leży po stronie samej karty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam wentyl na dole, który wdmuchuje powietrze w stronę karty, oczywiście filtr też jest więc nie pcha dodatkowego kurzu w stronę karty. Czy to pomaga? Coś tam na pewno, jak robiłem kiedyś "pomiary" to urwało mi to jakieś 2-3 stopnie ekstra. Dajesz karcie dodatkowy haust powietrza dzięki tak umiejscowionemu wentylatorowi i na pewno nie zaburza to cyrkulacji w obudowie. Dodatkowo mam 2 wentyle z przodu wdmuchujące, jeden na górze wysysający i jeden z tyłu wysysający.

Warto też dodać, że panel boczny w mojej budzie jest w starym stylu i posiada otwory, jeśli miałbym nowszą budę ze szkłem czy po prostu jednolity kawał blachy pewnie bym się w to nie bawił i postawił na 3 wentylator wdmuchujący z przodu.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, caleb59 napisał:

Dodatkowo mam .... jeden na górze wysysający i jeden z tyłu wysysający.

Czyli masz dwa wysysające powietrze z obudowy, przy jednym jak to jest standardowo na tylnym panelu, byś stworzył nadciśnienie i efekt byłby gorszy niż przy trzech wentylatorach, dwa wdmuchujące jeden na tyle wydmuchujący. 

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Blimsien napisał:

Ten wentylator z tyłu nie ma żadnego znaczenia, bo jak napisałem wcześniej - cały bok obudowy mam otwarty, Żadne ciepło się tam nie kumuluje. Obudowa to Kolink Citadel Mesh. 

Wentylator z tyłu obudowy wyrzucający ciepło jest kluczowy w całej cyrkulacji powietrza.

Zasada jest taka:

1. za dużo nawiewu do budy "udusi" wentylatory z karty

2. za mało nawiewu do budy spowoduje podciśnienie i grafika nie będzie mieć się czym schłodzić.

3. nawiew i wywiew mniej-więcej wyrównane - to musi działać i jest tanie, a zarazem najskuteczniejsze.

Nie klepać 3 x140mm nawiew i tyle samo wywiewu, bo to jedynie będzie głośne i bez sensu.

Wystarczy max dwa wentylatory nawiew przód lub dół (jeden przód i jeden dół) i mus być wywiew na tyle budy i jak jest możliwość jeden wolnoobrotowy na topie.

Wtedy jest wymuszony obieg luftu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyle na dole zbiją parę stopni z karty,  ale nie będzie to jakaś drastyczna różnica i game changer. Wszystko zależy od twojego setupu i przewiewności obudowy. Ja mam dziewięć wentyli, trzy na boku i na dole wdmuchujące powietrze do środka, i trzy na górze wydmuchujące powietrze z obudowy, i nigdy nie miałem problemu z temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z proca masz wywiew na zewnątrz z chłodnicy.

4090 wrzuca całe ciepło do budy ? no to bida przy 400Wat poboru mocy.

Ja też mam 9 wentyli... 4 w oponach + 4 w PC to daje 9 prawda ?

BTW przy 4090 dla czego nie kupisz bloku LC ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, leven napisał:

4090 wrzuca całe ciepło do budy ? no to bida

Jak w 99% typowych, typowo zamontowanych kart graficznych 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy wątek i widzę różne wnioski

przed chłodzeniem wodnym miałem w lian li o11  - 3080 TUFa (chyba 250W) chłodzonego powietrzem + 12600k na aio. TUF chodził an okrągło 24/doba

kombinowałem z różnym setupem (wchodzi tam 9 wentylatorów)

i najlepszy dla karty właśnie był zbalansowany flow góra-dół - 3 na dole wciągały i 3 na górze wyrzucały, z tym, że latały na 70-80%, a AIO procka wolnoobrotowe balansował (chyba) jeden 120 z tyłu

temperatury wtedy były lepsze o około 7-9stopni niż np AIO top dół/bok in a tył out, ale w budzie była faktycznie mała wichura

 

w tym  Kolinku chyba nic nie pokombinujesz, tam jest wielka piwnica blokująca miejsce pod kartą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też sprawdzałem rożne setupy, i najlepszy jak dla mnie jest ten co mam, wentyle z boku, i na dole wtłaczają świeże powietrze do obudowy, przechodzi przez gpu, i jest wyrzucane gorą. @levenMam dobre temperatury, po co mi blok? Zrobiłem uv i karta w najbardziej wymagających grach ma problem żeby do 60 stopni dojść. Taka bida.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test w OCCT Power (33 minuty równoległego katowania CPU i GPU na 100%). Tak przykładowo przedstawiają się u mnie temperatury (wg. dobrego multimetru, mam w pokoju podczas tego testu 21stopni):

44ece62b0274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.06.2023 o 14:51, leven napisał:

Wentylator z tyłu obudowy wyrzucający ciepło jest kluczowy w całej cyrkulacji powietrza.

Zasada jest taka:

1. za dużo nawiewu do budy "udusi" wentylatory z karty

2. za mało nawiewu do budy spowoduje podciśnienie i grafika nie będzie mieć się czym schłodzić.

3. nawiew i wywiew mniej-więcej wyrównane - to musi działać i jest tanie, a zarazem najskuteczniejsze.

Nie klepać 3 x140mm nawiew i tyle samo wywiewu, bo to jedynie będzie głośne i bez sensu.

Wystarczy max dwa wentylatory nawiew przód lub dół (jeden przód i jeden dół) i mus być wywiew na tyle budy i jak jest możliwość jeden wolnoobrotowy na topie.

Wtedy jest wymuszony obieg luftu.

 

 

Powiedz co w przypadku jak ma się aio 360 na topie np.  powiedzmy układ 3 front 140mm wtlaczajace,aio top wyrzuca 3x120mm i tył wyciąga. 

Edytowane przez Lucas007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...