Skocz do zawartości
ElexPL

Nowy komputer do pracy/renderowania/AI

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Minęło naprawdę mnóstwo czasu od kiedy składałem komputer. Mój niestety niedawno padł i pozostaje mi złożyć nową maszynę. W tym celu chciałbym jednak skonsultować się z Wami, bo podzespołami nie interesowałem się od wielu lat. 

 

Zastosowanie: praca programisty/renderowanie, sporadycznie AI. Nie będę na nim grał. 

 

Celuję w coś takiego:

I7-13700K - ilość rdzeni i wydajność 

GeForce RTX 4060 Ti - enkoder AV1

32 GB DDR5 6000 MHz - powinno styknąć na wieki. 

WD 2 TB SN770 - myślę że nie ma sensu wkładać szybszych, bo różnica będzie marginalna

 

 

Nie mam jednak pomysłu na płytę główną czy chłodzenie cpu. Zestaw nie będzie podkręcany, więc też nie ma sensu szaleć w jakieś super konstrukcje, ale będzie działał wiele czasu na maksymalnym obciążeniu (rendering, kompilacje). Co byście w tym względzie polecili? Czy na zwykłym chłodzeniu powietrzen ten procek się nie sfajczy? Jakiś undervolting można by zrobić. 

 

Nie wiem też co z zasilaczem? 650W styknie? 

 

Komputer powinien starczyć jak najdłużej się da, nie planuje zmieniać przez wiele lat, stąd od razu DDR5 I 4060.

 

Dzięki! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, ElexPL napisał:

GeForce RTX 4060 Ti - enkoder AV1

Jeżeli na dłużej i do rendeingu to 8GB nie będzie Ci ca mało? 

No chyba że proste sceny pojedyncze obiekty to ok. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja filmy renderuje w DaVinci Resolve i to niezbyt długie i skomplikowane, więc myślę że 8 GB wystarczy. Teraz mam 8 GB GDDR5 vram I jeszcze pół wolnego jest. 👍

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z obudową, zasilaczem? Jaki mas budżet?

Pod 13700K potrzeba wydajnego chłodzenia nawet po UV jeżeli mówimy o pełnym obciązeniu CPU

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet w sumie mam dość płynny, ale wiadomo wolałbym żeby wyszło taniej, jakieś 7-8k 😀

No z zasilaczem to właśnie nie wiem, co i chciałbym się spytać czy 650W wystarczy? 

Nie zastanawiałem się jeszcze nad obudową. Nie robi mi ona jakiejś dużej różnicy. Nie zależy mi na jakimś wyciszeniu czy RGB, więc byle jaka w sumie będzie okej I to zostawiłem na koniec. 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci za koszyk. Aio to chyba chłodzenie wodne tak? Szczerze mówiąc trochę się go obawiam, wolałbym tradycyjny  dobry cooler jeśli dałby radę schłodzić cpu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wodne. Nie ma się czego obawiać, AIO jest równie bezobsługowe co cooler powietrzny.

Tradycyjne chłodzenia powietrzne mogą mieć problem żeby schłodzić i7 13700k pod pełnym obciążeniem w renderze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem, dzięki. Jeszcze mam pytanie co do GPU - zależy mi głównie na możliwości enkodowania wideo, czyli na enkoderach h. 265 I AV1. Nie wiem jak to wygląda u AMD albo Intel ARC? Jak wygląda sprawa z AI na tych kartach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ElexPL napisał:

 

Zastanawiam się jeszcze nad Intel Arc A380 lub 750. Obydwa mają enkodery av1 i są w dobrych cenach. Ma ktoś jakieś doświadczenia z nimi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy bierz NV, masz AV1 w RTX 4000. Zasilacz spokojnie styknie 650W do takiej konfiguracji. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2023 o 09:23, Dirian napisał:

Coś takiego:

https://proline.pl/koszyk/6a052d3c

650W spokojnie wystarczy z dużym zapasem. Chłodzenie zdecydowanie AIO.

Drogi ten Navis, nie lepiej Arctic liquid? W tej samej cenie na Proline jest 360, tylko nie wiem czy wejdzie do budy.

Edytowane przez Ryza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być i Freezer, w sumie ma dłuższą gware więc na plus. Buda ma wsparcie AIO 360 na topie to nie powinno byc problemu.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...