Skocz do zawartości
razor19956

PS5 pionowo czy poziomo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, PS5 posiadam od kilku dni, mam wersję C Chassis, czyli najnowszą rewizje. Obecnie konsola stoi pionowo bo raz, że bardziej mi się w tej pozycji podoba, dwa nie mam za bardzo miejsca na poziome usytuowanie konsoli. 

W necie jakieś kilka miesięcy temu wyciekły jakieś plotki, że niby jak konsola stoi pionowo to ciekly metal  wycieka itd. Prześledziłem temat i wiem, ze ktoś wywołał g@wnoburze i że w sumie wycofali się z tego co powiedzieli (nawet tu na forum czytałem o tym) 

 

Ale w czym rzecz, już nie chodzi o wyciekanie ciekłego metalu, co okazało się w sumie plotkom, tylko jak rzeczywiście ciekły metal zachowuje się w pionie? Mogę bezpiecznie używać w pionie PS5, ciekły metal nie splynie z rdzenia co spowoduje "suche" miejsca i problemy z odprowadzeniem ciepła i konsola zacznie walić komunikaty? 

Ostatnio cicho na ten temat w internetach, a chciałbym żeby ktoś ogarnięty się wypowiedział. Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi metal nie wycieka ale miałem zakurzona konsolę i w pionie sama się wyłączała (zabezpieczenia zasilacza przed przegrzaniem ) i mogłem używać jedynie w poziomie , po czyszczeniu mogę stawiać w pionie znów , konsolę mam od marca 2022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, voltq napisał:

Mi metal nie wycieka ale miałem zakurzona konsolę i w pionie sama się wyłączała (zabezpieczenia zasilacza przed przegrzaniem ) i mogłem używać jedynie w poziomie , po czyszczeniu mogę stawiać w pionie znów , konsolę mam od marca 2022

Dziwne, skoro zasilacz był zakurzony tonco to zmienia, czy jest konsola w pionie czy w poziomie? 

 

Jak czyściłeś konsole, rozbierałeś ją? Ściągałeś radiator i zaglądałeś jak wygląda ciekly metal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak czyścicie? Ja do tej pory tylko przecierałem suchą szmatką z zewnątrz po ściankach i trochę na górze i jeszcze nic mi się nie przegrzało. Swoją mam pionowo ustawioną, bo mam miejsce i lepiej wygląda.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Jaycob napisał:

A jak czyścicie? Ja do tej pory tylko przecierałem suchą szmatką z zewnątrz po ściankach i trochę na górze i jeszcze nic mi się nie przegrzało. Swoją mam pionowo ustawioną, bo mam miejsce i lepiej wygląda.

Ja też tylko przecieram. A co myślisz o tym, że w pozycji pionowej mogą robić się "suche" miejsca na rdzeniu bo metal może spływać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie znalazłem jeszcze przypadków.

I wolę zaufać inżynierom Sony niż jakimś randomów z internetu, a oni ustalili, że konsola może pracować pionowo jak i poziomo bez problemów.  I od ~3 lat od startu gen jakoś nie widać masowych problemów z tym.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jaycob napisał:

Jakoś nie znalazłem jeszcze przypadków.

I wolę zaufać inżynierom Sony niż jakimś randomów z internetu, a oni ustalili, że konsola może pracować pionowo jak i poziomo bez problemów.  I od ~3 lat od startu gen jakoś nie widać masowych problemów z tym.

No ja też mam pionowo i raczej tak zostanie. Czyli myśli że można trzymać pinowo i się nie martwić niczym? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, razor19956 napisał:

Witam, PS5 posiadam od kilku dni, mam wersję C Chassis, czyli najnowszą rewizje. Obecnie konsola stoi pionowo bo raz, że bardziej mi się w tej pozycji podoba, dwa nie mam za bardzo miejsca na poziome usytuowanie konsoli. 

W necie jakieś kilka miesięcy temu wyciekły jakieś plotki, że niby jak konsola stoi pionowo to ciekly metal  wycieka itd. Prześledziłem temat i wiem, ze ktoś wywołał g@wnoburze i że w sumie wycofali się z tego co powiedzieli (nawet tu na forum czytałem o tym) 

 

Ale w czym rzecz, już nie chodzi o wyciekanie ciekłego metalu, co okazało się w sumie plotkom, tylko jak rzeczywiście ciekły metal zachowuje się w pionie? Mogę bezpiecznie używać w pionie PS5, ciekły metal nie splynie z rdzenia co spowoduje "suche" miejsca i problemy z odprowadzeniem ciepła i konsola zacznie walić komunikaty? 

Ostatnio cicho na ten temat w internetach, a chciałbym żeby ktoś ogarnięty się wypowiedział. Pozdrawiam. 

Tyle milionów konsol sprzedanych, prawie 3 lata na rynku i jednemu typowi ciekły metal zalał konsolę 😀 Ja mam w pionie z prostego powodu, konsola się grzeje więc musiałem ją wyciągnąć z dziury w szafce rtv. Jak będzie zbierał się kurz to będę ją regularnie przecierał.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ghostdog napisał:

Tyle milionów konsol sprzedanych, prawie 3 lata na rynku i jednemu typowi ciekły metal zalał konsolę 😀 Ja mam w pionie z prostego powodu, konsola się grzeje więc musiałem ją wyciągnąć z dziury w szafce rtv. Jak będzie zbierał się kurz to będę ją regularnie przecierał.

A co myślisz o tym, że jak stoi w pionie to ciekły metal może spływać z rdzenia (jest to w ogóle możliwe?) i powstają suche miejsca na rdzeniu.? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, razor19956 napisał:

Dziwne, skoro zasilacz był zakurzony tonco to zmienia, czy jest konsola w pionie czy w poziomie? 

 

Jak czyściłeś konsole, rozbierałeś ją? Ściągałeś radiator i zaglądałeś jak wygląda ciekly metal?

Jak ustawisz w pionie na podstawce to masz mała cyrkulację gorącego powietrza które przechodzi przez zasilacz i jeżeli dostanie się tam kurz to konsola może się wyłączać 

Ściągałem tylko tyle żeby nie zerwać plomby bo konsola jest do końca lutego na gwarancji sklepu , więc rdzenia nie widziałem 

Szmatki plus mam odkurzacz który nie tylko wciąga ale ma też opcje mocnego wydmuchu powietrza

Edytowane przez voltq
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, razor19956 napisał:

A co myślisz o tym, że jak stoi w pionie to ciekły metal może spływać z rdzenia (jest to w ogóle możliwe?) i powstają suche miejsca na rdzeniu.? 

Ta cała akcja jest tak samo prawdziwa jak biały dym z XSX. 

  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego znaczenia  , z tym wyciekiem metalu to jakieś  bajki ,na YT  oglądałem   film z serwisu  jak gość  obala te  brednie .

Mam  2 wydanie PS5   id samego początku STOI PIONOWO  :P wszyscy zadowoleni :D

Edytowane przez raiders
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie, ludzie Wy macie problemy...

W PC od lat dostępny jest ciekły metal na CPU (Coollaboratory Liquid Pro czy Thermal Grizzly) i jakoś nic nikomu nie wycieka - a szkody były by większe bo by nakapało na GPU.
W PS5 jest jeszcze śmieszna gąbka wokół APU by temu 'wyciekowi' zapobiec, w PC - niema nic.

Jeszcze trochę to zacznie się rozmowa którą stroną odwrócić wtyczkę z zasilania, czy faza ma być po lewej czy po prawej - bo ktoś od kogoś usłyszał ,że jak jest po lewej to konsola głośniej działa.... :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje PS5 stoi pionowo od premiery, bo jest tak ohydne, że chowam je za telewizorem. Do tej pory zero problemów, żadnego przegrzewania się, chodzi cicho. Ja bym się nie martwił. Jakby to był realny problem to już by było o tym głośno. 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, raiders napisał:

Nie ma najmniejszego znaczenia  , z tym wyciekiem metalu to jakieś  bajki ,na YT  oglądałem   film z serwisu  jak gość  obala te  brednie .

Mam  2 wydanie PS5   id samego początku STOI PIONOWO  :P wszyscy zadowoleni :D

A masz coś takiego, że jak tylko włączysz grę to wiatrak od razu ma podwyższone obroty? Nadal jest cicho, ale ewidentnie w menu słychać go mniej , a z chwilą włączenia gry nieważne czy cyfry czy z płyty, od razu wskakuje na troszkę wyższe obroty. Normalne to.? 

Edytowane przez razor19956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, razor19956 napisał:

A masz coś takiego, że jak tylko włączysz grę to wiatrak od razu ma podwyższone obroty? Nadal jest cicho, ale ewidentnie w menu słychać go mniej , a z chwilą włączenia gry nieważne czy cyfry czy z płyty, od razu wskakuje na troszkę wyższe obroty. Normalne to.? 

Tak , plus napęd jest głośny 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, razor19956 napisał:

A masz coś takiego, że jak tylko włączysz grę to wiatrak od razu ma podwyższone obroty? Nadal jest cicho, ale ewidentnie w menu słychać go mniej , a z chwilą włączenia gry nieważne czy cyfry czy z płyty, od razu wskakuje na troszkę wyższe obroty. Normalne to.? 

Nie nie mam , a prawdę mówiąc  nie zwracam na to uwagi , bo pewnie nie zrozumiesz  ,ale ja  odpalam PS5 i gram w grę  nie wsłuchuję się w prace wentylatora  ,nie przykładam ucha do konsoli ,nie licze klatek fps na  monitorze itp itd ... ja po prostu gram w  grę i czerpie z tego fun ,no moze po za FIFA 23  bo ta mnie potrafi wpienic   :E  ale i tak w nią gram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Norweski Zomowiec napisał:

Lepiej połóż poziomo, aby lepiej spać. Ja tak zrobiłem i polecam 

Raz, że mi się poziomo nie podoba, dwa nie mam miejsca aby go położyć, musiałby leżeć w ciasnej szafce rtv na styk. Wyolbrzymiony problem, ktoś zrobił gów@noburze, później się z tego wycofał i ludzie panikują.  Zobacz ile PS5 już się sprzedało coś kolo 30mln i nie ma jakiś informacji od tamtej pory, że jest jakiś problem. Wychodzi na to, że to to samo co "dymiący" XSX, czyli bzdura i clickbait. Podejrzewam, że jak coś jest nie tak (wada fabryczna) to czy masz poziomo czy pionowo nic nie zmieni. Od lat w PC stosuje się ciekły metal i jakoś nie słyszy się, żeby komuś coś wyciekało, o ile dobrze to poskładał, a dodam, że na PC nie ma żadnej gąbki czy folii która wchłonie ciekły metal czy zapobiega wyciekowi. 

 

Poczytaj posty wyżej, koledzy pisali o tym. 

Edytowane przez razor19956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednakże jest potencjalna szansa, że może wyciec - a jeśli coś takiego może się zdarzyć, to prędzej czy później się zdarzy -   lepiej nie ryzykować. A jak nie masz miejsca, to nic na to nie poradzę. Z fartem 🙃

Edytowane przez Norweski Zomowiec
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potencjalna szansa jest też na to, że jutro na przejściu dla pieszych potrąci Cię auto, a jeśli coś takiego może się zdarzyć, to prędzej czy później się zdarzy - lepiej nie ryzykować :E

Z takim podejściem to najlepiej tych konsoli nie wyciągajcie z pudełek. Ludzie są mistrzami w wymyślaniu sobie problemów, serio.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kszyrztow napisał:

Potencjalna szansa jest też na to, że jutro na przejściu dla pieszych potrąci Cię auto, a jeśli coś takiego może się zdarzyć, to prędzej czy później się zdarzy - lepiej nie ryzykować :E

Z takim podejściem to najlepiej tych konsoli nie wyciągajcie z pudełek. Ludzie są mistrzami w wymyślaniu sobie problemów, serio.

Coś w tym jest, założyłem ten wątek bo w sumie kilka miesięcy temu coś było słychać w necie i od tamtej pory cisza. 

Podsumowując ktoś wywołał gów@noburze jak z "dymiącym" XSX, do tego jeden dodał, drugi przekręcił, następnie wycofali się z tego i cisza....  A PS5 sprzedaje się świetnie i nie wyglada, żeby to miało się zmienić. 

Edytowane przez razor19956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak wracając do tematu. Jeżeli chłodzenie, czyli radiator przylega do rdzenia praktycznie idealnie to w jaki sposób w pozycji pionowej ciekły metal może niby spływać na dół rdzenia? Co niby powoduje "suche" miejsca na rdzeniu i gorsze odprowadzenie ciepła... 

Ma ktoś jakieś doświadczenie z takimi zagadnieniami i mógłby się wypowiedzieć? Po prostu ciekawi mnie jak to działa.  🤔

Wiem, że te testy na youtube są w większości naciągane itd. Ale czy istnieje taka możliwość? 

Edytowane przez razor19956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, razor19956 napisał:

radiator przylega do rdzenia praktycznie idealnie to w jaki sposób w pozycji pionowej ciekły metal może niby spływać na dół rdzenia?

Podstawa: jak to możliwe że pecetowcom nie wypływa? Przecież niemal każde chłodzenie jest na boku.

W dniu 5.06.2023 o 12:29, Norweski Zomowiec napisał:

Lepiej połóż poziomo, aby lepiej spać. Ja tak zrobiłem i polecam 

Niestety konsole jechały do sklepów grube tysiące km i to podskakując, już cały wściekły metal popłynął.

Od bardzo dawna wiadomo jak należy ustawiać konsole:
-PSX i PS2 pokazały, że polecane były pozycje do góry nogami
-X360 pokazał, że warto owinąć konsolę ręcznikiem.
Poza tymi mądrościami oczywiście było typowe wsadzanie konsoli w półkę na ścisk (tak jak ostatnio routera wifi do światłowodu), jak też kładzenie książki czy piwa na otworach wentylacyjnych itp. Poziom głupoty powala. Skoro inżynierowie Sony to sobie wyliczyli to musi działać, no chyba że obliczyli wypływanie na 2 i pół roku (ale tu wystarcza marna pasta).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...