Skocz do zawartości
b0gdan_d

Komputer do grania, budżet~7-10k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po 7 latach na E-6400 oraz GTX 970 przyszedł czas na zmianę całego zestawu. 
Wymienić chcę wszystko, poza monitorem którego zmieniłem jakiś czas temu na: Acer Predator XB271HUABMIPRZ.

Główne wymogi co do nowego sprzętu to ma być cichy i "zimny". RGB nie są mi do niczego potrzebne, im prościej tym lepiej.
Moim faworytem był 13600KF, później przed premierą 7800x3d to on wychodził na prowadzenie, jednak teraz po newsach o ich awaryjności sam już nie wiem co wybrać...

Co do gier (bo to głównie one będą stawiały poprzeczkę) to D4, SC2, Apex, BF, Anno... Z programami typu Excel, SketchUP czy Adobe premier radzi sobie obecny komp więc to żadne wymagania.

Waham się czy iść w DDR5, czy pozostać na DDR4... W żadne OC nie zamierzam się bawić, chyba że będzie trzeba jednorazowo zrobić jakieś UV by uzyskać lepszą kulturę pracy to i owszem, raczej z tym sobie poradzę.

W polecanych na tym forum zestawach jest głównie Radeon, czy do monitora z NVIDIA® G-SYNC® nie warto iść w RTX'a?

Pozdrawiam!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet na to pozwala to nie masz co się nawet wahać, am4 to martwa platforma. Inaczej gdybyś miał jakieś zaplecze w postaci płyty głównej pod am4 ze starego pcta wtedy jak najbardziej lepiej zrobić upgrade. Ale w takim wypadku gdzie składamy PC od zera to nie ma co się zastawiać nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Intela sobie odpuścić całkowicie? 

A co z wcześniej wymienionym AMD Ryzen 7 7800X3D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, b0gdan_d napisał:

Czyli Intela sobie odpuścić całkowicie? 

A co z wcześniej wymienionym AMD Ryzen 7 7800X3D?

Zależy do czego pc bo jak do samych gier to AMD lepiej, jeśli będzie renderowanie to Intel. Tylko, że Intel to też martwa platforma i dodatkowo są bardzo gorące, trzeba do nich jakieś dobre aio. 

Jeśli cię stać na r7 7800x3d to jak najbardziej, to jest potężny procek do gier, wygrywa nawet z topowymi i droższymi intelami. Lecz moim zdaniem lepiej kupić lepsze gpu niz lepszy procek jeśli chodzi o sam gaming. Szczególnie jeśli mierzymy w wyższe rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monitor obecnie to QHD, co będzie pod niego optymalne w takim razie?
Chyba przekonaliście mnie do AMD, zawsze będę mógł wymienić procka na mocniejszy w przyszłości...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co podał kolega forskoczek będzie najwydajniejsze w tym budżecie pod 1440p.

RTX 4080 starczy na długo pod 1440p oczywiście zakładając, ze nie musisz grać wiecznie na ultra, Ryzen 5 7600 w miarę nieźle go ogarnie. Za rok-dwa najwyzej wrzucisz sobie mocniejsze CPU, dopłacajac kilka stowek po odsprzedaży 7600.

 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z płytą, chłodzeniem oraz zasilaczem? Podołają mocniejszemu CPU w przyszłości?
Obudowa jest wystarczająco przewiewna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta, cooler i PSU podołają takiemu 7800X3D w przyszłości. Obudowa jest przewiewna wystarczająco jak na ten budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia, wg https://pc-builds.com/ zestawienie Ryzena 5 7600 (lub nawet R5 7700) z RTX 4070ti / 4080 spowoduje bottleneck'a procesora.
Czy rzeczywiście tak może być i jest się czego obawiać?

Czy jest sens inwestować w procesor z dopiskiem X?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, b0gdan_d napisał:

Jeszcze jedna kwestia, wg https://pc-builds.com/ zestawienie Ryzena 5 7600 (lub nawet R5 7700) z RTX 4070ti / 4080 spowoduje bottleneck'a procesora.
Czy rzeczywiście tak może być i jest się czego obawiać?

Czy jest sens inwestować w procesor z dopiskiem X?

To bzdury, według tego kalkulatora nawet r7 7800x3d jest za słaby pod RTX 4070ti, gdzie to jest obecnie najpotężniejszy procek pod gry na rynku. Nie ma co się sugerować kalkulatorami z neta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak też myślałem, ale wolałem się upewnić :)

Po premierze RTX4000 często były komentarze o piszczących cewkach w tych kartach - czy problem ten nadal występuje? Są jakieś lepsze / gorsze modele, na które trzeba zwrócić uwagę? 

Ten polecany "outlet" z drugiego postu, z jakiegoś powodu został zwrócony. 
PC będzie brany na firmę, więc może być problem ze zwrotem...

Edytowane przez b0gdan_d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.06.2023 o 00:22, b0gdan_d napisał:

Jeszcze jedna kwestia, wg https://pc-builds.com/ zestawienie Ryzena 5 7600 (lub nawet R5 7700) z RTX 4070ti / 4080 spowoduje bottleneck'a procesora.

Tak to prawda. GPU będą ograniczeniem wydajności dla tych procesorów - czyli będą pracować na 100% swoich możliwości, choć w 1080p raczej będą to za słabe CPU dla 4080. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2023 o 08:36, Caps napisał:

Tak to prawda. GPU będą ograniczeniem wydajności dla tych procesorów - czyli będą pracować na 100% swoich możliwości, choć w 1080p raczej będą to za słabe CPU dla 4080. 

To GPU będą ograniczeniem?
A nie przypadkiem procesory będą ograniczać kartę graficzną?

Chyba CPU za słabe, będą więc chodzić na 100% a grafa będzie "się nudzić", czy coś mieszam?

Obecnie waham się pomiędzy 7600 a 7700, do tych procków jakie grafiki byłyby optymalne?

Jeśli w przyszłości byłaby wymiana CPU, to czy warto teraz "przesadzić" z GPU, aby później wymienić jedynie procesor, czy może lepszym wyjściem byłoby dobrać teraz dopasowane GPU do CPU i później wymienić oba te podzespoły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grając w 1440p to nic tutaj nie będzie się zbytnio ograniczać, choć karta będzie mieć zdecydowanie więcej do roboty.

Na dziś najlepiej brać Ryzen 5 7600 + RTX 4070 Ti pod tę rozdzielczość wg mnie. Dobre kombo które spokojnie wyciągnie tu sporo klatek.

RTX 4080 to bardziej pod 4K. Na zapas nie ma co kupować, jasne nawet dziś RTX 4080 do 1440p się przyda, ale 4070 Ti też tutaj spokojnie starcza to po co przepłacać? No chyba, że jesteś maniakiem liczącym każdą klatkę.


Ja dla siebie wziąłbym 7600 + 4070 Ti i za 2-3 lata zrobił upgarde jednego i drugiego w razie potrzeby. 

Dopłata do Ryzen 7 7700 ma średni sens - jest ciut wydajniejszy w grach, ale znów to 4-5 stów dopłaty a za 2-3 lata będą nowe sporo mocniejsze procki i sobie odsprzedasz tego 7600, dorzucisz z 700-1000 zł i pewnie coś sensownego spokojnie kupisz.

Do 7700 dopłaciłbym tylko jeśli uparłbyś się na dziś na 4080, wtedy warto dać tej karcie jak najmocniejszy CPU (no najlepiej 7800X3D ale to już cenowo odlot).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, b0gdan_d napisał:

Chyba CPU za słabe, będą więc chodzić na 100% a grafa będzie "się nudzić", czy coś mieszam?

 

Karty graficzne będą pracować na 95-100% i to one będą ograniczać wydajność procesora - ale to jest normalne i w zasadzie porządne zjawisko w zestawie do gier jeżeli GPU może pracować na pełni swoich możliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po dokładniejszym rozeznaniu się w temacie, powstała taka oto konfiguracja: 

1. Procesor  
AMD Ryzen 5 7600 AM5                  1 055,00 
2. Pł. Główna  
ASRock B650M PG RIPTIDE AM5                     799,00 
Gigabyte B650M GAMING X AX                     899,00 
ASRock B650 PG LIGHTNING AM5                      999,00 
 Gigabyte B650 AORUS ELITE AX                 1 092,00 
3. Chłodzenie  
Endorfy Navis F240                      378,00 
Arctic Liquid Freezer II 240                     399,00 
Endorfy Navis F280                     463,00 
4. Obudowa  
Endorfy Regnum 400 Air EY2A008                      382,00 
Lian Li O11 Air Mini Czarna                     549,00 
5. SSD  
SSD WD Black SN770 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (WDS100T3X0E)                     263,00 
Lexar SSD NM710 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4 LNM710X001T-RNNNG                     275,00 
6. RAM  
G.Skill Trident Z5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040F16GX2-TZ5K)                     573,00 
Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32 Renegade Silver                     619,00 
Pamięć Kingston FURY Renegade Silver 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL32 KF560C32RSK2-32                     675,00 
Corsair Vengeance RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO CMH32GX5M2B6000Z30K                      689,00 
7. PSU  
be quiet! Pure Power 12 M 750W                      512,00 
MSI MPG A850G PCIE5 850W 80+ Gold                     599,00 
   
8. GPU  
Inno3D GeForce RTX 4070 TWIN X2 12GB GDDR6X DLSS 3 (N40702-126X-185252N)                 2 949,00 
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X DLSS 3 (GV-N407TGAMING OC-12GD)                  4 399,00 

Cały zestaw wyszedł  8 748,00 zł, wraz z kartą 4070 Ti, zamieniając ją na czystą 4070 -  7 298,00 zł .
Na czerwono
zaznaczone podzespoły które w tym momencie wydają mi się najlepsze, pozostałe są wariantami, na które natrafiłem czytając forum. Czy coś warto zamienić?

Płyta główna to całkowity strzał - wszystkie wydają mi się rozsądne, nie umiem wybrać "najlepszej"

Chłodzenie - czy nie lepiej iść w większy wentylator (280)? Najlepiej chyba wychodzi montaż chłodnicy na górze, 2 wentylatory na przodzie zasysające powietrze, chłodnica wyrzucająca do góry oraz 1 na tył.

Obudowa bardzo mi się wymiarami podoba ten Lian, czy AirFlow jest w nim zadowalający?

Oba zasilacze mają 12VHPWR - 1szt., a parametry chyba są porównywalne.

GPU - tutaj ciągle trwa dylemat nad 4070 / 4070Ti - może jakiś inny model/producent?

tps://snipboard.io/pw6sSe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy bym brał Lian Li Mini + Liquid 240, w podobnej cenie masz Lancool 216 + Navis F360. Reszta całkiem spoko. W budżecie 10 000 pod 1440p aż się prosi wręcz o RTX 4070 Ti, ale z drugiej strony do swojej puli gier w które grasz warto by było dodać nowe wymagające produkcje pod takie GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Caps napisał:

Lancool 216 + Navis F360

Dużo większa obudowa, szczególnie jej długość nie za bardzo mi odpowiada :/
Co jest nie tak z tą Mini? Słabo przewiewna czy o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, b0gdan_d napisał:

Co jest nie tak z tą Mini? Słabo przewiewna czy o co chodzi?

Nic z nią nie jest, cenowo trochę można więcej wyciągnąć ale jeżeli Ci pasuje mini, to spokojnie możesz brać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na promocję w X-Kom, i zamówiłem coś takiego:

Promocja: MSI MPG A850G PCIe5.0 850W 80 Plus Gold 549,00 zł

Cena tego 7600X wyszła mniejsza niż ogólnie dostępnych 7600, mam nadzieję że dobrze wybrałem.
Możecie coś powiedzieć o grafice? Czytając opinie wygląda ok.
Martwi mnie jedynie rozmiar: Długość 337 mm, natomiast w opisie obudowy: Maksymalna długość karty graficznej - 362 mm.
Lekki zapas jest, czy to wystarczy?

Które AiO i Mobo do tego procka? Wcześniej nie braliśmy jego pod uwagę, ze względu na kosmetyczną różnicą w taktowaniu, nieadekwatną do różnicy ceny pomiędzy tymi procesorami.

Dopiero teraz się dogrzebałem do opinii nt tej obudowy: "Obudowa super tyko jeżeli się ma płytę ATX to się nie da zamontować aio na górze obudowy". Może więc warto wybrać mniejszą płytę mATX??

Edytowane przez b0gdan_d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...