Skocz do zawartości
Faxy

Ryzen 5 7600X - temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ostatnio złożyłem komputer składający się między innymi z Ryzena 7600X oraz chłodzenia Fortis 5 Dual Fan z pastą Thermal Grizzly Kryonaut
Wszystko wydaje się być okej, ale jednak trochę martwią mnie temperatury..:

  • Podczas przeglądania internetu, youtube, word/excel są one na poziomie 50-65st (70 chwilowy max)
  • W trakcie grania 80-90st (90+ chwilowy max)
  • Cinebench R23 Single Core: 70-75st (5.32GHz max)
  • Cinebench R23 Multi Core: stałe 95st (4.88GHz max)

Testowałem różne ustawienia krzywych wentylatorów, ale finalnie wyniki były bardzo zbliżone

Jest to mój pierwszy Ryzen, a na wcześniej testowanych Intelach (3220, 3570k, 5820k, 12400) temperatury były znacznie niższe
Czy powinienem się nimi martwić?

Moja obudowa posiada 3x 120mm wentylatory wlotowe na przodzie, 1x 120mm wylotowy na tyle oraz 2x 140mm wylotowe na topie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały krzem, doładowany Watami, niczym silnik pół litra, turbo-sprężarką w dostawczaku i masz efekt 🙃 Trzeba było brać i5 13500, skoro tak już bardzo korciło do zmiany z i5 12400 (🙄).

Ryzen 7600bezX jest mniej piłowany (niżej PowerLimit), to grzeje się mniej.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Faxy napisał:

Czy powinienem się nimi martwić?

Nie ma się czym martwić te procki tak są zaprojektowane:

Cytat

In the case of Zen 4, the processors are designed to run at TJMax 24/7 without risk of damage or deterioration. AMD went on to say that 95C is not running hot, rather Zen 4 will intentionally go to this temperature as much as possible under load because the power management system knows that this is the ideal way to squeeze the most performance out of the chip without damaging it.

 

Ustaw max obroty na chłodzeniu na tyle ile dla Ciebie jest nie za głośno i procek będzie maskował osiągi dal tego ustawienia:)

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększanie obrotów wentylatorów praktycznie nic nie da. Ograniczeniem jest odbiór ciepła z rdzenia. W związku z tym do tego procesora najlepsze będzie AIO z dużym blokiem i wydajną pompką. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aio to tez nic nie da może 1% lepsze multi w cb23, w grach bez znaczenia dopóki nie dobija do 95 stopni cpu działa z maks wydajnością praktycznie. Tak już zaprojektowane i skonstruowany proc

https://www.techspot.com/review/2541-ryzen-7600x-cooling/

 

Tu nawet ze starym boxowym chłodzeniem wydajność praktycznie co na 360 aio, a taki fortisjest z zapasem

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, wrobel_krk napisał:

Aio to tez nic nie da może 1% lepsze multi w cb23, w grach bez znaczenia dopóki nie dobija do 95 stopni cpu działa z maks wydajnością praktycznie. Tak już zaprojektowane i skonstruowany proc

https://www.techspot.com/review/2541-ryzen-7600x-cooling/

 

Tu nawet ze starym boxowym chłodzeniem wydajność praktycznie co na 360 aio, a taki fortisjest z zapasem

Rzeczywście, masz rację. Ten typ tak ma. W takim razie nie ma co zwiększać obrotów wentylatorów i mieć suszarkę. I tak to wiele nie pomoże. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka klikniec i mamy chlodny cpu ;)

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi - są one pomocne :-)

---

1 godzinę temu, Phoenix. napisał:

Kilka klikniec i mamy chlodny cpu ;)

 

Rzeczywiście pomogło - ustawienie All Core Curve Optimizer Magnitude (Negative) na 30 zmniejszyło temperatury oraz poprawiło trochę osiągi :D

Wcześniej:

2 godziny temu, Faxy napisał:
  • Podczas przeglądania internetu, youtube, word/excel są one na poziomie 50-65st (70 chwilowy max)
  • W trakcie grania 80-90st (90+ chwilowy max)
  • Cinebench R23 Single Core: 70-75st (5.32GHz max)
  • Cinebench R23 Multi Core: stałe 95st (4.88GHz max)

Teraz:

  • Podczas przeglądania internetu, youtube, word/excel są one na poziomie 50-55st (60 chwilowy max)
  • W trakcie grania 70-80st (80+ chwilowy max)
  • Cinebench R23 Single Core: 55-60st (5.32GHz max), 1952pkt -> 1955pkt
  • Cinebench R23 Multi Core: 90-94 (5.16GHz max), 14164pkt -> 14833pkt
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze wykorzystać PBO. Tam masz ograniczenie mocy do 65W. Mniejsze zużycie energii i jeszcze niższe temperatury. Możesz to połączyć z podbiciem taktowania rdzeniu.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Faxy napisał:

 

Rzeczywiście pomogło - ustawienie All Core Curve Optimizer Magnitude (Negative) na 30 zmniejszyło temperatury oraz poprawiło trochę osiągi :D

 

Pamiętaj o potestowaniu stabilności. -30 to dość sporo już. Możesz zostawić Cinebencha na 30 minut. Jak się nie wykrzaczy to powinno w grach być ok. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pierwszych kilka odp.,postów poezja  :E ,ten typ tak ma ,mały krzem, doładowany Watami,dawać chłodnice od stara  :thumb:   zero inf. że wystarczy wejsć do biosu i poprawić fabrykę  kilkoma kliknięciami,dopiero naczelny phoenix :thumb: nakreślił jak to ma być :E  nie wiem jak Wy panoczki ale jak ja czegoś nie wiem to raczej dziób zamknięty i staram się dowiedzieć  i wtedy pisać jak jestem pewny :szczerbaty:  żeby nie było nic po złości gałgany  :E  i żeby nie było , nie bronie bo mam ,morony z amd odje... cyrk bo tą czapę zrobiły grubą żeby im qrw... chłodzenia stare pasowały kosztem temp. nie zmienia faktu że da się to poprawić w jakimś stopniu :szczerbaty:

Edytowane przez unadarek
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 5800x3d już trzeba było poprawiać fabrykę zeby się nie podsmażał aż dziwne te pierwsze posty  ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

Przy 5800x3d już trzeba było poprawiać fabrykę zeby się nie podsmażał aż dziwne te pierwsze posty  ;) 

 

10 godzin temu, unadarek napisał:

wystarczy wejsć do biosu i poprawić fabrykę  (...)jak Wy panoczki ale jak ja czegoś nie wiem to raczej dziób zamknięty i staram się dowiedzieć  i wtedy pisać jak jestem pewny

I to właśnie jest sednem problemu - na fabrycznych, zalecanych przez producenta ustawieniach, ten procesor to przewatowany CRAP. Dopiero po undervoltingu który radziliście wyżej, jest znośnie. ... i co najgorsze, problemem jest to, że krzem jest właśnie mały (tak tak Dareczku) w stosunku do generowanej ilości ciepła (na fabrycznych) i nawet "chłodnica od STARa" tutaj nie pomoże (bo problem jest z transferem ciepła, a nie z jego ogólną ilością, bo Ryzen 2xxx przy takich mocach się nie gotowały, pomimo że nie były chłodzone chłodnicą od STARa).

Jeszcze większym problemem jest to, że takie buble są kupowane "bo wystarczy poprawić fabrykę", więc producenci dalej będą taki szajs produkować.

Jeszcze przy 5800X3D nie ma takiej tragedii, jak przy Ryzen 7600X/7800X itp., czyli "gotuj z AMD".

Różnego rodzaju UV itp. modyfikacje, to powinna być OPCJA, dla tych, co chcą wycisnąć coś nietypowego, a nie podstawowa czynność, której jak się nie wykona, to na CPU temp. w rejonach gotowania wody.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki mają wyższe niż można napięcie bo mają być stabilne w 100% niezależnie od zastosowań.

UV bardzo spoko sprawa, ale UV nie zawsze pomaga, bo możesz sobie dać tylko -10 na krzywej i się będzie sypać, jak u mojego znajomego, w końcu sobie ustawił krzywą wentylatorów tak żeby nie hałasowały, czyli maks prędkość == akceptowalny poziom i wszystko działa. Proc dobija do 95 stopni, ale bez patrzenia na hwinfo itp nie odczuwa się tego, procek nie produkuje więcej ciepła no może 2-4w więcej niż po UV.

Jak ktoś chce chłodku i oszczędności prądu jest ecomode

Taka już kolei rzeczy przy coraz mniejszych rozmiarach chipów odprowadzanie ciepła będzie problemem. AMD daje bezpieczny limit 95 stopni, a Intel 105 nawet, więc to jest bezpieczne dla CPU. Kwestia hałasu a tu trzeba po prostu zmienić nastawienie, 95 stopni to normalna i bezpieczna temperatura, i trzeba ustawić wentylatory tak by nie hałasowały:)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, wrobel_krk napisał:

. AMD daje bezpieczny limit 95 stopni, a Intel 105 nawet,

Tak, na własne oczy widziałem (inżynier Intela) twierdzą, że "do 100 stopni to jest OK". Tylko ja obawiam się jednego - jak długo taki CPU popracuje, jeszcze w zależności od tego ile czasu będzie pracował realnie przy tych np. 96 stopniach C. Nie wątpiliwie okres gwarancyjny przy takich temp. CPU wytrzyma (a jak nie, to wymienią) ... ale co jak ktoś by chciał dłużej korzystać - tu mam obawy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kyle_PL napisał:

Tylko ja obawiam się jednego - jak długo taki CPU popracuje,

Uwierz mi taki np i7/i9 9gen/10gen w  gotowcu z boxem ma 95 stopni już w grach u tysięcy ludzi i procki nie padają. W pewnej firmie maja właśnie takie składaki i np leci tam build parę godzin na 10700f temperatura ciągle 90-95 stopni. To już dawno przetestowane, jakby nie było 95 stopni bezpieczne to by tyle nie ustawiali.

  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, wrobel_krk napisał:

 95 stopni już w grach u tysięcy ludzi i procki nie padają.

Przypomniał mi się film, znanego Youtubera, co testował przez X lat kilka CPU, w trybie "katowania" i okazało się, że procesor nie pada tak, że pewnego dnia jest "off". Tylko pracuje on coraz wolniej. Podobno wynika to z większej ilości błędów wewn. procesora, które do pewnego poziomu koryguje, ale działa wolniej, bo powtarza jakieś operacje. Także procesory im działają, ale pytanie o ile wolniej.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

testował przez X lat kilka CPU,

Prędzej CPU staje się przestarzałe zanim padnie lub zdegraduje się tak by różnica  była znacząca - wiadomo jakiś mały % j pada procków ale to nie zależnie od obciążeń

Masz linka jakby co?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

Masz linka jakby co?

Jak tylko odnajdę ten film ... oglądałem go parę miesięcy temu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba żadna elektronika nie lubi wysokich temp. to raczej logiczne  nawet tu na forach na przestrzeni długich lat ludziska opisywali że muszą podnosić v żeby uzyskać stabilność + filmików sieci też kilka jest  , sam też jestem na to wyczulony  i raz jeszcze podkreślę ostatni jestem żeby stawać w obronie amd :P  ale  tak popatrzeć na to ze boku :thumb:  w ryzenach 7xxx  wystarczy zmienić ten limit na 65W,90W  w zależności od procka i już mamy spora poprawę a przeca można jeszcze mu odjąć v  a i tak wtedy uzyskujemy  praktycznie pełną wydajność ,1-3% mnie jak się nie mylę więc to jest nic , w intelach jak się popuści te kagańce żeby mieć full tej wydajności to wtedy tam się moćno zadziewa  :szczerbaty:  dragon fire ino cyk  ,jak najbardziej jest też uv na Z-tkach  :diable:

Edytowane przez unadarek
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2023 o 12:45, Faxy napisał:

Rzeczywiście pomogło - ustawienie All Core Curve Optimizer Magnitude (Negative) na 30 zmniejszyło temperatury oraz poprawiło trochę osiągi :D

 

To wymaga dluzszych testow stabilnosci, lepiej ustawic limit temp na np 80st i TDP ;)  80st to ja mialem w CB23 na 7700x, a nie w grach , tam bylo 55st-60st.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procesor jest zaprojektowany żeby pracował w 95* czy 100* to po co się tym zastanawiać. Wątpię że tak długo ktokolwiek z was będzie używał procesora aby degradacja stała się realnym problemem. W intelu UV, w AMD ujemny CO żeby zachować wydajność i sprawa z głowy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, ShaDow_Pro napisał:

Skoro procesor jest zaprojektowany żeby pracował w 95* czy 100* to po co się tym zastanawiać. Wątpię że tak długo ktokolwiek z was będzie używał procesora aby degradacja stała się realnym problemem. W intelu UV, w AMD ujemny CO żeby zachować wydajność i sprawa z głowy.

Rozumiem ze lubisz wyjące chłodzenie? bo przy 95st nadal trzeba schładzać procesor. Nie mówiąc już o paście na cpu jak przy tych temp szybko będzie z niej „plastelina”.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zazwyczaj jest max 85* pod ciężkim loadem jak karta dogrzewa procka, chłodzenie mam tak ustawione że przy 85* ma 1000rpm a przy 908 1200. Oczywiście też nie mówię żeby mieć cały czas max dopuszczalną temperaturę, jak jest się 10* poniżej limitu to jest jak najbardziej w porządku, masz wtedy ciszę i ewentualny zapas.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciekawą dyskusję :) 

Na chwilę obecną zastosowałem następujące zmiany:
- PPT Limit [mW]: 88000
- TDC Limit [mA]: 75000
- EDC Limit [mA]: 150000
- All Core Curve Optimizer Magnitude [Negative]: 35 (płyta pozwalała nawet na wyższe wartości ale ich nie testowałem)
- Platform Thermal Throttle Limit: 90
- Precision Boost Override Scalar: 10x
- Max CPU Boost Clock Override [Positive]: 200MHz

Na podstawie:

Podczas wykonywania 30 minutowego testu stabilności w Cinebenchu (multi-threaded) temperatury oscylowały na poziomie 85-87st z prędkościami wynoszącymi 5090-5290MHz, a sam test zakończył się wynikiem 14711pkt.

Sprawdziłem go w kilku grach i temperatury utrzymywały się pomiędzy 60 a 75 stopni (ze sporadycznymi, chwilowymi podbiciami do max 80st)

Wszystko działa stabilnie, a według HWiNFO jego maksymalna prędkość wyniosła 5490MHz.

Temperatury były kusząco jeszcze niższe w momencie gdy ustawiłem limit na 65W, ale jednak wydajność w Cinebenchu spadła wtedy jakoś do 13750-14000pkt  :( 

W porównaniu do tego co było na samym początku to jestem zadowolony, ale byłbym jeszcze bardziej gdyby udało mi się przy zachowaniu obecnych temperatur (bądź niższych) dobić do tych +15tys pkt w Cinebenchu :E 

Edytowane przez Faxy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • z GPU może być jeszcze PowerColor RX 7900 XT Hellhound Spectral White (biale lub niebieskie ledy)
    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...