Skocz do zawartości
Astec

Jak starzeje się Ryzen 5 5600(X)?

Rekomendowane odpowiedzi

W prawdzie nie grywam ale wieksze wrażenie robi rozdziałka niż hyrce  mówię o masie gierek nie wyczynowych ,na youtube melony przykładów gdzie ludzie grają 60hz ,75hz

Edytowane przez unadarek
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kyle_PL napisał:

To akurat może nie być płynne. Tak samo jak ponad ~100fps na ekranie 60Hz ma dużo gorszą płynność (sprawdzone) niż stałe 60fps@60Hz.

Nie bardzo ;)

Wystarczy odpalić fastsync i będzie malina. Jak jest zapas mocy to top płynność oraz input będzie przy włączonym scaline sync z 120fps na 60hz.

Ale są wyświetlacze, które słabo śmigają bez włączonego synchro od strony wyświetlacza to wtedy rzeczywiście w/w metody nie będą sprawować się dobrze.

  • Like 1
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Nie bardzo ;)

Wystarczy odpalić fastsync i będzie malina.

Porównywałem fastsync (takie ustawienia, że karta spokojnie mogła robić ponad 100fps) i jest to zdecydowanie mniej płynne na ekranie 60Hz niż limit fps na 60 przy ekranie 60Hz (nawet Vsync nie musisz robić). Tak jest w praktyce i zgadza się z teorią (wystarczy przeanalizować jak to działa, jeśli ktoś nie widzi gołym okiem). FastSync obniża input lag, ale pogarsza płynność.

7 minut temu, sideband napisał:

Ale są wyświetlacze, które słabo śmigają bez włączonego synchro od strony wyświetlacza

Synchro włącza się od strony GPU.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kyle_PL napisał:

Porównywałem fastsync (takie ustawienia, że karta spokojnie mogła robić ponad 100fps) i jest to zdecydowanie mniej płynne na ekranie 60Hz niż limit fps na 60 przy ekranie 60Hz. Tak jest w praktyce i zgadza się z teorią (wystarczy przeanalizować jak to działa, jeśli ktoś nie widzi gołym okiem). FastSync obniża input lag, ale pogarsza płynność.

U mnie nie pogarsza, ale pamiętaj ze fastsync działa tylko z dx11 i niżej.

Ja używam fastsynca praktycznie cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kadajo napisał:

U mnie nie pogarsza, ale pamiętaj ze fastsync działa tylko z dx11 i niżej.

Sprawdzałem w Dishonored (były dwa, rozdawane chyba na EpicGames - nie pamiętam na którym sprawdzałem). Pogarszać musi (jeśli GPU potrafi wyrenderować np. większą ilosć FPS niż Hz wyświetlacza). Wynika to z wybierania nowszej klatki z bufora (klatki "wyciągane" ze sceny nie są wówczas oddalone w czasie o równy odstęp). Przyjrzyj się, poruszając postacią na boki ("strafe").

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie czekaj, ja w ten sposób tego chyba nigdy nie przetestowalem bo praktycznie zawsze robię capa na 60 fps...
A 60hz monitora już dawno nie mam u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kadajo napisał:

 praktycznie zawsze robię capa na 60 fps...

To mogłoby wyeliminować tą niepłynność z FastSync ... ale z drugiej strony, nie będzie tak obniżonego InputLAG (jakby GPU waliło 150fps przy tym ekranie 60Hz fastSync).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kyle_PL napisał:

To akurat może nie być płynne. Tak samo jak ponad ~100fps na ekranie 60Hz ma dużo gorszą płynność (sprawdzone) niż stałe 60fps@60Hz.

Z kosmicznym tearingiem na bank :thumb:

Ostatnio mialem na chwile 60Hz monitor i locka na 60fps, daj pan spokoj jaki tearing. Takze obie opcje to zlo.

I pisanie ze cos jest bardziej plynne to absurd...

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do FastSync zalecane jest mieć FPS co najmniej 2x częstotliwość odświeżania monitora, im więcej tym lepiej. Inaczej widać, że ruch nie jest równomierny, czy wręcz dwa razy pod rząd wyświetla się ta sama klatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Phoenix. napisał:

Z kosmicznym tearingiem na bank :thumb:

Jak nie masz V-sync to będzie "tearing". Aczkolwiek dosyć nietypowy ("podzielenie" ekranu utrzymuje się w jednym miejscu). Także "tearing" bez Vsync, przy 60fps@60Hz faktycznie jest, ale nie jest kosmiczny (podział ekranu tylko w jednym punkcie i do tego nieruchomym), choć oczywiście grać z takim "przecinkiem" bym nie chciał (już lepiej dorzucić Vsync).

12 minut temu, someI napisał:

Do FastSync zalecane jest mieć FPS co najmniej 2x częstotliwość odświeżania monitora, im więcej tym lepiej. Inaczej widać, że ruch nie jest równomierny, czy wręcz dwa razy pod rząd wyświetla się ta sama klatka.

Ja miałem chyba nawet ponad 2x - też widać było nierównomierność ruchu, aczkolwiek nie widziałem, by jakaś klatka była wyświetlana 2x. FastSync fajne, ale tylko do minimalizacji InputLag przy wyeliminowanym "tearingu". Jeśli chodzi o płynność, to niestety jest gorzej, niż fps=Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60hz plus vsync z lagiem idealne granie 🤭

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Phoenix. napisał:

60hz plus vsync z lagiem idealne granie 🤭

No w przysłowiowym CS przeciwnik ma przewagę. Jednak w single (gdzie większy LAG nie stanowi już takiego problemu) nie ma zjawiska tak dużego LAG'u by był efekt "pływania na łyżwach" przy ruchach myszką (wymagania dla ekranu @60Hz: GPU jest w stanie renderować nie mniej niż 60fps, czyli w benchmarkowaniu minimalny fps 60+, następnie do grania cap=60, Vsync=on). Bo wiadomo, że jak minimalny fps spadnie poniżej odświeżania, to już jest "LAG pływający".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię grać w 165 Hz o ile nie wiąże się to z redukcją detali, tam gdzie nie wyciągam 90, 120, 160 FPS to 60 FPS w pełni mnie satysfakcjonuje. Widzę różnicę między 165 a 60 co nie znaczy, że 60 jest be. Przeskok ze 165 nagle na 60 jest mocno odczuwalny ale szybko się można dostosować. Do 30 FPS nie mogę przywyknąć nawet po godzinie gry. Czuję też różnicę między dobrym stekiem a kromką z pomidorem, co nie znaczy, że mam jeść tylko steki.

Edytowane przez bleidd
  • Like 1
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bleidd napisał:

60 FPS w pełni mnie satysfakcjonuje

A u mnie wręcz przeciwnie. Cały czas grałem na 120Hz i w większości gier tyle miałem z dropami do 90 co było odczuwalne, ale nie mocno.

Najgorzej jak się trafi jakąś grę, co ma lock'a na 60fps i tyle. Tak właśnie miałem z Black Flag (AC4), a nie znalazłem nigdzie rozwiązania, by odblokować fpsy. Gra jednak była tak dobra, że potem przestałem zważać na to, że ma "tylko" 60 klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co grać myszką w Assassin's Creed? Przecież to lepiej padem, a na padzie 60 to nie taka tragedia.

 

6 godzin temu, bleidd napisał:

 Przeskok ze 165 nagle na 60 jest mocno odczuwalny ale szybko się można dostosować. 

Podkreśliłem pierwszy wyraz bo ważny, a drugi bo na jego miejscu powinno być coś innego, ale o micie pt. "przyzwyczajam się i po pół godzinie mi nie przeszkadza" napisałem już aż nadto w innym wątku, i chwilowo nie mam ochoty na tą "kontrowersję"

6 godzin temu, bleidd napisał:

Do 30 FPS nie mogę przywyknąć nawet po godzinie gry. 

Weź pod uwagę, że tak samo konsolowcy uważają Cię za "dziwnego" i głupszego, gorszego, bo oni POTRAFIĄ się cieszyć grami w 30fps i się "dostosowują" po 20 minutach i im już 30 nie wadzi.

Przeczytaj kilka razy te swoje wypowiedzi, jakie tu zacytowałem i spróbuj przeanalizować co tu zachodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde dobra cena w me na 5800x3d 1189zł i daja do 30 rat zero:p Jak nie myslalem narazie o zmianie mojego 5600 tak teraz jestem bliski podjecia decyzji:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nic odkrywczego nie powiedziałeś mówiąc, że nowszy procek jest szybszy od starszego.

Tylko weź pod uwagę, że typowy posiadacz 5600 ma to gdzieś czy będzie miał powyżej 100fps w najnowszych tytułach bo zwyczajnie grafika mu na to nie pozwoli ;) . Jak ktoś chce mieć non-stop wysoki klatkarz i to w dodatku w wyższych rozdzielczościach musi celować w wyższą półkę i częściej wymieniać sprzęt.

Sam jakiś czas temu wymieniłem 1600af na 5500 i długo nie zamierzam ruszać tego zestawu (do tandemu z gtx1660ti która mam już dłuższy czas).

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem o uzywanym 12600k

Ale przeciez mozna uzyskac nawet lepsza wydajnosc podkrecajac nowe 12400F za 700zl na B760 od Asrock za 600zl + uzywane DDR5 6000 za jakies 450zl.

Bedzie lepiej i taniej niz bida plyta i Ryzen 7600 .... To jest dopiero król wydajnosci 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak ktoś siedzi na tytułowym 5600x i chce szybszy procesor, to za 1200 minus cena sprzedaży 5600x ma upgrade do 5800x3d ;)

A jak składa nowy komputer i używki wchodzą w grę, to za 600 PLN pewnie wyrwiesz płytę am4 plus dobre ddr4. I w cenie budżetowego Intela masz zestaw raptem ~20% wolniejszy niż topka 7800x3d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 5800X3D znowu za 1200 pln. Na peperze były 5900X za 1189 i wysłali używane. Jeden typ do tego dostał sztukę z wygiętymi pinami na rogach 🤣

Z legitnych sklepów był za 1329 pln najtaniej w xkom, po zastosowaniu kod zniżkowego 50 pln z okazji 1 czerwca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, grayman_1 napisał:

Pisalem o uzywanym 12600k

Ale przeciez mozna uzyskac nawet lepsza wydajnosc podkrecajac nowe 12400F za 700zl na B760 od Asrock za 600zl + uzywane DDR5 6000 za jakies 450zl.

Bedzie lepiej i taniej niz bida plyta i Ryzen 7600 .... To jest dopiero król wydajnosci 🤣

Tak jak 13900K/KS jest mistrzem oszczędności prądu. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.06.2023 o 18:13, Killer85 napisał:

Czyli wychodzi na to że mam te moje "muły " w postaci R5500 i RTX 3060 wymienić na coś lepszego:hmm: :E
Trza mnie zbanować bo nie mam r5600:E

Motyla noga ja mam nadal ryzena pierwszej gen :szczerbaty:... (Obiecuje że jutro wymieniam) prosze nie banujcie...

Dla mnie lock 60fps w AAA jest wystarczający... 

Jeżeli będzie upgrade to raczej do grania w 4k...  (OLED + nowy komputer) na razie wystarczy mi podłączenie pod monitor i telewizor + granie na padzie) VSR i FSR w tych pieniądzach daje radę! 

 

Edytowane przez Tiger159
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...