Skocz do zawartości
Q_TAZ

komputer do 4k, bez gpu i zasilacza

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam do dyspozycji 4000zł. Kartę jaką już posiadam to 2080Ti, będzie ona zmieniana w przyszłości, oraz zasilacz 800W.

Co udało mi się złożyć:

  •  I5 13600KF
  • Gigabyte B760 GAMING X DDR4
  • Kingston Fury 32Gb 3600 CL16
  • Endorfy Arx 700Air
  • Lexat 2TB M.2 NM710
  • Navis F240 ARGB

Osoba korzystająca z kompa jest zielona jeśli chodzi o te tematy, komputer musi być bezobsługowy, procesor nie będzię kręcony.
Wymagania to dużo RGB, stąd wyrzuciłem chłodzenie powietrzem a dodałem Navisa.

W zasadzie moje jedyne obawy dotyczą MoBo, czy na niej nie będzie problemu z za dużymi napięciami do tego procesora?
Oglądałem testy, sekcja zasilania sobie spokojnie radzi.
Jedyna opcja żeby pozostać w budżecie, to wrzucić jakiegoś Fortisa i wymienić płytę z chipsetem Z.

Proszę o jakieś porady, sugestię, może jakiś inny pomysł którego nie widzę.

Edytowane przez Q_TAZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta da radę. Nie wiem jednak czy brałbym 13600KF na DDR4 jak jest AM5 na DDR5. Docelowo jaka będzie karta graficzna? 

Z tą obudową też nie wiem. Taniej masz Fractale, Lian Li, Phanteksy cała masa markowych dobrych obudów. 

Za 4k masz chociażby https://proline.pl/koszyk/720ceceb z 7700, DDR5 gdzie tańszy o 400 zł Ryzen 5 7600 da taką samą wydajność w grach co 13600KF więc jeszcze 400 zł możesz urwać. 

Z mobo możesz jeszcze zobaczyć na Phanteks Eclipse G360A, be quiet! Pure Base 500DX, Lian Li LANCOOL 216 ARGB

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna jaka będzie, tego nie wie nikt :D Nie będzie to zmieniane raczej w najbliższych kilku miesiącach, tylko później.
Co do obudowy to mój błąd, wybrana została 
ENDORFY Regnum 400 ARGB, wpisałem zły model.
Odnośnie tego ryzena to bym się jeszcze zastanowił, ale DDR5 chciałem unikać, trochę czytałem o różnych problemach, tak samo o AM5.
jak go posadzę na tej płycie z tymi ramami to nie będzie żadnych problemów? Tak jak mówiłem, komputer ma być bezobsługowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego i5 13600KF brałbym już płytę i pamięci DDR5. Jak ma nie być OC również pamięci i chcesz w sumie 32GB to jakieś DDR5 5600 np. 2x Kingston KVR56U46BS8-16 lub 2x Crucial CT16G56C46U5

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku 13600kf i płyty na DDR5 przekraczałbym budżet. Musiałbym zejść pewnie do 13500, więc ten Ryzen co proponuje Caps faktycznie może nie być głupim rozwiązaniem.
Martwi mnie jednak czy nie będzie z tym zestawem żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Q_TAZ napisał:

Odnośnie tego ryzena to bym się jeszcze zastanowił, ale DDR5 chciałem unikać, trochę czytałem o różnych problemach, tak samo o AM5.

z 7600 czy 7700 nie będziesz miał żadnych problemów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lepszą płytą do tego R7 7700 będzie to co zaproponował Caps, czyli Gigabyte B650 GAMING X AX AM5 czy może MSI PRO B650-P WIFI?

3 minuty temu, Caps napisał:

z 7600 czy 7700 nie będziesz miał żadnych problemów. 

 

a DDR5 ? :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Q_TAZ napisał:

a DDR5 ? :D 

Też nie, ale tutaj zarówno na DDR4 jak i na DDR5 masz chyba takie samo ryzyko, że profil XMP może być niestabilny. 

Płyta wszystko jedno. 

Natomiast jak chcesz "bezobsługowy" wręcz totalnie, jak to nie jest komp dla Ciebie i chcesz w 100% uniknąć jakiś problemów, telefonów i przysłowiowego zawracania czterech liter - posadź to i5-13500 na DDR4 na B760 Gaming X i tyle.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki ma być, totalnie bezobsługowy. Będzie ode mnie bardzo daleko, dlatego od początku celowałem w 13500 i DDR4.
Potem po przeliczeniu zerknąłem, że jest jeszcze trochę budżetu więc naturalnym pomysłem było 13600KF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Q_TAZ napisał:

Dokładnie taki ma być, totalnie bezobsługowy. Będzie ode mnie bardzo daleko, dlatego od początku celowałem w 13500 i DDR4.

Bierz 13500. 

4 minuty temu, Q_TAZ napisał:

Potem po przeliczeniu zerknąłem, że jest jeszcze trochę budżetu więc naturalnym pomysłem było 13600KF.

Też ok ale ... trafi kijowe napięcie vcore, trafi się pełne obciążenie, może być problem z temp nawet na wydajnych chłodzeniach, choć sprawdzone i dobre oraz pewne jest połączenie B760 Gaming X + 13600K. Dla przykładu na ASRock ktoś tu miał jakiś czas temu napięcie ponad 1.5V dla i5 13600K i temperatury 100 stopni nawet w grach 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No słyszałem też o tych napięciach, dlatego pomysłem było te AiO.

Ja tego kompa będę składał i parę dni testował, więc jeśli zauważę takie napięcia to po prostu zmienię albo proca albo płytę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zawyżonym vcore to i wydajne chłodzenia często nic nie dają - ale jak pisałem, nie spotkałem się jeszcze nigdzie, żeby ktoś miał problem z napięciem na B760 Gaming X z 13600K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli prawdopodobnie zostaje pierwotny setup, zmienię tylko obudowę na tą ENDORFY Regnum 400 ARGB tak jak pisałem wyżej.
Jakby to był komp dla mnie, pewnie wziąłbym R7. 
Dziękuję Wam za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...