Skocz do zawartości
elcaco

Wymiana rx480 na 3060 - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Wymieniłem wysłużonego już radka rx480 na rtx3060 (Msi Gaming X) i mam parę pytań.

Sterowniki AMD usunięte przez DDU w trybie awaryjnym, system wyłączony, podmieniłem karty i zainstalowałem sterowniki NV.

Teraz tak:

1. Kolory wydają mi się bardziej nasycone niż na AMD. Czy to możliwe? W obydwu przypadkach monitor/karta ustawione na 2560x1440@70Hz 10bit.

2. Pobór energii w spoczynku siedzi na około 19W. Trochę dużo jak na jeden monitor. Czy to normalne?

power.gif

3. W Genshin Impact średnia fps niby 60 czyli max ile można w tej grze, a jednak mam wrażenie że nie jest płynnie. Radek miał spadki poniżej 50fps (i to na niższych ustawieniach) więc myślałem że na 3060 będzie wszystko igła. Myślicie, że to wina gry czy coś jest nie tak?

fps.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według OSD karta ledwo na pół gwizdka idzie.

Ustaw kartę na 4K i zobacz, jak to będzie latać.

3.jpg

W sterowniku masz ustawiony pełny zakres ?

1.jpg

Kolory możesz sobie jeszcze podciągnąć, bo ładnie to na ekranie wygląda.

2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, leven napisał:

Kolory możesz sobie jeszcze podciągnąć, bo ładnie to na ekranie wygląda.

2.jpg

Raczej bym nie rozkalibrowywał toru wyświetlania jeszcze bardziej. Radzę ustawić domyślne:

209fa9a887c5.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Skalowanie do 4k nic nie dało. Naturalnie wykorzystanie gpu się zwiększyło ale dalej nie jest do końca płynnie.

Sprawdzałem jeszcze w Quake Champions i jest płynnie ale tam jest ponad 300fps więc trudno żeby nie było.

Natomiast co do kolorów to mam ustawiony pełny zakres.

Nie no, kolorów nie chce podciągać. Lubię naturalne kolory.

 

@Kyle_PL Tak właśnie mam ustawione. Kolory jednak wydają się bardziej nasycone niż na poprzedniej karcie. Nie wiem co jest grane. Czy mi się coś przywidziało czy jednak było bardziej naturalnie. Chyba spróbuje jeszcze przełożyć kartę amd na próbę.

 

Tylko co z tym zużyciem w spoczynku. Mógłby ktoś zerknąć jak to wygląda na waszych 3060?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kartach AMD (tak było jak miałem parę lat temu RX 460) jest takie zjawisko, że jak ustawiałem 6500K w sterownikach, to spadało nasycenie - no dziwne. Moze też miałeś to wybrane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie pamiętam żebym to zmieniał ale głowy sobie nie dam uciąć. Chyba bez chwilowej podmiany się nie obędzie bo mi to nie da spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poboru w 2d, to już temat był wałkowany i za chiny ludowe nie potrafimy tego rozgryźć.

U mnie 3060ti w spoczynku, jak teraz piszę pobiera tyle:

6.jpg

EDIT: nie rozumiem tego: "lubię bardziej nasycone kolory, ale wolę naturalne"

W czym problem podnieść nieco nasycenie poświaty cyfrowej i mieć te kolory pełniejsze/wyraźniejsze ?

No ale o gustach...

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy odpalonej tylko przeglądarce 3060 przy 1 monitorze używa 17-19 W, a przy 2 monitorach około 22-24W.

Edytowane przez Cwieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Z tym poborem to może zależy od producenta/wersji karty i zastosowanych vrm? Aha, no i w mojej sztuce jest zasilanie 8+6 pin (nie wiem po co 🤷‍♂️) . W twojej widzę jest samo 8pin.

Natomiast co do kolorów to nie pisałem, że lubię bardziej nasycone tylko że wydają mi się bardziej nasycone po zmianie z amd->nv. Kolory chcę mieć naturalne/wierne czy jak to tam określić. Czasami coś tam sobie dłubię z grafiką także nie chce wprowadzać niepotrzebnych zniekształceń. Podnoszenie cyfrowej poświaty obcina zakres kolorów

 

@Cwieku Więc u ciebie podobnie choć u mnie nie zejdzie nawet do 17. Według TechPowerUp 3060 powinien pobierać ~10W, a ja mam drugie tyle.

 

Znalazłem też ten wątek o poborze w idle i co ciekawe założyciel tematu również pisał o 3060 od MSI.

Niby 10W to niewiele ale u mnie PC chodzi wiele godzin dziennie także trochę lipa. Już nawet odłączyłem LEDy na karcie ale nic to nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 20W w idle w totalnej bezczynności także nie przejmuj się, temat wałkowaliśmy już chwile temu między innymi z levenem tak jak wspomniał :) próbowałem dosłownie wszystkiego jeżeli chciałbyś coś grzebać.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2023 o 22:19, elcaco napisał:

@Cwieku Więc u ciebie podobnie choć u mnie nie zejdzie nawet do 17. Według TechPowerUp 3060 powinien pobierać ~10W, a ja mam drugie tyle.

 

Znalazłem też ten wątek o poborze w idle i co ciekawe założyciel tematu również pisał o 3060 od MSI.

Niby 10W to niewiele ale u mnie PC chodzi wiele godzin dziennie także trochę lipa. Już nawet odłączyłem LEDy na karcie ale nic to nie dało.

Mógłbyś się martwić gdyby pobierała 50w i więcej a tak to możesz zostawić w spokoju i cieszyć się kartą... + Pamiętam że przy amd też mi było niskie nasycenie ale miałem monitor na tn-ce więc nawet tego nie zauważyłem. - ustaw sobie po prostu taki obraz jaki ci się podoba. (czy to regulacja w monitorze czy w panelu nvidia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...