Skocz do zawartości
Tombycz

NVIDIA RTX 50x0

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, dlatego ja akurat mam dwa TV, gdy tylko "pracuje" na PC i zwykłego użytkowania przez wiele godzin jadę na LCD, OLED tylko na czas gry i filmów. Nie raz przez naprawdę długi czas, tylko neta przeglądam łącznie z forum i też nie wyobrażam sobie żeby OLED był głównym ekranem do wielogodzinnego przeglądania Internetu. Ten Samsung Odyseyy fajny, ale jest w takiej cenie, że możesz kupić konkretny duży TV z wygaszaniem wielu stref jak masz obawy i grać w rozdzielczości 3840x1600 (21:9) i masz jeszcze lepsze wrażenia, bo przekątna więszka. Sam nie raz tak odpalam gry i jest rewelacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam już dosyć LCD, niby ten DELL spoko, ale mam dość tego ledwo "ok" kontrastu. Ile można się z tym badziewiem męczyć.

Nawet jak ma mi się oled wypalić to już wybieram chyba to i kupno potem następnego niż kolejne lata patrzenia w LCD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To i tak się ciesz, że masz VA, a nie srebrno-szary kontrast na IPS :-P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, cichy45 napisał:

Ja mimo wszystko bałbym się wypalenia oleda.

Od tego jest gwarancja, 3 lata używania to sporo jak na monitor.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale z tego co patrzę standardowa gwarancja na monitor OLED to 2 lata, ogólnie na monitory i TV tak było. Dopłacając do gwarancji 3 lat robi jeszcze większą różnicę w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, kadajo napisał:

Ja mam już dosyć LCD, niby ten DELL spoko, ale mam dość tego ledwo "ok" kontrastu. Ile można się z tym badziewiem męczyć.

Nawet jak ma mi się oled wypalić to już wybieram chyba to i kupno potem następnego niż kolejne lata patrzenia w LCD.

Jak już kupisz Oleda, to zadasz sobie jedno pytanie. Na co ja głupi czekałem? Co skłaniało mnie do omijania oleda. Potem przyjdzie oświecenie - Cholerny samsung i jego płatne trolle o mocy silniejszej niż ruska propaganda. Tak to byli oni. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

VA też ma swoje wady. W nasłonecznionym pomieszczeniu tyłka nie urwie. Swoją drogą oprócz zmiany monitora warto pomyśleć o pożyczeniu dobrego kalibratora (takiego najlepiej za parę koła). Po kalibracji nagle się okazuje, że np. jeden program ma ikonę wiśniową, drugi czerwona, a trzeci czerwono-pomarańczową. Obraz jest przyjemniejszy w odbiorze i bardziej realny.

Żadne predefiniowane profile tego nie przeskoczą. Co najwyżej można zrobić jakąś amatorską półkalibrację, wytrawne oko poskłada szarość z RGB którą nie wpada ani w zieleń, ani w niebieski ani w czerwony. Na czuja też można jasność sobie dobrać aby czerń była głęboka, a biel nie za jasna. Ale to nadal nie będzie tak dobre jak kalibracja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam pytanie.

Myślicie, że RTX 5090 będzie oszczędną kartą? :E

Edytowane przez cichy45
  • Haha 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz wyżej odpowiedź 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, cichy45 napisał:

Mam pytanie.

Myślicie, że RTX 5090 będzie oszczędną kartą? :E

To zależy ile sztuk kupisz.

Pamiętaj że "The more you buy, the more you save"

• Like 1
  • Haha 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc na dzień dobry 5090 za 15k PLN.

Nim nam Chiny Tajwan odetną...

Do grania w romb rider i szacunku na dzielni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.04.2024 o 22:57, MarcoSimone napisał:

Tajwan, jak Tajwan. O ile My do tego czasu przetrwamy ;-)

Oj tak. Mi chyba po prostu brakuje takich przeskoków jakie przeżywaliśmy za młodu (zakładam, że mamy 30+, ja mam 38). Co gra to mega przeskok graficzny, ale przede wszystkim nowe rozwiązania w gameplay-u. Weźmy taki Far Cry, od 1 do 3 prze rozwój. Późniejsze jak dla mnie też spoko, ale to już tylko rozwijanie i dodawanie detali w możliwościach poruszania się/zabijania. Half Life - to chyba nie wymaga komentarza, kto dorastał z tą grą, ten wie. GTA - przeskok z GTA 1 i 2 na trójkę w 3D - nie do opisania, nawet jeśli w moim przypadku to GTA 3 ledwo szło na chyba GeForce 2 MX200 czy czymś takim ;) Age of Empires 1 i 2, Starcraft 1 i 2... są obecnie jakieś lepsze RTSy? Richard Burns Rally  i Assetto Corsa - do dzisiaj nie potrafią zrobić lepszych symulacji. Oczywiście, mamy w ostatnich latach tak wybitne pozycje jak RDR2, Wiedźmin3, CP2077 i być może parę innych, których nie ograłem albo nie były w moim klimacie. Mimo wszystko, mam wrażenie, że developerom coraz trudniej zaskoczyć graczy, szczególnie tych z długim stażem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rdr2 jak i cyberbug działają spoko na 2080ti. Jak nie szalejesz z rt to i ten wiedźmak ma już chyba niedługo dekadę :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
21 godzin temu, funny.cigarette napisał:

Mimo wszystko, mam wrażenie, że developerom coraz trudniej zaskoczyć graczy, szczególnie tych z długim stażem. 

Coraz trudniej... bla bla bla bla bla. A potem wychodzi taka Zelda i wszyscy zbierają szczękę z podłogi.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wszyscy bo ja w życiu w takie coś nie zagram XD

• Like 3
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt Cię do tego nie zmusi. Na tym właśnie polega piękno gier, że są one tworzone dla określonych grup ludzi. Z tego powodu mamy symulatory lotu, gry strategiczne, gry akcji, bijatyki i wiele, wiele innych. Po prostu ręce mi opadają jak słyszę, że "trudno jest zaskoczyć graczy". Trudno jest tylko tym co przez 20 lat tłuką to samo z inną mapą i ewentualnie innym bohaterem. Mam wrażenie, że niektórzy producenci zapomnieli, że pod całą tą warstwą efektów specjalnych musi się kryć jakiś pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Do AI kupią i tak B200 Blackwell, zabawka dla bogatych korpo, 150k zł za stos. :E 

Edytowane przez kadajo
Cytowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś w tym może być, już pod koniec zeszłego roku mówiono, że karty być może zadebiutują szybciej. Jesteśmy w czasze szału AI, być może przed szczytem górki a może na szczycie. Jak najszybsza premiera tych kart byłaby ekonomicznie uzasadniona. Warto przypomnieć, że po premierze Ady mówiono, iż kolejna generacja ma wyjść po 2.5-3 latach. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprzedam RTX 4090, nowy, używany 5 dni :E 

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W bonusie dysertacja na temat energooszczędności GPU na podstawie dyskusji :E

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 15.04.2024 o 19:24, T0TEK napisał:

Jesteśmy w czasze szału AI, być może przed szczytem górki a może na szczycie. 

Oj panie, ten pociąg dopiero rusza i w 2024-26 roku będziemy mieli całkiem potężne "serwerownie" do tego. OpenAI obecnie chciałoby postawić jedną wielką placówkę ze sprzętem w jednym miejscu, ponieważ synchronizowanie tego po światłowodzie ponoć nastręcza problemów.... A muszą zbudować swoją placówkę, ponieważ nie mogą umieścić więcej kart w jednym miejscu, ponieważ przyłącze energetyczne nie daje rady :E 
Polecam kanał AI Explained, tam jest wszystko na bieżąco.
Obecnie dostępne modele były trenowane na sprzęcie z 2022r, jeśli to dobrze pamiętam z filmu. Google obecnie ma absurdalną przewagę, jeśli chodzi o moc obliczeniową i OpenAI chce ich dogonić.

Edytowane przez musichunter1x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, musichunter1x napisał:

Obecnie dostępne modele były trenowane na sprzęcie z 2022r, jeśli to dobrze pamiętam z filmu. Google obecnie ma absurdalną przewagę, jeśli chodzi o moc obliczeniową i OpenAI chce ich dogonić.

Tak jest. W tym roku dopiero pojawią się modele trenowane na H100 w dużej skali (LLAMA3 na przykład). Nvidia w B200 już zapowiedziała że idzie z trendem zmniejszonej precyzji kwantyzacji modeli i będzie obsługa FP4 co da jakieś kosmiczne ilości flopsów :E 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi