Skocz do zawartości
King Arthas

HP Pavilon Aero 13-be0802nw - zalanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Prześladuje mnie pech z tym laptopem. Niestety, z mojej winy zalałem laptopa colą. Laptop działa. Nic mu nie jest, ale teraz mam kilka pytań.

Klawisze się kleją i nie odbijają. Mogę je spokojnie powyciągać i poczyścić? Czy to nic nie da i klawiatura do wymiany?

Z tego co czytałem to gwarancja nie przepada jeśli się laptopa rozkręci, bo plomby są na chłodzeniu. Chciałbym go w środku poczyścić i przy okazji wymienić dysk na większy i szybszy. Taki KC3000 będzie okej?

Najchętniej bym zdemontował to chłodzenie i nałożył nową pastę termo, ale mi szkoda gwarancji.

Muszę szybko go wyczyścić w środku? Czy może to poczekać kilka dni? Kuzyn, który pracuje w IT mi pisał, że zalanie colą jest gorsze niż wodą.


Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij klawiaturę i sprawdź czy ciecz nie przelała się pod nią na płytę, jak zostawisz to bez czyszczenia to z biegiem czasu zacznie korodować i możesz sobie narobić większych szkód, klawiatura prędzej czy później i tak zacznie świrować, miałem ostatnio w rękach laptopa w którym strzałki zaczęły same się wciskać dopiero po 2 latach od zalania, cola jest gorsza od wody bo po prostu zawiera cukier, elektronikę można myć zwykłą wodą tak swoją drogą i osuszyc a kolą nie bardzo bo wszystko będzie się kleić :] Jak masz plomby na chłodzeniu a na innych śrubkach nie to ja bym to rozebrał na twoim miejscu chociażby aby sprawdzić jak wygląda laptop pod klawiaturą. Plomby można podgrzać suszarką do włosów ustawioną na gorące powietrze i spróbować delikatnie podważać żyletką tak aby zeszły bez uszkodzenia jak chcesz dodatkowo ściągnąć chłodzenie (ale uprzedzam że nie udaje się to każdemu bez ich uszkodzenia :E)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jutro po pracy się tym zajmę. By klawiaturę ściągnąć to muszę rozkręcić laptopa, bo jest ona pod obudową zabudowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No domyślam się "kiedyś to było"  jak klawiaturę mogłeś wyciągnąć podważając 3-4 zatrzaski od góry czy procka sobie podmienić bo był w sockecie, z biegiem czasu wszystko staje się coraz bardziej skomplikowane i trudniejsze do naprawy a czasem niemożliwe wręcz.... :/ 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś to wyczyścić, im szybciej tym lepiej. To że teraz działa, nie oznacza że za chwilę z powodu zalania nie przestanie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem laptopa. Znalazłem kilka kropel na baterii i dysku nvme. Między klawiaturą, a płytą główną sucho. Jakaś folia je oddziela.

Wyczyszczę to zaraz. Zmienię chyba tą pastę termo. Z doświadczenia wiem, że zmiana pasty dużo daje. Pewnie jest tam najtańszy silikon.

Tylko mam pytanie, gdzie tam są plomby? Albo już je zerwałem :D

PXL-20231031-073258513.jpg

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wypnij baterię najpierw żebyś nie wpinał ewentualnie taśmy matrycy na podłączonej baterii bo połowę laptopa rozwalisz kolejny raz :E może nie ma żadnych plomb, co do pasty to zależy czego użyjesz, czasem może być gorzej niż było, zależy co producent daje, posiadasz już jakąś czy jeszcze nie?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

Tylko wypnij baterię najpierw

Podstawa :D Już zrobiłem i złozyłem. Wszystko działa :) 

Niestety, wyjechałem z Polski i nie mam żadnej. Może zostawię jak jest. Zawsze używałem Noctua.

Swoją drogą, klawiatura się już nie klei. Może pod wpływem ciepła ta cola się skrystalizowała i wykruszyła, aczkolwiek, mam świadomość, że kiedyś może przestać działać i trzeba będzie wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wentylator to masz syf :D mam nadzieję, że to porzadnie przedmuchałeś bo aż żal skręcać taki farfocel spowrotem w obudowę ...

Trzeba było go zostawić na kilka dni rozkręconego, żeby odparowało ile się da. Obawiam się, że jak cola dotarła na spód obudowy to może być też w innych, niewidocznych miejscach i w konsekwencji za czas jakiś powodować problemy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pasty nie zmieniłeś? :] co do klawiatury to nie musi przestać działać całkowicie, mogą być inne objawy jak np wciskanie samoczynne pisanie, lub może np działac cała a jeden czy kilka klawiszy przestać itp lub w ogóle może działać do końca bez problemu :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Qrdel napisał:

Ale wentylator to masz syf :D mam nadzieję, że to porzadnie przedmuchałeś bo aż żal skręcać taki farfocel spowrotem w obudowę ...

 

Przedmuchane porządnie :) 

8 minut temu, Send1N napisał:

Czyli pasty nie zmieniłeś?

Nie, bo tu gdzie mieszkam teraz nie mam nawet dostępu do sklepu :) Mogę go rozkręcić jeszcze raz i wtedy wymienić, dlatego zapytałem, czy według Ciebie jest sens. 

8 minut temu, Qrdel napisał:

Trzeba było go zostawić na kilka dni rozkręconego, żeby odparowało ile się da

Jutro lecę samolotem, także musiałem go złożyć. Dokładnie obejrzałem całość po rozebraniu całkowitym i nie znalazłem nic. Tylko w jednym miejscu był taki zaciek i tyle. Był już mocno zaschnięty.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz temperatury bo jak okolice 75-85c pod obciążeniem to można przesmarować jakąś zwykłą (gęstą i lepką pastą) np alphacool subzero czy arctic mx6 a jak masz takie że procek wpada w throttling np 90+ to pasuje tam pada honeywell ptm7950 / grizzly kryosheet zapodać czy jakiś ciekły metal/metal pad inaczej po wymianie chwile będzie lepiej a na drugi dzień temperatury wzrosną do takich jak przed wymianą jeżeli operujesz tam na bardzo wysokich bo sie pasta zdegraduje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

Zależy jakie masz temperatury bo jak okolice 75-85c

Teraz na samej przeglądarce (50 kart) mam 75 stopni. Takich temperatur jak 90+ na pewno nie miałem.

MX6 kosztuje u mnie 15AUD, tyle samo co Noctua. 

Niestety, MX6 nie ma nigdzie, jedynie Amazon 28AUD. Trochę drogo.

Alphacool subzero też tylko Amazon 43AUD.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko jak już chcesz zmienić a nie masz jeszcze pasty kupionej to zapodał bym tam ptm7950 przynajmniej trwałość będzie wieczna :E będziesz tylko przedmuchiwał chłodzenie bez zmian pasty, poczytaj o honeywell ptm7950 w wersji jak termopad, wycinasz na kształt rdzenia rozmiar nakładasz > sciągasz folię i zakładasz chłodzenie.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

honeywell ptm7950

Fajnie to wygląda. Nie trzeba się bawić w żadne smarowanie. Nie ma tego w Australii. Można zamówić z Amazon US, ale z jakimś zestawem śrubokrętów, etc za 45USD. Widzę tego pełno na Aliexpress za 4-10USD w zależności od rozmiaru. Poczytam na Reddit czy to podróby czy oryginały i zamówię :) Rozmiary 4x4, 4x8, 8x8 cm. Myślę, że ten największy będzie git. Poszukam, może znajdę rozmiary rdzeni.

Dzięki serdeczne za pomoc!

Edytowane przez King Arthas
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

@Czekoladka2

@Qrdello

Wyczyściłem wtedy laptop, nawet klawisze powyciągałem i wypłukałem w alkoholu, ale po czasie, większość klawiszy, chodzi o te zalane, zaczęły trzeszczeć. Ogólnie zamówiłbym nową klawiaturę. Gdzie najlepiej takową dostać? Najtaniej pewnie Aliexpress, ale wolałbym oryginalną, o ile jest możliwość. 

Wcześniej do innych laptopów zamawiałem tanie podróby i nie było nigdy problemów w zasadzie.

A sam laptop dobrze działa, ta wymiana pasty na tego ptm7950 to był strzał w 10, dzięki @Send1N

Sam laptop w środku wygląda normalnie. Wcześniej było kilka zacieków (wręcz kropel), ale je porządnie wytarłem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podróba powinna styknąć, przecież to nie laptop premium żebyś później miał się tłumaczyć z tego że klawiatura nieoryginalna. Wymieniłeś i tyle. Szkoda chyba w ori pakować kasy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Qrdello napisał:

Szkoda chyba w ori pakować kasy.

No też tak sądzę. Wcześniej to bardzo starych lapków miałem podróbki, bo nie było oryginalnych i wszystko hulało, a 45 zł to grosze, a na pewno taka będzie lepsza jak ta teraz, comi klawisze średnio czasem odbijają i jest dziwny dźwięk przy naciskaniu. Ja piszę nie patrząc na klawiaturę, a teraz muszę co chwilę poprawiać błędy.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...