Skocz do zawartości
peterchen86

Temperatury Ryzen 7 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Zmnień ten pierwszy na 120 jak dasz jakiś dobry to nawet poprawisz wydajność względem tego fabrycznego oversized który przez to że wystaje poza obrys radiatora gubi ciśnienie a ten po środku zostaw fabryczny, zamontujesz normalnie 120stke bo te 140stki są z rozstawem montażowym pod 12cm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Send1N napisał:

Zmnień ten pierwszy na 120 jak dasz jakiś dobry to nawet poprawisz wydajność względem tego fabrycznego oversized który przez to że wystaje poza obrys radiatora gubi ciśnienie a ten po środku zostaw fabryczny, zamontujesz normalnie 120stke bo te 140stki są z rozstawem montażowym pod 12cm.

Tak zrobię, tylko co tu wsadzić teraz :D Silent Wingsy, może te Uni Fany? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://allegro.pl/listing?string=coolermaster sickleflow 120&price_to=40 zamiast silent wingsów za 3x tyle bo mają miliard akcesoriów w pudełku :E arctic p12 też by był ok ale nie wiem czy masz obroty na auto czy sterujesz manualnie to nie polecam :]

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzywą ustawie i git :E

Chyba czas obudowe zmienić, wtedy wejdzie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.12.2023 o 10:46, madDog napisał:

Wszystko znajdziesz w zakładce Overclocking. Dodatkowo ustaw jeszcze DDR Memory Power Down na "enable". Curve Optimazer jest w PBO (Precision Boost Overdrive). Na YT znajdziesz całą masę poradników jak ustawić CO.

Takiej opcji niestety nie znalazlem

Czy curve optimizer mozna zrobić w Ryzen masterze?

Znalazłem info, że ponoć grzebanie w PBO uniewaznia gwarancję...

Edytowane przez dam9an

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To coś słabo szukasz. 

https://youtu.be/i1h-12hInas?t=108

https://youtu.be/i1h-12hInas?t=155

Samo grzebanie w PBO nie powoduje utraty gwarancji. Ale jakbyś coś spierd.... przez złe ustawienia UEFI, chociaż nie wiem czy to w ogóle możliwe to wtedy tak - gwarancja nie obejmuje uszkodzeń przez złe OC. OC/UV zawsze robisz na swoja odpowiedzialność. 

Edytowane przez madDog

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj złożyłem i na razie testuje. Curve na -25 vsoc 1.2

U mnie w spoczynku 37.

Gry 50-60 zależy od gry, w Diablo IV zauważyłem piki do 65.

W CB r23 na 10 min wygląda to tak.

0a44da28c893a128.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.12.2023 o 08:13, Raven07 napisał:

Chyba czas obudowe zmienić, wtedy wejdzie :D

Ja bym ten wentylator na 1 wierzy zmienił, nie wiem czy wiesz ale te fabryczne oversized to wcale nie są jakieś koxy na radiator i średniej klasy static pressure w wersji 120 który nie wyjdzie poza obrys radiatora będzie wydajniejszy :] środkowy możesz zostawić i cała operacja wyjdzie cię max 5 dych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Send1N napisał:

Ja bym ten wentylator na 1 wierzy zmienił, nie wiem czy wiesz ale te fabryczne oversized to wcale nie są jakieś koxy na radiator i średniej klasy static pressure w wersji 120 który nie wyjdzie poza obrys radiatora będzie wydajniejszy :] środkowy możesz zostawić i cała operacja wyjdzie cię max 5 dych.

Może i tak ale 120mm nie obejmie całego radiatora, a te fabryczne tak, do tego są cichutkie :) Nie widzę sensu zmieniać ;)
Jak to będzie wyglądać, 2 różne wentyle :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Normalnie są chłodzenia dwu wieżowe które mają 2 różne wentylatory np grandis albo wywal całkowicie pierwszy wentylator i będzie wyglądało to chłodzenie jeszcze lepiej, tutaj na labie chłop miał tak zrobione wyglądało wypas ;) 

323086.611306f2a2b02ab98439e6ab4b2b0ac8.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można jeszcze dać wentylator na środku do pierwszej wieży, i drugi o ile się zmieści od tyłu drugiej wieży. Na pa120 tak musiałem dać, bo niestety inaczej wentylator napierał mocno na ram, a szyba w 4000x go dociskała do ramu. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko, że wtedy pierwsza "wieża" jest w zasadzie chłodzona pasywnie. Proponuję raczej kupić niskie pamięci i wtedy nie będzie problemu i nie trzeba będzie rezygnować z frontowego wentyla. To, że łapie powietrze z frontowego panelu budy to nie jest idealne rozwiązanie.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak da wentylatory na pull, to obie wieże będą "działały", tylko powietrze będzie wyciągane z wież, a nie przepychane. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Raven07 napisał:

Może i tak ale 120mm nie obejmie całego radiatora, a te fabryczne tak, do tego są cichutkie :) Nie widzę sensu zmieniać ;)
Jak to będzie wyglądać, 2 różne wentyle :E

Napisałem maila do Noctui który wentylator brać do NH-15S jako drugi bo identyczny jak w zestawie nie jest dostępny i zobacz co mi odpisali

Greetings from Noctua!

Thank you very much for contacting us.

Unfortunately, we do not sell the normal brown high-speed variant of this fan. We understand this might be frustrating and apologize for that. If the visuals of having one brown and one black fan on the cooler is not a drawback to you, we would recommend buying the NF-A15 chromax.black.swap HS-PWM. Alternatively, we would actually suggest opting for the NF-A12x25 PWM instead of the NF-A15 (non HS) PWM due to its superior heatsink performance. If you would like to know more about this, please read on.

i tam potem cały artykuł porównujący 3 wersje 12cm

15 minut temu, novi napisał:

Jak da wentylatory na pull, to obie wieże będą "działały", tylko powietrze będzie wyciągane z wież, a nie przepychane. 

odpada wtedy będą działać w przeciwnym kierunku niż wszystkie wentylatory na froncie i tyle obudowy, chyba, że obrócisz cały obieg powietrza, ale wtedy tylny nie ma filtrów

25 minut temu, caleb59 napisał:

Tylko, że wtedy pierwsza "wieża" jest w zasadzie chłodzona pasywnie. Proponuję raczej kupić niskie pamięci i wtedy nie będzie problemu i nie trzeba będzie rezygnować z frontowego wentyla. To, że łapie powietrze z frontowego panelu budy to nie jest idealne rozwiązanie.

To jest do przeżycia NH15S daje radę z jednym 150mm w środku a front jest właśnie bez wentylatora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do Fery 5 jest sens ladowania drugiego wiatraka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.12.2023 o 23:31, madDog napisał:

To coś słabo szukasz. 

https://youtu.be/i1h-12hInas?t=108

https://youtu.be/i1h-12hInas?t=155

Samo grzebanie w PBO nie powoduje utraty gwarancji. Ale jakbyś coś spierd.... przez złe ustawienia UEFI, chociaż nie wiem czy to w ogóle możliwe to wtedy tak - gwarancja nie obejmuje uszkodzeń przez złe OC. OC/UV zawsze robisz na swoja odpowiedzialność. 

Dobra ogarniete i komp startuje 25 sekund do puplitu hasla... Niezle

Teraz badam opcje " High-Efficiency Mode" ale jeszcze nie zauwazylem roznicy

Vsoc trzeba ruszac czy wystarczy co dac na negativ?

Edytowane przez dam9an
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.12.2023 o 11:02, novi napisał:

Dokładnie wentylator na ssaniu powinien mieć taką samą wydajność jak na push ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

High efficienty mode wlaczone na najszybsza opcje i latency z 72 spadko do 65. Zapis, odczyt, kopiowanie tez lepiej tak na oko ok 8-10%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Send1N napisał:

Dokładnie wentylator na ssaniu powinien mieć taką samą wydajność jak na push ;) 

Ma, ale w pa120 jest problem ze nie lubią ssać i wydają dziwne dźwięki. Zmieniając wentyle na inne, nie będzie problemu.  

Temat o temperaturach x3d, porównywałem dziś custom Lc na dobrych gratach z thermalright pa120, różnica 3* na korzyść clc, a koszta wiadomo jaka różnica.  Według mnie pa120 jest fenomenem do 200zl dla x3d. Jest wydajniejszy niż alf2 240 z offsetem am4 ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.12.2023 o 10:55, caleb59 napisał:

Tylko, że wtedy pierwsza "wieża" jest w zasadzie chłodzona pasywnie.

Przez nią jest zaciągane powietrze, więc obieg jest wymuszony, a nie pasywny. Pasywny to by był, gdyby te wieże były obok siebie - wówczas faktycznie wentylator na jednej z wież nie miał by wpływu na przepływ powietrza przez drugą wieżę.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.11.2023 o 21:32, Send1N napisał:

Przede wszystkim to UV jest wskazany przy tym cpu bo inaczej na każdym chłodzeniu będzie ciepło :] a co do samego to masz świetne z outletu w dobrej cenie https://allegro.pl/oferta/deepcool-ak620-zero-dark-cpu-chlodnica-outlet-14270629006

Pomożesz z UV 7800x3d , na płycie MSI. Co trzeba odszukać, zmienić, ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Curve optimizer i szukać metodą prób i błędów jak najniższej ujemnej do momentu aż straci stabilność ;) czyli ustawiasz przykładowo dla wszystkich rdzeni 20 z dopiskiem "negative" i testujesz stabilność, max co można dać to bodajże -40 (nie jestem pewien) ale i tak zdecydowana większość nie będzie stabilna na takiej ujemnej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Send1N napisał:

Curve optimizer i szukać metodą prób i błędów jak najniższej ujemnej do momentu aż straci stabilność ;) czyli ustawiasz przykładowo dla wszystkich rdzeni 20 z dopiskiem "negative" i testujesz stabilność, max co można dać to bodajże -40 (nie jestem pewien) ale i tak zdecydowana większość nie będzie stabilna na takiej ujemnej.

Ustawiłem jak mówisz w curve optimizer negative dla wszystkich rdzeni na 20. Ppt limit (chyba dobrze pamiętam)zrobiłem dodatkowo na 95w, co myślisz o tym ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na tych prockach nie interesuje cie nic innego jak zwykłe UV, jak negative 20 jest stabilne to próbuj dalej np -25 itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Send1N napisał:

na tych prockach nie interesuje cie nic innego jak zwykłe UV, jak negative 20 jest stabilne to próbuj dalej np -25 itd.

Tylko to ustawiać-curve optimizer,nic się więcej nie tykać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi